dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka na poddaszu - TAK czy NIE

    Na parterze w 100% bedzie podłogówka. Na poddaszu w łazience również podłogówka. Piec na paliwo stałe.

    Pytanie jest czy zrobić ją na całym poddaszu czy nie? Słysze tylko skrajne opinie bez jakiejś konkretnej argumentacji.

    ZA podłogówką na całości:
    + wszędzie byłaby podłogówka, instalacja CO być może prostsza, wszędzie niskotemperaturowe
    + brak grzejników na poddaszu ułatwi zagospodarowanie pomieszczeń
    + koszty w miarę zbliżone pewnie do grzejników (nie mówie że identyczne ale jakaś wielka różnica pewnie by nie była), pozatym nieco większe koszty nie są dla mnie minusem
    + i tak będą panele wszędzie, więc możliwość drewna na podłodze przy kaloryferach nie ma znaczenia
    + być może za jakiś czas dorzucić można będzie PCi, przy kaloryferach będzie trochę problemu


    W zasadzie nie znam argumentów PRZECIW.

    Ludzie mówią mi po co Ci podłogówka na poddaszu, ale jakichś sensownych argumentów nie słyszałem. Macie jakies sensowne argumenty?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Jestem za. Mam tak u siebie i nie mam na co narzekać.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Tak plusy jak i minusy można wymyślać dla obu systemów. Jedni te same cechy mogą zaliczyć do plusów, a dla innych będą to minusy (np. autor twierdzi, że trochę wyższe koszty to plus z czym się nie zgadzam, ale jego wola).
    Dla mnie niewielkimi plusami grzejników jest możliwość suszenia ubrań i ogrzania rąk po wejściu z mrozu do domu.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Nie mam zrobionej jeszcze góry a już wiem, że jestem ZA nawet 3xTAK na podłogówkę

    Jak przyjdą dobre czasy na PC to bez problemu ją podłącze do podłogówki a do grzejników to już nie będzie tak kolorowo.
    To tylko jeden z argumentów oczywiście.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  5. #5

    Domyślnie

    u mnie rowniez podlogowka w 100%
    mąz byl od razu "za", ja sie wachalam, dlatego ze:
    -brak mozliwosci suszenia ubrań (argument po przemysleniu bez sensu-grzejniki nie sluzą do suszenia mokrych rzeczy, nawet gdy jest to mozliwe o robiącym sie przez to grzybie nie wspomne (to jednak nie to samo co woda w specjalnych pojemnikach na grzejnikach)
    -sypialnia...zyla wodna i takie tam straszenie...dlugo sznupalam, grzebalam...i nie znalazlam potwierdzenia u osob, ktora mają podlogowke w sypialni
    -brak mozliwosci polozenia wykladziny dywanowej (to akurat argument mojej szwagierki) i chyba jedyny zasadny, choc u mnie nie do przyjecia, bo jestem alergikiem

    tak czy siak, jeszcze nie slyszalam opinii osob, ktore mają 100% podlogowki, zeby pluli i bluzgali...a od osob, ktorzy zalują, ze nie zrobili na poddaszu-owszem

    so, rob, rob, nie bój nic, bedzie dobrze

  6. #6

    Domyślnie

    też jestem za, po całości
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 14:42

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    headpoint

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    23

    Domyślnie

    podepnę się pod temat z pytaniami:
    - czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
    - czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
    - czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Nie zrobiłem po całości bo słuchałem się projektanta, a później wykonawcy.
    Teraz to już raczej musztarda po obiedzie- jednak na poddaszu zamontuję podłogowe
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał headpoint Zobacz post
    podepnę się pod temat z pytaniami:
    - czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
    - czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
    - czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?
    Wszystko to nieprawda. Mam podłogówkę wszędzie - również w sypialniach, mam alergików (tzn. odkąd nie mieszkamy w bloku to jakoś im przeszło...) mam kocioł na ekogroszek.....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał headpoint Zobacz post
    podepnę się pod temat z pytaniami:
    - czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
    - czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
    - czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?
    Kocioł stałopalny powinien pracować z buforem, z uwagi na niska temperaturę powrotu podłogówki i pracę w wyższym zakresie temperatur oraz sprawność nominalną. Poczytaj forum te tematy już były wałkowane.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13 Zobacz post
    Kocioł stałopalny powinien pracować z buforem, z uwagi na niska temperaturę powrotu podłogówki i pracę w wyższym zakresie temperatur oraz sprawność nominalną. Poczytaj forum te tematy już były wałkowane.
    Ja zastosowałem zawór 4d - oprócz ochrony powrotu, zapewnia również regulację temperatury zasilania. Bufor przy kotle na ekogroszek to przerost formy nad treścią, co innego kotły "zasypowe".
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    headpoint

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi - reszty poszukam sobie na forum

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał leaat Zobacz post
    -sypialnia...zyla wodna i takie tam straszenie...dlugo sznupalam, grzebalam...i nie znalazlam potwierdzenia u osob, ktora mają podlogowke w sypialni
    Ostatnio pisałem do gościa który zajmuje się tego typu sprawami. Napisał mi że szkodliwe promieniowanie powstaje na skutek tarcia wody o ziemię, nie o rury i mogę spokojnie montować wodną podłogówkę.
    Opinię mam od jednego człowieka, nie wiem jaką odpowiedź udzielą pozostali siedzący w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 26-03-2011 o 12:04
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ja zastosowałem zawór 4d - oprócz ochrony powrotu, zapewnia również regulację temperatury zasilania. Bufor przy kotle na ekogroszek to przerost formy nad treścią, co innego kotły "zasypowe".
    A gdzie napisał, że ma kocioł na groszek. Poza tym każdy kocioł na paliwo stałe straci moc wraz z obniżka mocy nominalnej. Więc tu bym polemizował też przy kotle na groszek. Po drugie zawór 4 drogowy też nie zapewni stale wysokiego powrotu do kotła bez automatyki sterującej ukierunkowanej na ochrone temperatury kotła. Zawór 4 drogowy może pracowac funkcji regulacji temperatury obiegu grzewczego lub w funkcji regulacji temperatury kotła, czyli zapewniać wymagane parametry temperaturowe kotła. Nie uważam, za przerost formy nad treścia stosowanie bufora w instalacji z kotłem na groszek. Jak kogoś stać na samochód to stać go na paliwo.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Taaak i będzie grzał tonę wody w buforze.... no właśnie - po co?
    Co do zaworu 4d - ja mam automatykę pogodową która kilka razy dziennie kręci tym zaworem, a w bliźniaczej instalacji ten sam zawór sterowany ręcznie - raz na dobę (tylko przy dużych dobowych zmianach temp. zew.) i temperatura wody powrotnej waha się o 2-5 st. czyli od 55 do 60 st.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Kto powiedział, że tonę. Ile to trzeba obliczyć. Po za tym bufor przy niskiej podłogówce jest wskazany. Po drugie twój zawór 4 dr. nie zapewnia wymaganych parametów na powrocie kotła, sa one różne jak różna jest temperatura w kotle i na zewnątrz.
    Skąd masz pewność, że powrót kotła ma ponad 43 stopnie (punkt rosy).
    Ostatnio edytowane przez Grzesiek13 ; 26-03-2011 o 16:12
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Za sterowanie zaworem w mojej instalacji odpowiada Unicontrol mix07 firmy Estyma - to on kontroluje temperatury. Natomiast w drugiej instalacji załozyłem termometry na zasilaniu i powrocie. Okazuje sie że samoregulacja podlogówki dziala nadzwyczaj dobrze i reczne zmiany położenia zaworu są bardzo rzadkie. Przy temp. zasilania 72 st. na kotle i 15% otwarciu zaworu 4d na instalacje wyplywa woda o temp. 32 st. - jest dobra dla 0k. 10 stopniowego mrozu na zewnątrz. Powrót ma wtedy 57 st. Przy otwrciu na 20% temp. zasilania to 34, a powrotu 55st. W nastepnym sezonie porównam zuzycie węgla dla obu instalacji - ze sterowaniem pogodowym i recznym.
    Rozważałem wykonanie bufora, ale koszt magazynowania i sterowania ciepłem - przy kotle na ekogroszek - jest nieuzasadniony.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał golob_ Zobacz post
    N

    W zasadzie nie znam argumentów PRZECIW.

    Ludzie mówią mi po co Ci podłogówka na poddaszu, ale jakichś sensownych argumentów nie słyszałem. Macie jakies sensowne argumenty?
    Zauważ, że to mówią ci, którzy jej nie mają. No i uargumentować też nie potrafią, inaczej niż "nie, bo nie" Nie słuchaj takich głosów, bo nie mają tak na prawdę nic do powiedzenia w tej sprawie, powtarzają tylko to, co gdzieś kiedyś usłyszeli

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał headpoint Zobacz post
    podepnę się pod temat z pytaniami:
    - czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
    Na pewno podłogówka wpłynęła na rozwój roztoczy w głowach twórców tych bzdur, które następnie wyżarły im mózgi. Obecnie to nie problem. Można nabyć fajny chiński mózg na allegro.
    - czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?
    Nie wiem jak z meblami, ale podłogówka na pewno odkształciła mózg twórcom tej teorii

    Ogrzewanie podłogowe jest najzdrowsze dla alergików.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Za sterowanie zaworem w mojej instalacji odpowiada Unicontrol mix07 firmy Estyma - to on kontroluje temperatury. Natomiast w drugiej instalacji załozyłem termometry na zasilaniu i powrocie. Okazuje sie że samoregulacja podlogówki dziala nadzwyczaj dobrze i reczne zmiany położenia zaworu są bardzo rzadkie. Przy temp. zasilania 72 st. na kotle i 15% otwarciu zaworu 4d na instalacje wyplywa woda o temp. 32 st. - jest dobra dla 0k. 10 stopniowego mrozu na zewnątrz. Powrót ma wtedy 57 st. Przy otwrciu na 20% temp. zasilania to 34, a powrotu 55st. W nastepnym sezonie porównam zuzycie węgla dla obu instalacji - ze sterowaniem pogodowym i recznym.
    Rozważałem wykonanie bufora, ale koszt magazynowania i sterowania ciepłem - przy kotle na ekogroszek - jest nieuzasadniony.
    Plamiak u Ciebie temperatura w kotle jest na wymaganym poziomie, ale są użytkownicy którzy utrzymują 50 st C zasilania i z kotła się dosłownie leje.
    Rozumiem, że masz ogrzewanie mieszane, bo przy samej podłogówce kocioł by prawie taktował.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony