dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 19
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 361
  1. #141

    Domyślnie

    Z jaka gorącą wodą? W kotle? Kocioł jak dochodzi do tem. zadanej np. 60 sC obniża moc do 30% można jescze zmienić na 20%, jesli pomimo tego temperatura w nim wzrasta to przekroczeniu np. 65 sC zależnie ile nastawiona jest histereza, palnik wyłącza się pompa dalej pracuje aż tem. spadnie np. do 50 i nastapi rozpalenie. Pompa może chodzić cały czas zadając temperaturę startu pomp poniżej 50 sC. Rozpalanie trwa najszęściej ok 5min i nawet jakby ich było 12 to pobór dobowy to 0,4 kWh na same rozpalanie, myśle że to nie jest dużo. Są duże możliwości nastawów np. tem startu pomp na 60 st. i piec gdyby miał jescze za dużą moc po wygaszeniu na tepmeraturze 65 sC podawałby ciepłą wodę na podłogówkę, oczywiście przez zawór x/drożny. Przy 60 sC pompa zatrzymuje się i piec stygnie do 50 bez oddawania ciepła na c.o. Pewnie około 2 h a może i dłużej. Oczywiście można to zrobić ustawiając grzanie czasowe. Jedynie co minibio potrzebuje to szamot do spalania mieszanki owsa z pelletem. To trzeba sobie dorobić samemu. Mam nadzieję że coś rozjaśniłem.

  2. #142
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A jaką ma sprawność MiniBio, jak sobie chodzi na 20-30% mocy ?
    1000l bufor z ociepleniem 15cm straci w ciągu doby ok 2C...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 04-02-2012 o 12:42

  3. #143

    Domyślnie

    W tych mocach sprawność spada jak mówia do 50-60 %, to prawda, ale ze stratami na buforze też nie jest tak różowo http://forum.muratordom.pl/showthrea...plenie-pomiary tutaj pokazuje to pewien użutkownik. U góry i na środku jest spadek 3 sC ale na dole 20 sC i to w ciągu 18h. Ocieplenie 3 warstwy waty i 2 alufoxa. Ale po to minibio ma zapalarkę aby się rozpalał kiedy chcemy i pracował wtedy na wyższych mocach. Ja traktuję cały dom jak akumulator. Przy tem. około 0 sC rozpalam (włączam start) około 14 i pali się na całej mocy np do 20. Przez noc spada 1-2 st. Tak jak teraz przy -20 rozpalam o 9 do 23 i też przez noc nie spadnie więcej niż 1-2 sC bo mam żeliwne grzejniki i duża pojemnośc wodną. Mam pytanie. A jak chcemy na narty jechac przy -20 to co zrobić. Ja nastawiam czasowo aby się rozpalał co drugi dzień na 5-6 h i wystarzy aby nie było minus w domu a co gdy mamy zwykły kocioł z buforem, prosimy sąsiada aby palił?

  4. #144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No więc dobrze - w TYM akurat przypadku średnio to 5C z 35 (nie patrz na pierwszą dobę, bo tam woda ma 86C, co jest nieuzasadnione, ja pisałęm o grzaniu do 75C), do jakich podgrzał bufor.
    ..góra... 76,25 - 72,50 = 3,75
    ...środek 72,00 - 70,25 = 1,75
    ...dół...... 55,63 - 51,13 = 4,50
    TO i tak mniej, niz 50% strat przy modulowanej pracy.
    Co do TWOJEGO modelu pracy - przy TWOICH grzejnikach to sie sprawdza. Ale co w przypadku zwykłych grzejników ? Co w przypadku domu mniej akumulującego ciepło (szkielet) ?

    Mając bufor też możesz jechać na narty, w końcu Kostrzewa rozpali się sama, jak temperatura zadana w nim spadnie.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 04-02-2012 o 19:44

  5. #145
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Nie miałem ostatnio czasu specjalnie żeby tutaj zaglądać ale wypowiem się nt bufora spiętego z Mini Bio 10 kW.
    Nie mam sterownika dedykowanego ( u mnie trzeba byłoby wywalić kasę na dwa moduły dodatkowe ) do bufora więc nie potrafię się odnieść jak toto by pracowało z firmowym sterowaniem. Natomiast w mojej wersji kotłowni bufor jest jako cwu i do normalnego użytkowania ( w warunkach jak teraz tzn -14st do -20st ) wystarcza mi temperatura zadana na 49 stopni. Nie ma sensu ładować większej temperatury jeśli się nie wyjeżdża gdzieś na parę dni. Dlaczego ?
    Po pierwsze kocioł ma ograniczenie i powyżej 70 stopni na kotle spada moc aż do wygaszenia ( można oczywiście wymusić pracę na full gdzie będzie orał aż do wypalenia paliwa albo przegrzania ale ja opisuję wersję auto ) co oznacza że jeśli ktoś chciałby ładować bufor na powiedzmy 80 stopni to długo by czekał i się nie doczekał pamiętać trzeba że histereza u mnie na buforze to zaledwie 10 st, tyle dopuszcza sterownik dla cwu, w sterowniku dedykowanym do bufora jest inaczej.
    Po drugie przy wyższej temperaturze zadanej pojawia się więcej strat, nie mam na to wyliczeń ale widzę co się dzieje u mnie w "życiu" - bufor mam zaizolowany firmowo, tj 10 cm pianki ( u dołu nie ma nic - co mnie bardzo zdziwiło, kiedyś to uzupełnię ) i spadek temperatury jest większy niż 3 czy 5 stopni( teraz to ciężko wyłapać bo jednak mamy zimę ) . Możliwe że to wynik słabego ocieplenia bufora i na dzisiaj nie mam czasu tego zgłębiać, jest tyle innych ciekawych rzeczy do zrobienia... Fakt jest taki że kiedy na buforze wieczorkiem jest powiedzmy 65 st to rano potrafi być np 45 - mierzone w górnym otworze na czujnik, ten otwór jest na 2/3 wysokości bufora mniej więcej.
    Objawy większego spadku temperatury to oprócz odczytu temperatury - kotłownia nagrzana do nieprzyzwoitości, po prostu ciepło w bufora nagrzewa na maksa kotłownię. Przy nastawie w okolicach 50 st tego efektu nie ma i dlatego trzymam się tych mniej więcej 50 st.

    Czujnik w 2/3 wysokości bufora oznacza że wyżej temperatury są wyższe i tak też jest w praktyce - dodatkowy sterownik jaki dorzuciłem ( gania ciepłą wodę z bufora do zbiornika cwu i do rozdzielaczy podłogówki - czujnik tego sterownika jest zamontowany na rurce wylotowej z bufora, tuż przed pompą obiegową) wskazuje temperatury o 7-10 st wyższe niż czujnik w 2/3 wysokości bufora. Więc kiedy na kotle nastawiam powiedzmy 50 st to realnie w buforze w górnej strefie jest 60 st. Tuż po naładowaniu bufora nawet nieco więcej. Można się sparzyć.

    Podsumowując bo się trochę nieprecyzyjnie zrobiło - do codziennego użytkowania polecam niższe nastawy, wiadomo że dom trzeba traktować jako całość i ta zagotowana kotłownia gdzieś tam w efekcie się przenika po chałupie i w efekcie straty ciepła są mniejsze niż się wydaje, ale ja wolę kiedy spala mi jak najmniej i ciepło jest przekazywane tam gdzie mi potrzebne a nie w kotłowni.
    Do szkieletora bufor jak najbardziej polecam, inaczej kocioł będzie miał dużo załączeń i wygaszeń a to na dłuższą metę mu nie posłuży ( grzałka zdechnie pierwsza ).
    Eksperymentowałem na początku z minimalnym zużyciem paliwa i dokładaniem drewna do komory spalania - efekty w obniżeniu zużycia paliwa owszem zachęcające tyle że zarżnąłem grzałkę od licznych rozpaleń a i prądu to wciąga tyle że w sumie to była skórka za wyprawkę. Teraz kocioł jak się już załączy to pracuje z maksymalną mocą a nie jakieś pitu pitu. A bufor to wspaniała elastyczność w dystrybucji tego ciepełka dalej

    Dwa słowa jeszcze nt podłogówki - u mnie ogrzewam w ten sposób cały dom, nie mam grzejników ( poza dwoma w łazienkach - do suszenia ręczników ), zasilam rozdzielacze gorącą wodą ( tzn u mnie około 50 st ) bezpośrednio. Rozdzielacze są z zaworami termostatycznymi które dbają o to żeby w pętle poszła już woda w odpowiedniej temperaturze, tj 25-30 st. Wcale do tego nie potrzeba zaworów 3 czy 4 drożnych. Takie rozwiązanie uwalnia mnie z myślenia i sterowania mieszadłem. Gorąca woda do grzejników łazienkowych trafia dodatkowymi pętlami które zaczynają się przed rozdzielaczami a kończą za rozdzielaczami podłogówki.
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  6. #146
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalx Zobacz post
    Proszę o pomoc! obecnie mieszkam w domu ogrzewanym piecem węglowym: 12kw z nadmuchem, dom parterowy 75m2 powierzchni uzytkowej + 25m2 piwnicy tam jest kotłownia , ocieplony 12cm styropian, podłogi 10-15cm styropianu, okna nowe z roletami zewnętrznymi, poddasze nieużytkowe, niskie docieplone 10cm + 25cm pustki powietrznej przy obniżonym suficie z płyt kartonowo gipsowych. temp. w domu 22-23 stopnie i tak jest dla mnie komfortowa ale problem jest z : wszechobecną sadzą, z dokładaniem do pieca co 7-8 godzin, z czyszczeniem pieca, magazynowaniem opału, popiołem i całą " zabawą " z tym wszystkim, poszykuję wiec informacji czy warto zainwestować w piec na pelety, ( myslę o MiniBio 10 kW ale czytałem dużo negatywnych opinii o serwisie itd ) czy będzie dobrym rozwiązaniem ? szukam czegoś w miarę czystego i mniej obsługowego o dłuższym okresie stało-palności - i "chodzącego" na niskich temperaturach. Proszę o pomoc w wyborze co będzie korzystniejsze przy zachowaniu możliwie zbliżonych kosztów oraz w stosunku do zachowania komfortowej temperatury w domu. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Problem z sadzą - w tych kotłach nie występuje , chyba że przy czyszczeniu, ale nawet jeśli coś Ci się napyli to jednak nie to co z węgla... popiół w kotle jest taki sam jak w kominku, popiół z kotła węglowego już wiesz jak wygląda...
    Dokładanie do pieca co 7-8 godzin - myślę że u Ciebie to będzie 3-4 dni, w zbiornik na pellet przy kotle 10 kW wchodzi 6-7 worków 20 kg paliwa.
    Magazynowanie - objętość pelletu jest większa niż węgla i to ze dwa razy, choć to że jest w workach po 20 kg ułatwia magazynowanie, ja zamawiam po dwie tony i piętruję jedna na drugiej. Akurat mi się mieści do sufitu w garażu.
    Czyszczenie - wycior w zestawie jest tylko do małych otworów ( w moim kotle mam dwie średnice do czyszczenia ) i musiałem dokupić końcówkę do większych otworów - grosze. Sadze z kotłą nie pylą się ( większość przy czyszczeniu jest wsysana w komin, pewnie gdyby akurat żonka wywiesiła pranie to bym potem dostał za swoje... ) ale sadza przypomina raczej węgiel brunatny niż tłusty syf jaki jest przy kotłach węglowych.
    Zabawa z popiołem... a co robisz z popiołem z kotła węglowego ? popiołu przy pellecie jest tyle co nic, zwykła węglarka z Leroya zapełnia się dopiero po dwóch tygodniach palenia... to tyle co nieduże wiaderko, ja to sypię pod drzewka owocowe i bardzo dobrze im to robi jako nawóz.
    Mini Bio może chodzić na niskich temperaturach ale poniżej 50 st to już może się skraplać ( próbowałem i nic takiego nie zaobserwowałem )

    pozdr
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  7. #147
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    to zadam jeszcze jedno pytanie - jak sie ten kociłek sprawuje przy ogrzewaniach podłogowych ??, czy mozna zrobic tak ze do podłogówki bedzie szła temperatura do około 40 stopni przez np. 2 godziny zeby sie beton nagrzał, a potem trzymal to ciepło przez pare godzin i zeby taki cykl zrobic np.3 razy na dobe, zeby piec sie zalaczyl pogrzal troche i za np, 5 godzin znowu sie popalił (podgrzał beton) o tak w kółko ?? (oczywiscie mam na mysli temp. na zewnatrz do około -5 stopni, gdzie takich dni jest wiekszosc w sezonie grzewczym, na takie mrozy jak teraz miałby oczywiscie grzac wiecej)
    aa i czy takie rozwiazanie bedzie ekonomiczniejsze od spalania ciągłego ??
    Już ktoś pisał ale puszczanie 40 st w podłogę nie jest najrozsądniejsze. Ten kocioł daje radę u mnie podłogówką ogrzać 180 m2. Zasilam rozdzielacze "gorącą" wodą ale są to specjalne rozdzielacze, firmy nie będę reklamował ale łatwo to namierzyć a jak nie to wrzucę tutaj fotki gdzie będzie wszystko widać.
    Pellet torfowy to syf, całkowicie odradzam. Wziąłem kiedyś jeden worek na próbę to śmierdziało mi potem parę tygodni spalenizną w kotłowni. Prawie tyle samo popiołu co wsypałem paliwa. Bez sensu.
    Ile będzie palił ? To bardzo trudne pytanie, ale masz niewielki metraż i w przedziale 20-40 kg na dobę się zmieścisz z pewnością. U mnie w temperaturach około 0 st 20 kg na dobę wystarcza. Teraz przy mrozach spala 30-35 kg na dobę.
    Kocioł ma możliwość pracy w automacie, wystarczy dać czujnik pokojowy i będzie Ci trzymał temperatury jakie nastawisz. Jeśli chcesz tylko trzymać ciepło w domu na czas wykończeniówki itp to nastawienie czasówki na 2-3 godziny jak najbardziej ma sens. Ja tak u siebie robiłem i spalanie było mniejsze niż teraz w automacie.
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  8. #148
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    a jak palisz ?? masz ustawiona temp. i piec sam sie zalacza jak temp. spadnie ??? - teraz stwierdzilem ze chyba jednak zaloze grzejniki bo podlogówka jednak droga ;/ i w takim wypadku pewnie piec by sie musial co chwile wlaczac i wylaczac, bo nic nie zaakumuluje ciepła ;/ a grzanie non stop na 20% mocy to pisza ze sie nie opłaca ...
    a czy ma sens przy grzejnikach robic bufor np. 500l. ?? czy raczej gra nei warta swieczki ..??

  9. #149
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    a jak palisz ?? masz ustawiona temp. i piec sam sie zalacza jak temp. spadnie ??? - teraz stwierdzilem ze chyba jednak zaloze grzejniki bo podlogówka jednak droga ;/ i w takim wypadku pewnie piec by sie musial co chwile wlaczac i wylaczac, bo nic nie zaakumuluje ciepła ;/ a grzanie non stop na 20% mocy to pisza ze sie nie opłaca ...
    a czy ma sens przy grzejnikach robic bufor np. 500l. ?? czy raczej gra nei warta swieczki ..??
    Mam ustawioną temperaturę jaką ma kocioł utrzymać ( ciepła woda użytkowa - u mnie ten czujnik który mierzy temperaturę tej wody użytkowej jest umieszczony w buforze, dzięki temu bufor jest ładowany do 50 st, w praktyce 55-60 ) i kocioł ładuje ten bufor kiedy temperatura spada o 10 st poniżej zadanej, czyli jak na czujniku w buforze zmierzy 39,9 załącza się automatycznie kocioł i grzeje aż osiągnie te zadane 50 st. Wtedy się wygasza. taki cykl powtarza się co kilka godzin.

    "teraz stwierdzilem ze chyba jednak zaloze grzejniki bo podlogówka jednak droga" - to już Twój wybór ale do tego co jest drogie a co tanie są zawsze argumenty za i przeciw, pełno dyskusji na ten temat na wątkach o instalacjach, ja wiem jedno - PODŁOGÓWKA RZĄDZI i żeby było ciekawiej u mnie podłogówka śmiga elegancko mimo wykończenia podłóg drewnem i panelami ( co wszyscy potępiają w czambuł ) drewno jest milutkie w dotyku

    "i w takim wypadku pewnie piec by sie musial co chwile wlaczac i wylaczac, bo nic nie zaakumuluje ciepła" - otóż nie wiem co ma się kumulować w grzejnikach, kumulacja jest w podłogówce właśnie

    Kocioł będzie grzał i na 20 i na 100 %, to już wszystko zależy jakiej temperatury będziesz potrzebował, wg mnie przy grzejnikach czeka Cię nastawiona temperatura znacznie wyższa co oznacza że kocioł będzie więcej miał roboty. Bufor przy podłogówce - absolutnie polecam, przy grzejnikach - nie wiem ale moim zdaniem bufor zawsze się przyda jeśli tylko jest miejsce w kotłowni.


    Dorzucam fotki pracujący palnik :


    i spiek jaki się tworzy przy paliwie zanieczyszczonym piachem lub ziemią :
    Ostatnio edytowane przez jacekh ; 13-02-2012 o 18:39
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  10. #150
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar keteimj
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    SITANIEC - KOLONIA
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    420

    Domyślnie

    Pozdrawiam wszystkich i z góry przepraszam gospodarza tematu że wlazłem tutaj ale tak jakoś mnie zaciekawiło co słychać u użytkowników MINIBIO gdyż kiedyś zastanawiałem się nad zakupem tego pieca
    Piszę oczywiście do tych co zastanawiają się nad wyborem( lujski, kowalx itd) rozważcie panowie taki piec jak RBR Ekouniwersal - nie piszę tego ze złośliwości tylko dlatego że jestem użytkownikiem tego pieca od września 2011 i moje oczekiwania spełnił, nie ma żadnych dopłat za jakieś opcje sterownika , lewe drzwiczki itp Paliłem wszystkim groszek , ekogroszek - tylko próby, pellet+fasola, pellet, teraz jadę na owsie i idzie nie stęka nie trzeba dokładać szamotów wydłużać palników i nie grzechocze, ma też ruszt tzw awaryjny można spalić drewno jak ktoś ma ochotę i czas. No i także sterownik ecoal- monitorowanie kotła przez internet i zmiana ustawień zresztą można sobie w necie zobaczyć i poczytać- zaznaczam że nie mam nic wspólnego ze sprzedażą i produkcją kotłów ani paliw tylko sam wiem ile czasu spędziłem nad wyborem w końcu jest to bardzo ważny element w domu. No i jeszcze jedno instalacja Co do tego kotła to już fantazja użytkownika czy z buforem czy bez, podłogówka i kaloryfery czy same kaloryfery itd.
    Ja mam kotłownie coś około 1.6mx 2,6 i się zmieścił

  11. #151

    Domyślnie

    To gratuluje! A można poprosic o filmik jak jedzie na tym owsie, zwłaszcza płomień i popiół?

  12. #152
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    co do RBR Ekouniwersal - jakby byla wersja 12 kW to bym sie przyjzal kociołkowi, a ze nie ma to na starcie odpada ....
    jaki kociol na pellet bedzie najtanszy ??? - zamierzam grzac pelletem jakies 2 miesiace w sezonie (reszta tania pompa ciepla)

  13. #153
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar keteimj
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    SITANIEC - KOLONIA
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    420

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    co do RBR Ekouniwersal - jakby byla wersja 12 kW to bym sie przyjzal kociołkowi, a ze nie ma to na starcie odpada ....
    jaki kociol na pellet bedzie najtanszy ??? - zamierzam grzac pelletem jakies 2 miesiace w sezonie (reszta tania pompa ciepla)
    Jak wieść na forum niesie od kwietnia podobno mają produkować 11kW ale to należałoby potwierdzić u producenta.

    Odnośnie filmiku to jak czas i moje umiejętności pozwolą to niebawem umieszczę ale chyba nie w tym temacie bo nie chce mieszać wątków. Zainteresowanych zapraszam do tematu Rbr Ekouniwersal
    Przepraszam że wciąłem się z innym piecem w ten temat.
    Pozdrawiam

  14. #154
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    monikaxxx

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    sławno
    Kod pocztowy
    76-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Posiadam mini bio 10kw od tygodnia. Proszę o odpowiedź na pytanie dlaczego palnik pracuje cały czas ze 100 % mocą? Przykładowo temperatura zadana kotła to 65 stopni,temperatura zadana w pomieszczeniu 23 stopnie. Kocioł osiąga temperaturę mu zadaną,w pomieszczeniu jest 22,5 stopnia i kocioł się wygasza. Przez pierwsze 3 dni kocioł pracował 10 godzin i przez 10 godzin palnik wskazywał 100 % mocy .Potem w ustawieniach moc maksymalną przestawiłam na 60 % ,zmniejszając proporcjonalnie też podawanie max i palnik cały czas pracuje na 60%. Czy nie powinien pracować dalej zmniejszając sobie moc i podawanie ? Mam prostą instalację z jedną pompą obiegową na grzejniki, jeden czujnik pokojowy. Budynek z cegły poroterm , 10cm styropianu,15cm wełny na stropie. Ogrzewam 100m2.

  15. #155

    Domyślnie

    Prawdopodobnie nie masz włączone w menu głownym/palnki/servis/typ modulacji (napisałem kolejne stopnie dochodzenia do tego miejsca) pracy w modulacji, lecz praca z moc 1 lub moc 2. Po przekroczeniu tem zadanej jak masz nastawione na moc1/moc2 palnik powinien pracowac z moc min 2. Byłeś w menu servisu to spróbuj przestawić na pracę z modulacją.

  16. #156
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    monikaxxx

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    sławno
    Kod pocztowy
    76-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Typ modulacji mam usawiony na FL2 .Mogę zmienić tylko na skokową. Tak powinno być ?

  17. #157

    Domyślnie

    Powinno byś to FL2. Nie wiem dlaczego nie pracuje w modulacji. A jaka jest nastawiona histereza, ona powinna działać na spadek temperatury a może działa też na wzrost, i gdyby było np. 0 lub 1 powodowałoby to wyłączenie pieca. Ja mam sam palnik Platinumbio. Trzeba pytać posiadaczy ale najlepiej na forum pellets.com.pl

  18. #158
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    dawno nie zaglądałem - wybaczcie - życie, robota, dom, ogród...

    keteimj - bez obaw, nie pogniewam się jeśli ktoś ma rzeczowe informacje i innym to pomaga w poszukiwaniach to luz. Ja tam swego MINI traktuję jako rzecz nabytą, nie było go, teraz jest, i kiedyś znowu go nie będzie
    Aktualnie jest i ma się dobrze, nawet po wyłączeniu ogrzewania spalanie mi spadło tak że lutowy mrozik sobie zrekompensuję

    monikaxxx jeśli jeszcze nie udało się rozwiązać problemu to podaję jak ja mam u siebie , w menu serwisowym ( palnika ) ustawienia :
    MOC MIN 20
    MOC MAX 100,
    TYP MODULACJI : PID
    i wtedy będzie sobie pracował z mniejszą mocą kiedy już osiągnie zadaną temperaturę ( u mnie jest to temperatura mierzona na buforze ale w sterowniku jest to widziane jako CWU ) chyba że dodatkowo w związku z czujnikiem pokojowym ( ja nie posiadam ) trzeba podziałać w innych ustawieniach( niestety jest tego trochę bo odniesienia do czujnika pokojowego są w paru miejscach). Sprawdzić też trzeba czy nie ma priorytetu CWU bo to też może zaburzyć wysterowanie przy braku czujnika CWU. Jakby coś to służę, mogę pogrzebać w menu i doszukać się co może tam jeszcze być nie tak.

    To że kocioł się wygasza wskazuje że jednak odczytuje dane z czujnika prawidłowo i kiedy temperatura tam zmierzona jest osiągnięta, to się wygasza ( modulacja stopniowa ) zmniejszając moc jedynie ograniczasz maksymalną moc z jaką pracuje palnik. Żeby on sam płynnie się modulował to musi być MODULACJA ustawiona na PID.
    Napisz jeszcze czy to pierwsze palenie w tym domu czy to tylko nowy kocioł. Jak świeżo po budowie to liczyć się należy z tym że dom się będzie długo wygrzewał. Ale to już nie ma wiele wspólnego z wysterowaniem.

    pozdr
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  19. #159
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    monikaxxx

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    sławno
    Kod pocztowy
    76-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi, mam tylko czujnik pokojowy, na sterowniku wyświetla się modulacja, chodzi mi o to, że palnik pracuje na 100%, dom nagrzewa się szybciutko, osiąga zadaną temperaturę i piec zaczyna się wygaszać. Po paru godzinach jak temperatura w pomieszczeniu spada, załącza się znowu, dogrzeje i wyłącza się . W sumie włącza i wyłącza się jakieś 3 razy na dobę. Serwisant powiedział mi, że tak ma być ale czy nie padnie szybko grzałka jak będzie tak często chodzić? Czy nie lepiej ustawić tak palnik, żeby sobie chodził na małej mocy i podtrzymywał temperaturę? I jeszcze jedno pytanie - chcę podłączyć czujnik cwu do bojlera. Czy pompa obiegowa powinna być zamontowana na zasilaniu bojlera czy na powrocie? Pompę obiegową do grzejników mam ustawioną na 40stopni. Rozumiem ,że nie będzie się załączać jak ustawię priorytet cwu ? Acha, jak chcę dodać drugi obieg grzewczy, to muszę dokupić coś do sterownika, bo jak wchodzę w ustawienia to nie mam możliwości dodania drugiego obwodu, czy pojawi się dopiero na wyświetlaczu jak podłącze odpowiednie kable do modułów?

  20. #160
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Co do zmniejszenia mocy palnika to jest to jakiś pomysł, sam tak kiedyś się bawiłem ale zrezygnowałem dlatego że wtedy bardzo długo się wszystko nagrzewa, a kiedy przesadziłem z zaniżeniem mocy to czasem kocioł wygasał. Grzałka wtedy rozpalała częściej niż zwykle i w ten sposób musiałem szybko ja wymienić.
    Co do pompy zasilającej bojler to nie wiem jak jest książkowo ani się na tym nie znam, u mnie jest ta pompa przed bojlerem, z tym że jednocześnie zasila mi dwa rozdzielacze podłogówki.
    Co do reszty to myślę że zerknij na umieszczone gdzieś wcześniej na stronach tego wątku schematy . Tam widać ile modułów trzeba dokupić i jak podłączyć poszczególne pompy i zawory. Sam sterownik firmowy jest w stanie obsługiwać tylko cwu i jedną pompę co. Chyba że pokombinować chcesz trochę i pompę która "odbiera" ciepło z kotła potraktujesz jako zasilenie bojlera, wtedy można uznać że sterownik pociągnie na trzy pompy... zostaną ci wtedy wolne do zagospodarowania pompa cwu i co które realnie mogą być dwoma obiegami co. Sporo zabawy ale może akurat instalacja u Ciebie to zniesie i da się to zrobić ?
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

Strona 8 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony