dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zamówienie więźby, a projekt domu

    Wczoraj usłyszałem opinię (projektanta) że więźbę powinno się zawsze zamawiać patrząc na rzut więźby w projekcie, ale także na rzut poprzeczny.
    Kiedy jednak kilka tygodni temu rozmawiałem z cieślami i dekarzami, mówili że długość jętek zawsze bierze się z rzutu więźby.
    Projektant twierdzi że to wina wykonawcy, że nie porównał długości jętek na tych 2 rzutach i nie zauważył błędu w projekcie.

  2. #2

    Domyślnie

    dlugosc jetek bierze sie z obu rzutów ale glownie ciesla sugeruje sie rzutem wiezby , a jezeli jest blad w projekcie to wina raczej chyba projektanta a nie wykonawcy ktory ma losowo wybierac ktory rzut jest poprawny.

  3. #3
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał salik Zobacz post
    Wczoraj usłyszałem opinię (projektanta) że więźbę powinno się zawsze zamawiać patrząc na rzut więźby w projekcie, ale także na rzut poprzeczny.
    Kiedy jednak kilka tygodni temu rozmawiałem z cieślami i dekarzami, mówili że długość jętek zawsze bierze się z rzutu więźby.
    Projektant twierdzi że to wina wykonawcy, że nie porównał długości jętek na tych 2 rzutach i nie zauważył błędu w projekcie.
    Za błędy w projekcie odpowiada projektant. A cieśle żadnych wymiarów nie biorą z przekrojów czy rzutów tylko z ZESTAWIENIA WIĘŹBY którą wykonuje się w każdym projekcie wykonawczym.

    Jeżeli w projekcie były błędy to wykonawca powinien to zauważyć i zgłosić projektantowi - jeżeli nie zauważył różnic w wymiarach to znaczy że nie zapoznał się dokładnie z dokumentacją...
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 04-03-2011 o 22:18

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Za błędy w projekcie odpowiada projektant. A cieśle żadnych wymiarów nie biorą z przekrojów czy rzutów tylko z ZESTAWIENIA WIĘŹBY którą wykonuje się w każdym projekcie wykonawczym.

    Jeżeli w projekcie były błędy to wykonawca powinien to zauważyć i zgłosić projektantowi - jeżeli nie zauważył różnic w wymiarach to znaczy że nie zapoznał się dokładnie z dokumentacją...
    Na etapie zamawiania drewna na więźbę wykonawca nie musi wiedzieć że w projekcie jest błąd ,bo mniej wykształcony nie jest od poprawiania tego co zrobił bardziej wykształcony.Poza tym wykonawca musiał by umieć wykonać dokładne obliczenia geometryczne więźby co w Polsce nie jest umiejętnością powszechną .W tym przypadku też nie popisał się konstruktor.

  5. #5
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał docent56 Zobacz post
    Na etapie zamawiania drewna na więźbę wykonawca nie musi wiedzieć że w projekcie jest błąd ,bo mniej wykształcony nie jest od poprawiania tego co zrobił bardziej wykształcony.Poza tym wykonawca musiał by umieć wykonać dokładne obliczenia geometryczne więźby co w Polsce nie jest umiejętnością powszechną .W tym przypadku też nie popisał się konstruktor.
    1. Inwestor nie musi być wykształcony w budowlance - ma miec odpowiedni gruby porfel aby zatrudnić prawdziwych fachowców, a nie takich co to nawet dokumentacji nie potrafią poprawnie przeczytać. Zamiast prenumerować muratora i udawać że się zna na budowlance powinien zatrudnić Inspektora Nadzoru Inwestorskiego
    2. Gdyby Inwestor zatrudnił Kierownika Budowy, którego zadaniem jest prowadzić budowę... a nie zapłacił za podbicie dziennika (KB na papierze) nie było by problemu - KB umie czytać dokumentacje.
    3. Gdyby Inwestor zamówił projekt wykonawczy, w którym są dokładnie rozrysowane wszystkie elementy konstrukcji dachowej i zestawienia długości a nie próbował budować z PB, który służy tylko do uzyskania pozwolenia na budowę (złożenie do urzędu) to nawet zatrudniając totalnych idiotów zamiast cieśli - fachowców; nie byłoby problemu z "wymiarami".
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 05-03-2011 o 18:29

  6. #6

    Domyślnie

    Gdyby babcia miała wąsy....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    3. Gdyby Inwestor zamówił projekt wykonawczy, w którym są dokładnie rozrysowane wszystkie elementy konstrukcji dachowej i zestawienia długości a nie próbował budować z PB, który służy tylko do uzyskania pozwolenia na budowę (złożenie do urzędu) to nawet zatrudniając totalnych idiotów zamiast cieśli - fachowców; nie byłoby problemu z "wymiarami".
    Gdyby projektant nie był nieukiem, to nie byłoby problemu, ale poza żądaniem horrendalnych sum trzeba jeszcze mysleć

  8. #8
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Gdyby projektant nie był nieukiem, to nie byłoby problemu, ale poza żądaniem horrendalnych sum trzeba jeszcze mysleć
    Kto wybrał do projektowania tego "nieuka" i jakie kryterium wyboru zostało zastosowane??? pewnie najniższa CENA...
    Wybierając najtańszego trzeba mieć świadomość: jaka cena taka jakość...
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 06-03-2011 o 18:01

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał salik Zobacz post
    ...Projektant twierdzi że to wina wykonawcy....
    Nonszalancja projektanta i kpienie z inwestora to jedyne co mi przychodzi do głowy. Proszę jednak zauważyć, że w bardzo wielu projektach widnieje zapis, że przed zamawianiem materiału na więźbę ostateczne długości poszczególnych jej elementów należy skonsultować z cieślą. Ja nigdy nie przystępuję do pracy czy zamawiania materiałów bez porównania rzutów, przekrojów i elewacji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie uwagi.
    Podsumowując - odpowiedzialność za błąd leży po stronie projektanta, ale wykonawca powinien był skonfrontować rzuty i zauważyć oczywisty błąd przed zamówieniem więźby.

  11. #11
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Winnych jest wielu:
    - projektant
    - wykonawca
    - papierowy kierownik budowy
    - inwestor który zatrudnił najtańszych

    projektant spieprzyl... kierownik budowy bez problemu wychwyci błędy (gdyby faktycznie był na budowie a nie na papierze). Nawet przy nieobecności KB dobry cieśla również wychwyci błedy i zgłosi projektantowi, KB i inwestorowi niezgodności w dokumentacji...
    Niestety brak wyobraźni u inwestora i zatrudnienie "najtańszych" spowodował brak łańcuszka wzajemnej kontroli a efekty są takie a nie inne.
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 06-03-2011 o 19:59

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Winnych jest wielu:
    - projektant
    - wykonawca
    - papierowy kierownik budowy
    - inwestor który zatrudnił najtańszych
    [...]
    Niestety brak wyobraźni u inwestora i zatrudnienie "najtańszych" spowodował brak łańcuszka wzajemnej kontroli a efekty są takie a nie inne.
    Nie wiem jaki masz problem, ale trochę męczące jest czytanie w Twojej kolejnej wypowiedzi sugestii, że wzięliśmy jakichś ludzi z łapanki i najtańszych możliwych, a do tego sugestie że inwestor jest głupi i to wszystko jego wina.
    Jeśli nie potrafisz doradzić bez takich głupich przycinek, to może lepiej daruj sobie w ogóle wypowiadanie się, bo na tym forum nie chodzi o to żeby obrażać ludzi, tylko dyskutować i doradzać.
    Ostatnio edytowane przez salik ; 06-03-2011 o 20:42

  13. #13
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    Proszę się tak nie oburzać... prawda czasami jest bolesna. Pozwoliłem pooglądać Pański dziennik budowy i na Pana miejscu przestałbym się przejmować dachem a zaczął fundamentami i grzybem który powstanie na parterze w ciągu najbliższych 2 lat po skończeniu budowy.
    W takim gruncie a raczej wodzie stawiawiać dom na ławach obsmarowanych dysperbitem to niestety pomyłka... piach pod posadzką pociągnie wodę jak bibuła. Badań geotechnicznych też nie było?

    W takiej wodzie poprawnie tylko płyta fundamentowa i lane ścianki z betonu W8
    Ostatnio edytowane przez zibik_eng ; 06-03-2011 o 21:24

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Proszę się tak nie oburzać... prawda czasami jest bolesna. Pozwoliłem pooglądać Pański dziennik budowy i na Pana miejscu przestałbym się przejmować dachem a zaczął fundamentami i grzybem który powstanie na parterze w ciągu najbliższych 2 lat po skończeniu budowy.
    W Twoich wypowiedzi nie widziałem 'prawdy', za to widziałem dosyć 'bezpośrednie' komentarze i tyle.
    I śmiem wątpić w 'pooglądanie' mojego dziennika, biorąc pod uwagę poniższe komentarze (nie używaliśmy żadnego dysperbitu, o badaniach geotechnicznych jest w kilku miejscach dziennika, o reszcie mi się nawet nie chce pisać, bo nie ma to nic wspólnego z tematyką wątku).
    Sugeruję odrobinę więcej pokory w wypowiedziach, bo zerkając niestety w charakter Twoich wypowiedzi, mi się jeszcze trafiły te pisane w miarę łagodnie...
    Wygląda także że wątek się chyba wyczerpał, więc ewentualne kolejne uwagi (chociaż nie spodziewam się ich), poproszę na priva.
    Ostatnio edytowane przez salik ; 06-03-2011 o 21:43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony