dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna na kanałach typu PE-FLEX a wymagania NF15

    Witam

    Potrzebuję rzetelnej informacji (wraz z podstawą w materiale źródłowym) czy w budynku jednorodzinnym, mającym spełniać wymogi NF15, można (zamiast rur Spiro) zastosować kanały typu PE-FLEX (o średnicy wewnętrznej 75 lub 63 mm).
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Orbitus ; 21-07-2014 o 06:09

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    Witam

    Potrzebuję rzetelnej informacji (wraz z podstawą w materiale źródłowym) czy w budynku jednorodzinnym, mającym spełniać wymogi NF15, można (zamiast rur Spiro) zastosować kanały typu PE-FLEX (o średnicy wewnętrznej 75 lub 63 mm).
    pozdrawiam
    Przecież to wynika z fizyki. Optymalna prędkość powietrza w kanałach jest od 2 m/sek do 5. Czyli bez kanałów 63mm wewnątrz ciężko będzie prawidłowo wykonać wentylację domową. A na kanałach spiro wentylacji w ogóle się nie wykonuje. Te kanały "poleca" podręcznik Maksymiliana Malickiego, ale w 1974 roku innych kanałów po prostu nie było, nie było też mechanicznych wentylacji w domach czy mieszkaniach.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za próbę nakreślenia szerszego kontekstu, choć niestety nie o to mi chodziło. W paru firmach, które projektowały już WM wg. wymogów NF15/NF40 (przynajmniej tak mówią, bo portfolio z projektami, które przeszły 2 stopniową weryfikację, nikt nie pokazał :- ) wszyscy twierdzą, że jest wymóg stosowania rur spiro. Niestety na pytanie o podstawę prawną takich twierdzeń, nabierają wody w usta. Dlatego też szukam merytorycznej (ze wskazaniem źródeł) pomocy na forum.

    By nie poczuł się Pan urażony (bo nie jest to moim celem) to napiszę ogólnie - sądzę, nikt rozsądny nie zaryzykuje pieniędzy (czyli tzw. "uwalenia dotacji") dla jakiejkolwiek tezy, która nie zostanie poparta odpowiednimi dokumentami (lub linkami do nich).
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Orbitus ; 21-07-2014 o 08:22

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    Dziękuję za próbę nakreślenia szerszego kontekstu, choć niestety nie o to mi chodziło. W paru firmach, które projektowały już WM wg. wymogów NF15/NF40 (przynajmniej tak mówią, bo portfolio z projektami, które przeszły 2 stopniową weryfikację, nikt nie pokazał :- ) wszyscy twierdzą, że jest wymóg stosowania rur spiro. Niestety na pytanie o podstawę prawną takich twierdzeń, nabierają wody w usta. Dlatego też szukam merytorycznej (ze wskazaniem źródeł) pomocy na forum.

    By nie poczuł się Pan urażony (bo nie jest to moim celem) to napiszę ogólnie - sądzę, nikt rozsądny nie zaryzykuje pieniędzy (czyli tzw. "uwalenia dotacji") dla jakiejkolwiek tezy, która nie zostanie poparta odpowiednimi dokumentami (lub linkami do nich).
    pozdrawiam
    Trudno mi pisać o linkach, skoro domy zużywające faktycznie 15kWh/m2 zaopatrywałem w instalacje od 1990... A te w podanych przez Pana normach, nie mieszczą się nawet w kategoriach "domu izolowanego" .
    W domach izolowanych z definicji, nie wykonuje się ogrzewania pośredniego. Poza zużyciem znacznie przekraczającym 30kWh/m2 - domy tak postawione jak w tabeli, którą Pan podał, będą drogie i mało komfortowe.

    Co do dotacji... To wielka lipa. Tak jak dopłaty do kolektorów itp. Dopłata jest do różnicy w kosztach!!! ( Pan dobrze przeczyta) a domy izolowane, lub bardzo dobrze izolowane są tańsze w budowie niż te z katalogu.
    Robimy od lat domy z przegrodami 0.08 W/m2 xK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom nad Pilicą.jpg
Wyświetleń:	578
Rozmiar:	34,7 KB
ID:	270938 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj.jpg
Wyświetleń:	507
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	270939 i gdyby się zwrócić po kasę, przysłali by domiar - bo różnica jest ujemna.
    By Panu zwrócili, musi Pan drogo wybudować!
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 21-07-2014 o 09:25

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    kanały typu PE-FLEX (o średnicy wewnętrznej 75 lub 63 mm).
    pozdrawiam
    Małe sprostowanie - średnica zewnętrzna - wewnątrz jest odpowiednio 64 i 54, kanał 90 ma wewnątrz 78 a 50 ma 41.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Małe sprostowanie - średnica zewnętrzna - wewnątrz jest odpowiednio 64 i 54, kanał 90 ma wewnątrz 78 a 50 ma 41.
    Jest tak, jak Pan pisze - mój błąd. Tym bardziej głupi, że podałm średnice różnych kanałów typu PE-Flex w innym swoim poście:

    "System typu PE-Flex: różnica między Uniflex+ [Comair] a R-Vent Flex [Ventermo]"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...04#post6557904

    Przy okazji - może zna ktoś odpowiedź na pytanie jakie są różnice miedzy tymi 2 systemami. Nosi to dla mnie znamiona produkcji w jednej fabryce a sprzedaży przez dwie firmy.

  7. #7
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    Jest tak, jak Pan pisze - mój błąd. Tym bardziej głupi, że podałm średnice różnych kanałów typu PE-Flex w innym swoim poście:

    "System typu PE-Flex: różnica między Uniflex+ [Comair] a R-Vent Flex [Ventermo]"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...04#post6557904


    Przy okazji - może zna ktoś odpowiedź na pytanie jakie są różnice miedzy tymi 2 systemami. Nosi to dla mnie znamiona produkcji w jednej fabryce a sprzedaży przez dwie firmy.
    Maszyny są te same u nas w Belgii, Holandii. Co tu nazywać "systemem" kanał 63mm wewnątrz jest najbardziej optymalnym kanałem do domowych wentylacji Przy 2m/sek leci nim 22 m3/h przy 5m/sek 55m3/h
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanały PE je storkair.jpg
Wyświetleń:	444
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	270941 (Zehnder i J.E Storkair) Najczęściej nasze domy mają 7-8 pkt nawiewnych - co daje około 150m3/h na I biegu i 400 na najwyższym, to średnice stworzone do cichej wentylacji.
    Mogą być do betonu 63mm wewnątrz Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140606_003.jpg
Wyświetleń:	505
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	270942 wentylacyjne z białym środkiem, do klimy z jonami srebra, Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08080.jpg
Wyświetleń:	358
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	270943 63mm izolowane lub izolacja do kanałów PE Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izolacja kanału.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	270944 czy nieizolowane miękkie zbrojone 63mm do "przejść" przez zakręty, przepusty itp.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140714_002.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	270946
    Zewnętrzny kolor to nie "system"!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Trudno mi pisać o linkach, skoro domy zużywające faktycznie 15kWh/m2 zaopatrywałem w instalacje od 1990... A te w podanych przez Pana normach, nie mieszczą się nawet w kategoriach "domu izolowanego" .
    W domach izolowanych z definicji, nie wykonuje się ogrzewania pośredniego. Poza zużyciem znacznie przekraczającym 30kWh/m2 - domy tak postawione jak w tabeli, którą Pan podał, będą drogie i mało komfortowe.

    Co do dotacji... To wielka lipa. Tak jak dopłaty do kolektorów itp. Dopłata jest do różnicy w kosztach!!! ( Pan dobrze przeczyta) a domy izolowane, lub bardzo dobrze izolowane są tańsze w budowie niż te z katalogu.
    Robimy od lat domy z przegrodami 0.08 W/m2 xK i gdyby się zwrócić po kasę, przysłali by domiar - bo różnica jest ujemna.
    By Panu zwrócili, musi Pan drogo wybudować!
    Prosze wybaczyć ale treraz będzie trochę rozwlekle, chcę przekazać kontekst całości.

    Nie neguję Pańskiego doświadczenia - przekrój wydaje się być interesujący (bo z rzutu domu, z racji na jego słabą jakość, nic nie mogę wywnioskować).

    Odnośnie dotacji to częściowo ma Pan rację - domy pasywne (wg. PHI Darmstadt czy NFOŚ/NF15) oczywiście są droższe (i to o więcej niż 10%, wbrew twierdzeniom zwolenników tej idei - zresztą w tamtym roku na Budmie, po jednej z prezentacji, była o to mała awantura :- ).

    Jednakże jest też druga strona medalu. Nie będzie to mój pierwszy dom, więc mniej więcej wiem czego chcę (choć chętnie skorzystam z pomocy Forumowiczów, bo wolę uczyć się na błędach cudzych niż na swoich). Przed podjęciem decyzji o obecnej budowie, staralem się kupić dom energooszczędny, klasy 15 kWh/m2 rok (regularnie staram się czytać projekty ustaw przygotowywanych przez KE/PE i wiem czego w najbliższych latach można się spodziewać).

    Niestety szumne zapowiedzi sprzedawców (lub pośredników) o ich domach pasywnych (lub "półpasywnych"), kończyły sie w momencie pytania czy w umowie sprzedaży zagwarantują obiecywane przez nich zapotrzebowanie na ciepło (mówiąc w uproszczeniu).

    W jednym przypadku sytuacja zrobiła się dość komiczna bo właściciel domu, na pytanie czy może udostępnić kopię świadectwa energet. swego domu (opiewało bodajże na 9 kWh/m2 rok !), zadzwonił do osoby, ktora je przygotowywała i po dość burzliwej z nią rozmowie, przeprosił i świadectwo leżące na stole - schował :- ).

    Ten aspekt mocno utrudnia dyskusję w tej kwestii. Ponieważ nie sądzę bym całe życie mieszkał w obecnie planowanym domu, toteż w przypadku przyszłościowej sprzedaży, bez potwierdzenia jego energooszczędności znajdę się w sytuacji osób, których domy była okazja oglądać. Tutaj certfikat PHI Darmstadt marketingowo "stoi" wyżej, bo są znani przynajmniej w całej Europie.

    Mam zrobione dość dokładne kalkulacje (ile osób w Polsce, budujących dom jednorodzinny, najpierw miało zrobionę parę wstępnych kosztorysów a dopiero potem dobierało/modyfikowało bryłę, powierzchnię i technologię budowy domu, kończąc na szczegółowym przedmiarze i kosztorysie?). Wg. tych kalkulacji, uzyskując standard NF15 i biorąc dofinansowanie, wyjdzie się praktycznie na zero (oczywiście bez kredytu ani rusz) a to mnie już urządza. Nie zapominajmy, że w temacie cen nośników energii - tanio to już było ...(i będzie tylko drożej).


    Na koniec pewna uwaga - dom izolowany, w standardzie PHI Darmstadt /NF15, wcale nie musi mieć ogrzewania pośredniego (co Pan sugeruje). Poza tym, domy w cytowanych kategoriach NFOŚ mieszczą się w kategoriach domu pasywnego/NF15.

    I to (na chwilę obecną) najbardziej mnie interesuje, bo taka kategoria zaczyna być coraz wyraźniej rozpoznawana na rynku. Oczywiście, jak wypromuje Pan swoją kategorię "domu izolowanego", tak, że znajdzie (jako całościowa koncepcja) uzasadnienie merytoryczne oraz uznanie międzynarodowe (lub co najmniej polskie), na tyle duże, że zacznie Pan sprzedawać/rozdawać certyfikaty to wtedy jak najbardziej się tym zainteresuję.

    Jednakże na chwilę obecną standardem jest PHI Darmstadt (niestety ich certyfikacja jest droga i nie znalazłem na to dotacji) oraz zbieżny z nim w ok 80-90% (wg. PIBPiEO) standard NF15, który jednak pewne wytyczne ma co najmniej dyskusyjne (np. kwestia wentylacji na rurach Spiro, o co pytałem w innym wątku).

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Orbitus ; 21-07-2014 o 12:25

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie neguję Pańskiego doświadczenia - przekrój wydaje się być interesujący (bo z rzutu nic nie mogę wywnioskować, z racji na jego słabą jakość).
    0.08W/m2 podłoga ściana dach.
    Odnośnie dotacji to częściowo ma Pan rację - domy pasywne (wg. PHI Darmstadt czy NFOŚ/NF15) oczywiście są droższe (i to o więcej niż 10%, wbrew twierdzeniom zwolenników tej idei - zresztą w tamtym roku na Budmie, po jednej z prezentacji, była o to mała awantura :- ).
    Droższe, bo to biznes nie pasywność. PHI w Darmstadt to sprzedawca certyfikatów nie placówka badawczo rozwojowa. Proszę zauważyć, że "Instytut" to nazwa firmy, nie placówka naukowa. Bardzo dobre posunięcie marketingowe. Przykładowo dom Lipińskich pod Smolcem by "wyjść" na 15kWh/m2 do grzania cwu zużył 1900kWh co przy kolektorze i pompie ciepła jaką tam zastosowali - daje 1000litrów dziennie x 365 dni choć dom jest pokazowy, a więc nie idzie więcej jak 50l/dziennie

    Jednakże jest też druga strona medalu. Nie będzie to mój pierwszy dom, więc mniej więcej wiem czego chcę (choć chętnie skorzystam z pomocy Forumowiczów, bo wolę uczyć się na błędach cudzych niż na swoich). Przed podjęciem decyzji o obecnej budowie, staralem się kupić dom energooszczędny, klasy 15 kWh/m2 rok (regularnie staram się czytać projekty ustaw przygotowywanych przez KE/PE i wiem czego w najbliższych latach można się spodziewać).
    Tu jest str 3 http://www.sundolitt.no/upload_image...93D25FCC27.pdf

    Niestety szumne zapowiedzi sprzedawców (lub pośredników) o ich domach pasywnych (lub "półpasywnych"), kończyły sie w momencie pytania czy w umowie sprzedaży zagwarantują obiecywane przez nich zapotrzebowanie na ciepło (mówiąc w uproszczeniu)
    . Po ponad 20 latach, zapewne znalazłby się ktoś niezadowolony, co by na FM napisał. Proste, tanie i komfortowe rozwiązania mają swoich "przyjaciół" jak Pa zapewne widzi, wśród źle i drogo budujących. Pomijam umowę ( bo to nie problem) ale gdyby po rozmowie ( nie sprzedaży czegokolwiek) był Pan Sam przekonany, że będzie poniżej 15kWh/m2 ? I to bez zakupów u mnie?
    Co wtedy?
    W jednym przypadku sytuacja zrobiła się dość komiczna bo właściciel domu, na pytanie czy może udostępnić kopię świadectwa energet. swego domu (opiewało bodajże na 9 kWh/m2 rok !), zadzwonił do osoby, ktora je przygotowywała i po dość burzliwej z nią rozmowie, przeprosił i świadectwo leżące na stole - schował :- ).
    Mam gdzieś świadectwa, wiem z kim na kursach siedziałem i co "potrafią". Wiem co uczą, a co mówią o tym prywatnie.

    Ten aspekt mocno utrudnia dyskusję w tej kwestii. Ponieważ nie sądzę bym całe życie mieszkał w obecnie planowanym domu, toteż w przypadku przyszłościowej sprzedaży, bez potwierdzenia jego energooszczędności (tutaj PHI Darmstadt marketingowo stoi lepiej, bo są znani przynajmniej w całej Europie), znajdę się w sytuacji osób, których domy była okazja oglądać.
    Powtórzę... a gdyby Pan był przekonany, że to jest
    TANIEJ, WIĘKSZY KOMFORT, ZUŻYCIE DO 15kWh/m2 ogrzewanie i cwu ... do 15kWh za m3 x55st. ?

    Mam zrobione dość dokładne kalkulacje (ile osób budujących domy najpierw miało zrobiony parę dokładnych przedmiarów i kosztorysów a dopiero potem dobierało/modyfikowało bryłę, powierzchnię i technologię budowy domu?). Wg. tych kalkulacji, uzyskując standard NF15 i biorąc dofinansowanie, wyjdzie się praktycznie na zero (oczywiście bez kredytu ani rusz) a to mnie już urządza. Nie zapominajmy, że w temacie cen nośników energii - tanio to już było ...(i będzie tylko gorzej).
    Skoro jest drogo i bez efektów - należy robić odwrotnie. Zamiast coś sprzedawać wolę popularyzować, zapraszam na rozmowę przez telefon jak nie chce się Panu czytać.

    Na koniec pewna uwaga - dom izolowany, w standardzie PHI Darmstadt /NF15, wcale nie musi mieć ogrzewania pośredniego (co Pan sugeruje). Poza tym, domy w cytowanych kategoriach NFOŚ mieszczą się w kategoriach domu pasywnego/NF15.
    Nie cytuję Darmstadt tylko twórcę "izolowania" w Polsce prof Krzysztofa Żmijewskiego z 1990 roku
    Ekonomiczna izolacja termiczna to taka, przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
    I to mnie najbardziej interesuje, bo taka kategoria zaczyna być coraz wyraźniej rozpoznawana na rynku. Oczywiście jak wypromuje Pan swoją kategorię "domu izolowanego", tak, że znajdzie uznanie międzynarodowe (lub co najmniej polskie) to wtedy jak najbardziej się nią zainteresuję.
    Mam "uznanie" wśród "ciepłowników" To chyba najlepsza rekomendacja!
    Jednakże na chwilę obecną standardem jest PHI Darmstadt (niestety ich certyfikacja jest droga i nie znalazłem na to dotacji) oraz zbieżny z nim w ok 80-90% (wg. PIBPiEO) standard NF15, który jednak pewne wytyczne ma co najmniej dyskusyjne (np. kwestia wentylacji na rurach Spiro, o co pytałem w innym wątku)
    . To nie wybuduje Pan domu, nawet 30kWh/m2 rocznie.

    pozdrawiam[/QUOTE]

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    ledwo 2 dzień po bananie, a już Pan zaczynasz swoją mantrę agitacyjną.

    nieładnie

  11. #11

    Domyślnie

    Szanowny Panie

    Naprawdę przykre jest, jak interlokutor, nie znając porządnie tematu dysputy, ustawia się w opozycji, głosząc ex cathedra pewne tezy, które nie mają przełożenia w faktach przedstawionych przez drugą stronę (bo ta kluczowych aspektów nawet nie przedstawiła !). Co to wnosi do dyskusji?

    Ponadto martwi mnie, że zaczynamy wchodzić w polemikę, zamiast skupić się na istocie problemu (którym jest: wentylacja mechaniczna na kanałach typu PE-FLEX a wymagania NF15). Jednakże ten ostatni raz (jak mam nadzieję), przez grzeczność, pozwolę sobie odpisać szerzej na Pański post.

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pomijam umowę ( bo to nie problem) ale gdyby po rozmowie ( nie sprzedaży czegokolwiek) był Pan Sam przekonany, że będzie poniżej 15kWh/m2 ? I to bez zakupów u mnie?
    Co wtedy?
    Po pierwsze - wiedza uczy pokory. Nie sprawia mi problemu słuchanie każdego, choć jestem jak niewierny Tomasz (zbieżność imion przypadkowa - "na słowo" nie wierzę nikomu, dopóki nie tego zweryfikuję. Zbyt wiele Osób powtarza zasłyszane rzeczy jako "swoje" (lub celowo manipuluje faktami) - tak przekazywane informacje mogą być szczególnie niebezpieczne. Dla mnie podstawą jest standard EBS (Evidence Based Science):

    Chcesz być poważnie traktowany to udowodnij swoje tezy/słowa/postępowanie (niech każdy wpisze co mu tu najlepiej pasuje). Takie podejście niestety wymaga pewnego wysiłku (bo nie obejdzie się bez korzystania z materiałów źródłowych).

    Dlatego też na Pańskie dictum:
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Mam "uznanie" wśród "ciepłowników" To chyba najlepsza rekomendacja!
    odpisuję, że na chwilę obecną nie jestem w stanie tego zweryfikować bo nie przedstawił Pan na to żadnych dowodów (choć oczywiście nie wykluczam, iż takowe rekomendacje Pan posiada).

    Po drugie - trzeba być otwartym na różne niestandardowe rozwinięcia. Co prawda zdarzają się "oszołomy" ale też spotkałem się w życiu z pracami prawdziwych wizjonerów (pozdrowienia dla Pana Łągiewki) i staram się doceniać cenną wiedzę. Za granicą już parę lat temu widziałem interesujące rozwiązania konstrukcyjno-architektoniczne (np. zupełny brak okien połaciowych w domach energooszczędnych, nietypowo rozwiązane kwestie autonomiczności energetycznej budynków czy chociażby inne podejście do kwestii izolacyjności) - tak, że "byle co" (prosze wybaczyć kolokwializm) mnie nie zaskoczy. Współczynnik U ściany o wartości poniżej 0,8 W/(m2* K) [bo rozumiem, że to tę jednostkę Panu chodziło], to dla mnie żadna nowość.

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    PHI w Darmstadt to sprzedawca certyfikatów nie placówka badawczo rozwojowa. Proszę zauważyć, że "Instytut" to nazwa firmy, nie placówka naukowa. Bardzo dobre posunięcie marketingowe.
    Pozwolę sobie mieć trochę inne zdanie w tej materii - wg. mojej obecnej wiedzy PHI jest prywatnym instytutem (prywatną placówką badawczo-rozwojowa czy też naukowo-badawczą), co nie przeszkadza być firmą - wystarczy się wczytać w strukturę właścicielsko - zarządzającą (że tak się wyrażę). PIBPiEO działa na podobnej zasadzie (Iinformując, że są organizacją typu non profit, zastanawiać jednakże może forma działalności: spółka z o.o.).

    Jednakże w dalszej częsci zgoda - jest to świetne posunięcie marketingowe. Na tyle dobre, że jak już pisałem wcześniej, ich ceryfikaty są dobrze rozpoznawalne (choć prof. Feist ze swoim zespołem pracował na to przez 20 lat) i chcąc korzystnie kiedyś sprzedać dom - nie widzę nic lepszego. Na drugim miejscu stawiam NFOŚ.

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    ... ZUŻYCIE DO 15kWh/m2 ogrzewanie i cwu ... do 15kWh za m3 x55st. ?
    Proszę wybaczyć ale nie kojarzę takiej jednostki [m3 x55st.]. Można prosić o pomoc?

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    ... zapraszam na rozmowę przez telefon jak nie chce się Panu czytać.
    Choć lubię korzystać z wynalazku Pana Bella to pisząc poprzez forum (i chcąc skorzystać z pomocy forumowiczów) uważam, że przekazywane informacje (a przynajmniej spora ich część) powinny być na zasadzie public domain. Może inni forumowicze a nuż skorzystają?


    Reasumując - szanując Pana czas, nie chcę go marnować i chciałbym skupić się na istocie problemu (który jest zawarty w tytule tego wątku). Polemiczne batalie możemy uskutecznić w nowym wątku (lub w innej formie).

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Orbitus ; 21-07-2014 o 15:15

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Naprawdę przykre jest, jak interlokutor, nie znając porządnie tematu dysputy, ustawia się w opozycji, głosząc ex cathedra pewne tezy, które nie mają przełożenia w faktach przedstawionych przez drugą stronę (bo ta kluczowych aspektów nawet nie przedstawiła !). Co to wnosi do dyskusji?
    Szkoda, że nie wiadomo o co chodzi, nie można się odnieść, bronić.
    Po pierwsze - wiedza uczy pokory.
    Evidence Based Science... Dowód, że można postawić tanio, komfortowy do zużywający faktycznie do 15kWh/m2 jest prosty. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Najlepiej nie stosować metod PHI .

    15kWh za m3 x55st
    Przepraszam za skrót myślowy. Ponieważ na stronach PHI prowadzi się coś w rodzaju kreatywne księgowości, podając ogromne zużycie kWh na cwu czy cele bytowe, by wyjść z ogrzewaniem na 15kWh/m2. ( wspominane 1000l cwu dziennie w domu pod Smolcem - 1900kWh - przy kolektorach i pompie ciepła, to się chyba nie pomyliłem ) to podałem zużycie na ogrzewanie, do 15 kWh/m2 i ciepłą wodę 15kWh/m3 dogrzane do 55' . Chodzi o to, że zużycie wody jest kwestią ilości osób, a na ogrzewanie ilość osób ma zdecydowanie mniejszy wpływ.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    na ogrzewanie ilość osób ma zdecydowanie mniejszy wpływ.
    Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #14
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Proszę bardzo. Tylko twierdzenie lepiej, żeby było kompletne
    zużycie wody jest kwestią ilości osób, a na ogrzewanie ilość osób ma zdecydowanie mniejszy wpływ.
    Koszt ogrzania cwu rosną proporcjonalnie do ilości osób , koszty ogrzewania domu nie maleją proporcjonalnie do ilości osób.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 22-07-2014 o 09:42

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Koszt ogrzania cwu rosną proporcjonalnie do ilości osób , koszty ogrzewania domu nie maleją proporcjonalnie do ilości osób.
    Tym razem tak jak Pan sobie życzy - w całości.
    Dalej nie zgadzam się z tym twierdzeniem zwłaszcza przy domach energooszczędnych lub pasywnych. Zarówno przy CWU i CO nic nie rośnie ani nie maleje proporcjonalnie.

    PS. Tylko my tu nie o tym powinniśmy rozmawiać tylko o:
    PE-FLEX a wymagania NF15

    No więc jak Panie Tomaszu można czy nie można. Są jakieś dokumenty na to czy ich brak.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 22-07-2014 o 10:02
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  16. #16
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Jak jest w domu jedna osoba to zużycie kWh na cwu jest x jak dwie to 2x 3 to 3x
    Czy jak będzie w domu jedna osoba i dojdzie druga to zużycie kWh na ogrzewanie, spadnie 2x? Jeżeli tak, to gdy będą 3 osoby wyjdzie dom zeroenergetyczny, a przy 4 trzeba będzie okno otwierać?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    W jednym przypadku sytuacja zrobiła się dość komiczna bo właściciel domu, na pytanie czy może udostępnić kopię świadectwa energet. swego domu (opiewało bodajże na 9 kWh/m2 rok !), zadzwonił do osoby, ktora je przygotowywała i po dość burzliwej z nią rozmowie, przeprosił i świadectwo leżące na stole - schował :- ).
    I miał rację nie chcąc prezentowac oszukanego swiadectwa, a przy okazji chroniąc audytora oszusta. Jest niemozliwe aby zapotrzebowanie na ciepło budynku + zapotrzebowanie na cwu wyniosło tylko 9 kWh i to energii pierwotnej bo taka jest podawana na swiadectwie energetycznym
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 22-07-2014 o 10:47

  18. #18

    Domyślnie

    Ponieważ jestem nowy to się najpierw przywitam (google nie pomogło stąd dołączam do forum).
    Ponieważ przymierzamy się do budowy domku NF15 to mamy ten sam kłopot co kolega Omnibus: czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Znajomy, który pomaga mi przy projekcie wentylacji, twierdzi, że w dokumentacji NFOŚ nie ma bezpośredniego zapisu, zabraniającego zastosowanie rurek z polietylenu (choć sam nie umiem tego sprawdzić). Wynika to podobno z innych przepisów (z prawa budowlanego, czy też wytycznych dla wentylacji dużych obiektów - znajomy twierdzi, że w Polsce kanały wentylacyjne muszą być niepalne - co skazuje na Spiro). By było śmieszniej - słyszałem, że przepisów dla wentylacji domów jednorodzinnych, jako takich nie ma.
    Proszę pomóżcie bo dreptam w miejscu, rodzina mnie ciśnie a spiro nie chcemy. Czy wogole ktoś widział jak rury spiro są składowane (jedna w drugiej - brud, smród, olej, ziemia i czasem naloty rdzy)? I tym, za przeproszeniem, syfem, człowiek ma oddychać przez całe lata?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Jak jest w domu jedna osoba to zużycie kWh na cwu jest x jak dwie to 2x 3 to 3x
    nie
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Czy jak będzie w domu jedna osoba i dojdzie druga to zużycie kWh na ogrzewanie, spadnie 2x?
    nie
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Jeżeli tak, to gdy będą 3 osoby wyjdzie dom zeroenergetyczny,
    nie
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    a przy 4 trzeba będzie okno otwierać?
    często tak się zdarza, wystarczy mała imprezka.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mekar Zobacz post
    Ponieważ jestem nowy to się najpierw przywitam (google nie pomogło stąd dołączam do forum).
    Ponieważ przymierzamy się do budowy domku NF15 to mamy ten sam kłopot co kolega Omnibus: czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Znajomy, który pomaga mi przy projekcie wentylacji, twierdzi, że w dokumentacji NFOŚ nie ma bezpośredniego zapisu, zabraniającego zastosowanie rurek z polietylenu (choć sam nie umiem tego sprawdzić). Wynika to podobno z innych przepisów (z prawa budowlanego, czy też wytycznych dla wentylacji dużych obiektów - znajomy twierdzi, że w Polsce kanały wentylacyjne muszą być niepalne - co skazuje na Spiro). By było śmieszniej - słyszałem, że przepisów dla wentylacji domów jednorodzinnych, jako takich nie ma.
    Proszę pomóżcie bo dreptam w miejscu, rodzina mnie ciśnie a spiro nie chcemy. Czy wogole ktoś widział jak rury spiro są składowane (jedna w drugiej - brud, smród, olej, ziemia i czasem naloty rdzy)? I tym, za przeproszeniem, syfem, człowiek ma oddychać przez całe lata?
    Dopłaty są do różnicy, a ponieważ domy faktycznie do 15kWh/m2 są tańsze od katalogowych, dlatego trzeba, by sztucznie zawyżać koszty. Ogólnie to się nie opłaca.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony