dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie sposoby na analizę jakości okien przez kupującego

    witam Was serdecznie,

    Tak, niestety, ja również jestem przed wyborem i kupnem okien do domu. Również jak większość z Was mam takie same dylematy z ich wyborem - profil, okucia, kolor itd.
    Do tego wszystkiego aż włosy mi się jeżą na głowie jak czytam (między innymi na forum muratora), że producent okien potrafi oszukać klienta poprzez nie zamontowanie wzmocnienia metalowego wewnątrz profilu. Oczywiście producent pozostaje bezkarny, bo niby w jaki sposób klient może sprawdzić czy wspomniane wzmocnienia są w środku czy ich nie ma. Zdarzają się odważni w życiu - pewni swego przeczucia lub doświadczenia potrafią jedno z okien przeciąć. Jakież to zdziwienie na twarzach wykonawcy robót jak wyjdzie szydło z worka, a raczej brak wzmocnienia w profilu.
    Większość z nas nie ma tak dużego doświadczenia lub odwagi, aby zdecydować się na ten drastyczny krok. Dlatego zgodnie z powiedzeniem "że Polak potrafi" chciałbym przedstawić tylko pomysł (niezastosowany jeszcze w życiu) jak sprawdzić klasę okna.
    Zachęcam wszystkich forumowiczów do dyskusji na ten temat oraz zamieszczania swoich sposobów na sprawdzenie innych elementów okien podczas ich odbioru/montażu.

    Pomysł 1:
    - stan wiedzy: Okna mają np. klasę A oznaczającą, że grubość ścianki profilu z tworzywa sztucznego oraz wzmocnienia metalowego jest odpowiedniej grubości. Okna montuje się również przy użyciu kotew przewiercając profil na wylot, a takie przewiercenie nie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie okna.
    - zastosowanie: proponuje od zewnętrznej strony profilu (który będzie stykał się z murem po zamontowaniu okna) nawiercić otwór np. o średnicy 10 mm przewiercając tylko pierwszą warstwę tworzywa. Pozwoli to na ocenę czy pod tą pierwszą warstwą plastiku jest element metalowy - sprawdzając poprzez stukanie metalowym śrubokrętem najlepiej o właściwościach magnetycznych. W dalszej kolejności proponuje przewiercić jeden bok wzmocnienia metalowego. W otrzymany otwór wkładamy np cienki ołówek otoczony cienką warstwą plasteliny i przyciskamy ołówek w jedną stronę otworu. Ołówek wyciągamy delikatnie aby nie naruszyć odcisku w plastelinie. Suwmiarką mierzymy otrzymane odciski. Nawierconą dziurę zaklejamy taśmą paroszczelną.
    Oczywiście pomysł do sprawdzenia i dopracowania. Może ma ktoś stare nieużywane okno lub kawałek profilu aby sprawdzić?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.112

    Domyślnie

    Powiedzmy że nawet się uda zrobić to co proponujesz...
    ale.. jak nie wierzysz swojemu dostawcy, to po co u niego kupujesz? Klasa A czy B profila to w znacznej mierze marketing i w 90% przypadków realnie nie będzie miała wpływu na Twoje okna.
    Firmę której nie ufam sprawdzałbym w innych punktach. Ale najpewniej nie kupiłbym w niej okien.
    To mi przypomina trochę kupowanie auta (super okazji) od przypadkowego handlarza. Niby czuję, że ta okazja to wtopa.. ale nie mogę się oprzeć atrakcyjnej cenie...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Firmę której nie ufam sprawdzałbym w innych punktach. Ale najpewniej nie kupiłbym w niej okien.
    To mi przypomina trochę kupowanie auta (super okazji) od przypadkowego handlarza. Niby czuję, że ta okazja to wtopa.. ale nie mogę się oprzeć atrakcyjnej cenie...
    zgadzam się, że to nie zbyt zdrowa sytuacja, chyba za dużo naczytałem się w internecie opowieści o oszustach. Wydaje się, że w internecie często piszą osoby niezadowolone z przejściami, a pozostałe rzadko się udzielają. Osobiście skłaniam się ku ofercie 2x droższej od najtańszej z wszystkich otrzymanych, m.in. też z powyższego powodu.

    Czytałem karte gwarancyjną producentów okien i wymagają oni od kupującego aby po dostarczeniu okien a przed zamontowaniem sprawdził on okna: wymiary, sprawność i inne cechy. Czy Wy zrobiliście to w waszym przypadku? Jeśli ktoś ma okna do całego domu to takie sprawdzenie zajmie sporo czasu, a monterom spieszy się przecież. A może macie swoje sposoby i tylko sprawdzacie w oknach określony element który świadczy o prawidłowym wykonaniu okien?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    Czytałem karte gwarancyjną producentów okien i wymagają oni od kupującego aby po dostarczeniu okien a przed zamontowaniem sprawdził on okna: wymiary, sprawność i inne cechy.
    Kupujący ma sprawdzać wymiary? Gdzie ty ty okna zamawiasz??? Odpowiedzialność za rozmiary musi brać na siebie sprzedawca (po dokonaniu pomiarów) i to musi być zawarte w pisemnej umowie. Jeżeli tak nie jest to odradzam zakup w tej firmie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    Czytałem karte gwarancyjną producentów okien i wymagają oni od kupującego aby po dostarczeniu okien a przed zamontowaniem sprawdził on okna: wymiary, sprawność i inne cechy. Czy Wy zrobiliście to w waszym przypadku? Jeśli ktoś ma okna do całego domu to takie sprawdzenie zajmie sporo czasu, a monterom spieszy się przecież. A może macie swoje sposoby i tylko sprawdzacie w oknach określony element który świadczy o prawidłowym wykonaniu okien?
    maryo, po pierwsze gratuluję podejścia. Większość nabywców czyta kartę ( o ile w ogóle) to po zakupie i wtedy gdy z oknami dzieje się coś niedobrego, to trochę za późno. Zgadzam się z bwojtkiem, firmy stawiające tego typu wymagania klientom należy omijać szerokim łukiem, bowiem zasada jest prosta: Jeśli otrzymujesz gwarancję jakości nie musisz badać produktu. Co więcej, żądanie takie np. dotyczące funkcjonalności, sprawności działania kierowane do nabywcy jest niemożliwe do spełnienia.
    PRO QUALITY

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Zgadzam się z bwojtkiem, firmy stawiające tego typu wymagania klientom należy omijać szerokim łukiem, bowiem zasada jest prosta: Jeśli otrzymujesz gwarancję jakości nie musisz badać produktu.
    takie wymagania ma firma np OKNOPLAST z krakowa profil veka, najczęściej polacana z firm przez wielu forumowiczów i użytkowników:

    "VI. Obowiązki Konsumenta:
    2. Konsument jest zobowiązany, w momencie otrzymania Produktu, dokonać jego odbioru pod względem ilości i jakości, a także pod względem oczywistej niezdatności do użytku, zgodnie z normalnym przeznaczeniem. Za oczywistą niezdatność Produktu do użytku zgodnie z normalnym przeznaczeniem uważa się w szczególności różnice w rozmiarach, podziale, kolorach, uszkodzenia mechaniczne szyb lub ram okiennych typu: zarysowania, pęknięcia. Niedokonanie weryfikacji powoduje wygaśnięcie uprawnień Konsumenta z Gwarancji w zakresie oczywistej niezdatności Produktu do użytku, zgodnie z normalnym przeznaczeniem."

    źródło: http://www.oknoplast-group.eu/pub/Fi...ska%202009.pdf
    Ostatnio edytowane przez maryo ; 19-01-2011 o 15:46

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    takie wymagania ma firma np OKNOPLAST z krakowa profil veka, najczęściej polacana z firm przez wielu forumowiczów i użytkowników:

    "VI. Obowiązki Konsumenta:
    2. Konsument jest zobowiązany, w momencie otrzymania Produktu, dokonać jego odbioru pod względem ilości i jakości, a także pod względem oczywistej niezdatności do użytku, zgodnie z normalnym przeznaczeniem. Za oczywistą niezdatność Produktu do użytku zgodnie z normalnym przeznaczeniem uważa się w szczególności różnice w rozmiarach, podziale, kolorach, uszkodzenia mechaniczne szyb lub ram okiennych typu: zarysowania, pęknięcia. Niedokonanie weryfikacji powoduje wygaśnięcie uprawnień Konsumenta z Gwarancji w zakresie oczywistej niezdatności Produktu do użytku, zgodnie z normalnym przeznaczeniem."

    źródło: http://www.oknoplast-group.eu/pub/Fi...ska%202009.pdf
    maryo, cóż ja mogę poradzić, że Państwo forumowicze piszą i mówią co mówią. Takie prawa, forum internetowego. Polecam Pańskiej uwadze rzecz nieco bardziej wiarygodną niż karta gwarancyjna firmy Oknoplast cytuję:

    "Kupujący nie ma obowiązku badania jakości rzeczy objętej gwarancją. Obowiązek taki byłby sprzeczny z ochronną funkcją gwarancji"

    źródło: Duże Komentarze Becka, pod redakcją prof. dr hab. Krzysztofa Pietrzykowskiego Kodeks cywilny tom II komentarz do art 577 K.c pkt 8 str. 265 Wydanie 2005 CH.Beck.

    A tak swoją drogą, to wcale nie jest największa konsumencka kucha, którą ten dokument zawiera. No, ale jak nabywcy czytają po, a nie przed, a nawet ja czytają przed, to niewiele pojmują, to co ja mogę? Ponawiam propozycję cyklicznych spotkań z forumowiczami, na których moglibyśmy sobie o takich i innych kwiatkach podyskutować.
    PRO QUALITY

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki T12345T, człowiek uczy się całe życie.
    niedozwolone zapisy znalazłem również w umowie montażu okien, tym razem wiem że nie mają one również podstaw prawnych, więc nie ma sensu wnosić o ich zmiane/usunięcie z umowy.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    dzięki T12345T, człowiek uczy się całe życie.
    niedozwolone zapisy znalazłem również w umowie montażu okien, tym razem wiem że nie mają one również podstaw prawnych, więc nie ma sensu wnosić o ich zmiane/usunięcie z umowy.
    Zawsze do usług Państwa forumowiczów. Zapis Oknoplastu o "gwarancji" choć jak widzisz nie zupełnie zgodny ze stanowiskiem doktryny nie znajduje się na liście klauzul niedozwolonych, więc gdybyś chciał zabiegać o uzyskanie takiego wpisu pozostaje Ci wystąpić na drogę postępowania sądowego lub administracyjnego. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj http://oknotest.pl/1/zaliczka_zadate...edozwolone.php

    Nawet nie wiedziałem, że ta "zacna" firma dorobiła się odrębnego dokumentu pod nazwą "umowa montażu", więc trudno mi zajmować stanowisko co do treści jego postanowień. Gdybyś był tak uprzejmy i przesłał go do mnie [email protected], chętnie poczytam.
    PRO QUALITY

  10. #10

    Domyślnie

    Zapis Oknoplastu o "gwarancji" choć jak widzisz nie zupełnie zgodny ze stanowiskiem doktryny nie znajduje się na liście klauzul niedozwolonych
    na polecanej stronie z listą niedozwolonych klauzul znalazłem taki wpis:

    Numer wpisu: 914 Data wpisu: 2006-11-07
    Mebelplast S.A. z/s w Olsztynie

    „Przy odbiorze Kupujący sprawdza i kwituje na dokumencie dostawy, fakturze lub innym dokumencie zgodność towaru z umową to jest jakość, kompletność oraz funkcjonowanie mechanizmów (o ile istnieją). Kupujący kwituje otrzymanie wraz z towarem wszystkich elementów jego wyposażenia oraz instrukcji obsługi i konserwacji”
    jest on bardzo podobny do tego z oknoplastu. Umowa montażu okien wystawia firma trzecia dokładnie Eko-dom, po przeczytaniu niedozwolonych klauzul znalazłem w tej umowie więcej ciekawostek. Odechciało mi się wymiany okien
    Obecnie zastanawiałem się pomiędzy M&S (tytanowe) a Oknoplast (platinium). Każda z firm unika montażu okien w tzw. systemie ciepłym, mówiąc ze to nie opłacalne, że dużo czasu zajmuje i będzie droższe.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    Każda z firm unika montażu okien w tzw. systemie ciepłym, mówiąc ze to nie opłacalne, że dużo czasu zajmuje i będzie droższe.
    No i mają sporo racji. Ale jeżeli pogodzisz się z niedogodnością nr 3 to pewnie wykonają taki montaż. Montaż i3 wychodzi drożej jakieś 30-40zł/mb obwodu (koszt materiałów + dodatkowa robocizna).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    plus może okazać sie po wyjęciu okien że wogóle nie jest możliwy do wykonania w jeden dzień gdyż przygotowanie wnęki okiennej okaże sie pracochłonne i kosztowne
    Zastanawiam sie dlaczego odeszła w zapomnienie metoda pokrywania silikonem piany po jej obcieciu? Równoważna z zasadą szczelneij od wenątrz
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    na polecanej stronie z listą niedozwolonych klauzul znalazłem taki wpis: ...jest on bardzo podobny do tego z oknoplastu. Umowa montażu okien wystawia firma trzecia dokładnie Eko-dom, po przeczytaniu niedozwolonych klauzul znalazłem w tej umowie więcej ciekawostek.
    maryo słusznie podkreślasz podobieństwo, pełna zgoda. Mądra, przewidująca i nastawiona prokonsumencko firma by go nie użyła. Jednakże na razie możemy mówić wyłącznie o prawdopodobieństwie naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez zapis znajdujący się w .... .

    Cytat Napisał maryo Zobacz post
    Obecnie zastanawiałem się pomiędzy M&S (tytanowe) a Oknoplast (platinium). Każda z firm unika montażu okien w tzw. systemie ciepłym, mówiąc ze to nie opłacalne, że dużo czasu zajmuje i będzie droższe.
    Hm...jak sądzę mówisz raczej o tym co usłyszałeś od sprzedawców, będących dystrybutorami okien każdej z tych firm. Oficjalnie, każdy z tych dwóch producentów w firmowej instrukcji montażu odwołuje się bezpośrednio do zasad montażu warstwowego jako jedynego zalecanego. (Proszę nie używajcie nazwy "ciepły montaż", bo to nazwa myląca i nieadekwatna do skutków zastosowanych rozwiązań) Przy czym Oknoplast do wersji minimum, która występuje w instrukcji RAL, ale nie występuje w katalogach systemowych VEKI.
    PRO QUALITY

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Zastanawiam sie dlaczego odeszła w zapomnienie metoda pokrywania silikonem piany po jej obcieciu? Równoważna z zasadą szczelneij od wenątrz
    No, tam po drodze był jeszcze był taki drobiazg jak sznur PE, ale zgodnie z RAL, pianka, sznur PE i silikon, to jedno z dopuszczonych rozwiązań montażu warstwowego. Tanie, a nikt nie może się przyczepić jakby co. To rozwiązanie dobre dla wykonawców pod warunkiem, że poczytają wcześniej o zasadach aplikacji silikonu w szczelinę.
    PRO QUALITY

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.112

    Domyślnie

    Powyższe rozważania przejżałem z grubsza, więc może nie do końca precyzyjnei będzie moje zdanie dot. odbioru "jakościowego" okien:
    - czy nie jest przypadkiem tak, że ów zapis ma zastosowanie w przypadku zakupu samych okien z fabryki? Wówczas jest chyba oczywiste, że Klient je sprawdzi pod kątem ilości, jakości (chodzi o wizualne stwierdzenie usterek -np. zarysowań czy jakiś widocznych braków np. skrzydła, klamek). No i najgrosze - co często się zapomina: sprawdzenie wymiarów - przy samodzielnym montażu - niech się zdarzy pomyłka w dostawie, Klient wywala stare okno, próbuje wstawić nowe, a ono się okazuje w innym wymiarze...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony