dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Maciej74. Albo mamy jednolite nazewnictwo ( od lat ), albo nazywamy wszystko wg wagi i ile kto podniesie. Nie róbmy z tego tematu na dwa fora, bo nie jest tego wart. Ja sam w zaciszu warsztatu używam wielu nazw, które wyszły z obiegu, co nie znaczy, że na forum lub w rozmowie z klientem będę jechał "gwarą".
    Kolega zakładając ten wątek, chciał usystematyzować nazewnictwo, co zostało dokładnie zrobione. Nie próbuj teraz odwracać kota ogonem. Poza tym ja też jestem praktykiem - w lipcu będę miał 27 lat pracy w zawodzie - do tego cały czas się dokształcam. Więc nie pindol o dźwiganiu belek, bo mi tym nie imponujesz.

  2. #22

    Domyślnie

    z tym imponowaniem to przesadziłeś.
    Masz całkowitą rację nazewnictwo jest takie a nie inne a waga nie ma na nie wpływu i to jest bez dyskusji.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Nazewnictwo ważna rzecz. Dobrze wiedzieć czego sie potrzebuje i co kupuje. Jak juz te wszystkie nazwy znasz to jedziesz do składu drzewnianego i prosisz o takie a takie belki a pan w kufajce na to że to nie belki tylko bale. Ok. to jeszcze chcesz krawędziaki. Nie, nie! To po prostu łaty. Rozpaczliwie prosisz o pół metra opołów a pan na to że to nie opoły tylko okorki i na metry nie sprzedaje. Dobrze wiedzieć co się kupuje.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Maciej...czytasz w moich myslach. Bóg zapłac. Subfosylny..reaguj jak chcesz. mnie to rybka.A jesli masz nerwy, to Melisa i po bólu.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?
    Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?o...kcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor .
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    trzeba zapamietac te nazwy. od dzis bede mowil tylko o domach z belek. no i o przyciesi a nie o podwalinie w domu z drewna...znaczy z belek

  7. #27

    Domyślnie

    Belki i bale mniej więcej sklasyfikowane ale co z płazem i brusem ?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Płazy ( nazewnictwo używane w rejonach górskich ) - to połówka drzewa powstała w skutek przecięcia wzdłuż pnia i usunięcia części środkowej ( co by nie wyginało ) tzw. rdzenia . Tak więc z jednego drzewa powstają 2 płazy . Nie wypada przy budowaniu z płaza stosować ocieplenia czyli grubość przynajmniej 14 cm
    Po kilku postach ( bardzo merytorycznych ) proponuję aby płazem i tylko płazem nazywać to co opisałem ale w grubości od 18cm-do ....?? A brusem od 14 cm do 18 cm. Co do belek , bali myślę ,że temat jest otwarty - choć wyjaśniony ( przynajmniej częściowo )

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez JerzyBw ; 20-03-2011 o 13:40
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Tutaj zdjęcie z książki Władysława Lenkiewicza i Iwony Zdziarskiej-Wis "Technologia Ciesielstwo"

    Aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem i "otwórz" obrazek .
    Ostatnio edytowane przez JerzyBw ; 20-03-2011 o 19:03
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Na podanym linku http://www.dachy.info.pl......... napisano :

    "Dzisiaj kłoda ma maksymalnie 9,0 m długości, powyżej to dłużyce"
    I tak jest zgodnie z PN EN.

    Spotkałem się np. z takim innym określeniem ściętych pni :
    "Kłoda to ścięty pień drzewa liściastego a dłużyca to ścięty pień drzewa iglastego."
    Jak różne mogą być opinie na ten sam temat.

    "Strzała – pień, na którym możemy prześledzić przebieg osi morfologicznej od podstawy (szyi korzeniowej) aż do wierzchołka drzewa. Strzałę wytwarzają drzewa iglaste oraz olsza z liściastych." - Szymon Bijak Zakład Dendrometrii i Nauki o Produkcyjności Lasu

    Jest jeszcze kłodzina, ale to kolegów nie dotyczy. pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez subfosylny ; 20-03-2011 o 20:18

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?
    Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?o...kcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor .
    Tak samo mówi się korniki, robaki w drewnie ( zamiast owady), replika ( replika to kopia wykonana jedynie przez autora oryginału) itd. Słownictwo potoczne częściowo mija się ze słownictwem fachowym, ale ja jestem za "Domy z bali" bo to ładnie brzmi i dobrze się kojarzy.
    Odpadam z tego wątku, bo wszystko już zostało powiedziane. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez subfosylny ; 20-03-2011 o 19:48

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    Tutaj zdjęcie z książki Władysława Lenkiewicza i Iwony Zdziarskiej-Wis "Technologia Ciesielstwo"

    Aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem i "otwórz" obrazek .
    Tabela kończy się na 250 grubość 275 szerokość - to pewne ograniczenie .

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony