dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Szkody górnicze a WM

    Tak jak w temacie, czy jest sens montażu WM w domu, który w niedługiej przyszłości znajdzie się na terenie szkód górniczych?
    Głównym założeniem sprawnego działania jest dobra szczelność konstrukcji, co przy pojawieniu się pęknięć ścian nie jest osiągalne.
    Kopalnia rozpocznie wydobycie za około 5-6 lat. Szkody prawdopodobnie pojawią się po 5-10 latach.
    Co myślicie?
    W projekcie mam 2 kominy, w przypadku instalacji WM z jednego chcę zrezygnować. Dom podpiwniczony z użytecznym poddaszem.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ale dlaczego ta szczelność miałaby być nieosiągalna?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Ale dlaczego ta szczelność miałaby być nieosiągalna?
    Na skutek nierównomiernego opadania terenu pojawiają się pęknięcia. Styropian także nie jest zbytnio elastyczny wiec nie ma co działać na zasadzie elastycznego izolatora.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-02-2011 o 14:39

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No dobrze, ale w dalszym ciągu nie widzę, jak miałoby to wpłynąć na szczelność wentylacji mechanicznej.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    No dobrze, ale w dalszym ciągu nie widzę, jak miałoby to wpłynąć na szczelność wentylacji mechanicznej.
    Powietrze pójdzie tam gdzie mu lżej.
    Zamiast iść drogą z salonu do kuchni czy łazienki to będzie wywiew np na zewnątrz, a znowu do łazienki będzie brać z dworu. Może i to rozwiązanie jest dobre ale w połączeniu z rekuperatorem nie ma sensu.
    Dziś otrzymałem odpowiedź z kopalnii: kategoria 2 czyli 3 promile.
    Dokładniej: każdy metr może się skrócić lub wydłużyć o 3 milimetry. Dane przewidywane są na rok 2042 kiedy złoże zostanie wyeksploatowane. W piśmie nie ma nic o czasie późniejszym. Oczywistym jest że po zakończeniu wydobycia teren będzie się osiadać dalej. Wniosek? Jest pewnie szansa na 3 kategorię (9 promili).
    Najgorsze jest to że sþółka nie dostała jeszcze koncesji na wydobycie i nic nie dopłacają do zabezpieczeń domu (tak jest w piśmie).
    W trakcie budowy są dwa szyby, planowane rozpoczęcie wydobycia to odpowiednio 2016 i 2019r.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-02-2011 o 20:04

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Swoją drogą ciekawe podejście. Skoro budują kopalnię to szkody na pewno się pojawią. Może i tak, ale mając na względzie, że za 10 lat być może coś się zapsuje nie realizować założeń? Rozumiem, że podłogówki też nie będzie, ściany skręcone dodatkowo klamrami, itp. Może od razu wszystkie krzaki dookoła wyciąć bo może drzewa z nich wyrosną i przewrócą się na dom? A może rzeka zmieni bieg i zaleje. O zwykłych powodziach już nie wspomnę.
    No i może dość tej ironii. Nie wnikając w to jaki sens ma wentylacja mechaniczna jeśli chcesz ją mieć to instaluj i nie przejmuj się nieistniejącymi problemami. Nawet jeśli jest 1% szans, że po iluś latach rzeczywiście nastąpią.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor Zobacz post
    Swoją drogą ciekawe podejście. Skoro budują kopalnię to szkody na pewno się pojawią. Może i tak, ale mając na względzie, że za 10 lat być może coś się zapsuje nie realizować założeń? Rozumiem, że podłogówki też nie będzie, ściany skręcone dodatkowo klamrami, itp. Może od razu wszystkie krzaki dookoła wyciąć bo może drzewa z nich wyrosną i przewrócą się na dom? A może rzeka zmieni bieg i zaleje. O zwykłych powodziach już nie wspomnę.
    No i może dość tej ironii. Nie wnikając w to jaki sens ma wentylacja mechaniczna jeśli chcesz ją mieć to instaluj i nie przejmuj się nieistniejącymi problemami. Nawet jeśli jest 1% szans, że po iluś latach rzeczywiście nastąpią.
    Szkody będą.
    W sąsiedniej miejscowości są i je widzę codziennie.
    Chce sprawić sobie WM z rekuperatorem jednak dla pewności chciałem zasięgnąć opinii tutaj.
    Muszę jeszcze dokonać "odwiertów" by sprawdzić poziom wód gruntowych (chyba jest wysoki) by wybrać odpowiedni GWC.

  8. #8

    Domyślnie

    odpowiedź jest prosta, jeśli opłaca się budować chałupę za setki tysięcy tam gdzie za 10 lat połowa z niej zapadnie sie pod ziemię, to wm za kilkanaście tym bardziej, jeśli zakładasz z góry wentylowanie chałupy szczelinami w ścianach to odpowiedz sobie na 2 pytania: kto i czy będzie chciał tam mieszkać i po co wm we wiacie?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    kto i czy będzie chciał tam mieszkać i po co wm we wiacie?
    Działkę mam z czasów kiedy nikt nie myślał że będą tam kopać. Niestety na Śląsku większość miejsc jest narażone na szkody, to tylko kwestia czasu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Powietrze pójdzie tam gdzie mu lżej.
    No ale to kanały wentylacyjne popękają jak ściany, czy co, bo ja wciąż tego nie rozumiem. Czy my w ogóle rozmawiamy o tym samym? Co Ty rozumiesz pod pojęciem wentylacji mechanicznej? Wiatrak w okapie w kuchni?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Co Ty rozumiesz pod pojęciem wentylacji mechanicznej? Wiatrak w okapie w kuchni?
    Brak szczelności pokoju. Na ścianie pojawi się pęknięcie, Którędy zassa lub wypchnie powietrze?
    Widziałeś domy na szkodach? Wiesz że może pojawić sie szczelina na 3 cm? Lub kilka innych dających te wartość?
    Gdybym już mieszkał na szkodach to bym został przy grawitacyjnej. Jednak szkody pojawią się za około 10 lat, więc trochę zakosztuję tego luksusu (WM).
    Wentylacja mechaniczna jest opłacalna przy drogim opale (pomijam komfort), węgiel z dostawą kosztuje u nas 700 za tonę (4 tony mi wystarczą na rok). Gaz wyjdzie znacznie drożej.
    Chcę skosztować tego "komfortu" zawsze świeżego powietrza, ale czy warto?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 21-02-2011 o 23:51

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Hmm Krzysztof chce Ci raczej powiedzieć że WM nie popęka jak ściana bo jest dużo bardziej elastyczna. A mury i ich ewentualne pęknięcia raczej będziecie naprawiać natychmiast....Natomiast przy cenie węgla 700 zł/t to cena gazu ziemnego nie jest aż taka wysoka...Policz kaloryczność gazu i węgla i porównaj- ja się zaskoczyłem. Niemiłe jest to że ceny gazu są wysoce podatne na wzrost
    Czy nie warto- będąc pewny wystąpienia szkód górniczych zastosować płytę fundamentową?
    Pozdrawiam tym bardziej że ja też jestem ze śląska i zaczynam budowę pomiędzy dwiema kopalniami (na razie kategoria szkód 0)
    Ostatnio edytowane przez raas ; 22-02-2011 o 01:21

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Nie no, bez jaj, jak zrobi się pęknięcie w ścianie na 5cm to tak zostanie ? Przecież każdy normalny użytkownik to zamuruje, i budynek znowu będzie szczelny
    Poza tym, załóżmy (dla humoru) że pęknie ściana w salonie, szczelina na 5cm, i nie zamurujesz Ale równocześnie w kibelku nie będzie szczeliny, więc wszystkie smrodki będą się tam kisić, niezależnie od dopływu świeżego powietrza do salonu
    Gdy będzie WM, to ciepłe powietrze nawiewane do salonu zmniejszy strumień "lewego powietrza" z dziur, natomiast smrodki z salonu będą niezależnie wyciągane przez rekuperator.
    Wniosek: nawet w "dziurawym" domu warto mieć WM, bo tak naprawdę głównym efektem jej działania nie jest zmniejszenie rachunków, ale zapewnienie komfortu i świeżego powietrza w domu.
    PS
    Na terenie szkód górniczych projektuje się specjalne, wzmocnione fundamenty - według wytycznych kopalni, kopalnia zwykle finansuje nadmiarowe zbrojenia i beton, co w sporej części zabezpiecza dom przed szkodami. Jeśli jednak postawisz sobie chatę na uskoku (czasem ma się pecha), to trudno - nawet bunkier się przechyli

  14. #14

    Domyślnie

    Nie dostanę żadnej dopłaty z kopalni mimo że jest przewidziana druga kategoria. Dom na płycie? Z tego co wiem to najlepszym rozwiązaniem jest standardowy fundament z piwnica, nie ma problemu z prostowaniem domu.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Standardowy fundament-jeżeli masz na myśli ławy i na nich mur z bloczków to się mylisz! Jeżeli całość wylewana jako zbrojony monolit to już lepiej. Ale moim zdaniem płyta jest najlepsza. Troszkę wiem co mówię naoglądałem się swego czasu takich poszkodowych domów -pracowałem przy likwidacji następstw szkód górniczych...

  16. #16

    Domyślnie

    no, na dobrej płycie tak szybko nie popęka
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony