dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 319
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 6379
  1. #241

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    zmniejsz i obserwuj temperatury...
    No to i pierwsze obserwacje:
    7,2/2,5C przy mocy chłodniczej ~ 3,5 kW (cwu)
    7,2/1,6C przy mocy chłodniczej ~ 6,5 kW (co)

    To tak po wymuszonej pracy przez 5 godzin. Czy delta nie za duża aby?
    Dałem od razu 1 bieg, tak z ciekawości. Przy 2 biegu delta ok 4,5 C, ale zasilanie z dz niższe ok. 1 C. Tak na gorąco nie widzę dużych różnic w COP-ie dla tych trzech przypadków, ale to były za szybkie pomiary, żeby mieć miarodajne wyniki.

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    No to i pierwsze obserwacje:
    7,2/2,5C przy mocy chłodniczej ~ 3,5 kW (cwu)
    7,2/1,6C przy mocy chłodniczej ~ 6,5 kW (co)

    To tak po wymuszonej pracy przez 5 godzin. Czy delta nie za duża aby?
    Dałem od razu 1 bieg, tak z ciekawości. Przy 2 biegu delta ok 4,5 C, ale zasilanie z dz niższe ok. 1 C. Tak na gorąco nie widzę dużych różnic w COP-ie dla tych trzech przypadków, ale to były za szybkie pomiary, żeby mieć miarodajne wyniki.
    Mierzysz jakimś termometrem czy spisujesz ze sterownika? Pytam, bo mój serownik przekłamuje o jeden stopień. Na powrocie się myli.

  3. #243
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    nie sterownik się myli, tylko czujnik temperatury
    A co za różnica Myli się i już

  4. #244

    Domyślnie

    Odczytuję z sterownika. Może faktycznie jeszcze raz sprawdzę termometrem, tyko muszę znaleźć termometr i czas. Wskazania gz potwierdza mi ciepłomierz i się zgadzają to i dz powinno być w miarę wiarygodne. Jest teraz w Frisko możliwość takiej niby kalibracji (+/-) to trzaby to wykorzystać. A jak waszym zdaniem lepiej: mała delta czy wyższe zasilanie z dz i większa delta?

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    jak masz wyższą temperaturę zasilania, to PC ma trochę wiekszą moc.
    Ja osobiście jak temperatury powrotu zaczną mi spadać w okolice 0, to zwiększę bieg obiegówki żeby temperatury na powrocie były wyższe (żeby minus mi nie szedł do ziemi).
    Ale wówczas i zasilanie spadnie

  6. #246
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Odczytuję z sterownika. Może faktycznie jeszcze raz sprawdzę termometrem, tyko muszę znaleźć termometr i czas. Wskazania gz potwierdza mi ciepłomierz i się zgadzają to i dz powinno być w miarę wiarygodne. Jest teraz w Frisko możliwość takiej niby kalibracji (+/-) to trzaby to wykorzystać. A jak waszym zdaniem lepiej: mała delta czy wyższe zasilanie z dz i większa delta?
    Mniejsza delta lepsza. Ten temat się już wiele razy przewijał. Między trzy a pięć jest ponoć ok.

  7. #247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Nie odbierajcie za szybko ciepła z ziemi, bo wam go może zabraknąć. Grunt aż tak szybko się nie regeneruje. Delta ma być 3 do 5.

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie odbierajcie za szybko ciepła z ziemi, bo wam go może zabraknąć. Grunt aż tak szybko się nie regeneruje. Delta ma być 3 do 5.
    My zabierzemy mniej to dla Liwko więcej zostanie

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    My zabierzemy mniej to dla Liwko więcej zostanie
    Tak jest

  10. #250
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    na 3 biegu mam 2,5-3, na 2 biegu mam 4,5-5 delte
    Ja bym zostawił na trzecim biegu. Będzie wolniejsze wychładzanie DZ.

  11. #251

    Domyślnie

    U mnie na poszczególnych biegach tak około : I - 5,5 C; II - 4,5 C; III - 3,5 C. Jak dobrze pamiętam to im chłodniejsze zasilanie tym delta delikatnie maleje - zwłaszcza jak schodzi poniżej zera.

  12. #252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    U mnie na poszczególnych biegach tak około : I - 5,5 C; II - 4,5 C; III - 3,5 C. Jak dobrze pamiętam to im chłodniejsze zasilanie tym delta delikatnie maleje - zwłaszcza jak schodzi poniżej zera.
    Też to zauważyłem.

  13. #253

    Domyślnie

    a ja wczoraj ustawilem obiegowkę DZ na I bieg. Na 3 biegu przeplyw wynosil 3 tys litrow na godzine, na pierwszym 1,2 tys ltr/godz. A moja pompa potrzebuje 1050 litrow. Po co wiec dawac jej 3 x taki przeplyw jak potrzebuje. Poza tym od razu poprawila sie temp zasilania, powrotu jeszcze nie wiem

  14. #254

    Domyślnie

    photos
    Logicznym jest, że wraz z malejącym przepływem temperatura na wejściu parownika będzie rosła, tylko że temperatura parowania zależy od temperatury na jego wyjściu, a ta wraz z malejącym przepływem będzie spadać. Efekt - spadek mocy grzewczej i COP.
    Proponuję wziąć przykład z kolegi "niedowiarek", zmierzyć deltę na poszczególnych biegach i wybrać właściwą.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 26-11-2011 o 09:08

  15. #255

    Domyślnie

    no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.
    Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??
    Ostatnio edytowane przez photos ; 26-11-2011 o 13:29

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    no chwila, chwila. Skoro w instrukcji jak byk jest napisane ze przeplyw ma wynosic 1050 ltr na godz . To oznacza ze przy takim przeplywie pompa ma swoja moc. Jakim cudem moze spadac. Dzis sprawdzilem temp i po 8 godz pracy non stop zasilanie bylo 5 a powrot 2,5.
    Nie zgodze sie tez ze na wyjsciu bedzie spadac, moze ale nieznacznie. A to dlatego ze jest znacznie wyzsza na zasilaniu. Wiec powrot moze byc taki sam jak i wczesniej na wyzszym biegu. A dzis zaobserwowalem ze jest jeszczy wyzszy niz byl. czyli mam wyzsze temp zasilania i powrotu, a pompa ma zapewniony optymalny przeplyw, po co zmieniac??
    Jeszcze raz - jakiej mocy masz pompe ze instrukcja podaje tylko 1m3/h ? Przy 1m3/h i zasilaniu 5stC, powrocie 2,5stC pompa ciagnie z gruntu niecale 3kW. Przy obecnych temperaturach moze to wystarcza ale jak przyjda wieksze mrozy toto bedzie za malo. A jezeli zwiekszasz predkosc (bieg pompy) i temperatura zasilania maleje (!) to znaczy ze masz za male DZ - glikol poprostu nie nadarza sie nagrzac w tym DZ i wraca chlodniejszy.

  17. #257

    Domyślnie

    pompa 7,7 a DZ 160 mb pionowe. Temp ktore podalem, podalem moze za wczesnie bo mi wylicza srednia tygodniowa,a wczesniej pompa nie pracowala wiec moze byc jeszcze zawyzone dopiero w nastepnym tyg bede mogl konkretnie napisac. Taki przeplyw jest w instrukcji, pokazal mi to wczoraj serwisant i tak ustawil.
    A to ze zwiekszam bieg a wowczas zasilanie malej to raczej normalne, przy wiekszym przeplywie nie zdazy odebrac tyle ciepla. No i mam jeszcze troche przypowietrzone wiec musi troche pompa popracowac...

  18. #258

    Domyślnie

    Sprawdziłem,ze rok temu 29/11/2010 podałem taki wynik:
    Cytat Napisał wit74 Zobacz post
    Mam podobne temp w poziomym kolektorze 8,4C/5C w pierwszej godz grzania.Po kilku godzinach ciągłej pracy mam 7,1C/4 C.
    Wczoraj miałem niemal identycznie w pierwszej godzinie grzania było 8,3oC/5oC.Nie wiem tylko jak było pod koniec pracy PCi.
    Co do zmiany prędkości na pompce obiegowej to zmniejszenie prędkości zawsze zwiększało u mnie dt w DZ, spadał powrót a zasilenie różniło się może o 0,2 oC
    Ostatnio edytowane przez wit74 ; 27-11-2011 o 10:56

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    no u mnie nie maleje temperatura zasilania przy zwiększeniu biegu pompki - maleje tylko powrót....tzn robi się większa delta, to logiczne, ale zasilanie jest bez zmian
    Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Logiczne dla mnie jest dokładnie odwrotnie: większy przepływ to mniejsza delta. Jak źródło nie jest "sztywne", tj. bardzo wydajne to jeszcze po jakimś czasie spadek temp. zasilania.
    Dokladnie tak powinno byc Wyzszy bieg = wiekszy przeplyw = mniejsza dT.

Strona 13 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony