dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Wypuszczenie Dachu zgoda sąsiadki

    Witam mam taki problem remontuje dom i będę zmieniał dachówkę i mam w planie wypuszczenie dachu na 50 lub 60 centymetrów tak zwane wypuszczenie okapów dom jest postawiony 1,5 metra od granicy czy sąsiadka może się nie zgodzić na przedłużenie dachu bo twierdzi ze będzie jej śnieg spadał do podwórka powiedziałem że zamontuje drabinki i tak się nie chce zgodzić proszę o odpisanie czy mam jakieś szanse na wypuszczenie tego dachu

    Ostatnio edytowane przez waldo2005 ; 02-09-2011 o 16:45

  2. #2

    Domyślnie

    Czy naprawdę nikt nic nie wie !

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    8 lipca 2009 r. weszły w życie zmienione warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określające między innymi odległości budynków i innych obiektów od granicy działki. Nowe przepisy dla zabudowy jednorodzinnej z jednej strony precyzują okoliczności, w których można sytuować budynek przy granicy, ograniczając w ten sposób uznaniowość organów administracji, z drugiej jednak pomijają wiele sytuacji, które mogą budzić wątpliwości i być przyczyną sporów sąsiedzkich. Nie uległy zmianie standardowe odległości od granicy działki, w jakich można postawić dom. Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynku nadal nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy niż:
    3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
    4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

    Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy (§ 12 ust. 5). Okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, a zatem bliżej, niż przewidywały to dotychczasowe przepisy. Dawniej w przypadku ściany bez otworów odległość okapu od granicy mogła wynieść najmniej 2,2 m, a tarasu, balkonu czy schodów – 1,7 m, natomiast dla ściany z otworami – odpowiednio 3,2 i 2,7 m.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Czyli masz szanse tylko w przypadku zgody sąsiadki na piśmie...

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko te warunki techniczne nijak mają się do tego przypadku. PINB powinien Ci podpowiedzieć czy jest to realne. Bo będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał raas Zobacz post
    Czyli masz szanse tylko w przypadku zgody sąsiadki na piśmie...
    O tym to ja mogę zapomnieć

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ty masz dom, który już istnieje więc te przepisy nijak się mają do Twojej sytuacji. Zgoda sąsiadki lub jej brak nie ma żadnego znaczenia gdyż decyzję podejmuje Urząd. Ty wykonujesz remont dachu więc jak sąsiadka nie zrobi zdjęć aktualnie istniejącego budynku to będziesz stał na stanowisku, że tak było przed remontem. Remont robisz na zgłoszenie a nie na pozwolenie na budowę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ty masz dom, który już istnieje więc te przepisy nijak się mają do Twojej sytuacji. Zgoda sąsiadki lub jej brak nie ma żadnego znaczenia gdyż decyzję podejmuje Urząd. Ty wykonujesz remont dachu więc jak sąsiadka nie zrobi zdjęć aktualnie istniejącego budynku to będziesz stał na stanowisku, że tak było przed remontem. Remont robisz na zgłoszenie a nie na pozwolenie na budowę. Pozdrawiam.
    OK Tylko jak to zgłosi i wpadnie jakaś kontrol i przejdą się po sąsiadach to leże plus muszę rysunek na ten dach

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    a po co masz te okapy wypuszczać, skoro do tej pory były takie i było ok po co zmieniać

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ja tu czegoś nie rozumiem. Masz dom czy popełniłeś samowolę budowlaną? Jak zmieniłeś dach bez projektu to samowola, która może się skończyć nakazem rozbiórki. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej wilhelmi Zobacz post
    ja tu czegoś nie rozumiem. Masz dom czy popełniłeś samowolę budowlaną? Jak zmieniłeś dach bez projektu to samowola, która może się skończyć nakazem rozbiórki. Pozdrawiam.
    jeszcze nic nie robiłem tylko sie dowiaduje

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Remont polega na odtworzeniu (naprawieniu) tego co było. Wszelkie zmiany wymagają projektu i uzgodnień. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie jak bym zrobił dach bez rysunku i wypuścił bym okapy to do jakiego czasu mogą mnie sprawdzić i ukarać czy takie coś też ma przedawnienie !

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Czasami jest abolicja i samowole są legalizowane. Chcąc skorzystać z zapisu o zasiedzeniu to 20 lat. Jak sąsiad doniesie to mogą nakazać doprowadzić dach do poprzedniego wymiaru. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Cezary_Arar

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-231
    Posty
    9

    Domyślnie

    Przecież na oko widać, że może być problem z tym dachem jak się przedłuży. Ja na miejscu kobiety nie zostawiłbym sprawy gdyby ktoś taki numer wyciął. Wg mnie nie ma po co ryzykować konfliktu, jakieś nakazy rozbiórki itd. Sąsiadka zemści się przy byle okazji - niepotrzebne nerwy i problemy.

  16. #16

    Domyślnie

    Chodzi mi o to ze od strony sąsiadki zostanie tak jak ona chcę ale od podwórka wypuszczę i z przodu trochę

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kardamina
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    870
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Na zmianę pokrycia dachowego (remont dachu) nie trzeba mieć pozwolenia na budowę ani żadnych dodatkowych projektów. Należy przebrnąć przez tę całą papierologię i posiadać pozwolenie w momencie, kiedy w trakcie remontu dachu zostanie zmieniona ogólna konstrukcja dachu. Wiem coś o tym, bo bez tego ani rusz... choćby dla własnego bezpieczeństwa.
    Waldo2005 - tak nawiasem mówiąć - czy Ty (i Twoja posesja) masz tylko jednego sąsiada?
    Recykling mojego 60-latka z plusem - czyli wszystko o tym, jak to "staruszek" zmienia się w dom z moich marzeń...

  18. #18

    Domyślnie

    Dach gotowy jest ok

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony