dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jak prowadzić instalacje wodne w domu

    Witam
    jak prowadzić instalacje wodne w domu, na podłodze będzie 15 cm styropianu i ogrzewanie podłogowe, czy rurki z wodą ciepłą i zimną prowadzić w ścianach czy pod styropianem, a może na styruoianie.
    Rurki ciepłej wody będą izolowane.
    A może styropian na podłodze położyć w 2 warstawach a pomiędzy nimi położyć rurki.
    proszę o rady

  2. #2

    Domyślnie

    najlepiej rury układać pod posadzką w połowie warstwy styropianu (jedni robią to w dwóch warstwach w jednej wycinając na rurki, ja zamiast wycinania "wypaliłem" wyprofilowane bruzy marketową lutownica za 14.99zł z odpowiednio ukształtowanym drutem miedzianym 1,5mm z przewodu elektrycznego), inni w trzech, kładąc jedną rurki w drugiej i nakrywając trzecią

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    A może styropian na podłodze położyć w 2 warstawach a pomiędzy nimi położyć rurki.
    proszę o rady
    Właśnie tak. Te swoje 15cm styro możesz osiągnąć w trzech warstwach po 5cm, a w środkowej ciągnąć rurki. ewentualnie 10cm, w nim wycinać bruzdy na rurki, a od wierzchu przykryć piątką.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie

    a jaki styropian w tym przypadku stosować?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Twardy, "podłogowy", jak zawsze do podłóg.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6

    Domyślnie

    No to jeszcze jedno może głupue pytanie.
    skoro styropian kładzie sie warstwami a między tymi warstwami ma szaleć hydraulik to kto układa styropian? hydraulik który robi również ogrzewanie podłogowe?
    czy inny fahman kładzie 2 warstwy potem hydraulik układa wodę potem znowu fahman kładzie styruoian a potem znowy hydraulik ogrzewanie?
    czy może inaczej, jak Wy to organizowaliście?
    zientas

  7. #7

    Domyślnie

    ja zorganizowałem to sobie tak, że byłem styropianowcem i hydraulikiem w jednym
    a najwygodniej byłoby konkretnie określić grubosć poszczególnych warstw i w związku z tym wysokość połozenia instalacji, np pierwsza warstwa 4cm, teraz robimy instalacje układajac je na 4cm wysokości paskach styropiany bądź innych podkładkach, po zakończeniu hydrauliki zabieramy się za dokładne i szczelne układanie styropianu (to proponuję zrobić samemu, bo mimo , że ceny za tą usługę są niskie to w wiekszości przypadków taka sam jest i jakość pracy, nikt się nie bawi w dokładność tak jak sam inwestor), ja w okolicach rur wspomagałem się też pistoletową pianką, niektórzy zasypują to jakimś perlitem czy keramzytem

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Też robiłem jedno i drugie sam, ale i cała hydraulika powstała daleko wcześniej niż styropian. Jak? Ano od razu robiłem ją 5cm nad podłogą, podpierając odłamkami styropianu 5cm. Robiąc potem izolacje, musiałem się trochę namęczyć z folią, żeby ją pod rurami poprzeciskać, ale nie było to jakieś arcytrudne zadanie. A pierwszą warstwę styropianu po prostu pod rury wsunąłem, żadnych problemów.

    Natomiast instalację CO robili mi fachowcy i oni po prostu wycinali w położonym na gotowo styropianie bruzdy nożem, nie narzekali szczególnie, a szło im to piorunem.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Myślałem, że temat będę musiał zgłębić do nadzoru ale po wstępnych wycenach przysiadłem i myślę że będę musiał zgłębić go bardziej.
    1. cwu kłaść od kotłowni jak najkrutszą drogą czy wzdłuż ścian?
    2. jeżeli zejście do kanalizy mam na środku łazienki to jek podłączyć kibelek, odpływ z umywalki i prysznica? Grubość od wylewek do terakoty to 23cm (15 ocieplenie i 7 wylewki 1 terakota) ale trzeba zmieścić ocieplenie pod tymi grubymi (10 cm) rurami.
    3. jak planować miejsce na rozdzielacze? góra i dół podłogówka
    4 Jak podłączyć drabinki w łazience czy pod niskotemperaturowy obieg podłogówki czy ciągnąć obieg z wyższą temperaturą i jak?
    5. czy pod prysznicem i wannami też dawać obiegi podłogówki, ja bum dał? i czy tak samo gęsto jak w pozostałej części łazienki?
    Ostatnio edytowane przez zientas ; 16-01-2011 o 00:56

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    1 - jak ci pasuje. Najlepiej jakiś zdrowy kompromis wypracować, bo ciągnięcie wzdłuż ścian to mniej potykania się o rury potem i demolowania instalacji, krótsza instalacja zaś to krótsza instalacja.

    2 - wyjście kanalizy masz na środku pomieszczenia??? Jezu, co to za partactwo? A pion kanalizy gdzie?
    Oczywiście w takiej sytuacji musisz tą kanalizą zakręcić i w podłodze dojść nią do kibla. Z miejscem się wyrobisz spokojnie, kanalizę prowadzisz wprost na wylewce, nie musi byc nad ociepleniem, ale będziesz w ten sposób miał dwa ostre zakręty po drodze, ciekaw jestem, jak do nich dojdziesz, jak ci się to zapcha.

    3 - rozsądnie. Tak, żeby było od nich blisko do pieca i do poszczególnych pomieszczeń.

    4 - niskotemperaturowy byłby bez sensu. Tu nie pomogę, na podłogówce się nie znam.

    5 - po co? Co ci da ogrzewanie pod wanną? Co ono będzie grzało?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    1) ja bym się skłaniał ku krótszej instalacji, oczywiście w miarę możliwości i zdrowego rozsądku
    2)j.w., wszystko zalezy od warunków lokalnych, generalnie im prościej i mnij kształtek tym lepiej, czsem warto chudziak rozkuć czy w piwnicy pogrzebać
    3) najlepiej centralnie dla pętli, uważam, ze lepiej dać 3m dłuższy "pion" niż o te 3m wydłużać każdą pętlę doprowadzeniami
    4)też za bardzo jeszcze nie pomogę bo jeszcze nie używam, za to powiem, ze zrobiłem tak, ze pion do drabinek (góra i dół) ściagnąłem miedzia fi 18mm do kotłowni, a tam sobie zrobiłem możliwosc przełączania go tak aby był zasilany albo niskotemperaturowo z obiegu podłogówki albo bezpośrednio wysokotemperaturowo, choć z tego co wszyscy mówią i piszą wysoko- nie powinno być potrzebne, ale praktyki nie miałem to się zabezpieczyłem, generalnie moje drabinki mają nie strasznie ogrzewać tylko podgrzać delikatnie czy wysuszyc ręcznik, grzać ma podłogówka
    5)pod prysznicem jak dla mnie obowiazkowo, wannę mozesz odpuścic, ja dałem chyba jedna czy dwie rurki w olbrzymim rozstawie tyle tylko żeby ta część domu nie wychłądzałą sie zbytnio - wannę mam przy zewnątrznej scioanie budynku

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jacek.rower

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-863
    Posty
    7

    Domyślnie

    ad.1 poczytaj o materiale który chcesz zastosować i dowiedz się jak jest rozszerzalność termiczna tego materiału. dopiero wtedy planuj długości odcinków rur do c.w.u., oddziel wodę zimną od ciepłej przynajmniej 5 cm.
    ad 3.rozdzielacze najlepiej w centralnym miejscu domu, lub z przepływomierzami żeby potem lepiej regulować pętle.
    ad.4 grzejniki powinny być zasilane wyższą temperaturą, chyba że zostały dobrane na parametry pracy podłogówki, ale wtedy będą znacznie większych rozmiarów.
    ad.5 pod wanną oczywiście nie powinno się robić podłogówki- nic nie grzeje, a pod prysznicem ja też tego nie robię chyba że byłby brodzik robiony tylko z płytek.
    nie warto instalować samej podłogówki w domu lecz w połączeniu z grzejnikami.podłogówka ma dużą bezwładność wodną, a grzejniki mogą szybko dostosowywać się do panujących warunków zew. Warto robić grzejniki np. w sypialniach.

    5. czy pod prysznicem i wannami też dawać obiegi podłogówki, ja bum dał? i czy tak samo gęsto jak w pozostałej części łazienki?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony