dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 130
  1. #1

    Domyślnie PC panasonic, taktowanie, słabo moduluje mocą

    Witam, dom parterowy, piętro łącznie około 200 m² powierzchni, średnio docieplony. 100% grzejniki stalowe, przewymiarowane. Pompa ciepła Panasonic monoblock 9 kW T-Cap, podłączona szeregowo z buforem 170 l na powrocie. Pompa ciepła włącza się na około 40 minut, a następnie ma przerwę około 30 minut. Obecnie temperatura jest dodatnia, przy około -5 stopniach Celsjusza pracowała dłużej, ale występowały defrosty. Wiem, że Panasonic dopuszcza 4 włączenia/wyłączenia na 1 godzinę pracy, ale nie ukrywam, że chciałbym osiągnąć przynajmniej 1:1, tak jak u innych użytkowników Panasonica, gdzie pompa ciepła moduluje do 19 Hz i pracuje tak przez godziny. Mam podgląd na pracę pompy ciepła i zauważyłem, że nie schodzi z mocą do 20 Hz, tylko wyłącza się przy 34 Hz (był epizod, że schodziła z mocą przez około 2 doby i dłużej pracowała). Próbowałem różne delty i przepływy, ale bez znaczącej poprawy. Co może być przyczyną takiej pracy? Za duża moc pompy ciepła? Czy można coś poprawić w ustawieniach pracy samego urządzenia, ewentualnie poprawić w instalacji?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Co to znaczy przewymiarowane grzejniki? Przewymiarowane dla pieca na ekogroszek/pellet , gdzie temperatura wody to 60 stopni , a dla pompy ciepła przy temperaturze 35 już nie ?
    o że się wyłącza nagle i nie zdąża zmodulować oznacza , że po osiągnięciu temperatury docelowej szybko woda się i tak podgrzewa o więcej niż 2 stopnie i się wyłacza.
    Jakią masz tą temperaturę docelową ? Grzejesz krzywą ?
    Jeden sposób to po prostu zwiększanie temperatury docelowej ( im wyżej tym dłużej pompa będzie do niej dochodzić , i dłużej woda będzie stygnąć) , druga ,to zwiększenie odbiou ciepła zwiększając grzejniki ( bo te wcale nie muszą być przewymiarowane dla niskiej temperatury wody pompy) , i trzecia to właczenie trybu cichego 3 , spowoduje to ,że pompa nie będzie tak szybko startować z maksymalną mocą .
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #3

    Domyślnie

    Masz racje, grzejniki przewymiarowane dla temp.60 st. grzeję krzywą 15/32 -15/38, w domu na piętrze mam 24, parter -22, używałem trybu cichego i rzeczywiściencykle pracy nieznacznie się wydłużyły ( o 5-10 minut) natomiast w temp. minusowych miałem wrażenie częstszych defrostów. Zwiekszenie temperatury docelowej spowoduje podniesienie temp. w domu a tego nie chcę. Zastanawia mnie dlaczego pc gdy zbliza się do temperatury docelowej trzymając delte nie zmniejsza mocy i przepływu tylko się wyłącza. Być moze przez podłaczenie bufora równolegle miałbym wiecej możliwości regulacji, nie wykluczam przeróbki , tylko chciałbym wiedzieć

  4. #4

    Domyślnie

    Moc cieplna grzejników powinna być ;
    ..... > / = mocy cieplnej budynku lub mocy pompy PC,
    ...... w zależności która z nich jest większa .
    Najkorzystniej gdy jest większa, dla temperatur zasilania; 45 C/ 35 C/20 C,
    Stosować jak największej mocy cieplnej grzejniki ; https://termomodernizacja.pl/tempera...ow-wplywa-moc/
    Moc grzejnika dla ; 45/35/20 C to tylko 0,5779 mocy grzejnika dla temperatur 55/45/20 C
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Moce grzejników.png
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	8,8 KB
ID:	467505
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5

    Domyślnie

    no dobrze tylko że ja niem mam niedogrzanego budynku. ,Wieksze grzejniki które szybciej oddadzą ciepło ,szybciej dogrzeja dom to bedzie wysoka temp. na powrocie co spowoduje wyłaczenie PC.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomy76 Zobacz post
    Zastanawia mnie dlaczego pc gdy zbliza się do temperatury docelowej trzymając delte nie zmniejsza mocy i przepływu tylko się wyłącza.

    Bo tak jest zaprogramowana , że moduluje się dopiero po osiągnięciu temperatury docelowej , i nie robi tego od razu tylko stopniowo , przez co taka pełna modulacja z full może trwać powiedzmy 15min. A u ciebie przekroczenie trwa dużo mniej , przez co ona przekracza 2 stopnie czeka 3min i robi off.

    Przyszło mi do głowy , że może ona właśnie w tym momencie zwiększa przepływ ,żeby zmniejszyć deltę... Spróbuj zmniejszyć maksymalny przepływ w opcjach ( możesz sprawdzić aktualny w menu z informacjiami , z mojego podpisu) , i stosownie ustawić trochę mniejszy...

    Cytat Napisał tomy76 Zobacz post
    używałem trybu cichego i rzeczywiściencykle pracy nieznacznie się wydłużyły ( o 5-10 minut) natomiast w temp. minusowych miałem wrażenie częstszych defrostów.
    Kolega @TBomek miał automatyzację , która włączała tryb cichy3 powyżej 5 stopni temperatury otoczenia.
    I tak , tryb cichy siłą rzeczy zmniejsza obroty wentylatora/wentylatorów , i taki skutek może być.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 23-12-2023 o 09:50
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #7

    Domyślnie

    Jakie masz OZC budynku?

    Skoro PC taktuje w temperaturach ujemnych, to wygląda że jest zdecydowanie za mocna na ten dom, z jego izolacjami.
    Przy tym T-Cap to pompy wysokotemperaturowe z kompresorem 12 kW, a w 9 kW modulowanym programowo.
    Realnie to te kompresory są chyba jeszcze mocniejsze, skoro do -20*C mają stałą moc grzewczą.
    Zwarzywszy na powyższe T-Cap może mieć kłopot ze współpracą z wodą poniżej +30*C, a być może nawet +35*C.
    Bufor 170 L powinien cykle pracy wydłużyć, ale może mimo zwiększonej pojemności wodnej - T-Cap nadal jest za mocny na potrzeby budynku.

    Do tego potrzebna jest znajomość OZC budynku.
    Choćby przybliżona z kalkulatora : https://cieplo.app/start
    ale jednak znana.

    Skoro bufor jest szeregowo na powrocie - to króćce w buforze są podpięte po przekątnej?
    Bo gdyby były na tym samym poziomie to cała pojemność bufora nie będzie wykorzystana.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2023 o 09:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Bo tak jest zaprogramowana , że moduluje się dopiero po osiągnięciu temperatury docelowej , i nie robi tego od razu tylko stopniowo , przez co taka pełna modulacja z full może trwać powiedzmy 15min. A u ciebie przekroczenie trwa dużo mniej , przez co ona przekracza 2 stopnie czeka 3min i robi off.
    ....
    Skoro woda w obiegu zagrzewa się zbyt szybko by PC zdążyła zmodulować -
    to potwierdza, że T-Cap jest za mocny na ten budynek.

    Dom ma wysoką temp. +24*C ; grzejniki niskotemperaturowe wymuszają niską temperaturę wody +32*C.

    Dom i woda o określonej pojemności nie nadążają z odbiorem ciepła produkowanego przez T-Cap'a.

    Bufor ma 170L, a ile wody jest w instalacji CO?
    Instalacja grawitacyjna po kotle zasypowym może mieć ok. 150 L wody.
    Jeśli instalacja jest w miedzi, to może mieć mniejsze przekroje rur i wody będzie może 80 do 100 L.

    Razem to daje między 250 L do 320 L - może to być jeszcze za mało dla T-Capa przy niskiej temp. wody.

    U siebie przy Daikinie 6 kW mam ok. 250 L w CO 150L instalacja grawitacyjna + 100 L bufor.
    Taki Daikin może o 50% niżej zmodulować niż T-Cap.
    Minimalna modulacja Daikina 6 kW - to pobór w okolicy 380-450 Watt i generacja ciepła 1,5 kW.
    Pod kątem modulacji 180 L wody mu starczało, ale już za mała pojemność wody była dla defrostów i przy temp. wody niższej niż +37*C. By mógł wykonać szybki defrost tylko z wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2023 o 11:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Nie nazywajmy pracy 40min on i 30 off od razu taktowaniem... Mogło być lepiej ,ale i tak nie jest źle. Na pewno mniejsza pompa by w tym pomogła , ale znowu , skoro dom jest średnio zaizolowany zaraz może być problem poniżej -10 stopni.

    Z Heishamon możnaby napisać automatykę , któraby szybko sprowadziła pompe do najmniejszej możliwej modulacji , no ale to wymaga wiedzy odnośnie automatyki domowej...

    Tak jak marco pisze, dom nie nadąża z odbiorem ciepła produkowanego przez T-CAPA , ale niezmodulowanego.
    T-CAP 9kW ładnie się moduluje do realnie 715W ( tyle sam mierzę ) , więc przy CAP nawet 3,5 daje 2,5kW... Wg mnie to mało. Tylko kwestia ,żeby tego T-CAPa odpowiednio szybko zmodulować , co by nie przegrzał wody .
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 23-12-2023 o 10:16
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  10. #10

    Domyślnie

    tomy76

    doprecyzuj, przy jakiej temp. powietrza opisujesz swoją sytuację. Bo zasugerowałem się, że ten problem występuje jeszcze przy -5*C, ale może źle zrozumiałem wpis.

    Jeśli wyłączenia występują w temperaturach powyżej +4*C, gdy jeszcze nie ma defrostów - to tak bardzo bym się tym nie przejmował.
    Ważniejsze by nie taktowała poniżej +4*C gdy pojawiają początki defrostów.

    Jeśli tak jak piszesz PC pracuje 40 minut i robi 30 minut przerwy - to w zasadzie masz 1:1, czyli 1 uruchomienie w ciągu 1 godziny.
    (1 cykl = 70 minut)
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2023 o 11:48
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomy76 Zobacz post
    Witam, dom parterowy, piętro łącznie około 200 m² powierzchni, średnio docieplony. 100% grzejniki stalowe, przewymiarowane. Pompa ciepła Panasonic monoblock 9 kW T-Cap, podłączona szeregowo z buforem 170 l na powrocie. Pompa ciepła włącza się na około 40 minut, a następnie ma przerwę około 30 minut. Obecnie temperatura jest dodatnia, przy około -5 stopniach Celsjusza pracowała dłużej, ale występowały defrosty. Wiem, że Panasonic dopuszcza 4 włączenia/wyłączenia na 1 godzinę pracy, ale nie ukrywam, że chciałbym osiągnąć przynajmniej 1:1, tak jak u innych użytkowników Panasonica, gdzie pompa ciepła moduluje do 19 Hz i pracuje tak przez godziny. Mam podgląd na pracę pompy ciepła i zauważyłem, że nie schodzi z mocą do 20 Hz, tylko wyłącza się przy 34 Hz (był epizod, że schodziła z mocą przez około 2 doby i dłużej pracowała). Próbowałem różne delty i przepływy, ale bez znaczącej poprawy. Co może być przyczyną takiej pracy? Za duża moc pompy ciepła? Czy można coś poprawić w ustawieniach pracy samego urządzenia, ewentualnie poprawić w instalacji?
    Kolego możesz mieć ten sam problem co ja W T-Cap 12 kW seria J .
    Piszesz tutaj o 34 Hz minimalnej częstotliwości .
    U mnie jest tak że przy temperaturze zewnętrznej 5 stopni i powyżej sprężarka schodzi do 19 Hz . Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie do 4 stopni Celcjusza ( czyli o jeden stopień niżej ) i poniżej to sprężaka wchodzi na 34 Hz . Podsumowując minimalna częstotliwość przy 5 stopniach to 19 Hz a przy 4 stopniach to 34 Hz.
    Efekt jest taki że przy 5 stopniach sprężarka potrafi popracować 3 godziny i nawet więcej a jak temperatura spadnie do 4 stopni to po 10 minutach się wyłączy i pracuje wtedy w cyklach 40 minut pracy i 20 minut postoju .
    Spotkał ( zaobserwował ) się ktoś z czymś takim . Czy to program jest tak napisany czy jakiś inny błąd ?
    Ostatnio edytowane przez kwiatek8 ; 23-12-2023 o 11:55

  12. #12

    Domyślnie

    Dla poprawnej pracy PC, instalacja grzewcza musi spełniać dwa podstawowe warunki ;
    1/odpowiedniej mocy cieplnej grzejników dla temp; zasilania 45/35/20 C;
    ..... a/ > / = mocy cieplnej budynku lub mocy pompy PC,
    .......b/ w zależności która z nich jest większa .
    2/ odpowiedniego zładu wodnego ; moc pompy w kW x ( 20 - 25) l/kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatek8 Zobacz post
    Czy to program jest tak napisany czy jakiś inny błąd ?
    Raczej jakiś inny błąd...
    Ja swojego H 12kW bez problemu mogę zmodulować do 19Hz przy -20 stopni na zewnątrz ( tak , takie próby robiłem).

    Masz w menu z informacjami takie rzeczy jak temperaturę docelową i temperaturę wody wyjściowej z pompy. Dla testów , przy tej temperaturze zewnętrznej poniżej 2 stopni ( dla pewności) , ustaw pompę tak ( a w zasadzie ustaw temperaturę docelową ) , żeby docelowa była niższa od wyjściowej o 1. Wtedy za jakiś czas pompa zacznie się modulować , ale i temperatura wyjściowa może spaść , więc potrzeba jest parę korekt. Aż w końcu pompa musi zejść do najniższej częstotliwośći. Trzeba tylko uważać , żeby docelowa nie była niższa o więcej niż 2 stopnie , bo po 3 minutach takiego stanu się wyłączy.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Raczej jakiś inny błąd...
    Ja swojego H 12kW bez problemu mogę zmodulować do 19Hz przy -20 stopni na zewnątrz ( tak , takie próby robiłem).

    Masz w menu z informacjami takie rzeczy jak temperaturę docelową i temperaturę wody wyjściowej z pompy. Dla testów , przy tej temperaturze zewnętrznej poniżej 2 stopni ( dla pewności) , ustaw pompę tak ( a w zasadzie ustaw temperaturę docelową ) , żeby docelowa była niższa od wyjściowej o 1. Wtedy za jakiś czas pompa zacznie się modulować , ale i temperatura wyjściowa może spaść , więc potrzeba jest parę korekt. Aż w końcu pompa musi zejść do najniższej częstotliwośći. Trzeba tylko uważać , żeby docelowa nie była niższa o więcej niż 2 stopnie , bo po 3 minutach takiego stanu się wyłączy.
    Nie ma szans na zejście z częstotliwością do 19 Hz przy temp zew 4 stopnie i poniżej . Zejdzie do 34 Hz i się wyłączy bo przekroczy temp zadane .
    Walczyłem z tym przez 1,5 roku . Ty masz wersję H a ja J -może coś zmienili w oprogramowaniu ?
    Ja poradziłem sobie z tym w ten sposób że podłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej który przekłamuje o +10 stopni Celcjusza skorygowałem też krzywą o 2 stopnie . Wczoraj osiągnąłem pełen sukces pompa pracowała 8 godzin non stop bo zmieniłem przepływ na stały i o wartości 20 litrów na minutę .Pompa pracowała z częstotliwością 19 do 22 Hz , pobór prądu to 1 kW , produkcja to 4,2 do 4,8 kW dane z Service Cloud i uwaga ani jednego defrostu to wszystko przy temperaturze zewnętrznej " rzeczywistej " -1 do +1 stopnia .Wiem że przy największych mrozach może pompa nie wydoli przy tych ustawieniach , czas pokaże .
    Ostatnio edytowane przez kwiatek8 ; 23-12-2023 o 12:51

  15. #15

    Domyślnie

    ciepło.app. wynik
    mooc grzewcza:11,5kw( CO+CWU), 10,9 kw: maksymalna potrzebna moc grzewcza

    PC nie zmienia przepływu przed wyłaczeniem przynajmniej w trybie cichym, jak zeszła z mocą do 19HZ przez te 2 doby to zmiejszała stale przapływ (miało to miejsce rzeczywiscie kiedy temp. na zewnatrz była powyżej 5 st.)

    jezeli chodzi o instalację i zład wody to niestety nie znam dokładnych wartości , parter około 8 grzejników różnej mocy instalacja pp, piętro 7 grzejników i tzw miękka miedź.
    opisana sytuacja występuje w temp. 0, + 5 st, poniżej zera pompa paracuje dłużej ale nie dłuzej niż 70 min.

    moja pompa ma oznaczenie WH-MXC09J3E8
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (20).jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	467507Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (19).jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	18,7 KB
ID:	467508
    Ostatnio edytowane przez tomy76 ; 23-12-2023 o 14:24 Powód: brak

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Czyli też jak kolegi @kwiatek8 generacja J.... Może jest to faktycznie przypadłość T-CAPów seria J i gazu R32 , że poniżej 4 stopni otoczenia pompa przestaje się modulować...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatek8 Zobacz post
    Nie ma szans na zejście z częstotliwością do 19 Hz przy temp zew 4 stopnie i poniżej . Zejdzie do 34 Hz i się wyłączy bo przekroczy temp zadane .
    Walczyłem z tym przez 1,5 roku . Ty masz wersję H a ja J -może coś zmienili w oprogramowaniu ?
    Ja poradziłem sobie z tym w ten sposób że podłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej który przekłamuje o +10 stopni Celcjusza skorygowałem też krzywą o 2 stopnie . Wczoraj osiągnąłem pełen sukces pompa pracowała 8 godzin non stop bo zmieniłem przepływ na stały i o wartości 20 litrów na minutę .Pompa pracowała z częstotliwością 19 do 22 Hz , pobór prądu to 1 kW , produkcja to 4,2 do 4,8 kW dane z Service Cloud i uwaga ani jednego defrostu to wszystko przy temperaturze zewnętrznej " rzeczywistej " -1 do +1 stopnia .Wiem że przy największych mrozach może pompa nie wydoli przy tych ustawieniach , czas pokaże .
    masz racje , w te dni co PC modulowała do 20HZ temp. zewnetrzna była + 5 i więcej, jak oszukałes czujnik ? ociepliłes go ? mozna też go wykalibrować ale tyko o 2 st.C

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Czyli też jak kolegi @kwiatek8 generacja J.... Może jest to faktycznie przypadłość T-CAPów seria J i gazu R32 , że poniżej 4 stopni otoczenia pompa przestaje się modulować...
    Dlaczego piszesz o braku modulacji ?
    Uważam, że nadal moduluje - tylko już nie tak głęboko (tak nisko).

    Gaz sprężany uzyskuje jakąś określoną temp. pracy.
    Może ma to z tym związek, konstruktorzy przewidzieli że przy niekorzystnych warunkach pogodowych wymiennik może się oszraniać poniżej +4*C - stąd podbicie mocy w otoczeniu 0*C.
    A może nie chcieli dopuścić do pracy czynnika poniżej jakiejś określonej temp. wewnątrz kompresora?
    Bo przykładowo spada smarowanie, olej gęstnieje.
    I doszli do wniosku, że podnosząc częstotliwość utrzymają minimalną "zdrową" temp. dla samego kompresora?!?

    Nie jestem szpecem, ale może ma to związek.
    Utrzymanie optymalnych warunków pracy i wydłużenie życia kompresora.


    Cytat Napisał tomy76 Zobacz post
    ciepło.app. wynik
    mooc grzewcza:11,5kw( CO+CWU), 10,9 kw: maksymalna potrzebna moc grzewcza
    ...
    jezeli chodzi o instalację i zład wody to niestety nie znam dokładnych wartości , parter około 8 grzejników różnej mocy instalacja pp, piętro 7 grzejników i tzw miękka miedź.
    opisana sytuacja występuje w temp. 0, + 5 st, poniżej zera pompa paracuje dłużej ale nie dłuzej niż 70 min.
    ...


    Zakładając, że T-Cap moduluje minimum do 2,5 kW,
    to przy OZC w okolicy 10,8 kW w sumie nie powinien taktować poniżej +7*C.
    (kreska OZC w przybliżeniu, bo siatka wykresu jest do 10 kW)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap 9 kW OZC 10,8 kW.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	467509

    - chyba, że dobija go mały zład wody w połączeniu z niską temperaturą wody.

    Przypuszczam, że PC o mocy 9 kW może potrzebować zładu wody powyżej 300L / 350L, do tego gdy jest niska temp. wody - to ten zład wody może być potrzebny większy.

    Trochę odmienna sytuacja, bo tobie chodzi o modulację mocy grzewczej - Tak przykładowo, pod kątem defrostów u mnie starczał zład wody 180L gdy temp. wody zasilającej była równa lub wyższa niż +37*C.
    Poniżej +37*C PC robiła niepełny defrost.
    A po zwiększeniu zładu wody do 250L mogę zejść z temp. wody do +34*C i nie przerywa to defrostu , bo temp. wody w czasie defrostu obecnie już nie spada poniżej +25*C, a utrzymuje się bliżej +29*C.

    To przy jednostce jednowentylatorowej o mocy 6 kW.
    A T-Cap 9 kW jest jednostką dwuwentylatorową o mocy kompresora na poziomie 12 kW a moze większej, bo utrzymuje stałą moc do -20*C.

    Skoro grzejników jest już tyle, że zszedłeś z temp. wody poniżej +35*C, to może byłby potrzebny większej pojemności bufor, by zoptymalizować pracę po stronie wodnej.

    Ale to tylko pod warunkiem, że chcesz ten temat dalej drążyć.
    Bo Jedno uruchomienie PC co 70 minut - nie jest traktowane jako taktowanie.
    Za taktownie zazwyczaj przyjmuje się więcej niż dwa uruchomienia w ciągu godziny.
    Defrosty też nie liczą się jako taktowanie, bo PC się nie wyłącza, a kompresor nie wychładza w czasie postoju.

    Tu masz artykuł o taktowaniu:
    https://globenergia.pl/czy-to-juz-ta...-pompa-ciepla/
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2023 o 17:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Czyli też jak kolegi @kwiatek8 generacja J.... Może jest to faktycznie przypadłość T-CAPów seria J i gazu R32 , że poniżej 4 stopni otoczenia pompa przestaje się modulować...
    Nie przestaje się modulować tylko może zejść najniżej do 34 Hz niżej nie zejdzie
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Dlaczego piszesz o braku modulacji ?
    Uważam, że nadal moduluje - tylko już nie tak głęboko (tak nisko).
    .
    tak ... przestaje się modulować poniżej 34Hz . Skróciłem myśl
    Przy 0 stopni to może być całkiem pokaźna moc , moja właśnie pracuje z częstotliwością 30Hz , na zewnętrz 0 stopni , pobór 1412W , produkcja 5500W ( wskazania pompy 1200W i 5000W )
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony