dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Instalacja C.O, C.W.U z wymiennikiem płytowym

    Na początek witam wszystkich.

    planuję zmiane pieca węglowego typu śmieciuch na piec retortowy na oku mam piec Galmet EKO GT-KWP 12KW.
    do ogrzania mam 80m. w tej chwili układ pracuje w układzie otwartym razem z piecem gazowym junkers novatherm ZW20 dość stara jednostka gazo żerna, używany tylko w nocy do podtrzymania temp. w dzień palone weglem. mieszkanie to kamienica przedwojenna z czerwonej cegły jeszcze nie ocieplona.
    instalacja przerobiona na miedz 1 1/8" (czyli około 28mm) główny rurociąg od pieca do grzejników natomiast do samych grzejników 1/2" (sa to rury klimatyzacyjne takie miałem wiec ich użyłem) główny rurociąg ma około 30m długości, grzejników w mieszkaniu jest 9 średnio wychodzi jakieś 10 żeberek na grzejnik. na grzejnikach zwykłe zawory. (nie termostatyczne)
    grzejniki sa aluminiowe żeberkowe takie były jak kupiłem mieszkanie zmieniłem rury ze starych stalowych na miedz.
    w tej chwili w układ wchodzi mi około 80-100 l wody.

    układ chciałbym zrobić następująco:
    piec gazowy w układzie zamkniętym zalany glikolem do tego wymiennik płytowy i piec retortowy w układzie otwartym z zasobnikiem na ciepłą wodę jakieś 80-100l (2 osoby + dziecko)
    narysowałem kilka schematów i chciałbym prosić o opinie który bedzie najlepszy.
    wg mnie po buszowaniu w googlach i różnych forach najrosodniejszy bedzie schemat nr 4 ale mogę sie mylić.
    pionu od pieca do rur poziomych jest około 2-2,5m.
    piwnicę mam niska bo w tej chwili ma jakieś 1,9m ale bede ją pogłębiał do 2.2m
    temperaturą w mieszkaniu chciałbym sterować termostatem pokojowym który załaczałby pompę po stronie wtórnej wymiennika ale nie wiem czy to bedzie dobrze działać. czy musi być załaczana razem z pompą po stronie pierwotnej przez sterownik pieca. z tego co wyczytałem na temat tego pieca to ma on tylko regulacja przez czujnik pogodowy.
    chciałbym także sie dowiedzieć jakie pompy zastosować, jaki wymiennik(myśle że 20Płytowy wystarczy) i jakiej pojemności naczynie wyrównawcze które bedzie wisieć tylko jakieś 1-1,5m nad piecem.

    z góry dziekuje za wszystkie sugestje.
    Pozdrawiam JacekZałącznik 41046Załącznik 41047Załącznik 41048Załącznik 41049Załącznik 41063Załącznik 41046[ATTACH]undefined[/ATTACH][ATTACH]undefined[/ATTACH][ATTACH]undefined[/ATTACH][ATTACH]undefined[/ATTACH]
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematt 4..jpg
Wyświetleń:	863
Rozmiar:	74,4 KB
ID:	41068   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematt 3..jpg
Wyświetleń:	605
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	41069   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schematt 2..jpg
Wyświetleń:	616
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	41071   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1..jpg
Wyświetleń:	764
Rozmiar:	49,5 KB
ID:	41072  
    Ostatnio edytowane przez wenon ; 31-01-2011 o 21:27

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Witaj, czyli że masz glikol w grzejnikach? Schematy są OK - tylko tego 3 słabo widzę. Po stronie zamkniętej może masz już pompę w kotle gazowym? Naczynie do tak małego obiegu wystarczy najmniejsze jakie znajdziesz, w praktyce i tak 12 litrowe.
    Sterowanie pompą po stronie zamknietej to dobry pomysł, ponadto ja podłączyłbym do niego również tą pompę kotłową - przy braku odbioru ciepła nie ma potrzeby aby pracowała.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    narazie jest woda bo układ otwarty glikol bedzie dopiero jak zamknę układ. kocioł gazowy ma swoja pomkę.
    a jak sprawa z zaworem 4-D jest sens go stosować dla tak małego układu.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Według mnie - tak. No chyba że ustawisz na kotle 50 st. Wtedy nawet zawór nie pomoże, aby na powrocie woda miała temp. 55 st. w mojej instalacji (z zaworem czterodrogowym) kociol ma zadaną temp. 72 stopnie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony