dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Za płytki fundament?!!

    Witam

    Mam problem, mianowicie mam domek o wym 8,5x 5 z drewnianym stropem na fundamencie głębokości 75 cm. Niestety muszę natychmiast wymienić strop ponieważ korniki zrobiły swoje. Chciał bym wymienić strop z drewnianego na terivę.
    Fundament wygląda tak: ława wylana na wys. ok. 40-45 cm, dalej jest wymurowany z białej cegły ceramicznej na około 35 cm, co daje w sumie około 75-80 cm Ława nie była zbrojona. Całość wykonana w 1963 roku. Fundament jest w dobrym stanie. Odkrywka pokazała, że nie jest popękany ani skorodowany.
    Moje pytanie, czy fundament wytrzyma ciężar stropu Teriva ?

  2. #2

    Domyślnie

    takie pytanie nie do nas tylko do jakiegoś projektanta. Wiele starych domów ma płytkie fundamenty i stoją. Ja mam budynek gospodarczy identycznej wielkości jak masz Ty 8x5m i fundamenty nie były zbrojone, głębokie na 50cm, strop lany i nic się nie dzieje.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja wiem, że pytanie jest do konstruktora ale chciał bym poznać opinie innych osób, które wymieniały może drewniany strop na betonowy. Czego mogę się spodziewać przy takiej operacji. Poza tym z wpisów wywnioskowałem, że niektórzy forumowicze to fachowcy nie tylko teoretycy i liczę, że taki spec się wypowie.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie jestem pewien czy ten remont który chcesz wykonać nie wymaga również zezwolenia, ale to tak na marginesie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Wysokość fundamentu podałes ale nie podałes ważnej informacji szerkości ławy i rodzaju gruntu.
    Tak teoretycznie to jak stoi juz tyle lat i nie wysadziło law to bedzie dalej stało pod wiekszym obciążeniem. Ale to trzeba policzyć i oglądnąć na miejscu. Sam ciężar stropu nie jest jakis zabójczy, ale jak do tego dojdzie jeszcze poddasze to już moze być sporo.
    Nie słyszałem o bialej cegle ceramicznej.

    Do tego rmontu potrzebne jest pozwolenie.

  6. #6

    Domyślnie

    Biała cegła ceramiczna z takiego samego materiału jak MAX tylko wymiar jak czerwona. To są lata 60-te Teraz nie wiem, czy taką gdzieś się znajdzie.
    Szerokość ławy to 50 cm, grunt do 50 cm to czarnoziem, dalej do 2m gł. piach.
    Nie będzie poddasza. Dach jest jednospadowy i ponieważ budynek jest na całą szerokość działki i jeszcze stoi na końcu to posiada ogniomur z trzech stron. Będę musiał ten ogniomur rozebrać do poziomu stropu, ułożyć nowy strop i odtworzyć z powrotem ten ogniomur. Oczywiści, że potrzebne jest pozwolenie na budowę. Otrzymałem już Warunki Zabudowy i są zgodne z tym, co chcę wykonać.
    Dlaczego na forum pytam, czy fundament wytrzyma? Dlatego, że dostałem opinie od 3 niezależnych konstruktorów i każdy mówi co innego.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    50cm ława na piasku to solidna konstrukcja. Jeżeli masz grunt niespoisty to te 75cm też nie stanowi problemu.
    Ta cegła biała to nie silikat czasem ?

    Co budzi wątpliwośći konstruktorów?

  8. #8

    Domyślnie

    tak wygląda jak silikat.

    Może to nie są wątpliwości tylko rozbieżne opinie. Jeden powiedział, że śmiało można dać strop teriva i jeszcze poddasze wymurować użytkowe.
    Drugi powiedział, że trzeba ostrożnie, najlepiej monolit bo taka płyta lepiej zepnie ściany i odtworzyć ogniomury tak, jak były i ani cegły wyżej i do tego fundament trzeba koniecznie podlać ze wszystkich stron a da się tylko z jednej, bo z trzech stron budynek jest przyklejony do budynków sąsiadów ponieważ stoi na granicy trzech działek i tylko od frontu można podlać.
    Trzeci powiedział że można podlać fundament od frontu, bo resztę utrzymają fundamenty sąsiednich budynków (mają po 1m. gł.), zastosować terivę i pokusić się o nadmurowanie niewielkiego poddasza użytkowego. No i teraz, kto ma rację?
    Dla mnie ta trzecia wersja jest najbardziej odpowiednia ale ja jestem elektroinstalatorem a nie konstruktorem

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Trzeba dokladnie wszystko sprawdzić ale wg mnie racje ma 1 Pan. Przecież coś tam zdejmiesz masy, sama teriwa jakos ogromnie nie zwiększy obciążeń na fundament.
    Co do spięcia ścian przy tych gabarytach to każdy strop zrobi to "tak samo" przeciez w tariwie dajesz wieńce to ona spinają budynek.

    Nie bardzo rozumiem po co chcą podlewac fundamenty. To zbedne koszty. Jeżeli budynek stoi tyle lat i ma pod soba piasek to będzie stal nadal. Głębokości przemaraznia maja znaczenie na gruntach spoistych. Na piasku z reguły wystarcza 50cm.

  10. #10

    Domyślnie

    Jajmar przybliż mi trochę jak wygląda grunt spoisty ? W ogóle to z chęcią bym się dowiedział jaki grunt jest najlepszy dla fundamentu.
    Mi też jednak po przemyśleniu najlepiej pasuje pierwsze rozwiązanie.

  11. #11

    Domyślnie

    wieniec jest po to aby spiac budynek i przeniesc rownomiernie sily z dachu, stropu i poddasza na wieksza powierzchnie

    jesli lawa fund ma 50 cm szerokosci, sciana ok 30 cm a grunt to piasek to z naprezeniami nie powinno byc problemu, stal jest zazwyczaj w lawach zbrojeniem konstrukcyjnym, ktore ma zapobiec ewentualnym zbytnim rysowaniom law przy nierownomiernym osiadaniu

    przemarzanie moze teoretycznie grozic od frontu - pozostale sciany chronia sasiedzi
    Ostatnio edytowane przez face ; 12-02-2011 o 10:36

  12. #12

    Domyślnie

    Fundament ma 50 cm a ściana 45 cm+5 styropian.
    Wiem, że wieniec zepnie wszystkie ściany dlatego była taka opcja na początku, że wyleję wieniec, wymienię stary strop drewniany na nowy też drewniany, żeby nie dociążać fundamentu ale zdziwiłem się jak jeden konstruktor odradzał strop drewniany belkowy, bo stwierdził, że sam wieniec nie podoła i zalecił terivę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony