dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wjaz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Question Sprawność rekuperatorów !

    Nigdy nie przypuszczałem że sprawność rekuperatora jest aż tak ważna dla zapotrzebowania domu na ciepło!

    Zrobiłem sobie uproszczony bilans cieplny mojego przyszłego domu przy użyciu programiku CASAnova ze strony http://nesa1.uni-siegen.de. Po wprowadzeniu danych okazało się, że przy różnych założeniach co do sprawności rekuperatora, zapotrzebowanie na ciepło totalnie się zmienia.
    I tak:
    (sprawność ----> roczne zapotrzebowanie na ciepło)

    65% ----> 15000 kWh
    80% ----> 12700 kWh
    95% ----> 10400 kWh

    Tak więc pytania do was:
    1. Jaki parametr odzyskiwania ciepła powinienem realistycznie założyć? Czy takie duże różnice wydają się wam prawdopodobne?
    2. Jeżeli mierzyliście sprawność swoich rekuperatorów - to jaką macie faktyczną sprawność odzysku ciepła?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,

    ad. 1 . dane podaje producent ale najlepiej jak zweryfikujesz to z tym co napiszą ludzie o centrali która wybrałeś lub wybierzesz.
    ad . 2. mam reku jan-gaz max 350 m3. z wentylatorami na prąd zmienny - jego sprawność temperaturowa w moim domu to przedział 82-88 %.

    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Rekuperator jest tylko sercem układu, musisz policzyć sprawność całego systemu.
    A tutaj jeśli nie zadbasz o szczegóły to takich osiągów mieć nie będziesz..

  4. #4

    Domyślnie

    u mnie sprawność całej instalacji to ok 88 % bez z gwc, z gwc ok 92 - 93 %; instalacja solidnie zaizolowana ale mimo wszystko straty większe na dystrybucji niż na rekuperatorze (ten rzeczywiscie ma ponad 90 %)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wjaz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    u mnie sprawność całej instalacji to ok 88 % bez z gwc, z gwc ok 92 - 93 %; instalacja solidnie zaizolowana ale mimo wszystko straty większe na dystrybucji niż na rekuperatorze (ten rzeczywiscie ma ponad 90 %)
    A jaki masz rekuperator, jeśli wolno zapytać?

  6. #6

    Domyślnie

    brink 400 -stke, izolacja rur na poddaszu 15 cm plus oczywiście poddasze zaizolowane; gwc 55 m - pvc lita 200 - stka; moc przy 100m3/h bez gwc to 17 W (pomierzone)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony