dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Dobór grzejników

    Witam
    Chciałem dobrać grzejniki i mam pewien problem zrobiłem obliczenia w OZC oraz w programie firmy Purmo do dobierania grzejników. Wyniki wyszły rozne i tak się zastanawiam który wynik wziąć pod uwagę? Pomijam moce podane w projekcie ponieważ zmieniłem izolacje więc nie można brać ich pod uwagę. Wynik w OZC podaje niższe zapotrzebowanie na ciepło i przez to mniejsze grzejniki. Czym grozi danie większego grzejnika poza tym że trzeba bedzie go mocniej skręcać na zaworze?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie grozi niczym,jaka jest róznica w mocy?
    Jesli instalacja bedzie zle zaprojektowana moze spowodowac iz grzejniki beda gorace do połowy.
    Brak podgrzania powrotu punkt rosy w kotle.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Takim uniwersalnym przelicznikiem jest 100W na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia (łazienki 120W/ metr), z tym że uniwersalne nie znaczy zawsze dobre do wszystkich domów. Tu ma znaczenie zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz max. temperatura czynnika grzewczego (kotły kondensacyjne).
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    Takim uniwersalnym przelicznikiem jest 100W na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia (łazienki 120W/ metr), z tym że uniwersalne nie znaczy zawsze dobre do wszystkich domów. Tu ma znaczenie zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz max. temperatura czynnika grzewczego (kotły kondensacyjne).
    Takim uniwersalnym, przewymiarowanym dla dzisiejszych budynków o połowę. Bardzo dobry przelicznik dla producentów i sprzedawców grzejników.

    Zapotrzebowanie budynku na ciepło nie ma żadnego znaczenia dla doboru grzejników. Zapotrzebowanie na moc do ogrzania i owszem.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Zapotrzebowanie budynku na ciepło nie ma żadnego znaczenia dla doboru grzejników. Zapotrzebowanie na moc do ogrzania i owszem.
    w takim razie który parametr mam brać pod uwagę?
    mam np takie róznice
    ozc purmo
    pokój dół 600 800
    pokój góra 500 800
    oba pokoje mają tą samą powierzchnię po podłodze, pokój na gorze ma skosy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    Takim uniwersalnym przelicznikiem jest 100W na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia (łazienki 120W/ metr), z tym że uniwersalne nie znaczy zawsze dobre do wszystkich domów. Tu ma znaczenie zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz max. temperatura czynnika grzewczego (kotły kondensacyjne).
    z kąt Ty wyssałeś te uniwersalne przeliczniki, nie pisz bzdur bo nie masz o tym zielonego pojęcia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    w takim razie który parametr mam brać pod uwagę?
    mam np takie róznice
    ozc purmo
    pokój dół 600 800
    pokój góra 500 800
    oba pokoje mają tą samą powierzchnię po podłodze, pokój na gorze ma skosy
    ale pokój górny ma ogrzewaną podłogę a dolny nie i dlatego grzejnik musi być mocniejszy, pisz lepiej o mocy w watach bo wymiary grzejników możesz zmieniać zależnie od potrzec

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ja podałem właśnie moc w W zapomniałem dopisać w OZC ta pozycja jest opisana jako "wymagana projektowa moc cieplna urządzen ogrzewających"

  9. #9

    Domyślnie

    czyli różnica jest o 200 i 300 watów???

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    dokładnie

  11. #11

    Domyślnie

    narazie nie siedzę w programach OZC liczyłem sobie ręcznie na podstawie projektu ale jestem pewien że któryś z tych programów kłamie jeżeli wyższe wskazania masz od sprzedawcy grzejników to skłaniał bym się do TEZY że te wyliczenia są zawyżone by więcej zarobili

  12. #12

    Domyślnie

    Witam.

    Przy doborze grzejnikow najistotniejszym elementem jest zakres temp. Czy bedzie to kocioł kondensacyjny czy tez atmosferyczny. Z praktyki wynika jak pisał wczesniej przedmowca 100 W/m2 w zupełnosci wystarczy z dośc sporym zapasem mocy. Projektanci przyjnuja 50-60 w/m2 przy gornej temp w pomieszczeniu +20. Najczesciej bywa tak, ze jest to zdecydowanie za mało. Wynika to z czystej praktyki.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    czekam na odpowiedź z hurtowni co do mocy grzejników i zobaczę co mi zaproponują

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony