dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    numer11

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Biała Podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    41

    Domyślnie (1)Wspomaganie okapu kuchennego (2) doprowadzenie powietrza do domu

    Witam,

    Jestem w trakcie generalnego remontu. Wentylacja pozostaje grawitacyjna.

    Chciałbym wprowadzić dwa rozwiązania.

    1. Większość okapów kuchennych na "wysokich" biegach (czyli wtedy kiedy pracują wydajnie) jest bardzo GŁOŚNA. Te ciche okapy są z kolei drogie.

    Czy mogę w kanale wentylacyjnym na strychu zamontować dodatkowy wentylator(sterowany z kuchni-najlepiej sprzężony z okapem) który będzie wspomagał ciąg w kanale do którego podłączony jest okap?

    Dodam że drugi kanał w kuchni pozostanie zakończony tradycyjnie kratką.
    Czy muszę zastosować w tej kratce jakąś klapkę zwrotną?

    2. W nowej stolarce okiennej nie będę miał nawiewników. Aby uniknąć efektu termosu planuję wprowadzić świeże powietrze z zewnątrz przez obudowę kominka.

    Zamieszczam schemat

    Oprócz czerpni powietrza do komory spalania będzie druga czerpnia do wprowadzenia powietrza do 3 pokojów. Powietrze będzie przechodziło po drodze w rurach w obudowie kominka dzięki czemu przy okazji grzania w kominku ogrzeje się od wkładu. Dodatkowo mogę umieścić jakiś podgrzewacz-element grzejny(wymiennik woda)- w rurze wprowadzającej powietrze by podgrzać je w czasie gdy w kominku się nie pali.

    3. Czy konieczne jest umieszczenie wywiewu z wiatrolapu?

    Prosze o opinie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz2..jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	47938  

  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał numer11 Zobacz post
    Czy mogę w kanale wentylacyjnym na strychu zamontować dodatkowy wentylator(sterowany z kuchni-najlepiej sprzężony z okapem) który będzie wspomagał ciąg w kanale do którego podłączony jest okap?
    Dodam że drugi kanał w kuchni pozostanie zakończony tradycyjnie kratką.
    Czy muszę zastosować w tej kratce jakąś klapkę zwrotną?
    3. Czy konieczne jest umieszczenie wywiewu z wiatrolapu?
    - dodatkowy wentylator będzie "kwiatkiem do kożucha". Jeśli już, to TAKI SAM
    - jeśli w kuchni masz kuchenkę gazową, to kratka musi być STALE OTWARTA (względy bezpieczeństwa). Tak więc - żadnych zaworów zwrotnych!
    - w wiatrołapie nie ma nakazu stosowania wywiewu. Ja u siebie zamontowałem (dla lepszej wentylacji) wywiew z kratką na zewnątrz i anemostat wewnątrz.
    Latem - otwarty na "full", zimą - przykręcony. I zawsze jest świeże powietrze a mokre ubrania, które tam zostawiamy schną lepiej i się nie "kiszą". No i przy tym zalecana jedna "nitka" ogrzewania podłogowego.
    Co do okapów (jeśli cię interesują niekonwencjonalne rozwiązania) - poczytaj moje starsze posty w tym dziale.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 16-03-2011 o 23:12

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    numer11

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Biała Podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    41

    Domyślnie

    W kuchni będzie płyta indukcyjna także nie ma problemu.
    Nie rozumiem tylko stwierdzenia że jak już coś to "TAKI SAM" ?

    Dodatkowy wentylator w górnym odcinku kanału da mi to że na dole nie będę musiał włączać okapu na najwyższy bieg przy którym nie słychać własnych myśli.

    Wcześniejsze posty przeczytałem i zauważam że nie jestem odosobnionym przypadkiem chcąc zastosować dwa kanały wywiewne z kuchni.

    A czy pomysł nawiewu ma szansę działać?

  4. #4

    Domyślnie

    2 wentyle o różnych wydajnościach w jednym kanale?!? to nie zadziała tak jak myślisz
    jeśli boisz się hałasu z okapu to po prostu zdemontuj z niego ten wentyl i wstaw go w kanał kilka metrów dalej
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał numer11 Zobacz post
    1. Nie rozumiem tylko stwierdzenia że jak już coś to "TAKI SAM" ?
    2. A czy pomysł nawiewu ma szansę działać?
    Ad1 - tak, jak napisał ci kangaxx - dwa różne wentylatory działające naraz? To nie zda egzaminu, bo wystąpią zakłócenia ciśnień w kanale, co objawi się dodatkowymi dźwiękami (a tak się przecież ich obawiasz)
    Ad2 - nie liczyłbym na ten nawiew spod kominka, bo będzie wychładzał mieszkanie i może nie wystarczyć w czasie, gdy kominek będzie pracował. Poza tym może to grozić zaciąganiem dymu (lub czadu!). Dlatego najlepiej zastosować szczelny rurociąg dostarczający powietrze do spalania ( i tylko do tego celu!).
    W przypadku okapu działającego okresowo jestem zwolennikiem (już o tym kiedyś pisałem) "krótkiego" obiegu powietrza: otwierany (na czas jego pracy) nawiewnik o sporym przekroju, w pobliżu kuchenki. Jeśli nie dasz tego dodatkowego zamykanego nawiewnika, to okap będzie sobie ciągnął powietrze z tej drugiej kratki wentylacji grawitacyjnej ("przymusowy" ciąg wsteczny, który sprawi, że w kuchni będzie zimniej i mogą być zaciągane niechciane zapachy sponad dachu - np. dym z kominka lub "odorek" z wywiewki kanalizacyjnej ).
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 19-03-2011 o 20:02

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony