dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 55
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1093
  1. #981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    (...) Nie znalazłem też jasnej odpowiedzi w tym wątku na pytanie czy prosta rura powinna być powrotną (ciepłą) czy zasilajacą (zimną)? Mowa oczywiście o kolektorze spiralnym. (...)
    Zalecany kierunek przepływu: ze spirali do parownika, z parownika do odcinka prostego.

  2. #982
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jolka Bobek, Twoje posty przeniosłem do innego tematu
    Tutaj
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #983
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witajcie,

    nie zdenerwuję nikogo jeśli tu zamieszczę wzmiankę o chęci sprzedaży rury PE32 w ilości 4x200m, którą kupiłem na potrzeby zbudowania kolektora poziomego?
    Sprzedam w dobrej cenie, z dużą stratą, rura nowa. Tutaj szczegóły ogłoszenia na forum: KLIK

    Pozdrawiam
    Robert
    Ostatnio edytowane przez -robert- ; 30-05-2018 o 19:17

  4. #984

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Witajcie,

    nie zdenerwuję nikogo jeśli tu zamieszczę wzmiankę o chęci sprzedaży rury PE32 w ilości 4x200m, którą kupiłem na potrzeby zbudowania kolektora poziomego?
    Sprzedam w dobrej cenie, z dużą stratą, rura nowa. Tutaj szczegóły ogłoszenia na forum: KLIK

    Pozdrawiam
    Robert
    z tego co mi wiadomo to wysoki poziom wód gruntowych to raczej zaleta po kolektor poziomy niż wada

  5. #985
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Dokładnie tak , zaleta , tylko nieraz ludzie e radzą sobie z zakopaniem w takich warunkach gruntowych rur w ziemi .Taki problem techniczny wykopu

  6. #986
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wykonałem 3 z 4 pętli mojego kolektora. Naczytałem się forum, a potem i tak zrobiłem źle otóż:

    1. 2 złączki w ziemi - uszkodzenie węża przez koparkę, na szczęście blisko domu.
    2. Za wąski przepust z fi110 - rury ledwo wchodzą bez otuliny, więc wtrysnę tam piankę i musi wystarczyć
    3. Martwię się, czy nie pojawiły się pustki powietrzne pod rurami, miejscami możliwe, że tak.

    A co dobrze?

    1. Zachowany spadek od budynku
    2.Nie ma wody, ale bardzo wilgotna glina w wykopach

    Wykpy, dwa po ok. 27 metrów i trzeci około 35 metrów, szerokie róznie od 2,1 do 1,7, trwało to 12 godzin pracy koparki (w międzyczasie zakopany fundament z jednej strony. Rury 4x200mb Pe40

    W poniedziałek zrobię próbę ciśnieniową. Kupiłem dwie zaślepki, do jedej dorobiłem wentyl i powinno się to ładnie sprawdzić. Ktoś powie, że trzeba było to zrobić przed zakopaniem - ozywiście, że trzeba było, ale cóż. Czwartą sprawdzimy przed zasypaniem.

    Pierwsza pęta gotowa do zasypania - zbyt szeroko wykopane - nie zaszkodzi, tylko więcej roboczogodzin koparki.


    Drugi rów się kopie:


    Zaślepka do próby ciśnieniowej:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  7. #987

    Domyślnie

    Robaczywy
    Jeśli do naprawy uszkodzonych przez koparkę rur użyłeś złączek skręcanych, to proponuję zrobić szkic (oby się nigdy nie przydał) tego miejsca. Gdyby w przyszłości pojawił się problem ze szczelnością DZ - będziesz dokładnie wiedział gdzie kopać.
    Co do pustych przestrzeni wokół rur, to wraz z upływem czasu zostaną one wypełnione przez grunt, a cała objętość rowu ulegnie zagęszczeniu.

  8. #988
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Dokładnie tak , zaleta , tylko nieraz ludzie e radzą sobie z zakopaniem w takich warunkach gruntowych rur w ziemi .Taki problem techniczny wykopu

    Tak dokładnie, warunki mam bardzo dobre pod kolektor. Mokro i lekka glina.
    Jednak wody jest tyle, że ciężko wykop zrobić - na metrze woda nachodzi na całego, miejsca na działce też trochę brakuje :-/

  9. #989
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Robaczywy
    Jeśli do naprawy uszkodzonych przez koparkę rur użyłeś złączek skręcanych, to proponuję zrobić szkic (oby się nigdy nie przydał) tego miejsca. Gdyby w przyszłości pojawił się problem ze szczelnością DZ - będziesz dokładnie wiedział gdzie kopać.
    Co do pustych przestrzeni wokół rur, to wraz z upływem czasu zostaną one wypełnione przez grunt, a cała objętość rowu ulegnie zagęszczeniu.
    Hej, dzięki, tak zrobię dokumentację foto i mapkę, w razie W tragedii nie będzie. Te złączki wyglądają mega solidnie i wydaje mi się, że w przypadku wody nie powinno to nigdy cieknąć, natomiast nie wiem jak się uszczelka zachowa pod wpływem glikolu.

    Koparkowy pracuje często przy wodociągach i mówił, że zdażało się naprawiać nawet łączenia zgrzewane elektrooporowo. Nie wiem czy wadliwe wykonanie, czy wadliwe mufy..
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  10. #990
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Robaczywy
    Jeśli do naprawy uszkodzonych przez koparkę rur użyłeś złączek skręcanych, to proponuję zrobić szkic (oby się nigdy nie przydał) tego miejsca. Gdyby w przyszłości pojawił się problem ze szczelnością DZ - będziesz dokładnie wiedział gdzie kopać.
    Co do pustych przestrzeni wokół rur, to wraz z upływem czasu zostaną one wypełnione przez grunt, a cała objętość rowu ulegnie zagęszczeniu.
    Hej, dzięki, tak zrobię dokumentację foto i mapkę, w razie W tragedii nie będzie. Te złączki wyglądają mega solidnie i wydaje mi się, że w przypadku wody nie powinno to nigdy cieknąć, natomiast nie wiem jak się uszczelka zachowa pod wpływem glikolu.

    Koparkowy pracuje często przy wodociągach i mówił, że zdażało się naprawiać nawet łączenia zgrzewane elektrooporowo. Nie wiem czy wadliwe wykonanie, cyz wadliwe mufy..

    edit: fotosik zablokował moje fotki, bo chyba za dużo tego było, więc wrzucam jeszcze raz:








    Wykop na zdjęciu wydaje się płytki, ale miał 1,5 - 1,6m
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  11. #991
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zrobiłem test ciśnieniowy dwóch pętli. Pierwsza, bez złączki, napompowana do 1 bar, po tygodniu nadal 1 bar. Druga, ze złączką, napompowana do 1,5bar, po tygodniu 1,2 bar. Prawdopodobnie uczieka na złączce, ale może tez na zaślepce albo wentylu, chociaż mało prawdopodobne. Muszę powtórzyć test i zadecyduję, czy odkopywać czy nie. Niesety nie mam prądu na działce, więc mogę pompować tylko jesli akurat jest agregat, ale chyba sobie kupię swój na dniach, bo mnie to zaczyna wkurzać.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  12. #992

    Domyślnie

    Jaka średnica rury jest lepsza? Opcja a czy b?
    a) 4 pętle po 200mb fi32
    b) 4 pętle po 200mb fi40?

    Ew może inne długości, generalnie chodzi mi o to jaka średnica jest lepsza, a może więcej obwodów ale fi 25? Bo tak coś mi intuicja podpowiada, że gruba rura niewiele daje bo jakby tak zrobić rozkład temperatur w przekroju rury to woda przy ściankach miała by inną temperaturę niż ta w środku czy całkowicie się mylę?

    Druga sprawa, jaka grubość ścianek, jak najcieńsza? Czy właśnie jak najgrubsza?

    Jeżeli można by wykorzystać cieńsze rurki to czy te gotowe systemy do nawadniania można by użyć? Rurki o ścianie 2.2, rozdzielacze z tworzywa 1"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	981c237622bc0498f0deae148e33754c.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	419265

    Jak układać rury, w spiralę czy nie kombinować i kłaść w linii?

    Chciałbym uzyskać moc DZ na poziomie 10 kW, czy 800mb w piasku + jakiejś tam ilości gliny nie jest za małą ilością? Musiał bym to zakopać na powierzchni 40x20 metrów (tyle przestrzeni się znajdzie ale już nie wykluczone, że kiedyś gdzieś nad kolektorem powstanie jakaś nieduża altanka czy krzaczek porzeczki tudzież inny plac zabaw dla dzieci - who's know

    Pozdrawiam
    Karol

  13. #993

    Domyślnie

    bierz fi40 - mniejsze opory przepływu - to chyba jest najbardziej istotne
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #994
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Trzeba dokładnie policzyć opory dla obydwu średnic i znać opór wymiennika w PC . Ja wybrał bym 32mm. Mam 3x160m i spadek ciśnienia w rurach jest prawie cztery razy mniejszy niż w PC. Gdy bym zastosował grubsze nic by to nie zmieniło a koszty rury i glikolu to już nie małe sumy. Może Ty masz wymiennik w pompie ze znacznie mniejszymi oporami to wtedy ma sens dać grubsze.

  15. #995

    Domyślnie

    A co jeśli trzeba dać tej rury kilka metrów? Tzn np 800 lub więcej metrów? Jak to najlepiej wykonać?

    Jest sens budować jakiś rozdzielacz? Mógłbym poprosić kolegów aby mi wyspawali np z nierdzewki 1,5" lub 2" rozdzielacze ( przyłącze główne z boku, po drugiej stronie awaryjna zaślepka na rozbudowę no i mufy wspawane ładnie od dołu). Czy nie ma co się bawić i poskręcać z PE/ pozgrzewać z PP?

    Pozdrawiam
    Karol

  16. #996

    Domyślnie

    do tego wcześniej zapomniałem się odnieść
    Cytat Napisał karster Zobacz post

    Jak układać rury, w spiralę czy nie kombinować i kłaść w linii?
    IMHO dużo lepiej w linii - jak masz na to oczywiście miejsce - będziesz mieć większą powierzchnię czynna tego kolektora. Dawno, dawno temu czytałem gdzieś, że robi się tylko liniowe, a kolektory spiralne dawało się tam, gdzie nie było miejsca na liniowe. Coś na zasadzie - na bezrybiu i rak ryba
    Biorąc pod uwagę, że masz piasek (czyli kiepsko) to może mieć spore znaczenie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #997

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Jest sens budować jakiś rozdzielacz? Mógłbym poprosić kolegów aby mi wyspawali np z nierdzewki 1,5" lub 2" rozdzielacze ( przyłącze główne z boku, po drugiej stronie awaryjna zaślepka na rozbudowę no i mufy wspawane ładnie od dołu). Czy nie ma co się bawić i poskręcać z PE/ pozgrzewać z PP?
    dzisiaj już można bez problemu kupić gotowca np.
    https://allegro.pl/rozdzielacze-doln...4e3280#thumb/1

    lub zrobić sobie taki sam ze kształtek - na pewno wyjdzie sporo taniej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #998

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne, mamy jakieś konkrety.

    Kupny rozdzielacz sobie daruję, cały dom postawiłem, wszelkie instalacje sam zrobiłem to i rozdzielacz do DZ sam zbuduję. Te z allegro to czyste zgrzewki PP (ew PPr).
    1) Zastanawiałem się tylko czy rura zbiorcza musi lub zaleca się aby była istotnie większej średnicy niż poszczególne sekcje?

    2) Co z podziałem tej mojej długości, wstępnie przyjętych 800mb? (może być więcej, kolejne 100mb węża już znacząco ceny DZ nie zmieni). Jaką można przyjąć maksymalną długość sekcji? Opory trzeba/ wypada policzyć czy można coś bezpiecznie przyjąć/ ew przewymiarować (dołożyć kilka zł i spać spokojnie).

    3) Zawory odcinające wystarczy aby były po jednym na każdą sekcję DZ? Wyłącznie w celu odpowietrzania?

    4) Na tym linku z alledrogo, co to za odpowietrznik? Tzn co to za miks? Kojarzę, że to zwykły grzejnikowy ale czemu założony na zaworze kulowym?


    PS. Nie CCC ale oszczędności mile widziane - toteż raczej z odwiertów zrezygnuję a jak się za rok czy 5 okaże, że DZ słabe to trudno, powiększę rozdzielacz i dołożę chociaż 1 odwiert ze 100mb (z drugiej strony, koszt takiej zabawy wyniesie tyle co druga, tania PC PW niedużej mocy )

    Pozdrawiam
    Karol

  19. #999

    Domyślnie

    karster
    1 - ja mam około 4x137 fi 40 - łacznik też fi40. Jak będzie 32, to dobieg/łacznik chyba musi być 40 - tu już musisz policzyć. Przy dłuższych pętlach daje się na dobieg 1 rozmiar większą średnicę.
    2 - też by trzeba policzyć, ale z tego co pamiętam, to nie robi się sekcji dłuższych niż 200mb - dla fi40 nie musisz liczyć, przy fi32 już nie byłbym tego taki pewny.
    3 - 1 starczy - nie tylko w celu odpowietrzenia, ale ewentualnego odcięcia, jak (odpukać) powstanie ci na nim jakaś nieszczelność
    4 - nie wiem, napisz do wystawcy aukcji, to on chyba jest producentem tego
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #1000

    Domyślnie

    karster
    Jaka będzie moc grzewcza PC? Miałeś podobno rozmawiać z wihajstrem, coś Ci doradził?
    Zdecyduj, czy robisz spiralny, czy liniowy.
    Spiralny łatwiej wykonać (np. 4 x 200m w rowach 40m x 2m).
    Ile metrów będzie miał najdłuższy odcinek dobiegowy?
    Grubość ścianki 2,4mm wystarczy.
    Rozdzielacz można łatwo zrobić ze złączek PP. Ja bym dał po 2 zawory odcinające na sekcję.
    Nie rób studzienki, jeśli nie musisz.
    Dobrze przemyśl sposób napełniania i miejsce założenia odpowietrzników.
    Napełnianie idzie całkiem sprawnie np. pompą do brudnej wody podłączoną grubymi wężami + jakieś duże naczynie. Chodzi o to by łatwo pozbyć się powietrza ze spienionej cieczy.
    PE40 zapewnią mniejsze opory, ale wzrosną koszty rur i glikolu. Należy je stosować jeśli opory przy PE32 uznamy za zbyt duże (wartość delty DZ uznamy za nieakceptowalną). Jedni celują w deltę 3*C, innych zadowala przedział od 4 do 6*C.
    Mając zgrzewarkę można też zrobić mniej sekcji z PE40 dłuższych niż 200m. Ale amatorzy chyba niezbyt często wybierają taki wariant.

Strona 50 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony