dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Question Styropian na same placki mam - co teraz?

    witam
    niedawno wyszło szydło z worka: mam na elewacji domu styropian przyklejony tylko na placki, bez warkocza po obwodzie, "bo tak robimy" jak się dowiedziałem od ekipy partaczy (nie było mnie w trakcie przyklejania, zresztą z ekipą się pożegnałem na etapie siatki w kleju zobaczywszy efekty ich pracy), czy mógłby mi ktoś fachowo powiedzieć na ile jest to źle, czy da się z tym żyć czy też trza rwać styro nie chodzi mi o wytrzymałość mechaniczną (bo to 1,5 roku już stoi i nie ma żadnej ryski, pęknięcia czy innego mechanicznej oznaki) a o parametry termoizolacyjne
    co teraz z tym robić i czy coś robić? please, pomóżcie

    kilka szczegółów:
    -styropian grafitowy swisspor z frezem gr.15cm
    -kołkowany chyba po 2szt/płytę
    - zaciągnięty siatką i białym klejem caparola
    -robione w październiku 2009
    -szczelne połączenie tam gdzie styropian elewacji stoi na styropianie ocieplenia piwnicy, także wokół okien, balkonów itp
    - nie wiem czy szczelnie u góry: może dociągnięty do membrany, pewnie niedokładnie, nie mam możliwości dojścia ze względu na to iż jest już wykonana podbitka a jej demontaż ze względu na wysokość raczej nie wchodzi w grę
    Ostatnio edytowane przez kubukapte ; 07-02-2011 o 18:06

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Stosowanie warkoczy dookoła styropianu wymaga przepis przeciw pożarowy. Jeżeli styropian jest przyklejony klejem około 40-50% swojej płaszczyzny do ściany to możesz spać spokojnie. Na pewno nie będzie pękać czy coś podobnego. Na budynkach wielopoziomowych byłby to poważny błąd. Ogień w takim wypadku może bardzo łatwo rozprzestrzeniać się. W niskich budynkach nie ma to większego znaczenia.

    Pewnie za tą wypowiedź dostanie mi się ale tak uważam.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki, ale jak napisałem wyżej obawiam się utraty parametrów termoizolacyjnych a nie "mechanicznych"...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    parametry termoizolacyjne hmmmm ciekawe czy to ma jakieś znaczenie
    sam jestem ciekawy, może ktoś się wypowie ze znających temat. Ciekawe jak to wyliczyć i jak w praktyce to wychodzi

  5. #5

    Domyślnie

    znaczenie może mieć wentylowanie przestrzeni powietrznej pomiędzy ścianą a styropianem, ale jak duże jest to znaczenie to nie wiem, może wie ktoś z forumowych speców od dociepleń
    w każdym razie każdym producent zaleca klejenie obwodowo-punktowe, coś w tym musi być, styropian to też powietrze zamknięte w kulkach, dlatego dobrze izoluje

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    deerel

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na parametry izolacyjne. Jak słusznie kolega wyżej zauważył chodzi o przepisy ppoż. Chociaż swoją drogą styropian topi się jak masełko jeśli działa na niego otwarty ogień więc można było by dyskutować jaki to ma sens, że płyta posmarowana jest po obwodzie...

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    deerel

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Napewno wpływ ma na obroty producentów bo idzie 20-30% więcej kleju niż przy stosowaniu samych placków

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał deerel Zobacz post
    Nie ma to absolutnie żadnego wpływu na parametry izolacyjne. Jak słusznie kolega wyżej zauważył chodzi o przepisy ppoż. Chociaż swoją drogą styropian topi się jak masełko jeśli działa na niego otwarty ogień więc można było by dyskutować jaki to ma sens, że płyta posmarowana jest po obwodzie...
    chodzi o ciąg powietrza między styr a ścianą

  9. #9

    Domyślnie

    może tak się zdarzyć że jak przyklejony jest na placki i jak chata ma w sobie sporo wilgoci to w miejscach styku płyt może przez klej i siatkę wybijać wilgoć skraplająca się pod spodem ,

  10. #10

    Domyślnie

    ot takie małe plamki tu i tam- w sumie nic grożnego

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    może tak się zdarzyć że jak przyklejony jest na placki i jak chata ma w sobie sporo wilgoci to w miejscach styku płyt może przez klej i siatkę wybijać wilgoć skraplająca się pod spodem ,
    a co ma do tego warkocz?
    Uważasz, że przez ścianę np z jakiegoś pustaka może przejść wilgoć a przez warkocz na płycie styr. NIE???

  12. #12

    Domyślnie

    w przypadku takiego sposobu przyklejenia - na placki - pod spodem cała ściana potrafi się wentylować i te mokre plamy występują zazwyczaj w górnych partiach ściany , warkocz zamyka cyrkulację powietrza na powierzchni jednego arkusza styropianu , i jeżeli jest klejony w ten sposób każdy arkusz to siłą rzeczy zjawisko znika , to tak jak w kominie z cugiem , zatkaj komin i pozamiatane

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    w przypadku takiego sposobu przyklejenia - na placki - pod spodem cała ściana potrafi się wentylować i te mokre plamy występują zazwyczaj w górnych partiach ściany , warkocz zamyka cyrkulację powietrza na powierzchni jednego arkusza styropianu , i jeżeli jest klejony w ten sposób każdy arkusz to siłą rzeczy zjawisko znika , to tak jak w kominie z cugiem , zatkaj komin i pozamiatane
    a jeżeli styropian jest zabezpieczony od spodu kątownikiem albo listwą startową?- komin zatkany?

  14. #14

    Domyślnie

    i dasz uciąć se fajfusa że żadnej dziurki nie zostawisz? i że będzie tak szczelnie ?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    sugerowalbym sprawdzic czy ten styropian jest dobrze przyklejony: oderwac jedna plyte - jezeli odejdzie cala - jest niedobrze, jezeli zostanie rozerwany styropian - jest ok, zostawic tak jak jest. a szczeliny "wlotowo=wylotowe" doszczelnic niskoprezna pianka pistoletowa po obwodzie budynku.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    sugerowalbym sprawdzic czy ten styropian jest dobrze przyklejony: oderwac jedna plyte - jezeli odejdzie cala - jest niedobrze, jezeli zostanie rozerwany styropian - jest ok, zostawic tak jak jest. a szczeliny "wlotowo=wylotowe" doszczelnic niskoprezna pianka pistoletowa po obwodzie budynku.
    w narożach budynku , wszystkich glefach i pod dachem , stary dobry trik

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    i dasz uciąć se fajfusa że żadnej dziurki nie zostawisz? I że będzie tak szczelnie ?
    100% :d

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    s9 pat

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-905
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    w przypadku takiego sposobu przyklejenia - na placki - pod spodem cała ściana potrafi się wentylować i te mokre plamy występują zazwyczaj w górnych partiach ściany , warkocz zamyka cyrkulację powietrza na powierzchni jednego arkusza styropianu , i jeżeli jest klejony w ten sposób każdy arkusz to siłą rzeczy zjawisko znika , to tak jak w kominie z cugiem , zatkaj komin i pozamiatane
    jedyna sensowna odpowiedz

    Plyta ma być przykryta w 70-80% klejem. Ktos pisał, że jadąc na ramki zuzywa sie wiecej kleju. też bym polemizował. Obecnie projektanci nakazują nawet stosowanie roznych grubosci styropianu w celu wyeliminowania "kanapek" czyli podklejania czym popadnie i placków. Płyta ma byc zakołkowana na elewacjach wyższych niż 8 m kołkami w ilości 6/m2 i 8/m2 wokolicach narozy - przeciw sile ssącej wiatru

    na domku systemy lepszej jakosci jak Dryvir czy Greinplast nawet daja certyfikowanemu wykonawcy gwrancję, że można NIE KOŁKOWAĆ wogóle do 8-10 metrów. Wówczas działa gwarancja systemowa.

    Osobiscie zawsze karzę kołkować, szczególnie polecam kołki Ceresitu, nawet z plastykowym trzpieniem

    Co do poprawnosci i efektów na lata błędnych i niebłędnych sposobów klejenia styropianu, to ważna jest jeszcze jedna rzecz. Zauważcie, że jak wchodziły systemy BSO do kraju, klejono na placki. STO uczyło klejenia po obwodzie. Efekt klejenia na placki w polaczeniu z lichym styropianem jest taki, że płyty potrafia klawiszować. Efekt - w słońcu widać KAŻDĄ płytę docisniętą rogami do ściany. Kołkowano w rogach.......ale tam nie było kleju Elewacja pracuje i później są takie efekty

    Na domku nie zostaje ci nic innego niż ewentualnie zamontować wywietrzniki w górnej części elewacji jeśli zauważysz jakies nieprawidłowości. Ja osobiscie w fazie bez tynku dopsikałbym kleju w piance co jakis czas w celu zapełnienia pustych przestrzeni. Jest to troszke ryzykowane, bo mogą się pojawić wybrzuszenia.
    Ostatnio edytowane przez s9 pat ; 08-02-2011 o 20:55

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_mlody Zobacz post
    100% :d
    a ile ty masz doświadczenia w dociepleniach? hę ? Panie michal mlody

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jar.os Zobacz post
    i dasz uciąć se fajfusa że żadnej dziurki nie zostawisz? i że będzie tak szczelnie ?
    jak uzyje taśmy samorozprężnej to se da uciąc

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony