dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 99
  1. #1

    Domyślnie Wiata garażowa a garaż

    Czy są na forum osoby, które zrezygnowały z możliwości wybudowania garażu i zdecydowały się na wiatę?
    Dlaczego tak postanowiliście?
    Czy żałujecie wyboru?

    Czy w zimie samochód jest choć trochę mniej zaśnieżony, niż gdy stoi pod chmurką?


    Pytam, bo poważnie zaczęłam się zastanawiać, czy stać mnie, aby lekką ręką wydać ok 30-40tys na przytulny pokój dla auta... Przydałyby się na urządzanie wnętrza
    Prawdopodobnie będą dwa samochody, bo choć obecnie nie jeżdżę, to po przeprowadzce będę musiała przeprosić się z prawkiem i zakupić jakieś małe sprytne autko. Do tej pory pomysł był taki, aby w dom wbudować jednostanowiskowy garaż, a obok przytulić do jego zewnętrznej ściany wiatę.
    Tylko tak się zastanawiam: będziemy codziennie losować zapałki, kto dziś ma zaparkować w garażu, a kto pod wiatą??
    Czy będzie mi się chciało wjeżdżać do tego garażu? Nie jestem wprawnym kierowcą i takie ciasne przestrzenie mnie hmm... onieśmielają

    I jeszcze jedno: zazwyczaj w garażu lub w pomieszczeniu zorganizowanym z nim trzyma się sprzęty ogrodowe, zapasowe opony i trzy miliony innych dupereli. Gdzie to trzymać mając wiatę??

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:migotka:. Zobacz post

    I jeszcze jedno: zazwyczaj w garażu lub w pomieszczeniu zorganizowanym z nim trzyma się sprzęty ogrodowe, zapasowe opony i trzy miliony innych dupereli. Gdzie to trzymać mając wiatę??
    kosiarkę pożyczać od somsiada, opony trzymać w serwisie, grabie w szałerku...
    Też się zastanawiam nad wiatą ale w takim miejscu by nie kolidowało a nawet uzupełniało się z garażem wybudowanym później np. wiata przejazdowa.
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    kosiarkę pożyczać od somsiada, opony trzymać w serwisie, grabie w szałerku...
    Też się zastanawiam nad wiatą ale w takim miejscu by nie kolidowało a nawet uzupełniało się z garażem wybudowanym później np. wiata przejazdowa.
    Najtaniej to będzie sprzedać samochód.....

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Najtaniej to będzie sprzedać samochód.....
    Jasne, a tak na serio?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:migotka:. Zobacz post
    Jasne, a tak na serio?
    Ja to tak tylko na żarty Qbelka dpowiadałem.Ja od kominków! Ale ....kobyłka u płotu.

    Wiate mom ,a nawet dwie (bo w garażu pierdoły i nikt nie wjedzie).
    Jestem zwolennikiem tego rodzaju "ukryć" dla samochodów.
    Śnieg faktycznie, pod wietę wleci ,ale dwa ,trzy razy w roku.
    Najgorszy jest deszcz ,który zmarznie . Czasem to nie wiesz czy
    siekiery nie użyć by auto otworzyć.Od tego wiata chroni skutecznie
    Pod wiatą generalnie nie ma porannej skrobanki ,
    a są tacy co mówią ,że w nieogrzewanym
    garażu samochód rdzewieje.

    Garaż i owszem - dla dzieci , by miały gdzie biznes rozkręcić.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    30-40tys aż tyle? Swojego nie liczyłem, no ale jak się doda bramę i inne duperele...
    Rzeczywiście jest się nad czym zastanowić.

    Ale gdzie chować rowery, kosiarkę, narzędzia ...?
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał jan_z_wolna Zobacz post
    30-40tys aż tyle? Swojego nie liczyłem, no ale jak się doda bramę i inne duperele...
    Rzeczywiście jest się nad czym zastanowić.

    Ale gdzie chować rowery, kosiarkę, narzędzia ...?
    Wiaty można rozbudowywać ,uszczelniać, zamykać,przegradzać -wszystko w jednym stylu ,łatwizna. Sukcesywnie jak się od dna (many ,many...) odbijesz...

  8. #8

    Domyślnie

    Liczyłam wg tego, co Archon podaje w swoich wyliczeniach.
    Dla przykładu "Dom w Lukrecji" wersja bez garażu koszt szacunkowy to 298 800,00zł, Lukrecja z garażem z dachem pulpitowym 335 000,00zł, Lukrecja z garażem i dachem dwuspadowym obniżonym względem głównej kalenicy 374 800,00zł. Wszystkie kosztorysy są podane na IV kw. 2010r, czyli aktualne.

    Jest nad czym myśleć, stąd moje pytania

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:migotka:. Zobacz post
    Liczyłam wg tego, co Archon podaje w swoich wyliczeniach.
    Dla przykładu "Dom w Lukrecji" wersja bez garażu koszt szacunkowy to 298 800,00zł, Lukrecja z garażem z dachem pulpitowym 335 000,00zł, Lukrecja z garażem i dachem dwuspadowym obniżonym względem głównej kalenicy 374 800,00zł. Wszystkie kosztorysy są podane na IV kw. 2010r, czyli aktualne.

    Jest nad czym myśleć, stąd moje pytania
    Dom z garażem w zwartej ,miejskiej zabudowie - ok. Ale jeśli masz działkę "luzaka" i nie masz wujka w Ameryce ,to skończ najpierw dom , a samochód jeden sezon odskrobiesz . Potem zobaczysz . Skromną ( nawet niezbyt piękną) wiatę możesz po pięciu latach spalić w kominku (ha,ha)

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    eniu ma rację. Jak boisz się, że może nie starczyć na chatę a działkę masz dużą, to zrezygnuj z garażu.
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  11. #11

    Domyślnie

    Tylko to niestety nie jest takie proste, bo jeśli bym decydowała się na wiatę dwustanowiskową, to będę musiała inaczej umiejscowić dom na działce niż gdyby dom był od razu z garażem. Działka nie jest taka duża - 9,3a, szer frontu 28m.

    Czy ktoś z was użytkuje wiatę zamiast garażu? Bo nie ukrywam, liczę bardzo na opinie użytkowników.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:migotka:. Zobacz post
    Tylko to niestety nie jest takie proste, bo jeśli bym decydowała się na wiatę dwustanowiskową, to będę musiała inaczej umiejscowić dom na działce niż gdyby dom był od razu z garażem. Działka nie jest taka duża - 9,3a, szer frontu 28m.

    Czy ktoś z was użytkuje wiatę zamiast garażu? Bo nie ukrywam, liczę bardzo na opinie użytkowników.
    Masz działkę podobnej wielkości co my ale my pobudowaliśmy mniejszy domek. Auto szybciej rdzewieje w ogrzewanym garażu szczególnie zimą gdy posypują solą drogi. Max dla garażu to 7 stopni, wyżej sol wchodzi w reakcję z karoserią. Mój były szef miał garaż a jednak auto stawiał we wiacie osłoniętej od strony wietrznej szczapami drewna na opał. Myślę że podstawą jest wlasnie ta wlasciwa strona osłonięcia i dobry aumulator.
    Lubię pogrzebać w mojej gwieździe więc nie wyobrażam sobie tego w garażu w bryle budynku, a i od zapachu spalin się nie odgrodzisz na 100 %.
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    Max dla garażu to 7 stopni, wyżej sol wchodzi w reakcję z karoserią.
    Jeśli byłby garaż, to nieogrzewany - i tak trochę ciepła przeniknie z domu i powinno być tam ok 5 st nawet przy mrozach (oparte na wypowiedziach użytkowników nieogrzewanych garaży łączonych z domem).

    Z ta zawietrzną to mam mały problem. Najergonomiczniej byłoby zdobić wiatę "przyklejoną" do ogrodzenia (wjazd cofnięty 2 m w głąb działki) tak, ze po otwarciu bramy wjeżdżałoby się pod zadaszenie. Drugi sposób to odwrócić wjazd tak, żeby był bokiem do frontu - ale wtedy muszę zrobić dość długi podjazd i wybetonować kostką ponad połowę przedogródka (samochód musi gdzieś skręcić o 90 stopni). Tyle, że przy tym drugim położeniu byłby lepiej chroniony od wiatru (wjazd jest od zachodu - najczęstszy kierunek wiatrów).

    Wiata podoba mi się ażurowa, postawiona na słupach - podobno nie trzeba wtedy zachowywać odległości od granic tak jak przy budynku ze ścianami, czy to prawda?
    Obsadziłabym ją z boków jakimiś tujami, będą naturalne zielone ściany

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    Lubię pogrzebać w mojej gwieździe więc nie wyobrażam sobie tego w garażu w bryle budynku
    Dlaczego nie wyobrażasz sobie grzebania w aucie w garażu? Mój ślubny jako jeden z argumentów na mieszkanie z samochodem pod jednym dachem wymienia właśnie możliwość dłubania w aucie nawet zimą...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:migotka:. Zobacz post
    Dlaczego nie wyobrażasz sobie grzebania w aucie w garażu? Mój ślubny jako jeden z argumentów na mieszkanie z samochodem pod jednym dachem wymienia właśnie możliwość dłubania w aucie nawet zimą...
    Źle mnie zrozumiałaś, chodziło mi o minus grzebania w garażu w bryle budynku. Natomiast garaż osobny a co za tym idzie część warsztatowa jest wg. mniej najlepszym miejscem do majsterkowania. Nikt się nie wtrąca a i w domu nie słyszą mojej łaciny
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał QBELEK Zobacz post
    Źle mnie zrozumiałaś, chodziło mi o minus grzebania w garażu w bryle budynku. Natomiast garaż osobny a co za tym idzie część warsztatowa jest wg. mniej najlepszym miejscem do majsterkowania. Nikt się nie wtrąca a i w domu nie słyszą mojej łaciny
    Prowde rzekłeś

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    Po takiej budowie, to na dłuższy czas grzebanie w aucie zejdzie na drugi plan
    Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trzeba izolować ścianę, którą współdzieli z budynkiem. W domu w którym mieszkałem, temperatury spokojnie spadały poniżej 0 w takim garażu.
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał jan_z_wolna Zobacz post
    Po takiej budowie, to na dłuższy czas grzebanie w aucie zejdzie na drugi plan
    Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trzeba izolować ścianę, którą współdzieli z budynkiem. W domu w którym mieszkałem, temperatury spokojnie spadały poniżej 0 w takim garażu.
    Izolacja ściany ma jeszcze i tą zaletę , że mniej słychać w domu, jak klniesz w zimnym garażu

  19. #19

    Domyślnie

    ..Wiaty można rozbudowywać ,uszczelniać, zamykać,przegradzać -wszystko w jednym stylu ,łatwizna. Sukcesywnie jak się od dna (many ,many...) odbijesz... .
    Niestety nie można, chyba że tylko rzeczami niezwiązanymi z nią na stałe, bo wtedy to nie jest już wiata. (tak mi rzekli w PINB).

    Jeżeli chodzi o pomoc autorowi wątku, to ja mam wiatę dwustanowiskową. Zdecydowałem się na budowę wiaty ze względu na szerokość działki. Jest bardzo wąska, a wiatą możesz przysunąc się prawie do samej granicy. Jeżeli chodzi o użytkowanie, to trochę zawiewa śnieg na szyby podczas silnego wiatru, z deszczem to nie ma problemu, poza tym mam zamiar (gdy będzie kaska) obstawić wiatę dookoła takimi ażurowymi przesłami, nie będzie zawiewać.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    "obstawić wiatę dookoła takimi ażurowymi przesłami, nie będzie zawiewać. "


    a co nato PINB ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony