dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wysokość fundamentów oraz kilka pytań

    Witam , Planuje rozpoczęcie budowy domu w okresie wakacyjnym a z racji tego że jestem troche laikiem chciałem zapytać o kilka interesujących mnie rzeczy ludzi z doświadczeniem .
    Otóż pierwsza rzecz to taka , że sąsiad działkę obok ma dom w surowym stanie i jest podniesiony w stosunku do mojej działki około 80-90cm .Ja również będe podnosił działkę ale czy musze fundament kopać na 1,2 w dół + 0,8-0,9 m nad ziemią ?? Daje to łącznie około 2 m fundamentu plus ława jeszcze.
    Czy mogę w ziemi wykopać powiedzmy 0,6 m + to ponad ziemie . Oczywiście zakładająć zdjęcie humusu .
    Drufie moje pytanie jest takie Czy ława ma być lana razem z fundamentem , czy można najpierw wylać ławę a później fundament , czy to zwiąże jedno z drugim ?? Trzecie pytanie kiedy trzeba lać chudy beton pod ławę ?? Czwarte pytanko na jaką szerokoś najlepiej kopać (koparką) , jeśli ława ma mieć 60 cm tak aby było wygodnie drenaż założyć , ocieplić fundament itd ??
    Proszę o pomoc. Aha jeszcze jedno - jak samemu sprawić jaki z jakim gruntem mamy doczynienia , tzn chodzi mi o to na jaką głębokość trzeba by wykopać dołek , aby sie dowiedzieć jaki grunt jest - glina, piach , torf ?? itd

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.212

    Domyślnie

    Poziom posadowienia powinien być ustalony w czasie adptacji projektu i naniesiony w projekcie, to samo z wyskością sciany fundamentowej. Możesz posdowic ławy poniże terenu na -60 pod warunkiem że poźniej obsypiesz fundament do wymaganego metra.
    Ławe lejesz osobno, ścianę osobno. Chudy beton dobrze jest zawsze wylac , najbardziej potrzebny jest jak sa grunty wilgotne sposite lub trwaja prace w momencie opadów.
    Szerokośc wykopu kolo 1-1,2 powinna wystarczyć.

  3. #3

    Domyślnie

    jw

    Szerokośc wykopu kolo 1-1,2 powinna wystarczyć.
    wystarczy, pamietaj aby od osi fundamentu kopac na szerokosc ok 0,4-0,5 m do wewnatrz budynku a pozostale 0,7-0,8 na zewnatrz

    posadowic musisz przede wszystkim na nosnym gruncie, wiec to on wskaze gl posadowienia

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli jak grunt bedzie ok to nie musi być te 1,2 w ziemi tylko ogólnie 1,2 wysokość ścian fundamentowych + ława. Oczywiście później obsypanie fundamentów . A co z drenażem - w jakiej odległości od fundamentów sie go robi i na jakiej wysokości - zaraz nad ławą ?? Na jakim etapie się go robi , zaraz po wylaniu ław , czy zostawia się to na późniejszy termin i kopie się drugi raz dalej od fundamentów specjalnie pod drenaz?? i jak z ociepleniem fundamentów zaraz po rozszelowaniu się to robi ?? Domyslam sie ze mozna zaraz i później to robic tylko pytania moje raczej sa kierowane kiedy jest najwygodniej i najtaniej oraz jak najmniejszym nakładem pracy . z góry dzięki

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.212

    Domyślnie

    Dziwne te pytania o "kiedy" drenaż i ocieplenie. Przecież jak masz wykopane i wykonasz te prace to nie bedziesz drugi/trzeci raz muisial odkopywać calego budynku, a więc bedzie taniej i mniej roboty.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_bnk Zobacz post
    Czyli jak grunt bedzie ok to nie musi być te 1,2 w ziemi tylko ogólnie 1,2 wysokość ścian fundamentowych + ława. Oczywiście później obsypanie fundamentów .
    lawa ma byc posadowiona w gruncie nosnym, jesli wyjdzie np 60 cm pod terazniejszym poziomem terenu to przed zima obsypac aby bylo min 1 m

    moze sie okazac ze grunt nosny bedzie dopiero 1m pod terazniejszym terenem - rozpoznanie geologiczne ok 1 tys zl kosztuje

  7. #7

    Domyślnie

    a jak samemu rozpoznać?? wykopać dół na powiedzmy 80 cm i po czym poznać że jest nośny ?? Rozumiem ze piasek i żwiry , torfy nie są nośne . A gliny , iły ?? Czy jak będzie glina lub ił lub coś w ten deseń na głębokości 60-80 cm to mogę przyjąć tam poziom dolny ławy na taki gruncie. Domyslam sie ze wchodzi jeszcze sprawa wód gruntowych , ale to jak wykopie dołek na metr i przez kilka dni będe obserbował czy woda podchodzi czy nie , ale i tak profilktycznnie chciałbym drenaż zrobić .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_bnk Zobacz post
    a jak samemu rozpoznać??
    Hint: Z. Wiłun "Zarys geotechniki" + 3-5 lat nauki + 2-3 lata praktyki

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_bnk Zobacz post
    a jak samemu rozpoznać??
    Spytaj sąsiada
    Pzdr.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dwiemuchy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Co do kopania - u mnie kierownik sugeruje, że najlepiej po prostu zdjąć ziemię do górnej krawędzi ław (koparką) - a potem już ławy kopać ręcznie i zalewać w ziemię. Z tym że u mnie piasek, więc niewysadzinowy i przepuszczalny grunt, a do tego wybranym piachem będzie można z powrotem zasypać fundamenty.

    No i w przypadku piasku głębsze wykopy = możliwość osypywania się - a tak szalunek i ocieplenie fundamentu będzie de facto 'na płaskim.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiemuchy Zobacz post
    (..)potem już ławy kopać ręcznie i zalewać w ziemię. Z tym że u mnie piasek (...)
    ...chciałbym zobaczyć jak takie ławy będą wyglądać, jeśli grunt to piasek. Nie bedzie sie Wam to obsuwać przy kopaniu i przy zalewaniu betonem?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dwiemuchy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Na pewno mniej niż przy robieniu głębszych wykopów - tak masz raptem te max. 50 cm wykopu pod ławę (na głębokość). Zresztą sam z siebie taki piasek jest dość zbity - ale masz margines bezpieczeństwa, bo głównym problemem będzie ew. deszcz. Zresztą przyglądałem się jak to wygląda przy okazji robienia przyłączy wod/kan. Trzeba tylko będzie jakoś się upewnić, żeby koparkowy za bardzo nie zjeździł terenu.

    Deski i tak będą na miejscu na szalunki ścian fundamentowych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony