dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielenie siły - jak?

    Chciałbym rozdzielić 1 kabel siłowy na 2.
    Aktualnie w garażu "wystaje" ze ściany kabel siłowy, a docelowo chciałbym go rozdzielić na 2, żeby założyć w garażu gniazdko oraz dociągnąć go do kotłowni i tam też założyć gniazdko.
    Czy mogę najnormalniej w świecie zamurować w ścianie puszkę (jakąś hermetyczną), a w niej rozdzielić każdą z 5 żył na 2 i puścić do 2 gniazdek pod tynkiem?
    Chodzi mi o to, czy takie zamurowanie puszki na stałe jest ok.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Tak, oczywiście.
    Jeszcze prościej możesz to zrobić wykorzystując w charakterze puszki samo gniazdko siłowe, po prostu wprowadzisz do niego dwa przewody: ten zasilający i ten idący do kotłowni i w zaciskach gniazdka zaciśniesz po dwie żyły.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc!

    Faktycznie rozwiązanie prostsze i tańsze

  4. #4

    Domyślnie

    radi79 Czy gniazdo w kotłowni chcesz wykorzystać do zasilania CO?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, do zasilania elektrycznego kotła CO, ale jedynie przejściowo (1-2 miesiące do czasu podłączenia gazu) lub awaryjnie jakby nie było gazu.

  6. #6

    Domyślnie

    OK, może być.
    Na dłuższą metę nie bardzo.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Elektryk Poznan

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-104
    Posty
    5

    Domyślnie

    Proponuję założyć puszkę rozgałęźną. Puszka może być na-tynkowa i z montażem jej nie powinieneś mieć kłopotu. Gniazdo 3 fazowe jako rozgałęzienie nie jest dobrym pomysłem: Raz gniazdo posiada jeden dławik do wprowadzenia przewodu więc o szczelności możesz zapomnieć. Dwa montaż dwóch przewodów w gnieździe ze względu na ograniczoną ilość miejsca często zajmuje więcej czasu, a oszczędność pieniędzy to puszka za 2 zł i dwa kołki...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Gniazdo trójfazowe też można zrobić jako wtynkowe, wtedy z dławikiem nie ma problemów, a i miejsca w puszce (specjalnej, przystosowanej do montażu takiego gniazda, ona jest dość duża) nie zabraknie.

    Oczywiście każdy zrobi, jak mu pasuje, ale mówimy jednak o domowych instalacjach, robienie ich natynkowo... no nie wydaje m się zbyt estetyczne.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Użyj gniazd siłowych tablicowych podtynkowych.
    http://www.elektrokram.pl/index.php?cPath=17_21

    Na zewnątrz wystaje to około 3-4 cm.
    Po obudowaniu kafelkami nie straszy tak jak zwykłe nadtynkowe i puszka hermetyczna.

  10. #10

    Domyślnie

    Ostatecznie skończyło się na tym, że elektryk zainstalował w skrzynce nowy bezpiecznik nadprądowy 3xB25 do dodatkowego obwodu specjalnie na elektryczny piec c.o.

    Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.

  11. #11

    Domyślnie

    Chyba elektryk przesadził z tą wartością B25, żeby to miało sens to przed licznikiem musiałbyś mieć topiki 32A lub 40A.
    Rzadko spotykana sytuacja w instalacjach domków jednorodzinnych.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zwróć uwagę, że on ma elektryczny piec CO. Więc pewnie i przydział mocy stosowny i jeśli piec ma paręnaście kW mocy, to taki bezpiecznik jest konieczny.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13

    Domyślnie

    Takie były wymogi w specyfikacji pieca. Dla świętego spokoju zrobiłem zgodnie z zaleceniami producenta.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony