dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie Porotherm + Silka E - jak wybudować

    Witam serdecznie.

    Rozważam wybudowanie domu z Porothermu oraz Silki E. Chciałem zapytać was o poradę. Czy ktoś może tak budował? Ogólnie jestem laikiem i dopiero chłonę wiedzę na temat budowy. Dom stanie na płycie fundamentowej. Mój pomysł jest taki, aby ściany zewnętrzne zrobić z Porothermu 25 a ściany nośne oraz działowe z Silki E. Problem polega na tym jak zrobić kotwy i połączyć ze sobą te 2 rodzaje cegieł. Wiem jak wygląda kotwa standardowa przy porothermie, ale przy chęci połączenia porothermu i silki występuje problem, bo cegła silki jest o 5 cm niższa niż pustak porotherm. Spokałem na forum kilka wpisów, że ludzie tak budowali. Problemy z kotwami były ale jakoś sobie z tym poradzili. Chciałem was zapytać o poradę:

    - co to są te kotwy jakie mogą być rodzaje?
    - czy trzeba łączyć kotwami tylko ściany zewnętrzne z nośnymi czy działowe także?
    - czy macie jakiś pomysł jak rozwiązać problem w jakiś prosty i zrozumiały sposób dla kogoś kto się mało zna?

    Budować będę Dryfixem i chciałem w rodzinnym gronie postawić ściany parteru bo ten system jest prosty. Natomiast nie wiem czy jest sens kombinować z łączeniem tych 2 rodzajów ścian ze sobą. Tak sobie myślę że silka e będzie lepsza jako ściany nośne i działowe bo można na niej łatwiej wieszać, ma lepsza izolację akustyczną oraz posiada otwory dla prowadzenia kabli elektrycznych. Takie są moje opinie. Nie wiem może mylne. Możecie coś poradzić?

    Drugą sprawę jeszcze bym miał, w sumie szybkie pytanie. Dlaczego Porotherm 30 jest tańszy o około 1zł niż 25 skoro jest większy? To dlatego że się gorzej sprzedaje czy jak? Troche tego nie rozumiem. Znalazłem pewien blog osoby, która rozważała budowę albo Porotherm 30 + 14 cm styropian, albo Porotherm 25 i chyba 16cm styropian, coś takiego. Współczynniki przenikania wyszły praktycznie identyczne natomiast osoba policzyła, że pustaka o wielkości 30 musiałby kupić więcej i suma sumarum lepiej wyszłoby budować z 25. Jakim cudem może wyjść więcej cegieł w rozmiarze 30 niż w rozmiwarze 25 do budowy takiego samego domu skoro różnią się one grubością a inne rozmiary są takie same. Jest to możliwe?

    Z góry dziekuję za informację.

  2. #2

    Domyślnie

    A czemu nie chcesz łączyć te dwa produkty nie lepiej od razu całość wybudować z silkatu ? Albo poprostu tak jak jest w projekcie? Albo np. bk i silka ? Od jakiegoś czasu zamierzam budowę, trochę czytam tu tam, zaglądam tu i tam do znajomych na budowę i nie widzialem nigdzie takiego połączenia...

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Albo całość z pustaka ceramicznego albo łączona ceramika + silka. Są ludzie co tak budują tylko że jest ich mało niestety. Całość z silki raczej odpada. Jakiś nie widzę tego materiału jako ściany zewnętrzne. BK to już zupełnie odpada jak dla mnie, bo za łatwo przenosi dzwięki z tego co udało mi się dowiedzieć. Też trochę czytałem i w sumie na razie obstaję twardo przy ceramice. Projektu nie mam jeszcze bo jest w trakcie tworzenia.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A dlaczego nie widzisz silikatu, jako materiał na ściany zewnętrzne ? I tak docieplasz styropianem, wiec po prostu dasz te 2-3cm więcej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Trochę zaczynamy zbaczać z tematu bo pytania w sumie dotyczyły innych rzeczy niż wybór jaki materiał na ściany Ale jak już jesteśmy przy tym to czy silka jest albo lepsza albo dużo tańsza w budowie niż ceramika?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mniej krucha, daje niewiele odpadów, równiejsza powierzchnię ściany (można urwać trochę z ceny za tynkowanie), lepsza izolacja akustyczna, większa zdolnosć akumulacji ciepła.
    No i jest tańsza, ale potem trzeba trochę dopłacić do styro..
    Ale w twoim przypadku oznaza to przede wszystkim, ze możesz przewiązac ze sobą ściany zewn i wewn. (nośne) bloczkami, a nie kombinować z kotwami przy różnych wysokościach bloczków.
    Albo buduj z Porothermu - wszystkie ściany.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    jak je polaczyc, na rozkroju wysokosci sprawdz czy co ktas warste nie wyjda one na tym samym poziomie wtedy mozesz zrobic zaklad. Ogolnie to jak przedmowcy mowia rozwiazanie raczej dziwne i raczej klopotliwe. Tez bym woll wszystko budowac z silki, fajny material, dobry akumulator ciepla i dzwiekoszczelny. Porothem no coz, poza tradycja to raczej nie wiele ma zalet. ale to jest moje zdanie, ja bym bral silke
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  8. #8

    Domyślnie

    "Jakim cudem może wyjść więcej cegieł w rozmiarze 30 niż w rozmiwarze 25 do budowy takiego samego domu skoro różnią się one grubością a inne rozmiary są takie same. Jest to możliwe?"Nie mają jednakowych wymiarów bo różnią się długością (248 vs 372) więc 24 jest większa.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balcer_pl Zobacz post
    Ale jak już jesteśmy przy tym to czy silka jest albo lepsza albo dużo tańsza w budowie niż ceramika?
    Silikat jest dużo lepszy i dużo tańszy w budowie,w tynkowaniu wewnętrznym i w wykończeniu elewacji zewnętrznej niż ceramika,jednym słowem ceramika jest dla mnie do bani i była i jest materiałem na ostatnim miejscu wśród materiałów,które wybrałbym do budowy domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-01-2014 o 20:07

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Muszę w takim razie więcej poczytać o właściwościach silikatów, bo ogólnie jak bym zebrał opinię różnych ludzi to wychodziłoby że niby na 1 miejscu ceramika potem silikaty a na 3 miejscu beton komórkowy. No ale każde z nich ma swoje plusy i minusy. Może faktycznie rozważyć budowę tylko z silki. Ocieplać i tak trzeba i tak. Silkę też kładzie się na tą zaprawę cienkowarstwową podobnie jak ten porother dryfix tak? Bo ogólnie chodzi, że wolałbym nie bawić się z zaprawami cementowymi.
    Ostatnio edytowane przez Balcer_pl ; 25-01-2014 o 12:13

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balcer_pl Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi. Muszę w takim razie więcej poczytać o właściwościach silikatów, bo ogólnie jak bym zebrał opinię różnych ludzi to wychodziłoby że niby na 1 miejscu ceramika potem silikaty a na 3 miejscu beton komórkowy. No ale każde z nich ma swoje plusy i minusy. Może faktycznie rozważyć budowę tylko z silki. Ocieplać i tak trzeba i tak. Silkę też kładzie się na tą zaprawę cienkowarstwową podobnie jak ten porother dryfix tak? Bo ogólnie chodzi, że wolałbym nie bawić się z zaprawami cementowymi.
    Silka ma taka dokladnosc wymiarowa ze grzechem byloby klasc ja na zaprawe cementowa, tylko klej , klej i jeszcze raz klej
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  12. #12

    Domyślnie

    odnosnie materialow to za ceramika poza tradycja nie przemawia nic co stwialoby ja na miejscu 1

    ani U nie ma szalu, ani w ukladaniu instalacji (sprobuj kuc w ceramice to cie ch.. strzeli jak to sie kruszy

    silka zdecydowanie lepsza.

    a beton komorkowy coz, ja mam dom z ytonga i nie zaluje, latwo sie obrabia, jest cieply, dosc zdrowy, kazdy material ma swoje plusy i minusy
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post

    a beton komorkowy coz, ja mam dom z ytonga i nie zaluje, latwo sie obrabia, jest cieply, dosc zdrowy, kazdy material ma swoje plusy i minusy
    A jak sytuacja z akustyką w domu z ytonga? Czy dzwięki nie roznoszą się zbyt mocno po domu? Jaki duży masz ten domek? Z poddaszem użytkowym?

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post
    jak je polaczyc, na rozkroju wysokosci sprawdz czy co ktas warste nie wyjda one na tym samym poziomie wtedy mozesz zrobic zaklad. Ogolnie to jak przedmowcy mowia rozwiazanie raczej dziwne i raczej klopotliwe. Tez bym woll wszystko budowac z silki, fajny material, dobry akumulator ciepla i dzwiekoszczelny. Porothem no coz, poza tradycja to raczej nie wiele ma zalet. ale to jest moje zdanie, ja bym bral silke
    Pomysł dobry. Licząc na szybko to przy 4 warswie ceramiki i przy 5 warstwie silki wysokość byłaby bardzo podobna i można by było zrobić kotwy.

    Jeszcze pytanie odnośnie silki co do sezonowania stanu surowego przez jesień i zimę? Tzn czy trzeba od razu ocieplić czy może domek stać do wiosny i nie bedzie problemu z nasiąkniętymi ścianami? Bo ogólnie plan jest taki że w tym roku płyta fundamentowa + ściany + dach no i czekamy do wiosny. Z ceramiką wiem, że nie trzeba od razu ocieplać no i nie ma problemu z nasiąkaniem ścian. A jak w przypadku silikatów?
    Ostatnio edytowane przez Balcer_pl ; 25-01-2014 o 17:56

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balcer_pl Zobacz post
    A jak sytuacja z akustyką w domu z ytonga? Czy dzwięki nie roznoszą się zbyt mocno po domu? Jaki duży masz ten domek? Z poddaszem użytkowym?



    Pomysł dobry. Licząc na szybko to przy 4 warswie ceramiki i przy 5 warstwie silki wysokość byłaby bardzo podobna i można by było zrobić kotwy.

    Jeszcze pytanie odnośnie silki co do sezonowania stanu surowego przez jesień i zimę? Tzn czy trzeba od razu ocieplić czy może domek stać do wiosny i nie bedzie problemu z nasiąkniętymi ścianami? Bo ogólnie plan jest taki że w tym roku płyta fundamentowa + ściany + dach no i czekamy do wiosny. Z ceramiką wiem, że nie trzeba od razu ocieplać no i nie ma problemu z nasiąkaniem ścian. A jak w przypadku silikatów?
    Balcer, tak myslalem ze na 4 i 5 warstwie wyjda na jednym poziomie i tak by bylo co 4 warswy wiec na wysokosci do stropu moglbys zakotwic je 2 razy. Mysle ze wystarczyloby ale zastanow sie nad silka bo to fajny material. Any odpowiedziec na twoje pytanie SILKA nie jest nasiakliwa, jest cholernie twarda co przy wykonywaniu instalacji bedzie sprawiac troche klopotu ale jest to do przejscia. Ceramika natomiast strasznie sie rozpierdziela przy jakimkolwiek kuciu i wierceniu.

    odnosnie Ytonga to naprawde nie zauwazylem aby byl jakis glosny. Nawet jak sasiad tnie pila na zewnatrz to prawie go nie slychac wiec nie wiem skad ten rumor na dzwiek w betonie komorkowym. Natomast w silce to dzwiekoszczlnosc jest jeszcze lepsza.

    btw link do mojego domu jest w moim podpisie, zapraszam, dom nie duzy i tani w budowie
    pozdrawiam

    Andrzej

    Zapraszam na moja budowe na http://z500.pl/plac-budowy/Z216/355/...ony-garaz.html

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balcer_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post
    Balcer, tak myslalem ze na 4 i 5 warstwie wyjda na jednym poziomie i tak by bylo co 4 warswy wiec na wysokosci do stropu moglbys zakotwic je 2 razy. Mysle ze wystarczyloby ale zastanow sie nad silka bo to fajny material. Any odpowiedziec na twoje pytanie SILKA nie jest nasiakliwa, jest cholernie twarda co przy wykonywaniu instalacji bedzie sprawiac troche klopotu ale jest to do przejscia. Ceramika natomiast strasznie sie rozpierdziela przy jakimkolwiek kuciu i wierceniu.

    odnosnie Ytonga to naprawde nie zauwazylem aby byl jakis glosny. Nawet jak sasiad tnie pila na zewnatrz to prawie go nie slychac wiec nie wiem skad ten rumor na dzwiek w betonie komorkowym. Natomast w silce to dzwiekoszczlnosc jest jeszcze lepsza.

    btw link do mojego domu jest w moim podpisie, zapraszam, dom nie duzy i tani w budowie
    Dzięki serdeczne. Właśnie badam dogłębniej właściwości silki i budowę z niej. W Silce E najlepsze jest właśnie to że te kanały są drążone dla kabli elektrycznych. To mnie mocno przekonuje, dlatego chciałem połączyć ceramikę z silką żeby chociaż po części miejć kable pochowane w cegłach a nie kuć w ceramice. Musze zobaczyć, co moja Pani architekt powie na temat połączenia ceramiki i silki. Natomiast w ceramice znów przekonuje mnie ten Dryfix bo nie ukrywam, że chciałbym sam pomurować w rodzinnym gronie zamiast płacić za to ale jeszcze zobaczę jak wyjdzie. Przy silce to widzę że trzeba zaprawę przygotowywać.

    Apropos zaprawy to widziałem przed chwilą na YT zaprawę murarską Tytam, która działa na takiej samej zasadzie jak Dryfix. Tyle że na filmiku kleili nią właśnie białe bloczki a nie ceramikę. Tyko znów nie wiadomo na ile takie coś będzie spełniało swoje właściwości. Bo Dryfix z tego co piszą ludzie jest super i działa a co do tej zaprawy Tytan to nie wiem. Musze poszperać.

    Cytat Napisał yendrek3 Zobacz post
    Balcer, tak myslalem ze na 4 i 5 warstwie wyjda na jednym poziomie i tak by bylo co 4 warswy wiec na wysokosci do stropu moglbys zakotwic je 2 razy.
    Właśnie teraz pytanie czy 2 kotwy starczą? Nie mam pojęcia ile tego się daje. Mooooże na parterze by się udało zrobić 3 ale na poddaszu to 2 to już max maxów.

    Domek sobie zobaczę dziękuję

    Gratulacje. Bardzo ładny dom. Właśnie przeczytałem ile wyszła Pana płyta fundamentowa. Można wiedzieć jaka jest powierzchnia zabudowy? Moją płytę na 180-200 m2 obliczają mi na chwilę obecną w przedziale 40-50 tysięcy.
    Ostatnio edytowane przez Balcer_pl ; 25-01-2014 o 20:52

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek_czeczot

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Kłodzko
    Kod pocztowy
    57-303
    Posty
    95

    Domyślnie

    Silką też pomurujesz rodzinnie, tylko że pod warunkiem że masz silnych chłopów na podorędziu - bloczki są potwornie ciężkie Ale murowanie na klej nie jest bardzo skomplikowane. Ale Porotherm jest znacznie wygodniejszy do murowania w systemie gospodarczym - szczególnie jeśli murujesz w technologii Dryfix (sucha zaprawa) - polecam się zdoktoryzować z tematu, bo warto W sensie korzyści z wykonawstwa tą metodą są sympatyczne

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek_czeczot Zobacz post
    Silką też pomurujesz rodzinnie, tylko że pod warunkiem że masz silnych chłopów na podorędziu - bloczki są potwornie ciężkie Ale murowanie na klej nie jest bardzo skomplikowane. Ale Porotherm jest znacznie wygodniejszy do murowania w systemie gospodarczym - szczególnie jeśli murujesz w technologii Dryfix (sucha zaprawa) - polecam się zdoktoryzować z tematu, bo warto W sensie korzyści z wykonawstwa tą metodą są sympatyczne
    Błąd w rozumowaniu...
    BK jest bardziej wygodniejszy w murowaniu gospodarczym niż porothrem na dryfix a o niebo lepszy lepszy jeśli chodzi o całokształt od porothermu.

    Porotherm dla mnie nie ma ani jednej zalety mogącej wpływać decydująco na wybór materiału do budowy domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-01-2014 o 22:08

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Niestety Porotherm nie podlega prawom magii, a fizyki.

    Porotherm P+W 8cm wskaźnik Rw=47dB,
    Porotherm P+W 25cm wskaźnik Rw=53dB

    Sześć dB to okolo dwukrotna różnica w skuteczności tłumiemia.
    Czy może czterokrotna ?

    Ciekawostka - Dryfix ma te parametry dużo gorsze.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    To może i ja coś dorzucę. Cała budowa z tego materiału (łącznie ze ścianami działowymi). Ciepło, cichutko, zero wilgoci. Ocieplona szarym styro 15cm. Minus - ciężka jak diabli. Warunek do budowy z silki - dobra ekipa. Nie każda się tego podejmuje, bo równo musi być i od razu widać wszystkie niedociągnięcia ekipy ... No i na klej oczywiście.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek_czeczot

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Kłodzko
    Kod pocztowy
    57-303
    Posty
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Sześć dB to okolo dwukrotna różnica w skuteczności tłumiemia.
    Czy może czterokrotna ?
    Dwukrotna, ale też mam z tym zawsze zgryz...

    Co do kwestii izolacji akustycznej, to mam ten temat na świeżo - generalnie jak ktoś chce mieć w miarę dobre wygłuszenie domu to tylko ceramika albo silka. beton przy ścianach działowych to Rw na poziomie 35 db. Co te wartości oznaczają w praktyce? Mi to zawsze tłumaczono w taki sposób:
    http://rms.pl/psychoakustyka.html

    Są sobie względnie obiektywne wyniki pomiarów różnych dźwięków. Przy Rw 35 db ściana zaizoluje nam dźwięki o takim natężeniu (czyli praktycznie nic nie wygłuszy). Przy Rw prawie 50 db (czyli tyle ile podałeś dla Porothermu) to już możemy mówić o izolowaniu w określonych sytuacjach. W praktyce jak ktoś będzie Ci odkurzać w pokoju obok, to z dźwięku odkurzacza po przejściu przez ścianę zostanie 10 db, czyli bardzo mało wkurzająca wartość Normalna rozmowa dwóch osób też mieści się w granicach 50-60 db. Przy ścianach z Poro nie słyszysz więc o czym gadają w drugim pokoju.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony