dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Słup drewniany dachu

    Witam
    Mam na poddaszu kilka słupów drewnianych 14x14cm i wysokości około 2.5m.
    Ponieważ nie zajmowałem się wcześniej poddaszem to nie bardzo przejmowałem się takim stanem słupów.
    Czy ktoś może mi powiedzieć:
    1) czy coś takiego jest dużym zagrożeniem
    2) jak to zabezpieczyć aby się to nie pogłębiało.
    Nadmienię że słup podpiera dach już 6 lat, a poddasze jest ogrzewane od 2 lat.

    Chodzi mi po głowie pomysł, aby przewiercić słup na wylot przy krawędzi, która jest rozszczepiona i skręcić to śrubą 6mm w rozstawie co około 30-50cm na całej wysokości słupa. Obawiam się jednak tylko tego, że jak ścisnę z jednej strony to za kilka lat rozszczepi się na innym boku.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słup01.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	45707   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słup02.jpg
Wyświetleń:	353
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	45708   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słup03.jpg
Wyświetleń:	306
Rozmiar:	18,1 KB
ID:	45709  
    HansKlopss

  2. #2

    Domyślnie

    pęknięcie jak pęknięcie nie wpływa na wytrzymałość słupa . Niema potrzeby tego skręcać bo nic to nie da.

  3. #3

    Domyślnie

    A czy jest możliwe aby takie pęknięcie przeszło przez całą grubość słupka?
    HansKlopss

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    wszystko zalezy od tego z czego to jest zrobione? jesli ten slup jest zrobiony z pnia z rdzeniem, to raczej nie peknie dalej.. a jesli wycięto rdzen to możliwe jest pękniecie wzdłużne całkowite . Drewno pęka na skutek wysychania..pozbawione zywicy kurczy sie i pojawiają sie pęknięcia w słojach o największym przyroście rocznym ,czy tez kilkuletnim. Owin to sobie dookoła cienka nitka i zobacz za jakis czas czy nitka trzasnęła ale nie sadze. Nie masz tam nacisku powyzej normy w tej konstrukcji..zreszta to 140 mm ..wiec bez paniki.

  5. #5

    Domyślnie

    A co z wyboczeniem? Przecież jest to zależne od grubości. Im mniejsza grubość tym większe wyboczenie i mniejsza nośność
    HansKlopss

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    ee.. no daj spokój ile wazy kompletna więźba dachowa? z tego co rozumiem, masz na poddaszu dwa takie slupy? czy 4? zobacz,,czy one sa z rdzeniem czy nie? czy pekaja wzdłużnie po wszystkich stronach? zrób fotki. jak możesz i wklej tu.

  7. #7

    Domyślnie

    Słupów to mam 12. (dach kopertowy, w planie to 15x12m o nachyleniu 30-40stopnie, pokryty ceramiką). Pękanie jest tylko po jednej stronie
    HansKlopss

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    skoro tak, to pewnie masz konstrukcje z podstolcami i rama ..zapomnij o problemie. Raczej dalej to juz nie pójdzie.A jak Cie boli to wizualnie to wez porządny klej stolarski. i ze 3-4 sciski stolarskie..Zapuść klej do szpar i spróbuj to scisnac.. ale ściski muszą byc mimośrodowe nie te takie z rączką. Dociagnij i zostaw na 3 dni.. a potem obserwuj.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    A jak Cie boli to wizualnie to wez porządny klej stolarski. i ze 3-4 sciski stolarskie..Zapuść klej do szpar i spróbuj to scisnac.. ale ściski muszą byc mimośrodowe nie te takie z rączką. Dociagnij i zostaw na 3 dni.. a potem obserwuj.
    Zbysiu! Aleś wymyślił, to nic nie da. Wątpię, czy ten klej to, to sklei.
    Jak wg autora brzydko wygląda, to niech kupi szpachlę do drewna.
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  10. #10

    Domyślnie

    skoro tak, to pewnie masz konstrukcje z podstolcami i rama ..zapomnij o problemie
    OK. Zapominam o problemie.
    Jak wg autora brzydko wygląda, to niech kupi szpachlę do drewna.
    Rozumiem, że ta szpachla to jakiś rodzaj kitu, którym należy wypełnić szczelinę, zeszlifować resztki i pomalować słup
    HansKlopss

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Cytat Napisał HansKlopss Zobacz post
    Rozumiem, że ta szpachla to jakiś rodzaj kitu, którym należy wypełnić szczelinę, zeszlifować resztki i pomalować słup
    Dokładnie.
    Jest to taka pasta np firmy Dukra i można kupić pod odcień świerka, sosny i innych drzew. Najmniejsza puszka jest na 200g.
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Aby taka szpachla się z tych pęknięć tak czy tak nie wykruszy? Przecież to pęknięcie będzie zapewne cały czas pracować, rozszerzać się i kurczyć w zależności od temperatury i wilgotności powietrza.
    Mam identyczny problem, dach wsparty na drewnianych słupach, z których część będzie elementami wystroju wnętrz poddasza, słupy w miarę schnięcia również spękały i też się zastanawiałem nad szpachlą, ale stwierdziłem, że spękany wzdłużnie słup wygląda po prostu "rustykalnie", natomiast ten sam słup z kruszącą się i wypadającą szpachlą będzie już wyglądał nie rustykalnie, a po prostu jak coś, co się rozpada.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Szczerze, to też nic bym nie dawał na pęknięcia. Czy szpachla skruszy się? może tak być. zależy wszystko jakie wahania wilgoci będą. Jeżeli pęknięcie nie rozszerza się i drewno wyschło wystarczająco, to można spróbować, koszt mały. Może zacząć od mało rzucających się w oczy miejsc i po prostu obserwować przez pół roku .
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Jurek ja miałem tylko na względzie kwestie wizualne..a nie mechaniczne.. bo mechanicznie to te stolce wytrzymają do pogrzebu wnuków i nawet dwa dni dłużej. Drewno widać dość "rzadkie" ale pionowe obciążenia przeniesie spokojnie. ja bym to zostawił tak jak jest... ma to wygląd i nadaje poddaszu uroku domu " pracującego"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony