dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miragee

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Sąsiad się podkopał - nie mogę się ogrodzić...

    Pomóżcie....

    Planuję ogrodzić swoją działkę budowlaną, która położona jest na rozległym wzgórzu. Chcę postawić podmurówkę pod ogrodzenie siatkowe (bloczki dł. 3 m), łączniki do podmurówek i do tego siatka. Niestety, "przylegający" do mnie sąsiad - którego działka położona jest już na lekkim zboczu - kilka miesięcy temu wypoziomował teren swojej działki i na granicy powstało ponad 1,2-metrowe pionowe urwisko. Czyli od strony sąsiada nie wchodzi w grę postawienie słupków... chyba że będą miały one długość ok 4m i zabetonuję je ok. 0,5 m poniżej poziomu jego działki, a 1,8m poniżej poziomu mojej działki... Rozmawialiśmy jakiś czas temu z sąsiadem (wtedy jeszcze nie wiedziałem że będę grodził działkę) - ciężko było... mówił że "odkupi od nas 2 m szerokości działki jak trzeba będzie" - o czym nie chcę słyszeć bo nie zamierzam pozbywać się 2 m z szerokości.

    Widzę tylko jedno rozwiązanie - sąsiad stawia na urwisku- od swojej strony- murek ze słupkami (a'la podmurówka) do poziomu mojej działki - a ja rozciągam siatkę. Na dniach chciałbym z nim rozmawiać na ten temat.

    Czy macie jakieś inne pomysły? Czy takie podkopanie się sąsiada równo na granicy działki jest zgodne z prawem? Uniemożliwia mi to postawienie najprostrzego odrodzenia.

    Co innego mogę zaproponować sąsiadowi? Chcę z nim dojść do porozumienia na pokojowej drodze - podpowiedzcie jakich argumentów użyć by przystał na moje rozwiązanie... (chyba że podpowiecie mi inne....)
    Dodam jeszcze, że nie jest to ogrodzenie przejściowe, a sąsiad wykańcza już dom.

    Pomóżcie...

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Jak rozwiążesz sprawę to będzie zależało od ciebie i od postawy sąsiada. W prawie jesteś jak najbardziej.
    Kodeks cywilny
    Art. 147. Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.
    zgodnie z komentarzem
    Komentarz do art.147 kodeksu cywilny. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, [w:] Gniewek E., Kodeks cywilny. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Komentarz.
    Tutaj źródłem zagrożenia są roboty ziemne. Niezbędne jest oczywiście - in concreto - zagrożenie obiektywne, nie wystarcza zaś nieuzasadnione odczucie subiektywne sąsiada. Nie jest wszakże konieczne wystąpienie szkody, decydujące znaczenie ma natomiast sam stan zagrożenia. Można go udokumentować stosowną ekspertyzą geologiczną czy techniczno-budowlaną. Dobitnie sygnalizuje go zjawisko obsuwania się gruntu, występujące zapadliska, pękanie fundamentów i ścian budynku, odchylenia od pionu itp.
    5. Szeroko należy rozumieć roboty ziemne. Chodzi o wszelkie roboty naruszające substancję i strukturę gruntu; roboty powierzchniowe, głębsze odkrywki, roboty podziemne, odwierty, przekopy itp. Obojętna jest także zastosowana technologia. Liczy się stan zagrożenia nieruchomości sąsiednich.
    6. Niewątpliwie niebezpieczeństwo musi pochodzić ze strony właściciela nieruchomości gruntowej. Chodzi wszak o roboty ziemne. Zagrożoną nieruchomością sąsiednią może zaś być nieruchomość gruntowa (z jej częściami składowymi), jak też nieruchomość budynkowa lub lokalowa. Przecież im również, chociaż przez podłoże gruntowe, grozi niebezpieczeństwo utraty oparcia.
    7. Skutkiem naruszenia zakazu zawartego w normie art. 147 k.c. jest powstanie roszczenia negatoryjnego (art. 222 § 2 k.c.). Zatem właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie o zaniechanie robót zagrażających utratą oparcia, ewentualnie także o przywrócenie stanu zgodnego z prawem (a więc przywrócenia stanu poprzedniego).
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3

    Domyślnie

    i co, to urwisko się nie osuwa?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miragee

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dzięki.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miragee

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adwersarz Zobacz post
    i co, to urwisko się nie osuwa?
    Na razie nie osuwa się, bo nikt po krawędzi nie chodzi. Dla mnie problemem w tej chwili jest niemożliwości postawienia ogrodzenia...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał miragee Zobacz post
    Na razie nie osuwa się, bo nikt po krawędzi nie chodzi. Dla mnie problemem w tej chwili jest niemożliwości postawienia ogrodzenia...
    Może i na razie nie masz problemu ale z pewnością będziesz go miał jak będą roztopy i dalej ulewy to niestety bez jakiejś ścianki oporowej będzie się osuwało, jakoś trudno mi sobie wyobrazić takie "gołe" urwisko. Nie wiesz jak Twój sąsiad planował to wykończyć? Może miał plany zbudowania takiej ścianki?

  7. #7

    Domyślnie

    gdyby nie możliwość osuwiska to powiedziałbym, że masz idealne rozwiązanie. Płot jednostronny. Tylko od zewnątrz. nic bym nie zmieniał, po cholere Ci ta siatka. Sąsiad sam się odgrodził urwiskiem.
    desmear

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kalumet
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    jeszcze Bieruń
    Posty
    369

    Domyślnie

    musi postawić jakąś ściankę
    przez to urwisko nie możesz w pełni korzystać ze swojej działki
    w razie potrzeby przy granicy nie przejedzie żaden samochód
    ponieważ groziłoby to osuwaniem się ziemi
    gdy sąsiad będzie budował taką ściankę
    żądaj od niego aby była solidna i wytrzymała nie tylko sam napór ziemi
    ale również możliwość przejazdu ciężkim sprzętem przy granicy

  9. #9

    Domyślnie

    A czy na budowę takiej ścianki (muru oporowego) nie potrzeba zezwolenia? Chyba był jakiś wątek o zmianie poziomu gruntu na działce i przepisach z tym związanych.

    http://forumprawne.org/prawo-nieruch...r-oporowy.html

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli taki murek będzie traktowany jako ogrodzenie to chyba nie, bo z tego co wiem to nie trzeba pozwolenia na grodzenie działki między sąsiadami

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miragee

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    gdyby nie możliwość osuwiska to powiedziałbym, że masz idealne rozwiązanie. Płot jednostronny. Tylko od zewnątrz. nic bym nie zmieniał, po cholere Ci ta siatka. Sąsiad sam się odgrodził urwiskiem.
    Co to jest płot jednostronny??? Tylko od zewnątrz??? Siatka jest mi niezbędna. Muszę postawić "szczelne" ogrodzenie ponieważ mam dwa psy

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miragee

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalumet Zobacz post
    musi postawić jakąś ściankę
    przez to urwisko nie możesz w pełni korzystać ze swojej działki
    w razie potrzeby przy granicy nie przejedzie żaden samochód
    ponieważ groziłoby to osuwaniem się ziemi
    gdy sąsiad będzie budował taką ściankę
    żądaj od niego aby była solidna i wytrzymała nie tylko sam napór ziemi
    ale również możliwość przejazdu ciężkim sprzętem przy granicy
    Dokładnie - dla mnie też jest oczywiste, że sąsiad powinien postawić solidną ściankę. Szykuje się poważna rozmowa na dniach...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony