dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 76
  1. #41

    Domyślnie

    dzięki za lekturę, w wolnych chwilach postaram się to ogarnąć
    z człowiekiem od wentylacji jestem umówiony na poniedziałek. Ciekaw jestem co przyniesie ten dzień...

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K Zobacz post
    [...]rekuperator Luna 200 Dospel + kanały, złączki, kształtki, anemostaty, Popytaj może u lokalnego przedstawiciela firmy Dospel.
    Popytałem i dowiedziałem się, że Luna 200 do mojego domu jest za mała i na dodatek bez sterowania. Polecono mi Optimal 400, ale to już większy wydatek Czy można zamiast tej centrali zainstalować 2 wentylatory? Koszt byłby dużo niższy...

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał mk64 Zobacz post
    Popytałem i dowiedziałem się, że Luna 200 do mojego domu jest za mała i na dodatek bez sterowania. Polecono mi Optimal 400, ale to już większy wydatek Czy można zamiast tej centrali zainstalować 2 wentylatory? Koszt byłby dużo niższy...
    Możesz nie zakładać centrali i zrobić WM bez odzysku. Warto tylko zrobić tak aby była możliwość podłączenia reku w późniejszym czasie.

  4. #44

    Domyślnie

    czyli jak? wytłumacz łopatologicznie
    Czy 120zł od punku za robociznę to dużo? Bo wydaje mi się, że dosyć sporo...

    Z podziały na pomieszczenia czyste i brudne wychodzi mi tak:
    parter
    nawiew: korytarz, gabinet, salon + ewentualnie jadalnia
    wywiew: łazienka, kuchnia, wiatrołap
    wychodzi, że 3-4 nawiewy i 3 wywiewy.

    poddasze
    nawiew: 4 sypialnie, korytarz
    wywiew: 2 garderoby, duża łazienka (18,5mkw)
    wychodzi:, że 5 nawiewów i 3 wywiewy.

    Czy można/warto robić nadciśnienie? Czy musi to być wszystko zrównoważone w proporcjach?
    Ostatnio edytowane przez Tysonq ; 04-02-2011 o 13:43

  5. #45

    Domyślnie

    Wykonawca liczy od punktu? Jeden anemostat to jeden punkt?

  6. #46

    Domyślnie

    no tak by wychodziło, ale to zupełnie inny człowiek, przypadkowo znalazłem reklamę, a że koleś jest z moich okolic to postanowiłem zadzwonić.

  7. #47

    Domyślnie

    Parter:
    a/ nawiew- gabinet, salon + ewentualnie jadalnia, wiatrołap
    b/ wywiew- wiatrołap, kuchnia, łazienka + ewentualnie salon jak ma być kominek

    Poddasze:
    a/ nawiew: 4 sypialnie
    b/ wywiew: 2 garderoby, łazienka
    To mamy około 13-15 anemostatów. Ale jeszcze trzeba doliczyć czerpnię, wyrzutnię. No i reku a jak tu ten fachman, liczy punkt / punkty ? Trzeba się jego pytać

  8. #48

    Domyślnie

    nie wiem dokładnie jak on liczy punkt. Zapewne i tak sam będę to robił, żeby obniżyć koszty.
    w wiatrołapie daje się nawiew? tak na logikę to powinien być wywiew, żeby ewentualne zapachy wyciągać, a nie przeganiać dalej do domu.
    Kominek w salonie będzie, ale już jest podprowadzona rura pod kominek do czerpania świeżego powietrza z zewnątrz. To w takim razie trzeba w salonie zamontować i nawiew i wywiew? W sumie to mi pasuje, bo mam dwa kanały w salonie na przeciwnych ścianach.
    A co z korytarzami na dole i na górze?

  9. #49

    Domyślnie

    Zasadniczo w wiatrołapie nawiew i wywiew, tam gdzie kominek podobnie. Tylko nie wiem czy się rozumiemy, tam powinien być nawiew i wywiew WM.
    Nie chodzi tu o doprowadzenie powietrza zewnętrznego do kominka. Jak ma być WM to kominek musi być z zamknięta komorą spalania. Czyli kanał nawiewny doprowadzający powietrze zewnętrzne musi być podpięty bezpośrednio do kominka. To połączenie musi być szczelne jak i sam kominek.
    WM powinna być zrównoważona, czyli jednakowa ilość powietrza wchodzi do domu i wychodzi z domu. Ale aby zapobiec zaciąganiu dymu przez WM z kominka, przy jego otwieraniu można zastosować wyłącznik wentylatora wywiewnego lub zwiększyć tylko sam nawiew. Powstanie nadciśnienie i nie będzie dymu w salonie.
    Jaka jest średnica nawiewu powietrza zewnętrznego do kominka?

  10. #50

    Domyślnie

    jeżeli chodzi o kominek to tak jak napisałeś: rura będzie poprowadzone bezpośrednio do kominka i kominek będzie z zamkniętą komorą spalania.
    Średnica rury to 160mm chyba trochę przyszalałem, bo słyszałem, że przeważnie daje się 110. Na pewno nie zaszkodzi i tak będzie zamontowany jakiś wichajster do regulacji dostarczanego powietrza.

  11. #51

    Domyślnie

    Jak jest fi 160, to bardzo dobrze.

  12. #52

    Domyślnie

    średnica rury zależy też zapewne od mocy kominka, ale większa nigdy nie zaszkodzi.

  13. #53

    Domyślnie

    Oczywiście, jak większa moc to piec potrzebuje więcej powietrza do spalania. Zwiększamy wtedy średnicę nawiewu ale zwykle fi 160 wystarcza.

  14. #54

    Domyślnie

    Witam, jakiś czas szukam wątku dla mojego pytania...więc może tu

    Jesteśmy w przededniu otrzymaniu mieszkania służbowego po "remoncie" (czytaj zrobione c.o., odmalowane stare ściany, panele i nowe okna w starym drewnianym domu). Niestety nikt (właściciel, inspektor budowlany) nie pomyślał o sprawdzeniu stanu wentylacji która wygląda tak:

    mieszkanie ma 57m2: przedpokój, kuchnia, łazienka bez okna, dwa pokoje.
    Istnieją dwa przewody wentylacyjne kominowy: 1- łazienka, 2 -kuchnia - który został zasłonięty przez 140 l zbiornik z ciepłą wodą...


    Z przewodu wentylacyjnego kuchennego wyjęliśmy 50l śmieci, gruzu itp, przebiliśmy go wyżej, ponad krawędź bojlera, założyliśmy kratkę wentylacyjną 14x21(zachodzi pod bojler). Jest ok - powietrze "idzie" na zew.
    Wspomnę jeszcze że niestety w kuchni znajduje się nasz piec c.o. - kuchnia z płaszczem wodnym..

    Pojawił się jednak problem z wentylacją w łazience, gdyż wdmuchuje powietrze do środka.

    Wydaje się, że sprawa jest błaha, ale jesteśmy zasypywani tak dziwnymi radami, a po tym jak został przeprowadzony remont nie wierzę już w żadne "dobre rady" naszego miejscowego inspektora, "ekipę" i słowa, że "bedzie Pani zadowolona..." bo jak wiadomo - nie jestem!

    Co radzicie? Czy jedynym wyjściem jest zamontowanie wentylacji w oknie (nie wyobrażam sobie tego przy -25 stopniach mrozu i wietrze, które w tym rejonie są częstsze niż słońce, bo to teren górski, gdzie zima trwa od paźdź. do maja... a może jednak muszę?? Może jakieś wiercenie w ścianie? Dodam, że dom jest drewniany, nieocieplony, drzwi wejściowe choć nowe to nieszczelne (a miałam być zadowolona ) i ciągnie z puszek na prąd...
    Pomóżcie proszę!!! za trzy tygodnie jest przekazanie i montujemy kuchnię!

    I podkreślę jeszcze raz, ten domek jest własnością Skarbu państwa, remontowany w przetargu, kto wie czego jeszcze możemy się spodziewać...
    Ostatnio edytowane przez Gewka ; 28-02-2011 o 11:36

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Ja to widzę tak
    Przyczyny obecnego stany są dwie - wymienione okna i udrożniony przez Was kanał wentylacyjny w kuchni.
    Wentylacja żeby prawidłowo działać musi zapewniać zarówno dopływ jak odpływ powietrza.
    Wymienienie okien na szczelne (stare zapewniały naturalny nawiew) spowodowało zakłócenie tego stanu, czego przekładem jest pizganie chłodem z każdej dziury (puszki prądowe).
    Swoja drogą ten dom dziurawy jest jak po ostrzale
    Odwrócenie ciągu w kanale łazienkowym najprawdopodobniej jest spowodowane właśnie tym szczelnymi oknami oraz znacznie mniejszymi oporami kanału kuchennego który udrożniliście.
    Dodatkowo okresowe korzystanie z pieca, którego kanał dymowy prawdopodobnie przylega do kanału wentylacyjnego i podczas palenia ogrzewa go, wspomaga ciąg wentylacyjny.
    Sprawdźcie drożność kanału łazienkowego.
    Druga sprawa to rozszczelnienie okien (czy po otwarciu któregoś ciąg w łazience jest dalej odwrócony?), choć obawiam się że to nie wystarczy i będzie konieczne zastosowanie nawiewników.

    Pozdrawiam
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #56

    Domyślnie

    mieszkanko jest małe więc koszty reku z instalacją też będą małe, góra 4000,- będzie można na głucho uszczelnić wszystkie znalezione dziury czy się inspektorowi podoba czy nie, łącznie z puszkami el , kwestia tylko ile wy tam będziecie mieszkać
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  17. #57

    Domyślnie

    Zakładanie nowego systemu nawet "tylko " za 4 tys nie wchodzi w grę, bo to nie jest nasze mieszkanie i zapowiada się że tylko na kilka najbliższych lat 5, może 6. No chyba , że namówiłabym właściciela...ale jak już pisałam, on woli wstawić nawietrzniki w oknach
    I wszystko by grało, tylko niepokoi mnie to, że ten dom i ciągnie powietrze z każdej innej dziury, ma nieocieplone, drewniane ściany, więc nie jest szczelną puszką. Obawiam się, że nawietrzniki dające nawet 50m3powietrza/h mogą spowodować że zimą nie nagrzeje mieszkania nawet do 15 stopni. Łapię się każdego innego sposobu, który może okazać sie skuteczny, a nie spowoduje aż takich strat ciepła.
    Dziś jedziemy sprawdzić, co sie będzie działo przy rozszczelnionych/uchylonych oknach.
    Dzięki za zainteresowanie

  18. #58

    Domyślnie

    remont tego mieszkanka tą metodą do niczego nie doprowadzi bo i tak będzie wiało i tak i nawet nie będziesz wiedzieć czy oknami czy innymi dziurami, będzie za to ładnie wyglądać co jest chyba ważniejsze niż rachunki za ciepło

    w sumie to nie będą takie duże bo mieszkanko jest małe
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  19. #59

    Domyślnie

    czyli zaakceptować nawietrzniki?
    Z waszą opinią będzie łatwiej
    dzięki!

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    W tej sytuacji nic mądrzejszego od nawietrzaków się nie wymyśli. Można jeszcze taniej - wyciąć trochę (ze 20 cm) uszczelki w oknach. Powinno się zdecydowanie poprawić.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony