dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie Pełne deskowanie, membrana, papa... jak to z tym jest przy dachówce ?

    Witajcie,
    pytam tu, bo im więcej szukam tym mniej już jestem pewien. Do tego dochodzą artykuły sponsorowane i w ogóle robi się mętlik.

    Domek się buduje, wykonawca SSO kończy na papie z pełnym deskowaniem. Bezzwłocznie po nim wchodzi dekarz, nabija łaty i kładzie dachówkę ceramiczną.
    Tak miało być.

    Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.

    Idąc dalej,
    skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?

    Forumowicze, co proponujecie ?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia.
    Czyli optymalnym rozwiązaniem w moim przypadku będzie pełne deskowanie i na wierzch dobra membrana.
    Na to bezpośrednio idą łaty ? Czyli podziurawiona membrana gwoździami jest ok ?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    (...) Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.
    Dlatego pod deskowaniem musisz zostawić szczelinę między wełną a deską, masz wtedy z głowy problem zakłóconej paroprzepuszczalności. Jak masz wątpliwości czy wykonawca zrobi to prawidłowo to faktycznie lepiej położyć membranę przeznaczoną na deski i wtedy nie musisz o to zadbać.
    Idąc dalej,
    skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?
    Zdaje, oczywiście pod warunkiem dobrej jakości membrany, znajdziesz na forum zadowolonych użytkowników. Chociaż sąsiad mając tak zrobiony dach od kilku lat ma przecieki i nie może się ich pozbyć, ale może to wina wykonawcy...?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dzięki Dekar za post.
    Cóż po przeczytaniu kilku wątków w tym dziale (pierwszy z brzegu ) coraz mniejsze przekonanie mam do foli. Tymbardziej, że pod uwagę trzeba wziąć umiejętności ekipy, a tych zagwarantować nie mogę.

    Nie mam uprzedzeń do nowych rozwiązań, ale coś mi te artykuły o foliach podejrzanie stronnicze się wydają, hasła modne, trafiające, paroprzepuszczalność, oddychanie...
    A czy to nie jest tak ,jak ze ścianami, które mają izolować, a od "oddychania" jest wentylacja ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Folia na dekowaniu to murowany przeciek! Zdecydowanie papa podkładowa termozgrzewalna. Należy otworzyć kalenicę i zostawić szczelinę wlotową pomiędzy ścianą a deskami. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Folia na dekowaniu to murowany przeciek! Zdecydowanie papa podkładowa termozgrzewalna. Należy otworzyć kalenicę i zostawić szczelinę wlotową pomiędzy ścianą a deskami. Pozdrawiam.
    Dzisiaj byłem w hurtowni materiałów budowlanych i mi wciskali membranę na deski, podobno jest taka specjalna na deski
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Folia na dekowaniu to murowany przeciek!
    Dlaczego?
    Oczywiście znam Twoją ogólną niechęć do membran, ale pytam teraz konkretnie o te przecieki.

  8. #8

    Domyślnie

    Kwestią problemową nie jest materiał a wykonawstwo. Przy folii łatwiej popełnić błąd nawet doświadczonej ekipie, papa pod tym względem sprawia mniej problemów.

  9. #9

    Domyślnie

    Oczywiscie zachowanie szczelin dylatacyjnych miedzy warstwami dachu(welna-deskowanie,papa-dachowka)oraz wentylacja kalenicy jak wspomnial wczesniej Andrzej jak najbardziej wymagane.Kurcze ale sie wymadrzam...
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  10. #10

    Domyślnie

    Tez mialem ten problem apa czy folia.Po dlugich namyslach wybralem pelne deskowanie (duza czesc desek z szalunkow) a na to papa podkladowa termozgrzewalna na welonie szklanym,choc uwazam ze lepsza i niestety drozsza jest papa podkladowa termo modyfikowana(SBS).Cechuje sie tolerancja na ujemne temperatury(nie sztywnieje na mrozie tak bardzo jak zwykla).Jakos sprawdzone metody do mnie bardziej trafiaja.pozdrawiam.
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  11. #11

    Domyślnie

    jak między krokwią a dechą zostawić przestrzeń wentylacyjną?

  12. #12

    Domyślnie

    No chociazby rozciagajac poprzecznie miedzy krokwiami sznurki,odmierzajac przy tym jednoczesnie wymagana szczeline.widzialem u kogos dodatkowo listewki dystansowe gruboscia odpowiadajace grubosci szczeliny,przybite miedzy dwiema krokwiami.rownolegle do nich i dodatkowo na to sznurek.rozwiazanie ciekawe zapobiegajace stykaniu sie welny z deskowaniem miedzy krokwiami.pozdrawiam.
    moze bedzie to widac na obrazku...
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    To spytaj się fachury ; Co będzie jak pęknie dachówka ( zdarza się) i woda przez rok będzie się sączyła? . A swoją drogą , śniegu nawieje na 100% Przy okapie papę należy dać na pas podrynnowy. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  14. #14

    Domyślnie

    ważna sprawa jeżeli ktoś kładzie dechy na na dachu to powinien je wcześniej zaimpregnować próżniowo
    wtedy to ma sens

  15. #15

    Domyślnie

    mnie od dłuższego czasu nurtuje problem jak wpuścic powietrze w/w szczeline wentylacyjną... na krokiwach mam nabitke czyli deski nabite od góry na krokwie. Planuje styropianem dojechac aż do nabitki tylko jak zostawić tam wentylacje żeby nie właziły osy/ mrówki itp.? Nigdzie nie mogę znaleźć jakiejś listwy wentylacyjnej lub kratki własnie do tego przeznaczonej. Proszę o porade lub jakieś fotki czego można użyć....

  16. #16
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  17. #17

    Domyślnie

    No tak,ale to jest raczej listwa do podbitki a Swierzakowi chodzilo raczej o zabezpieczenie szczeliny na styku muru z dachem(gdyz wykonal on tzw.nadbitke).Sczerze mowiac tez interesuje mnie ten problem.Byc moze sie myle wiec niech mnie ktos uswiadomi...please.
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  18. #18

    Domyślnie

    w porzo Aedifico.... ale jak pisałem nie mam podditki jak pod załaczonym linkiem.. tylko nabitke.... czyli listwa mocowana do dachu który ma kąt 37 stopni i pionową ścianą..
    zastanawiam się nad listwą wentylacyjną okapu: ta w środku.. tylko nie za ładne to...
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=h...DYSi8QPF2IiZCA

  19. #19

    Domyślnie

    Przepraszam nie doczytałem, ale też właśnie są różnego rodzaju dedykowane wentylacje innego typu, pewnie jakiś ładniejsze się znajdą niż te z linka.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    również będę miał nabitkę i też mam ten problem jak wpasować otwory wentylacyjne....
    będzie trzeba je wyciąć w styro i czymś zakryć, najlepiej w kolorze tynku, ale u mnie na szczęście krokwie schodzą dość nisko, więc okap będzie zasłaniał te otwory, jedynie jak się stanie pod samą ścianą, będzie je widać...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony