dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie bale, płazy , belki - nazewnictwo .

    Proponuję ustalić nazewnictwo dla materiału budowlanego co by posługiwanie nim stało się łatwiejsze i bardziej przejrzyste .
    Płazy ( nazewnictwo używane w rejonach górskich ) - to połówka drzewa powstała w skutek przecięcia wzdłuż pnia i usunięcia części środkowej ( co by nie wyginało ) tzw. rdzenia . Tak więc z jednego drzewa powstają 2 płazy . Nie wypada przy budowaniu z płaza stosować ocieplenia czyli grubość przynajmniej 14 cm . Choć wiadomo ,że im grubszy czy szerszy tym lepiej . Obrobione ze wszystkich stron .
    Belki , okrąglaki-to cały pień drzewa ( przekrój okrągły ) tylko okorowane lub obrobione , obtoczone ale też o średnicy min 14 cm .
    Pół belki - to belki przecięte na pół ( ale aby miały 14 cm grubości muszą być wycięte z co najmniej 28-ki )
    Bale - to wszystko pozostałe o grubości powyżej 14 cm .
    Nie wiem jak nazwać wszystko cieńsze od przyjętych 14 cm . Beleczki , zapałki , deski , kantówki ............ może coś podpowiecie .

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    żerdzie

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    żerdzie
    za ostro może żyrtki

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    niechby byly..
    co do bali..to minimum 20 cm zeby to jakos wygladalo

  5. #5

    Domyślnie

    kantówki drewno zbliżone bliżej kształtom kwadrata w przekroju ,
    krawędziaki o znacznie dłuższej jednej krawędzi .
    A kiedy deska jest deską a kiedy już nie

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Nie wiem jak to jest nazywane w budownictwie, ale w stolarstwie ma się to mniej wiecej tak ( grubość ) :
    deseczka 5 - 13 mm
    deska 16 - 45 mm
    bal 50 - 100 mm
    łata od 38x63 do 75x140 mm
    krawędziak od 100x100 do 175x175 mm
    belka od 200x200 do 250x275 mm

    Jest jeszcze pół-drzewo i drzewo krzyżowe

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał subfosylny Zobacz post
    Nie wiem jak to jest nazywane w budownictwie, ale w stolarstwie ma się to mniej wiecej tak ( grubość ) :
    deseczka 5 - 13 mm
    deska 16 - 45 mm
    bal 50 - 100 mm
    łata od 38x63 do 75x140 mm
    krawędziak od 100x100 do 175x175 mm
    belka od 200x200 do 250x275 mm

    Jest jeszcze pół-drzewo i drzewo krzyżowe
    a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?
    "pieruński bal"

  9. #9

    Domyślnie

    solarstwo a ciesielstwo to się trochę różni w szczególności jeśli chodzi o obrabianą masę materiału i co dla stolarza jest balem to dla cieśli deską

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej74 Zobacz post
    solarstwo a ciesielstwo to się trochę różni w szczególności jeśli chodzi o obrabianą masę materiału i co dla stolarza jest balem to dla cieśli deską
    abo zopołkiem hej !

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?
    Sprawdziłem. W ciesielstwie i stolarstwie obowiązują te same nazwy. Sztuka drewna o wymiarach 35x35 cm jest poza normą PN EN ale jest belką.
    I nie piszcie mi o starym nazewnictwie, bo w literaturze z 1871 roku mianem bala nazywa się deski o grubości 2' ( czyli 5 cm ). Potem grubsze to już są ( pominę grubości ) przyciesia, bierwiona, bierzma, murłaty, belki, ocapy, krokwie , słupy, no i drzewo krzyżowe i pół-krzyżowe.
    Tak samo Kropkowicz w "Ciesielstwie polskim" i inni autorzy podają identyczne nazewnictwo. Tak że nie wiem skąd te wasze ? Chyba z niewiedzy.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Nie wiedziałem co to jest drewno krzyżowe i pół-krzyżowe. Poszukałem.... i faktycznie coś takiego jest
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Jak widać z drugiego źródła, bale mają grubość od 5 do 10 cm. JerzyBw - bardzo ładny rysunek - Chyba wreszcie wszystkie niejasności zostały rozwiane.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?
    Nie wiem ile masz lat , ale mam wrazenie , ze czytam wypowiedzi dzieci ze szkoly podstawowej , ktore klócą sie o to czyj tornister jest najlepszy , najdrozszy i najładniejszy.......Ok , niech ci bedzie , napewno Twój dom jest tak piękny i duzy , i z tak grubego bala , ze nie smiem ja i pewnie wiele osob z tego forum ze swoimi domami koło Ciebie stawac , zadowolony?
    Juz sobie wyobrazam , jak wysoko nosisz głowe , czy naprawde lepiej sie czujesz jak juz poudawadniasz , ze belka grubosci 12x30 to zapalka, żerdz czy jeszcze cos tam? Gratuluje poczucia humoru

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Cytat Napisał subfosylny Zobacz post
    Jak widać z drugiego źródła, bale mają grubość od 5 do 10 cm. JerzyBw - bardzo ładny rysunek - Chyba wreszcie wszystkie niejasności zostały rozwiane.
    To nie jest mój rysunek. Zaraz po wklejeniu go, chciałem dać link strony www, ale go zgubiłem.
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    Nie wiem ile masz lat , ale mam wrazenie , ze czytam wypowiedzi dzieci ze szkoly podstawowej , ktore klócą sie o to czyj tornister jest najlepszy , najdrozszy i najładniejszy.......Ok , niech ci bedzie , napewno Twój dom jest tak piękny i duzy , i z tak grubego bala , ze nie smiem ja i pewnie wiele osob z tego forum ze swoimi domami koło Ciebie stawac , zadowolony?
    Juz sobie wyobrazam , jak wysoko nosisz głowe , czy naprawde lepiej sie czujesz jak juz poudawadniasz , ze belka grubosci 12x30 to zapalka, żerdz czy jeszcze cos tam? Gratuluje poczucia humoru
    rozmawialismy o nazewnictwie....i o niczym wiecej. Subfosylny bardzo precyzyjnie to okreslil. Chwala mu za to. Nic innego nie mialo tu miejsca. Proponuje poczytac uwaznie temat.

  17. #17

    Domyślnie

    Moze i nie miało , ale Twoje emotki mówia same za siebie......gdybys ich nie uzył , to co napisałes zabrzmiało by zupełnie inaczej.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    pytanie było skierowanie do subfosylnego i dotyczyło nazewnictwa. Skoro Cie drażnią emotki, przepraszam..ale nie bierz wszystkiego do siebie czysto literalnie.
    Każdy buduje tak , jak mu pozwala czas, kasa i inne okoliczności.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Zbyszek57. Mnie te Twoje emotki to najzwyczajniej rozśmieszyły razem z tą próbą usystematyzowania tego co już od lat jest usystematyzowane.
    Wiem, ja nie reaguję ostro na te wasze "kwiatki", ale dla mnie zdrowie jest najważniejsze.

    Nie można by tak pisać jak JerzyBw? Normalnie i merytorycznie? Aż się chce czytać takie posty.

  20. #20

    Domyślnie

    jeśli obiciówka wewnątrz domu która mam o przekroju 5 cm / 25cm to bal a ścina zewnętrzna która ma 25/25 cm to belka , to przy stawianiu zrębu dźwiganiu obracaniu tych wszystkich belek , montowaniu sosrębu który miał 25 cm/ 40 cm a długość 6m doznaniem przy tym paru kontuzji i wylaniu litrów potu itp,itp. , po tym wszystkim dla mnie drewno o przekroju 5cm/25cm jest deską którą bierzesz pod pachę i bez większego wysiłku montujesz .
    Ale żeby nie było to mam świadomość że to bal myślę że Zbyszkowi o to chodziło

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony