dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kaktus_lbn

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Płyta OSB pod panele, podstawowe zasady

    Na początku się przywitam bo jest to mój pierwszy post na tym forum. Jestem Kamil, studiuje budownictwo.

    Mam pytanie odnośnie ułożenia płyt OSB. Remontuje mieszkanie w starej kamienicy w Gdansku. Po zerwaniu parkietu oraz płyt pilsniowych w pokoju (16m2) zastałem podkład betonowy. Jest on dostatecznie równy. Do wysokości ułożonej juz w przedpokoju glazy brakuje 3-3,5 cm dlatego zdecydowałem sie to nadrobic płyta OSB. W Leroy Merlin doradzili mi zebym te plyty ulozyl na pseudolegarach czyli poprostu jakies centymetrowe listewki (oby OSB nie stykała sie z betonem). Legary maja byc przywiercone do betonu no i potem do legarów OSB, gąbka pod panele no i już same panele. Wszystko juz kupilem oprocz kołkow, wkretów. Oprocz tego mam pare pytan:

    1.Czy OSB moze byc przyklejone klejem do betonu? (zamiast legarow? tak chcial zrobic to gosc od remontow)
    2.Jak ukladac OSB? Pokoj ma 5,25x3m wymiar OSB 2,5x1,25x0,12m
    3.Czy OSB powinno byc ułozone dłuzszym bokiem prostopadle do legarow?
    4.Jezeli decyduje sie na kołki z wkretami to jakie powinne one byc? Jakies specjalne? (moze jakis rodzaj gwozdzi?)
    5.Co zrobic z ewentualnymi nierownosciami? jak mozna "nadrobic" je ukladajac legary?

    Dzieki

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaktus_lbn Zobacz post
    Na początku się przywitam bo jest to mój pierwszy post na tym forum. Jestem Kamil, studiuje budownictwo.

    Mam pytanie odnośnie ułożenia płyt OSB. Remontuje mieszkanie w starej kamienicy w Gdansku. Po zerwaniu parkietu oraz płyt pilsniowych w pokoju (16m2) zastałem podkład betonowy. Jest on dostatecznie równy. Do wysokości ułożonej juz w przedpokoju glazy brakuje 3-3,5 cm dlatego zdecydowałem sie to nadrobic płyta OSB. W Leroy Merlin doradzili mi zebym te plyty ulozyl na pseudolegarach czyli poprostu jakies centymetrowe listewki (oby OSB nie stykała sie z betonem). Legary maja byc przywiercone do betonu no i potem do legarów OSB, gąbka pod panele no i już same panele. Wszystko juz kupilem oprocz kołkow, wkretów. Oprocz tego mam pare pytan:

    1.Czy OSB moze byc przyklejone klejem do betonu? (zamiast legarow? tak chcial zrobic to gosc od remontow)
    2.Jak ukladac OSB? Pokoj ma 5,25x3m wymiar OSB 2,5x1,25x0,12m
    3.Czy OSB powinno byc ułozone dłuzszym bokiem prostopadle do legarow?
    4.Jezeli decyduje sie na kołki z wkretami to jakie powinne one byc? Jakies specjalne? (moze jakis rodzaj gwozdzi?)
    5.Co zrobic z ewentualnymi nierownosciami? jak mozna "nadrobic" je ukladajac legary?

    Dzieki
    Witam - "dostatecznie równa"??? Podaj nierówności płaszczyzny na odcinku 1metra. Pozdrawiam

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kaktus_lbn

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    tzn na odcinku metra te nierownosci wynosza kolo 5mm natomiast jest np korytko po jakies instalacji (wnęka na kable) ktore ma jakies 1,5cm glebokosci

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaktus_lbn Zobacz post
    tzn na odcinku metra te nierownosci wynosza kolo 5mm natomiast jest np korytko po jakies instalacji (wnęka na kable) ktore ma jakies 1,5cm glebokosci
    Proponuję:
    - oczyścić podkład
    - zagruntować całą powierzchnię
    - wszelkie zagłębienia wyrównać cementową masą szpachlową
    - przykleić płytę OSB grubości 20 do 22mm /wpust-wypust/ do przygotowanego podkładu, stosując zwykły klej rozpuszczalnikowy przeznaczony do klejenia parkietu.
    - dodatkowo mocowanie płyt można wzmocnić kołkami szybkiego montażu
    - dalej panele na podkładzie tłumiącym
    To tylko jedno z rozwiązań do rozważenia przez przyszłego budowlańca. Pozdrawiam.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaktus_lbn Zobacz post
    Na początku się przywitam bo jest to mój pierwszy post na tym forum. Jestem Kamil, studiuje budownictwo.

    Mam pytanie odnośnie ułożenia płyt OSB. Remontuje mieszkanie w starej kamienicy w Gdansku. Po zerwaniu parkietu oraz płyt pilsniowych w pokoju (16m2) zastałem podkład betonowy. Jest on dostatecznie równy. Do wysokości ułożonej juz w przedpokoju glazy brakuje 3-3,5 cm dlatego zdecydowałem sie to nadrobic płyta OSB. W Leroy Merlin doradzili mi zebym te plyty ulozyl na pseudolegarach czyli poprostu jakies centymetrowe listewki (oby OSB nie stykała sie z betonem). Legary maja byc przywiercone do betonu no i potem do legarów OSB, gąbka pod panele no i już same panele. Wszystko juz kupilem oprocz kołkow, wkretów. Oprocz tego mam pare pytan:

    1.Czy OSB moze byc przyklejone klejem do betonu? (zamiast legarow? tak chcial zrobic to gosc od remontow)
    2.Jak ukladac OSB? Pokoj ma 5,25x3m wymiar OSB 2,5x1,25x0,12m
    3.Czy OSB powinno byc ułozone dłuzszym bokiem prostopadle do legarow?
    4.Jezeli decyduje sie na kołki z wkretami to jakie powinne one byc? Jakies specjalne? (moze jakis rodzaj gwozdzi?)
    5.Co zrobic z ewentualnymi nierownosciami? jak mozna "nadrobic" je ukladajac legary?

    Dzieki
    Jest doskonały sposób w kilka godzin uzyskac równą podłogę. Do jutra.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Bardzo bym prosiła w imieniu jednej ograniczonej finansowo i zdesperowanej już właścicielki potwornie krzywej podłogi o podanie tego doskonałego sposobu.

    Podłoga w starej kamienicy na pietrze, deski pewnie na legarach i na to przybita jest płyta pilśniowa - fale Dunaju. Raczej odpada wylewka ze względu na prawdopodobnie zbyt duży ciężar, bo miejscami musiałoby być jej pewnie kilka cm.
    Ostatnio edytowane przez e-mól ; 10-03-2011 o 13:12
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony