dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie Ogrzewanie kanadyjczyka + system DGP

    Witam
    Zaczynam powoli budowac moj wymarzony domek Z4 w systemie szkieletowym i zastanawiam sie nad jego ogrzewaniem... Domek bedzie mial 110 m2 (8.5 m x 8.5 m) prosty dom z dwuspadowym dachem.
    Ocieplony bedzie wewnatrz welna 15 cm, z zewnatrz 10 cm styropianu, dach 20 cm welny, fundament 10 cm
    styropianu. Na dzialce niestety nie mam gazu ziemnego, ale wiem ze w przeciagu kilku lat maja go podlaczyc (nowe osiedle) Olej i gaz plynny raczej odpadaja bo wiadomo cena... wiec zostaje paliwo stale. Na poczatku myslalem o piecu z podajnikiem na pelet lub groszek ale z tego co czytam w necie ludzie troche narzekaja... polecaja zwykle piece "smieciuchy" ze sterowaniem i wydaje mi sie ze narazie takie wyjscie bedzie dla mnie najlepsze, chyba ze macie jakies inne lepsze pomysly? Mozecie polecic mi cos dobrego i w miare taniego? Zalezy mi na tym aby w piecu palilo sie ok 12 h zeby podkladac max 2 razy dziennie.

    Dodam ze w domku bedzie tez kominek chyba z systemem DGP, chociaz jedna firma mi odradza DGP z tego wzgledu ze domek nie jest duzy i kominek bedzie stal centralnie w domu, wiec nie trzeba rur aby cieple powietrze sie rozeszlo, mozecie mi doradzic czy maja racje czy jednak zainstalowac DGP? Jesli tak to jak najlepiej i najlatwiej go rozprowadzic? Jesli juz to chcialbym DGP grawitacyjne bez nadmuchu.

    Za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.
    Pozdrawiam
    Krzysiek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z4_rzut2_0..jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	45926   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Thumb.php..jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	45927  

  2. #2

    Domyślnie

    Ciepło na pewno się rozejdzie ale w pomieszczeniu z kominkiem będziesz miał 25 stopni a w innych pomieszczeniach 18.
    Jak chcesz nie podkładać za często do śmieciucha to musisz zastosować bufor, a na to trzeba mieć miejsce.
    Przy tak ocieplonym domku może pomyśl o kozie na pelety z rozprowadzeniem DGP.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Z tego co widac na 2 rzucie w moim domku bede mial ok 3,2 m2 na cala kotlownie ;/ to nie wiem czy zmiescil by sie tam zwykly piec + bufor? Przeszukalem troche w necie i wiem ze sa takie piece w ktorych pali sie do 12 h np moj kolega ma taki piec na mial i bardzo sobie go chwali. Co do ogrzewania domku sama koza na pelet nie bardzo wchodzi w gre z tego wzgledu ze trzeba bylo by czesto podkladac i palic tylko w tedy gdy jestemy w domu.
    Macie moze jeszcze jakies pomysly?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez selius ; 06-03-2011 o 12:59

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli wybierzez miał to obsług pieca zajmie ci 30-60 min dziennie. Dużo brudu plus dużo popiołu.Z
    resztą musisz mieć miejsce na składowanie miału- luzem....
    Piecyki na pelet mają autmatyczny podajnik i ich autonomiczność to 12-48 h. Możesz jeszcze pomyśleć o piecyku na pelet z płaszczem wodnym, no ale tu już tanio nie będzie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Tylko ze czytam i czytam o tych nowych kotlach z podajnikiem i nie kazdy sobie je chwali ;/ tez myslalem o takim piecu na poczatku no ale teraz juz nie wiem ;/ Jedni chwala groszek inni pelet. Z tego co juz sie dowiedzialem to pelet jest czystrzy co idzie na jego plus, ale za to wiecej trzeba go spalic i jest drozszy ;/ Do tego te piece trzeba czesto czyscic, regulowac, przestawiac to nie wiem gdzie jest w nich wygoda. Kupi sie zly opal to pol zimy bedzie zimno w domu. A jak sie bedzie palil pelet lub groszek w zwyklym piecu bez podajnika? Wytrzyma piec bez podkladania z 10 h? Jakie wogole kotly polecacie? Jest troche tych pytan no ale dopiero "wchodze" w ten temat

    Pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    A mozecie mi powiedziec ile by szlo peletu w takiej kozie miesiecznie dla mojego domku? Oczywiscie chodzi mi tutuaj o przyblizony wynik. Rozumiem ze gdybym zakupil taka koze na pelet to moglbym palic w niej tylko peletem? Inny opal nie wchodzi w gre? A czy ogrzala by taka koza na pelet moj caly domek bez rozprowadzenia DGP? Jakos nie wyobrazam sobie tej kozy z system DGP. Ile KW musiala byc miec taka koza? Ogladam te piecyki i pisza ze 6 KW wystarczy na ogrzanie domu do 130 m2 czy to prawda?
    Co do podlogowki to niestety sa to koszta i bede mial zainstalowane aluminiowe grzejniki, a co do ocieplenia fundamentu i dachu to porozmawiam z moim wykonawca.
    Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

    Pozdrawiam
    Krzysiek
    Ostatnio edytowane przez selius ; 09-03-2011 o 10:47

  7. #7

    Domyślnie

    ProStaś dobrze mówi
    Zainwestuj w ocieplenie przedewszystkim. Nie wiem gdzie przeczytałeś że 6kW da rade na 130m2 chyba że chodziło o 130m3.
    Albo DGP albo koza na pelet plus rekuperacja
    A koza do Ciebie powinna mieć tak z 11,5kW przy DGP

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    2 - 3 tony peletu na miesiac? To chyba taniej bedzie sama elektryka
    Co do mechanicznej wentylacji to chyba tez odpada ze wzgledu na duze koszta samej instalacji ;/ Tak samo pompa ciepla, wszystko ladnie pieknie no ale koszta... Bede budowal w tym roku swoj domek i z tego wzgledu mam "przyciety" budzet na takie rarytasy ;/ Sprawe podlogowki jeszcze przemysle i poczytam troche na forum co i jak.
    Mozecie pokazac mi jakies zdjecie jak wyglada taka koza z DGP? Bo zonie sama koza sie nie podoba i w pokoju jej nie widzi
    Moze zamiast takiej kozy kupic piec z podajnikiem na pelet do tej mojej niby kotlowni? Jak takie piece sie sprawuja? Pelet jest niby czysty i sie nie kurzy, wiec w domu tragedi by chyba nie bylo?

    Kroitz - na tej aukcji jest koza o mocy 6 kw i jest napisane ze ogrzeje od 50 - 120 m2, nie znam sie dlatego Was o to pytam, ale szczerze myslalem ze bedzie to latwiejszy wybor ;/
    http://allegro.pl/kominek-piecyk-na-...501950398.html

    Co do DGP to nic nie mam i chcialbym je miec, tylko mozecie mi narysowac przykladowy projekt jak ona miala by wygladac w moim domku? Czy to jest az tak skomplikowana instalacja aby brac specjalnie do niej instalatorów?

    Pozdrawiam
    Krzysiek
    Ostatnio edytowane przez selius ; 10-03-2011 o 12:14

  9. #9

    Domyślnie

    Te piecyki są ściągane przez sprzedawcę z Chin przy okazji importu quadów, więc nie bardzo bym wierzył w te 6kW na 120m2. Poza tym głośno pracują.... Do DGP z piecyka na pelet musisz mieć specjalny model, a to już około 9 tys
    Koza z DGP poniżej


    Do Twojej kotłowni możesz pomyśleć o kotle Pellas z palnikiem 20kW. Palnik jest dostawiany więc masz możliwość dorobienia zasobnika na pelet z płyty OSB, tak by to dobrze upchnąć.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    A powiedzcie mi czy taki piec z podajnikiem na pelet jest lepszy od palnika z piecem Pellas o ktorym pisze Kroitz? Niechcialbym sie ograniczac tylko do palenia peletu w takim piecu. Czy takie piece-palniki sie nie psuja? Bo z tego co czytam to napewno ciezko ustawiaja Gdybym zakupil taki piec lub palnik to spalanie bylo by takie same jak pisze ProStaś czyli 2 - 3 tony na sezon?

    Pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Te piecyki są ściągane przez sprzedawcę z Chin przy okazji importu quadów, więc nie bardzo bym wierzył w te 6kW na 120m2. Poza tym głośno pracują.... Do DGP z piecyka na pelet musisz mieć specjalny model, a to już około 9 tys
    Koza z DGP poniżej


    Do Twojej kotłowni możesz pomyśleć o kotle Pellas z palnikiem 20kW. Palnik jest dostawiany więc masz możliwość dorobienia zasobnika na pelet z płyty OSB, tak by to dobrze upchnąć.
    Ten piecyk to włoski MCZ . Włosi oszaleli na punkcie piecyków peletowych .
    Wykupili swego czasu całą produkcję tego paliwa w Polsce.
    DGP z wentylatorem rzeczywiście hałaśliwa, natomiast grawitacyjne z
    piecyka nieskuteczne.

    Jest opcja pieco-kominka ,z możliwością podajnika peletu (na wszelki
    wypadek ) ,ale głownie paliłbym drewnem. Obsługa takiego piecyka
    to dwa razy na dobę 10 - 20 minut . Wybieranie popiołu raz na miesiąc
    (drewno) ,raz na sezon (pelety - w zasadzie czyszczenie). "Mądry"
    bezobsługowy komin ,możliwość przytulenia się do ciepłej ściany
    wykonanej z ceramiki lub taniej , otynkowanej. Zużycie drewna
    oceniam w Twoim domku na 4-7 mp w sezonie ,w zależności od
    gatunku (500-1200 zł - w zależności od zdolności negocjacyjnych )

  12. #12

    Domyślnie

    Z tym hałasem to bym nie przesadzał. Co do grawitacji, MCZ 8kW bez DGP spokojnie ogrzewa 50-60m2

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Witam po przerwie

    Odgrzebuje swoj stary temat w sprawie doboru pieca z podajnikiem. Napisze na poczatku ze przez ten czas nie proznowalem i na biezaco sledzilem forum. Jak pisalem wczesniej buduje domek o powierzchni 110 m2 w systemie szkieletowym (za miesiac sie prowadzam) i nadszedl czas na wybranie pieca, wiec mam do Was kilka pytan:

    Napisze na wstepie ze domek zostal ocieplony:
    - podloga 10 cm styropianu
    - fundament 5 cm styropianu
    - sciany wew. 15 cm welna + zew 10 cm styropianu
    - dach 25 cm welna
    - plus do ogrzania woda z boilera (mysle ze tylko zima) ok 80 - 100 l

    Interesuje mnie spalanie eko-groszku, groszku, mialu, a na ruszcie dodatkowym wodnym (mysle ze lepsza opcja niz ruszt zeliwny) drewna. Niestety ceny paliw stalych ciagle rosna i z tego wzgledu bede chcial mieszac eko-groszek z mialem w proporcji 60/40.

    1) Jaki podajnik wybrac slimakowy czy szufladowy?

    Z tego co wiem to na plus slimakowego:
    - miej pali,
    - da sie ogrzac w lato wode,
    - latwiej go ustawic
    - nie brudzi dachu
    - jest cichy

    Na plus szufladowego
    - Mozliwosc palenia groszkiem o wiekszej granulacji
    - Nie meczy zrywanie zawleczek

    2) Jak kupic taki piec? Tzn szukac sprzedawcy i zamowic z montazem i faktura 7 % Vatu? Czy lepiej zamowic sam piec (gdzie wiekszosc ludzi tak sprzedaje) zaplacic fakture 23 % Vatu i zlecic montaz swojemu hydraulikowi?

    3) Jakie polecicie firmy z sredniej polki?
    4) jakie macie zdanie/przygody o piecach z Pleszewa?
    5) na jakiej wysokosci zrobic wejscie czopucha w komin przy tak malej kotlowni?
    6) ile moze wziasc hydraulik za podlaczenie takiego pieca.
    7) czy lepszym sterownikiem bedzie PID od Titanica w moim przypadku?
    8 ) mozecie polecic jakis sklep-firme w poblizu wawy?
    9) jakie kanaly lepiej sie czysci pionowe czy poziome?

    Dodam ze moja "kotlownia" ma wymiary 160 cm x 230 cm, komin w rogu sciany, piec musi ustac tylem na scianie 160 cm.

    Ogolnie mam jeden piec na oku firmy Konstal SKAM-P tylko nie wiem czy jest on warty uwagi?

    Za wszystkie odpowiedzi z gory dziekuje.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez selius ; 19-07-2011 o 21:22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony