dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    piszecie o szafkach lanowskich... może odnoszę wrażenie, ale po kiego grzyba robić taką szafkę? no chyba, że planujecie bardzo zaawansowaną sieć LAN. Ja u siebie kabel poprowadzę tylko do 2, może do 3 pomieszczeń, resztę domu ogarnie Wi-Fi - wystarczy na poddaszu/stryszku zamontować antenę dookólną.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Ja tez nie widzę stosowania dodatkowej szyny ekwipotencjalnej i tak często robię. Tak naprawdę to rzadkością jest spotkanie więcej jak 3-5 punktów przyłączenia do szyny ekwipotencjalnej więc wykonywanie jej osobno przy prostych instalacjach jest troszeczkę niepotrzebne.
    Witam.
    Proszę wytłumaczcie mi jedną rzecz. Przeglądając forum spotykam się z symbolami GSU i GSW - czy są jednoznaczne. Rozumiem, że GSW jest to wspomniana wyżej szyna ekwipotencjalna do której przyłączamy np: baterię wannową.
    Idąc dalej w rozdzielnicy domowej jest szyna (zacisk) PE, która jest uziemniona np: do fundamentu. Do tej szyny podłączona jest również wspomniana wyżej GSW (zlokalizowana w np: kotłowni).
    Sorki za brak fachowej terminologi.
    Czy zgadzacie się z tym co napisałem?

  3. #23

    Domyślnie

    Nie zgadzam się z tobą, w szczególności jeśli chodzi o uziemienie baterii wannowej.
    Był taki okres, gdzie grupa szołmenów elektryków lansowała uziemianie wszystkiego co metalowe.
    To minęło, podobnie jak PRL.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    Witam.
    Proszę wytłumaczcie mi jedną rzecz. Przeglądając forum spotykam się z symbolami GSU i GSW - czy są jednoznaczne. Rozumiem, że GSW jest to wspomniana wyżej szyna ekwipotencjalna do której przyłączamy np: baterię wannową....
    Główna szyna wyrównawcza, główna szyna ekwipotencjalna. Oba pojęcia są zamienne. Wszystko zależy jakie użyje projektant podczas rysowania projektu.
    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    ... Idąc dalej w rozdzielnicy domowej jest szyna (zacisk) PE, która jest uziemniona np: do fundamentu. Do tej szyny podłączona jest również wspomniana wyżej GSW (zlokalizowana w np: kotłowni).
    Sorki za brak fachowej terminologi...
    Tak to właśnie powinno być fachowo zrobione ale jak napisałem wcześniej jeżeli jest tylko kilka punktów do przyłączenia to nie stosuje osobnej szyny zewnętrznej tylko podłączam bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACK230 Zobacz post
    Witam . Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie rozdzielni , o ile to możliwe na klatce schodowej przy zejściu do piwnicy ,a jak nie ma piwnicy wtedy we wejściu w holu.Rozdzielnia musi byc usytuowana w łatwo dostępnym miejscu , a nie biegac dookoła domu żeby załączyc bezpiecznik lub co gorsza w razie zagrożenia szybko wyłączyc główne zasilanie.Pozdrawiam.
    nie zgadzam się z Tobą w żaden sposób. A wodomierz zamontuj sobie w kuchni, lub koło TV, aby był do niego dobry dostęp w razie godziny W.

    Obecnie instalacje sa tak rozbudowane, że wyłączenie 1 bezpiecznika nie powoduje ciemności w całym domu, a poza tym- ile razy się to zdarza ? Raz na pięć lat?
    u mnie u rodziców ostatni raz zdarzyło się to 10 lat temu, u mnie 4 lata, a to dlatego że pod napięciem dotknąłem się przewodu wystającego z niezabudowanego wyłącznika..

    A problemy z wieszakami i lustrami masz przez całe życie.
    a w przypadku zagrożenia życia... proszę Cię, najpierw ewakuacja, a potem do złącza z zewnątrz... Już widze jak najpierw biegniesz do rozdzielnicy, potem dopiero ewakuujesz dzieci, a na końcu lecisz po pieniądze i dokumenty...

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Nie zgadzam się z tobą, w szczególności jeśli chodzi o uziemienie baterii wannowej.
    Był taki okres, gdzie grupa szołmenów elektryków lansowała uziemianie wszystkiego co metalowe.
    To minęło, podobnie jak PRL.
    Wiem, że kiedyś tego nie robiono a to dlatego, że wszystkie rury były stalowe. Natomiast teraz w dobie pex-u czy są jakieś przepisy nakazujące stosowania połączeń wyrównawczych?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Główna szyna wyrównawcza, główna szyna ekwipotencjalna. Oba pojęcia są zamienne. Wszystko zależy jakie użyje projektant podczas rysowania projektu.

    Tak to właśnie powinno być fachowo zrobione ale jak napisałem wcześniej jeżeli jest tylko kilka punktów do przyłączenia to nie stosuje osobnej szyny zewnętrznej tylko podłączam bezpośrednio do szyny PE w rozdzielnicy.
    Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
    Wielkie dzięki

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
    Wielkie dzięki
    Elementy można połączyć szeregowo ale należy zachować "ciągłość przewodów". Jak to rozumieć? A no tak, że jak kładę przewód to go nie rozcinam, jest w jednym kawałku.
    Aaa. Zapomniałem nadmienić, że minimalny przekrój przewodów do GSU nie może być mniejszy jak 6mm2.
    Ostatnio edytowane przez Wakmen ; 07-02-2011 o 17:27 Powód: literówka

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    Wielki dzięki. Dokładnie o to mi chodziło. Nawiązując jeszcze do tego co napisałeś można w obrębie np: łazienki na poddaszu połączyć ze sobą sanitariaty metalowe, jeden z drugim i od ostatniego zejść do rozdzielnicy (do szyny PE) przewodem 4mm. Czy może każda bateria powinna mieć niezależne połączenie z rozdzielnicą?
    Wielkie dzięki
    Daj znać (najlepiej foto) jak w praktyce wygląda przyłączenie baterii do PE.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Daj znać (najlepiej foto) jak w praktyce wygląda przyłączenie baterii do PE.
    Witaj Robertsz.
    moje zapytania w tym wątku są czysto teoretyczne, tzn. nie jestem jeszcze w trakcie budowy ale przygotowuje się do niej pytając o niektóre sprawy mądrzejszych od siebie. Jak większość na tym forum szukam odpowiedzi na niektóre pytania i staram się zorientować na czym mogę zaoszczędzić w trakcie budowy a na czym nie warto oszczędzać (bo np: można zakończyć życie przed zamieszkaniem w wymażonym domu).
    Jestem od wielu lat pasjonatem szeroko pojmowanej budowlanki, a fora takie jak to i ludzie biorący w nich udział to niesamowita encyklopedia wiedzy.
    Trochę dziwny ten mój post bo powinienem go napisać na przywitanie na tym forum ale jakoś mi się zapomniało a Robertsz sprowokował mnie to tego postu.
    Mam nadzieje, że fakt iż nie jestem w trakcie budowy nie dyskredytuje mnie jako forumowicza?
    Pozdrawiam
    Piotr

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Elementy można połączyć szeregowo ale należy zachować "ciągłość przewodów". Jak to rozumieć? A no tak, że jak kładę przewód to go nie rozcinam, jest w jednym kawałku.
    Aaa. Zapomniałem nadmienić, że minimalny przekrój przewodów do GSU nie może być mniejszy jak 6mm2.
    Ok dzięki, rozumiem twoje przesłanie. Prowadząc przewód od baterii do baterii nie przecinamy go. W takim razie jak wykonujemy przyłączenie do danej baterii? Nie wiem jak teraz ale w przeszłości przy bateriach nie było żadnych uchwytów pomocnych w realizacji połączeń wyrównawczych.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    Ok dzięki, rozumiem twoje przesłanie. Prowadząc przewód od baterii do baterii nie przecinamy go. W takim razie jak wykonujemy przyłączenie do danej baterii? Nie wiem jak teraz ale w przeszłości przy bateriach nie było żadnych uchwytów pomocnych w realizacji połączeń wyrównawczych.
    Jako tako nigdy nie podłącza się samej baterii a jedynie podejście w ścianie a do niego kraniki z filtrami siatkowymi i juz elastycznymi zbrojonymi wężykami do umywalki. Są odpowiednie PN dokładnie określające jakie urządzenia powinniśmy obowiązkowo podłączyć a które nie są obowiązkowe.
    Kiedyś z Robertem była już na ten temat dyskusja. Stoimy po dwóch różnych stronach "barykady" w tej sprawie .

  13. #33

    Domyślnie

    Podejście w ścianie, następnie mostek, bo przecież uszczelnienie gwintu teflonem to izolacja.
    Więc ten mostek najlepiej srebrzoną plecionką, bo bakterie zabija przy okazji, potem bateria, wylewka, perlator i już gotowe.

    Następnie przechodzimy do futryn, metalowych zawiasów w drzwiach i oknach.
    O klamkach nie zapominając.

    Koniecznie wkuwamy się do zbrojenia i łączymy się również.
    Dopiero teraz możemy powiedzieć, że robota została dobrze wykonana.

    W sumie to dziwię się, że nikt nie wpadł na pomysł zdarcia zewnętrznej warstwy z rur PEX.
    Wtedy ma żywy metal, który można uziemić razem z rozdzielaczami CO i CWU.

  14. #34

    Domyślnie

    Widzę, że brak ruchu w tym temacie, to ja go trochę odgrzeje. Sprawa oczywiście tak jak w postach powyżej dotyczy połączeń wyrównawczych i o celowość ich stosowania. Rozumiem, że przepisy tak każą, ale czy to nie jest takie dmuchanie na zimne - pewnie narażę się niektórym ale zaryzykuje. Teraz może napiszę jak ja to rozumiem. Połączenia wyrównawcze mają za zadanie wyrównać potencjał na wszystkich metalowych przedmiotach np: w łazience. Gdy na obudowie np: pralki pojawi się faza to dotykając baterii umywalkowej nie nastąpi przepływ prądu, ale ............... Faza na obudowie pralki spowoduje natychmiastowe zadziałanie zabezpieczeń w rozdzielnicy a po drugie dotykając obudowy pod napięciem i tak zatańczę przy pralce nie muszę dotykać baterii umywalkowej (nie podłączonej do GSW). Ktoś kiedyś bardzo dawno temu powiedział mi, że nie jest problemem 230 V na obudowie pralki tylko inny (mniejszy) potencjał, że to właśnie on potrafi zrobić największe szkody. Czy w tym przypadku (mniejszy potencjał) zabezpieczenia w rozdzielnicy nie zadziałają?
    Trochę się rozpisałem, ale bardzo mnie ciekawi ten temat i proszę was o ewentualne sprostowania.
    Pozdrawiam
    Piotr

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Podejście w ścianie, następnie mostek, bo przecież uszczelnienie gwintu teflonem to izolacja.
    Więc ten mostek najlepiej srebrzoną plecionką, bo bakterie zabija przy okazji, potem bateria, wylewka, perlator i już gotowe.

    Następnie przechodzimy do futryn, metalowych zawiasów w drzwiach i oknach.
    O klamkach nie zapominając.

    Koniecznie wkuwamy się do zbrojenia i łączymy się również.
    Dopiero teraz możemy powiedzieć, że robota została dobrze wykonana.

    W sumie to dziwię się, że nikt nie wpadł na pomysł zdarcia zewnętrznej warstwy z rur PEX.
    Wtedy ma żywy metal, który można uziemić razem z rozdzielaczami CO i CWU.
    Tak mażna

    Zapomniałeś o wkrętach do kołków, stelażach g/k

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    A poważnie to należy dodatkowo podłanczać wszelkie urządzenia na których istnieje możliwość pojawienia się napięcia.

  17. #37

    Domyślnie

    Nikt z szacownych kolegów nie odniesie się do mojej wypowiedzi, bardzo ciekawi mnie wasza opinia (wypowiedź #34).

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tysonq Zobacz post
    piszecie o szafkach lanowskich... może odnoszę wrażenie, ale po kiego grzyba robić taką szafkę? no chyba, że planujecie bardzo zaawansowaną sieć LAN. Ja u siebie kabel poprowadzę tylko do 2, może do 3 pomieszczeń, resztę domu ogarnie Wi-Fi - wystarczy na poddaszu/stryszku zamontować antenę dookólną.
    No Ty uważasz, że 2 kable lan są ok..u mnie będzie 18 więc gdzieś switcha muszę wstawić...jeżeli chodzi o zaawansowanie myślę, że moja instalacja LAN jest jedną z prostszych i mało zaawansowanych...coś co ja nazywam szafką LAN-owską/RACK-iem to osobna wentylowana szafka (RACK) gdzie planuje umieścić:
    -switch
    -router WiFi
    -dyski sieciowe
    -osprzęt RTV-SAT (multiswitch, zwrotnicę multimedialną, co trzeba będzie)

    Oczywiście bez wszystkiego tego można życ, kwestia co kto potrzebuje

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioter_rog Zobacz post
    Nikt z szacownych kolegów nie odniesie się do mojej wypowiedzi, bardzo ciekawi mnie wasza opinia (wypowiedź #34).
    http://www.edwardmusial.info/pol_wyr.html

    miłej lektury

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    Do szyny tej muszą być podłączone zgodnie z normą wszystkie elementy metalowe budynku
    np. [ brodzik, wanna, stelaże p/t WC, barierki, poręcze, inne...]

    ...
    Co za głupoty.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony