Witam
Z gory przepraszam za to wypracowanie ponizej ale mój problem jest dosc obszerny.

Kupilam jakis czas temu zabudowana nieruchomosc w sklad ktorej wchodzi dom, budynek gospodarczy i dzialka 1300 metrow /na mapie jest B IIIb – uzytki rolne zabudowane/ oraz 4300 metrow /III b – grunty orne/ - oznaczone na mapie jednym numerem.
Problemem sa wysokie raty kredytu który zaciagnelam we frankach jak frank stal 2 zl.
Cala ta nieruchomosc posiada jedna ksiege wieczysta i stanowi hipoteke dla kredytu.
Zalozmy ze wartosc samej tej dzialki 1300 + dom to w naszej miejscowosci 600 000.
I mam na to realnego klienta. Ale nie potrzebna jest mu dzialka rolna i nie chce za nia zaplacic. Kredytu mam dokladnie polowe wartosci tego domu
Z tym ze po splacie kredytu nie starczyloby mi nawet na jakies wieksze mieszkanie.
Jedynym wyjsciem jest sprzedaz czesci nieruchomosci tj. dzialki 4300 m do ktorej obecnie nie ma bezposredniego dojazdu z drogi publicznej i musialabym zabrac z tej dzialki 1300metrow /na która mam klienta/
W urzedzie miasta uzyskalam zaswiadczenie ze przedmiotowa dzialka nie jest objeta obowiazujacym planem zagospodarowania przestrzennego.
Ponadto jeden moj wjazd /4,5 metra/ polaczony bezporednio z droga publiczna mogę poswiecic na droge dojazdowa do dzialek
I w zwiazku z tym moje pytania.
1. czy jest w ogole szansa ze bank wyrazi zgode na pomniejszenie czesci nieruchomosci np. o te dzialke 4300 metrow /przy wartosciach nieruchomosci i kredytu podanych powyzej/?
2. czy droga dojazdowa 4,5 m będzie wystarczajaca? Czy może udaloby się nawet 3m. Dzialka ma tylko 19,5 metra szer, wiec jak odetne 4,5 na droge to za szeroka nie zostanie.
3. jakie warunki musialabym spelnic aby czesc dzialki wydzielic na droge dojazdowa?
4. a czy można sprzedac te droge w czesciach ulamkowych? Np. jak zrobie 4 dzialki to każdy będzie miał udzial w drodze w wysokosci ¼?
5. czy nie beda robic problemow w urzedach ze bezposrednio z ta droga dojazdowa graniczy mój dom /z którego wychodza okna na ewentualna droge dojazdowa ale bez problemu mogę je zlikwidowac/.
6. chcialabym z tej jednej dzialki zrobic 4 i je odrolnic. Czy jest w ogole sens odralniac czy lepiej gdy zrobi to potencjalny klient?
7. a jakbym miala odralniac to jakie sa szanse ze w takim przypadku się uda? dodam ze jest to dzialka w miescie i ja jej nigdy nie uprawialam. Co wtedy mialabym zrobic najpierw odrolnic a potem podzielic czy odwrotnie? Jakie sa tego koszty? Gdzie nalezy się udac? Slyszalam o jakiejs oplacie przez 10 lat czy to znaczy ze gdybym to odrolnila a nie sprzedala i nikt tam nie postawilby domu to czy tez musialabym to placic?
8. a czy odrolnic trezba cala dzialke? Czy można tylko tyle co będzie stal dom? Wiadomo ze nie wiem jaki ewentualny klient postawilby dom ale moglabym jakis margines dac wiecej
9. a czy moglabym podzielic tez te dzialke 1300 metrow B IIIb i czy wówczas nalezaloby tez uzyskiwac jakies zgody by klient mogl się na niej postawic? Czy np. jakbym zabrala 400 metrow z tej dzalki i 300 metrow z IIIb to moglby już bez problemu postawic dom? Czy tez trzeba byloby to odralniac? bo ja nawet nie wiem czy ta dzialka na ktorej stoi mój dom to jest budowlana czy jakas siedliskowa? Bo na mapie jest B IIIb – uzytki rolne zabudowane.
Bardzo serdecznie dziekuje za pomoc bo probowalam szukac w internecie i o odralnianiu jest wiele ale wiele tez roznych wypowiedzi i już mam straszny metlik w glowie a ze choroba zatrzymala mnie na tydzien w domu to mogę tylko w taki sposób się dowiedziec bo dzwonienie do banku i urzedow mija się z celem, musze się tam osobiscie wybrac ale zanim pojde chcialabym cokolwiek być w temacie żeby nie odeslali mnie z kwitkiem.