dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie Pełne deskowanie, membrana, papa... jak to z tym jest przy dachówce ?

    Witajcie,
    pytam tu, bo im więcej szukam tym mniej już jestem pewien. Do tego dochodzą artykuły sponsorowane i w ogóle robi się mętlik.

    Domek się buduje, wykonawca SSO kończy na papie z pełnym deskowaniem. Bezzwłocznie po nim wchodzi dekarz, nabija łaty i kładzie dachówkę ceramiczną.
    Tak miało być.

    Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.

    Idąc dalej,
    skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?

    Forumowicze, co proponujecie ?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia.
    Czyli optymalnym rozwiązaniem w moim przypadku będzie pełne deskowanie i na wierzch dobra membrana.
    Na to bezpośrednio idą łaty ? Czyli podziurawiona membrana gwoździami jest ok ?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    daj dechy na to dobrą papę termo podkładową (nie wierzchniego krycia) . pod kontry uszczelniacz .

    Zastanawiam się czemu z tej foli super ekstra wow nie robią dachów w cabrioletach

  4. #4

    Domyślnie

    bo trza by bylo polozyc na nie dachowke

    przeciez ona nie jest przeznaczona do wierzchniego krycia

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał BAUEN Zobacz post
    najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku będzie zastosowanie, deski dobra papa + uszczelniacz pod kontry(np Permo Seal firmy Klober) Bądz dobra membrana (np Permo extreme/delta max)
    A mógłbyś jeszcze podać kilka konkretnych "dobrych pap", nie mam pojęcia, które są dobre.

    Nurtuje mnie jeszcze ta paroprzepuszczalność papy, bo na logikę to przez warstwę bitumiczną będzie ciężko się parze wydostać ?
    Czy wcale nie ma takiej konieczności, a do wentylacji/osuszania służą specjalne otwory w podbitce i kalenicy ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    (...) Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.
    Dlatego pod deskowaniem musisz zostawić szczelinę między wełną a deską, masz wtedy z głowy problem zakłóconej paroprzepuszczalności. Jak masz wątpliwości czy wykonawca zrobi to prawidłowo to faktycznie lepiej położyć membranę przeznaczoną na deski i wtedy nie musisz o to zadbać.
    Idąc dalej,
    skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?
    Zdaje, oczywiście pod warunkiem dobrej jakości membrany, znajdziesz na forum zadowolonych użytkowników. Chociaż sąsiad mając tak zrobiony dach od kilku lat ma przecieki i nie może się ich pozbyć, ale może to wina wykonawcy...?

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dzięki Dekar za post.
    Cóż po przeczytaniu kilku wątków w tym dziale (pierwszy z brzegu ) coraz mniejsze przekonanie mam do foli. Tymbardziej, że pod uwagę trzeba wziąć umiejętności ekipy, a tych zagwarantować nie mogę.

    Nie mam uprzedzeń do nowych rozwiązań, ale coś mi te artykuły o foliach podejrzanie stronnicze się wydają, hasła modne, trafiające, paroprzepuszczalność, oddychanie...
    A czy to nie jest tak ,jak ze ścianami, które mają izolować, a od "oddychania" jest wentylacja ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Folia na dekowaniu to murowany przeciek! Zdecydowanie papa podkładowa termozgrzewalna. Należy otworzyć kalenicę i zostawić szczelinę wlotową pomiędzy ścianą a deskami. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Folia na dekowaniu to murowany przeciek! Zdecydowanie papa podkładowa termozgrzewalna. Należy otworzyć kalenicę i zostawić szczelinę wlotową pomiędzy ścianą a deskami. Pozdrawiam.
    Dzisiaj byłem w hurtowni materiałów budowlanych i mi wciskali membranę na deski, podobno jest taka specjalna na deski
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Kwestią problemową nie jest materiał a wykonawstwo. Przy folii łatwiej popełnić błąd nawet doświadczonej ekipie, papa pod tym względem sprawia mniej problemów.

  11. #11

    Domyślnie

    Tez mialem ten problem apa czy folia.Po dlugich namyslach wybralem pelne deskowanie (duza czesc desek z szalunkow) a na to papa podkladowa termozgrzewalna na welonie szklanym,choc uwazam ze lepsza i niestety drozsza jest papa podkladowa termo modyfikowana(SBS).Cechuje sie tolerancja na ujemne temperatury(nie sztywnieje na mrozie tak bardzo jak zwykla).Jakos sprawdzone metody do mnie bardziej trafiaja.pozdrawiam.
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  12. #12

    Domyślnie

    Oczywiscie zachowanie szczelin dylatacyjnych miedzy warstwami dachu(welna-deskowanie,papa-dachowka)oraz wentylacja kalenicy jak wspomnial wczesniej Andrzej jak najbardziej wymagane.Kurcze ale sie wymadrzam...
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Folia na dekowaniu to murowany przeciek!
    Dlaczego?
    Oczywiście znam Twoją ogólną niechęć do membran, ale pytam teraz konkretnie o te przecieki.

  14. #14

    Domyślnie

    jak między krokwią a dechą zostawić przestrzeń wentylacyjną?

  15. #15

    Domyślnie

    ważna sprawa jeżeli ktoś kładzie dechy na na dachu to powinien je wcześniej zaimpregnować próżniowo
    wtedy to ma sens

  16. #16

    Domyślnie

    No chociazby rozciagajac poprzecznie miedzy krokwiami sznurki,odmierzajac przy tym jednoczesnie wymagana szczeline.widzialem u kogos dodatkowo listewki dystansowe gruboscia odpowiadajace grubosci szczeliny,przybite miedzy dwiema krokwiami.rownolegle do nich i dodatkowo na to sznurek.rozwiazanie ciekawe zapobiegajace stykaniu sie welny z deskowaniem miedzy krokwiami.pozdrawiam.
    moze bedzie to widac na obrazku...
    nigdy nie wygrasz z idiotą...najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a pózniej pokona cię doświadczeniem...

  17. #17

    Domyślnie

    mnie od dłuższego czasu nurtuje problem jak wpuścic powietrze w/w szczeline wentylacyjną... na krokiwach mam nabitke czyli deski nabite od góry na krokwie. Planuje styropianem dojechac aż do nabitki tylko jak zostawić tam wentylacje żeby nie właziły osy/ mrówki itp.? Nigdzie nie mogę znaleźć jakiejś listwy wentylacyjnej lub kratki własnie do tego przeznaczonej. Proszę o porade lub jakieś fotki czego można użyć....

  18. #18
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  19. #19

    Domyślnie

    w porzo Aedifico.... ale jak pisałem nie mam podditki jak pod załaczonym linkiem.. tylko nabitke.... czyli listwa mocowana do dachu który ma kąt 37 stopni i pionową ścianą..
    zastanawiam się nad listwą wentylacyjną okapu: ta w środku.. tylko nie za ładne to...
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=h...DYSi8QPF2IiZCA

  20. #20

    Domyślnie

    Przepraszam nie doczytałem, ale też właśnie są różnego rodzaju dedykowane wentylacje innego typu, pewnie jakiś ładniejsze się znajdą niż te z linka.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony