dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 319
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 6379
  1. #221
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Myślę, że trochę za głęboko zakopałeś rurki i to jest większym problemem niż jakość gruntu. -0,4 to nie tragedia. Myślę, że dużo niżej nie powinno zejść. Długość kolektora i głębokość jego zakopania powinny dać w zimie stabilne temperatury i raczej nadmierne wychłodzenie nie powinno mieć miejsca. Spróbuj może pompkę przestawić na niższy bieg. Taka długość kolektora powinna poradzić sobie z odbiorem zimna bez problemu i przy wolniejszym przepływie zapewnić wyższe temperatury na wejściu. Myślę, że powinieneś poeksperymentować i sprawdzić co może Twoje DZ i z jaką deltą sobie poradzi. Całkiem możliwe, że zbyt wysoki bieg pompki nie pozwala wykorzystać Ci możliwości Twojego kolektora. Być może, że zarówno głębokość zakopania jak i rozstaw rurek zapewnią charakterystykę pracy zbliżoną bardziej do kolektora pionowego niż poziomego.
    Mam jeszcze jedno pytanie. Co skłoniło Cię do tak głębokiego zakopania kolektora?

  2. #222

    Domyślnie

    Trzy czynniki:
    1. Koparka, która bez problemu mogła kapać nawet głębiej
    2. Brak doświadczenia i zaufanie do wykonawcy
    3. Chęć wykonania jak najmniejszego spadku (teren idzie pod górkę od budynku, a kolektor coraz głębiej z obawy przed korkami powietrznymi na końcach pętli)

    Podejrzewam, że i ja i firma chciała dogodzić dz a wyszło trochę nie tak. To tak ku przestrodze dla następnych inwestorów.

  3. #223
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Całkiem możliwe. Kolektor orientacyjnie zakopany jak na fotce. Szerokość wykopu 1,2 m, czyli głębokość ppt. ponad 2,5 m.
    Załącznik 86184



    Pod koniec zimy najniższy odczyt jaki zanotowałem był na poziomie -0,4/-3,6 C . Niewykluczone, że było niżej, a ja tego nie zaobserwowałem. A instalacja uruchomiona dopiero pod koniec stycznia.
    patrząc po fotkach to masz grunt jak ta lala...
    na takiej głębokości jest od 14* pod koniec lata do 7-8* pod koniec zimy
    mam rurowe GWC zakopane na takiej głębokości i takie temp. odczytuję, obecnie jest 10,8*
    może masz źle skalibrowane czujniki, przykładałeś jakiś inny termometr do rur ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #224
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jasiek, a w jaki sposób się regeneruje twój GWC latem?
    To nie jest dobry przykład. Rurki są zbyt głęboko.

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jasiek, a w jaki sposób się regeneruje twój GWC latem?
    To nie jest dobry przykład. Rurki są zbyt głęboko.
    a jak odmarza zamarznięta ziemia po zimie?
    a dla czego woda w studni (nie używanej ) 5m do lustra ma na wiosnę 9* a pod koniec lata 12* ?
    a dla czego ta sama studnia po wypompowaniu z niej wody ma nadal takie same temp. jak wyżej ( jak najdzie woda )
    a dlaczego po wyłączeniu PC przy niższej temp. rano wieczorem ma z powrotem wyższą ?
    zamrozisz wymiennik jak za szybko będziesz wyciągał ciepło z ziemi i nie zdąży się regenerować, ale wystarczy że na jakis czas wyłączysz pompę i samo się zregeneruje do temp. otaczającego gruntu nawet w zimie
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #226
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Coś mi się ubzdurało, że Jasiek ma GWC ryrowy. Nie było tematu.

  7. #227
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    adiqq
    1,7-1,8 to nie 2,5m.

  8. #228
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    U mnie po trzech godzinach pracy 5,9-3st C DZ spiralne 3x180mb rury DN40 w trzech rowach 20x2,2x 1,7m głębokie.

  9. #229

    Domyślnie

    Czujniki raczej powinny być o.k. Wprawdzie są zamontowane przylgowo do rurek wewnątrz PCi, ale pod izolacją i wskazania sprawdzałem. Jak powrót wskazywał poniżej 0C to w studni rozdzielczej wokół rurek powrotnych potworzyły się pierścionki z lodu. Ziemia spoista - ściany wykopów stały ja ta lala. Zastanawiam się czy na odbiór ciepła z gruntu nie ma decydującego wpływu to, że zbyt dużo wilgoci to tam nie będzie. Teren na wzniesieniu i poziom wód gruntowych na pewno poniżej dna wykopu. Jak się topił śnieg to w studni rozdzielczej stało trochę wody, z tym że studzienka jest w najniższym punkcie kolektora. Im dalej od studni - tym wyżej. W sumie jak włączę obiegówkę dz (bez poboru ciepła) to osiągam na dzień dzisiejszy ponad 8C. I po starcie sprężarki tak się trzyma ok. godzinki. Po tym czasie zaczyna systematycznie spadać. Schłodzenie na 3 biegu jakieś 3,5 C. Może faktycznie zmniejszyć bieg pompki dz? Macie doświadczenie w tym temacie?

  10. #230

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkdarch Zobacz post
    U mnie po trzech godzinach pracy 5,9-3st C DZ spiralne 3x180mb rury DN40 w trzech rowach 20x2,2x 1,7m głębokie.
    To w porównaniu z Tobą nie mam tragicznych wskazań . Jakby się tak trzymało to mielibyśmy to samo co w pionowym.

  11. #231
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Ch...a też mieszkam na górce ale na różnych głębokościach idą sobie przerosty piasku i żwiru.W zeszłą zimę na DZ miałem 0 we i -2,5 wyjście i już się bałem że zamrożę DZ.W domu też było dużo nieszczelności więc i tak nie było tak źle.Zobaczę jak wyjdzie w tym sezonie bo już będę mieszkał cały.Miałem nie zaizolowane rozdzielacze i dość mocno kapało.Mam problem z dodaniem zdjęcia mojego kolektora przed zakopaniem ,po prostu się nie załadowuje.Może coś robię nie tak?
    A tak na marginesie czy macie u siebie w pompach manometry czynnika chłodniczego ?Chciałbym porównać wskazania z moimi (w mojej samoróbce).
    Ostatnio edytowane przez kkdarch ; 21-11-2011 o 10:53

  12. #232

    Domyślnie

    Ja mam czujnik cisnienia DZ i wlasnie mi zameldowal na e-mail, ze spadlo cisnienie ponizej 0,6 - jak spadnie jeszcze to wysle mi pewnie sms'a ze wylaczyl w zwiazku z tym PCi.

    BTW.Musze podbic cisnienie sprezarka przez zbiornik wyrownawczy ale nie mam "przejsciowki" z koncowka jak w oponach, musze sobie takie "cus" dokupic i to szybko
    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  13. #233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Minusowe temperatury na wejściu to dla pompy nie problem. Dla pompy -1 czy -3 to nie problem, spada "tylko" COP. Bardzo trudno jest na tyle zamrozić DZ by COP nam na tyle spadł, by były problemy z ogrzaniem domu. Rachunki za to na pewno wzrosną.
    Od momentu montażu (ponad dwa lata) ani razu nie musiałem dobijać ciśnienia w DZ, a GZ raz na rok około 0,5 litra wody. Może nawet mniej.

  14. #234

    Domyślnie

    No, ja juz musze po dwoch latach uzytkowania. Widac sporo powietrza w "eliksirze" bylo
    Pompa pracuje jeszcze normalnie wiec nie pali sie, ale trzeba to czym predzej uzupelnic i mysle ze wowczas juz powinno byc OK

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  15. #235
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Ja mam czujnik cisnienia DZ i wlasnie mi zameldowal na e-mail, ze spadlo cisnienie ponizej 0,6 - jak spadnie jeszcze to wysle mi pewnie sms'a ze wylaczyl w zwiazku z tym PCi.

    BTW.Musze podbic cisnienie sprezarka przez zbiornik wyrownawczy ale nie mam "przejsciowki" z koncowka jak w oponach, musze sobie takie "cus" dokupic i to szybko
    Pzdr.
    Nie chodziło mi o manometr na kolektorze DZ.Chodziło o to czy macie manometry wewnątrz pompy które mierzą ciśnienie odparowania i skraplania czynnika.Ja takowe zamontowałem i mogę poobserwować co się dzieje z pompą w trakcie pracy w celu zoptymalizowania jej(uzyskania największej mocy).

  16. #236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Nie posiadam takich bajerów.

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkdarch Zobacz post
    Nie chodziło mi o manometr na kolektorze DZ.Chodziło o to czy macie manometry wewnątrz pompy które mierzą ciśnienie odparowania i skraplania czynnika.Ja takowe zamontowałem i mogę poobserwować co się dzieje z pompą w trakcie pracy w celu zoptymalizowania jej(uzyskania największej mocy).
    Moge sprawdzac on-line np. takie parametry jak:

    Temperatura wyjścia czynnika roboczego (R407C) ze sprężarki
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do sprężarki
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do zaworu rozprężnego
    Dochłodzenie
    Przegrzanie
    Temperatura rzeczywista zasilania c.o. w pompie ciepła
    Temperatura rzeczywista powrotu c.o. w pompie ciepła
    Temperatura rzeczywista solanki - wejście do parownika
    Temperatura rzeczywista solanki - wyjście z parownika
    Ciśnienie czynnika roboczego za sprężarką
    Ciśnienie czynnika roboczego przed sprężarką
    Ciśnienie w obiegu c.o.
    Ciśnienie w obiegu solanki
    Rzeczywista całka energii
    itd., itp.

    Generalnie moge sprawdzic wiekszosc parametrow pracy on-line lub "zapuscic" cykliczny odczyt wybranych danych w roznychg przedzialach czasowych np. co dwie minuty przez 5 dni etc.
    Moge sciagnac do excella lub on-line wydrukowac sobie graficzny wykres prosto z serwerow Vaillanta

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  18. #238

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Generalnie moge sprawdzic wiekszosc parametrow pracy on-line lub "zapuscic" cykliczny odczyt wybranych danych w roznychg przedzialach czasowych np. co dwie minuty przez 5 dni etc.
    Pzdr.
    Ech.... żeby jeszcze gotować umiała .

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Ech.... żeby jeszcze gotować umiała .
    Widzisz, mam taki program do kuchenki indukcyjnej co to moze nawet ..., no dobra zartowalem

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  20. #240
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Moge sprawdzac on-line np. takie parametry jak:

    Temperatura wyjścia czynnika roboczego (R407C) ze sprężarki
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do sprężarki
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do zaworu rozprężnego
    Dochłodzenie
    Przegrzanie
    Temperatura rzeczywista zasilania c.o. w pompie ciepła
    Temperatura rzeczywista powrotu c.o. w pompie ciepła
    Temperatura rzeczywista solanki - wejście do parownika
    Temperatura rzeczywista solanki - wyjście z parownika
    Ciśnienie czynnika roboczego za sprężarką
    Ciśnienie czynnika roboczego przed sprężarką
    Ciśnienie w obiegu c.o.
    Ciśnienie w obiegu solanki
    Rzeczywista całka energii
    itd., itp.

    Generalnie moge sprawdzic wiekszosc parametrow pracy on-line lub "zapuscic" cykliczny odczyt wybranych danych w roznychg przedzialach czasowych np. co dwie minuty przez 5 dni etc.
    Moge sciagnac do excella lub on-line wydrukowac sobie graficzny wykres prosto z serwerow Vaillanta

    Pzdr.
    Jeśli możesz mi wysłać taki plik w exelu byłbym bardzo wdzięczny.
    Temperatura wyjścia czynnika roboczego (R407C) ze sprężarki-
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do sprężarki-
    Temperatura wejścia czynnika roboczego (R407C) do zaworu rozprężnego-
    Dochłodzenie-
    Przegrzanie-
    Temperatura rzeczywista zasilania c.o. w pompie ciepła-
    Temperatura rzeczywista powrotu c.o. w pompie ciepła-
    Temperatura rzeczywista solanki - wejście do parownika-
    Temperatura rzeczywista solanki - wyjście z parownika-
    Ciśnienie czynnika roboczego za sprężarką-
    Ciśnienie czynnika roboczego przed sprężarką-
    Pomiary w trakcie normalnego grzania instalacji CO

    [email protected]

Strona 12 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony