dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 211
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    Ja Szmaragdy będę sadzić tylko od frontu. Tam akurat zalezy mi, zeby były zielone cały czas.

    Natomiast z boków bedzie prawdopodobnie żywopłot z grabu.

  2. #22

    Domyślnie

    - pamietaj ze wielkosc doniczki ma bardzo czesto przelozenie na wielkosc samej rosliny, na przyklad pelargonie sprzedawane w wielopakach i doniczkach fi 9 nie urosna nigdy takie jak te z wiekszych pojemnikow, poniewaz jest to zupelnie inna grupa odmian tzw kompaktowych.

    Od dwóch lat kupuję właśnie takie(zwisające,czy jak tam one się nazywają) i około połowy czerwca muszę doniczki obciążać kamieniami bo spadają z parapetów
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  3. #23

    Domyślnie

    Coś mi się poplątało w cytatach
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mycha.:)
    Dlaczego dużo ludzi na forum twierdzi, że Tuje to już przezytek, a co w takim razie dać zamiast nich, aby odsłonić się od sąsiadów i zasłonić zieloną siatkę na ogrodzeniu?
    Zgadzam się. Grunt to posadzić coś więcej niż tuje i jest pięknie.

    Obok rad wcześniejszych: typu dobry plan, rośliny od znajomych i rodziny itp.

    Tanio? Zbieram szyszki, więc zaoszczędzam sporo na korze. Zbieram kamyki (gdzie tylko się da), więc mam materiał na skalniak. Kupuję rośliny łatwe w hodowli, niewymagające (więc zwykle tanie), zwracam uwagę gdzie kupuję (czy szkółka czy hipermarket) i jaki jest ich stan…
    Sama sieję (to co zejdzie oczywiście) i mam swoje roślinki: trzmielinę, tawułę i mnóstwo bylin.. I jak na razie dużo nie wydaję, a ogród pomalutku rośnie…
    Gosia

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Ja mam podobny problem. Moja działka liczy 4300m2. Jest na czym gospodarować. Samego podjazdu do domu mam ok. 90m. Mamy sporo trawy. Część jest przeznaczona na sad. Na jesieni zakładam nowy sad. Przygotowuje też warzywnik na przyszły rok. Ale najwiecej pracy kosztuje mnie wokół domu. Chciałabym żeby bylo ładnie ale nie mam na tyle pieniążków. Wydałam juz sporo na ziemię a wiele to nie pomogło. Jeszcze by sie przydało. Chyba ta ziemia mnie pogrzebie
    Na jesieni kupię w nadleśnictwie modrzewia i moze coś jeszcze. Sadzonki ok. 1,2 kupowałam po 1zł wiosną. Szkoda, bo susza mi je zniszczyła. Posadzę ponownie. nasiona roślin zbieram u siebie i znajomych. Kwiaty jakie mam na dzialce to aksamitki, nagietek, malwy, jeżówka. Wszystkie można samemu sadzić z nasion. Praktycznie zawsze wychodzą.
    Inne rośliny jak tuje czy jałowce muszę kupować. Przy mojej działce trzeba naprawdę dużo roślin, by było coś widać.
    Wiem, że nie będę mieć pięknego, wypielęgnowanego, miejskiego ogrodu. Poprostu nawet nie jestem w stanie o niego zadbać. Dlatego musze się pogodzić z sielsko wiejskim charakterem dzialki.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayland
    Wiem, że nie będę mieć pięknego, wypielęgnowanego, miejskiego ogrodu. Poprostu nawet nie jestem w stanie o niego zadbać. Dlatego musze się pogodzić z sielsko wiejskim charakterem dzialki.
    Pogodzić? Przecież to sama radość O, na przykład wczoraj na tarasie odkryłam dziurawiec. Zostawiam, niech sobie wędruje dalej Wiejskie ogródki to coś pięknego, spytajcie babci
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  7. #27

    Domyślnie

    podłączę się do tematu. też chciałbym jakoś urządzić ogród. Ten za domem to jakieś 5 arów, ładnie nasłoneczniony i z dobrą ziemią (przynajmniej tak mi sie wydaje, bo sąsiedzi rolnicy tak mówią). Po prawej stronie sąsiad, więc tam myslalem o tujach, by mieć spokój i intymność, po lewej droga polna, nad nami pola, tam u góry planuję jakieś brzozy, sosny, świerki, modrzewie. Jak ktos ma pomysł jak to zagospodarować i czym to będę wdzięczny za wszelką pomoc

    następny obrazek to 5 ar przed domem, w miejscach wybranej ziemi będzie kostka, zostają więc 2 pasy, które chciałbym jakos zagospodarować, tak by wyglądało to jakos reprezentacyjnie...

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wrzucam orientacyjną propozycje zagospodarowania ogrodu:
    ogród:

    Podjazd do domu:

  9. #29

    Domyślnie

    Projekt w eksploatacji niepraktyczny, ze względu na krzywą linię brzegów trawnika, oraz pseudoplatanusy zasadzone bezpośrednio na trawniku (wzdłuż podjazdu) - utrudnienia w koszeniu.

  10. #30

    Domyślnie

    ..............a temat wątku Tani sposób na ogród
    Pozdrawiam Duśka

  11. #31

    Domyślnie tani sposób na ogród --może TRAWY?!!!

    Witam,
    Teamt jest rewelacyjny-tez jestem w kropce i chętnie poczytałabym o Waszych pomysłach. Mam do zagospodarowania piaszczystą, nieurodzajną działeczkę 1200 m kw. z budowanym domem. Z pewnością nie będę zwozic ziemi, bo na to mnie nie stać, postawiłam na waraint dostosowania się do warunków glebowych i dobrania (efektownych) roślinm które kochają taki rodzaj gleby.

    Mam nadzieję, że warunek ten spełnią trawy olbrzymie głownie miskant, który rośnie podobno szybko i tworzy zielone ściany, którymi docelowo zamierzam odsłonić sie od sąsiadów. Trawy bardzo mi sie podobają i chciałabym mieć kilka gatunków w duzych formacjach.

    Poza tym postanowiłam przekopywać sosenki z pobliskiego nieużytku (skazane na zagładę) aby kiedyś powstała zielona ściana dookoła płotu (na razie brak płotu).

    Jesienią przekopię dzikie pędy bluszczu od znajomych. Zasiałam mnóstwo lawendy, która dobrzxe znosi piasek i słońce i też zamierzam prowadzić z niej rozsadę.

    Szkółki leśne to na pewno rewleacyjny pomysł na pozyskanie sadzonek drzewek. Leśnicy sprzedają je podobno za złotówki m. in. dlatego, zeby ludzie nie kradli z lasu świeżych nasadzeń (!).

    hm.... czekam na inne pomysły i cały czas głowkuję......

  12. #32

    Domyślnie Re: tani sposób na ogród --może TRAWY?!!!

    No ja własnie tak nieśmiało chciałam powiedziec, że barwinek i poziomki sobie z lasu przywiozłam (z takiego karczowiska wykopałam). Paprocie też.
    Winobluszcz i zimozielony bluszcz - od znajomych pouciachiwałam (za zgodą!).
    Pozdrawiam
    zielony_listek

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Projekt w eksploatacji niepraktyczny, ze względu na krzywą linię brzegów trawnika, oraz pseudoplatanusy zasadzone bezpośrednio na trawniku (wzdłuż podjazdu) - utrudnienia w koszeniu.
    Wychodząc z takich założeń praktyczne byłoby wyasfaltowanie całości.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Projekt w eksploatacji niepraktyczny, ze względu na krzywą linię brzegów trawnika, oraz pseudoplatanusy zasadzone bezpośrednio na trawniku (wzdłuż podjazdu) - utrudnienia w koszeniu.
    Wychodząc z takich założeń praktyczne byłoby wyasfaltowanie całości.
    Cóż, powiedział co wiedział.
    A można by się spodziewać wyższego poziomu.
    Podtrzymuję swoją opinię, że koszenie trawnika pokazanego przez Elfira będzie pracochłonne.
    Kosi się łatwo jeżdżąc kosiarką po liniach prostych i bez potrzeby omijania przeszkód w postaci drzew, czy krzewów zasadzonych bezpośrednio na trawniku (te miejsca na ogół wymagają dokaszania podkaszarką).
    Wiem coś o tym bo koszę raz w tygodniu. Teren mam gliniasty i trawa rośnie, że hej (nawet ta kupiona z napisem "wolnorosnąca").
    Tani ogród to także taki, który jest mało pracochłonny w utrzymaniu.

  15. #35

    Domyślnie

    Ależ przecież wyraźnie jest napisane, że te pseudoplatanusy podsadzone są różami lub funkiami - znaczy nie rosną w trawie.

    Oczywiście, że najprościej jest kosić po liniach prostych, no ale jak ktoś nie lubi koszenia dramatycznie, to zawsze można zredukować powierzchnię trawnika na rzecz okrywowych, ale to zależy co dla kogo jest priorytetem i jaką ma powierzchnię - równie dobrze możnaby mówić, że ogród z roslinami jednorocznymi jest niepraktyczny, bo dużo roboty, ale ile radości...
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  16. #36

    Domyślnie

    a ja myślałam że to jest problem
    pozostaje bieganie za kosiarką i z grabkami (zaczynam tego nie cierpieć). Teraz dziennie patrze za okno i proszę o kilka słonecznych dni żeby można było skosić. Kilka dni dłużej bez koszenia i grabienie trwa 2x dłużej bo wszystko rośnie jak na drożdżach.
    i jeszcze coś jeśli ktoś myśli, że można stworzyć ogród będąc leniwym to chyba jeszcze nie wie co go czeka
    ------------------------
    a co do tych drzew w trawniku co to się Zbigniew przyczepił że trawa.. u mnie rośnie ale ten zwykły, jeszcze 20 metrowy piękny młodziak, wiosną go przeklinam za to

    ale w ogóle kocham

    ten piękny Brilliantissimum pewnie też to ma ale co tam jest pięęęęękny
    to oczywiście w ramach taniego ogrodu wystarczy tylko zlokalizować drzewo a sadzonek do oporu
    Pozdrawiam Duśka

  17. #37

    Domyślnie

    Raz kozie śmierć, oto moje początki:



    tylko proszę się nie śmiać, mnie naprawdę powoli idzie, bo nieczasowa jestem i wszystkiego się uczę od zera
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  18. #38

    Domyślnie

    stokrotko a cotam widać daleko daleeeeeeeko, zasłonisz to? ja bym zasłaniała co innego, wzgórze piękne, ale masz pole do popisu
    Pozdrawiam Duśka

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Stokrotka naprawde ładnie


    Moje poczatki zaczeła sie w tym roku ....oj strasznie to jeszcze wygląda ...

  20. #40

    Domyślnie

    Dusiu, za siatką jest pole uprawne, a to na końcu działki to maliny, porzeczki i kompostownik, za ładne toto nie jest, więc zamierzam je zasłonić takimi "naturalistycznymi" roślinkami jak róża pomarszczona, kalina koralowa, głóg, oczar - skróci mi to perspektywę, ale poprawi mi to proporcje działki, która jest długa i wąska, a i tak zostanie mnóstwo miejsca na wybieg dla młodszych domowników

    generalnie nastawiam się na rodzime gatunki krzewów i drzew - nie chcę mieć kłopotów przy zimowych wichrach, natomiast delikatniejsze roślinki sadzę z przodu domu.

    No i liczę na Billa McKenzie, to ten po lewej na pierwszym planie, co sie po siatce wspina - posadzony rok temu, przyrosty trzymetrowe i mnóstwo odrostów od korzenia. Fajnie będzie. Z tej perspektywy nie widać paru egzemplarzy posadzonych wiosną przy siatce, ale w sumie one małe są, na razie nie ma sie czym chwalić, poza tym mają byc podziwiane z tarasu.

    Aha, natrafiłam na problem o którym chyba malo się pisze - weź tu posadź roślinkę, która lubi stanowiska ocienione, jak to stanowisko będzie ocienione dopiero na parę lat
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony