dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Wodociąg. Ciśnienie i prędkość.

    Witam wszystkich forumowiczów

    1. Czy zmniejszając średnice na wodociągu powiedzmy z 90 na 50 zmniejsza się ciśnienie czy zwiększa na odcinku o mniejszej średnicy? Bo straty ciśnienia się zwiększą wraz z prędkością przepływu. Przy tym samym przepływie oczywiście.

    2. Co jest ważniejsze do uzyskania w najniekorzystniejszym punkcie sieci (najdalszym punkcie sieci) :
    - czy zapewnienie odpowiedniego ciśnienia?
    - czy zapewnienie odpowiedniej prędkości przepływu?
    - a może jedno i drugie jest ważne?

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Twój problem rozwiąże równanie Bernoulliego.

  3. #3

    Domyślnie

    Ta odpowiedz mnie nie satysfakcjonuje i nie odpowiada na moje pytanie. Proszę o odpowiedz doświadczonych instalatorów oraz operatorów sieci.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Twój problem rozwiąże równanie Bernoulliego.
    I prawo Pascala

    Ale serio: zmiana średnicy i w ogóle kształtu nie ma wpływu na zmianę ciśnienia statycznego. Znaczy jak wkręcisz dwa manometry na tej samej wysokości w rurkę cieńszą i grubszą, to pokażą to samo.
    Ale słusznie prawisz, że cieńsza rurka da większy opór, czyli większą stratę przepływu i w rezultacie jak puścisz wodę, to ten drugi manometr pokaże mniejsze ciśnienie. Tym mniejsze im cieńsza rurka i im większa odległość między manometrami i im większa prędkość przepływu.

    Przy czym jeżeli mówimy rzeczywiście o średnicach 90/50 mm, to musiałbyś mieć chyba deszczownię, żeby ci to robiło jakąś różnicę.

    - czy zapewnienie odpowiedniego ciśnienia?
    - czy zapewnienie odpowiedniej prędkości przepływu?
    W praktyce, przy odkręconym kranie, na jedno wychodzi - jest ciśnienie, jest przepływ. Ze statycznego ciśnienia w zakręconym kranie pożytku żadnego raczej nie ma.

    No więc konkretnie - o co chodzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubertk Zobacz post
    Ta odpowiedz mnie nie satysfakcjonuje i nie odpowiada na moje pytanie. Proszę o odpowiedz doświadczonych instalatorów oraz operatorów sieci.
    jeżeli prosisz praktyków o odpowiedź to nie teoretyzuj napisz konkretnie w czym problem to podpowiemy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Ale serio: zmiana średnicy i w ogóle kształtu nie ma wpływu na zmianę ciśnienia statycznego. Znaczy jak wkręcisz dwa manometry na tej samej wysokości w rurkę cieńszą i grubszą, to pokażą to samo.
    Ma wpływ! W mechanice płynów o ciśnieniu statycznym mówimy również w przypadku przepływającej cieczy. W mniejszej rurze ciśnienie statyczne jest mniejsze (paradoks hydrodynamiczny)
    To tyle teorii. Dotyczy ona głównie cieczy doskonałych (np. C2H5OH )

    Cytat Napisał hubertk
    2. Co jest ważniejsze do uzyskania w najniekorzystniejszym punkcie sieci (najdalszym punkcie sieci) :
    - czy zapewnienie odpowiedniego ciśnienia?
    - czy zapewnienie odpowiedniej prędkości przepływu?
    - a może jedno i drugie jest ważne?
    Od tego są odpowiednie normy i zalecenia. Na początek polecam lekturę np. Adam Szpindor "Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja wsi". Tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

  7. #7

    Domyślnie

    Problem jest taki, że facet nie ma wody na końcu sieci. I teraz czy można było temu zapobiec dobierając mniejsze średnice wodociągu?.

  8. #8

    Domyślnie

    Aha! Że niby jak przy kaloryferach - jak mocniej zakryzujemy jedne, to w drugich będzie lepiej grzało? Nie, w wodociągu to tak nie działa. Jak już, to mogłoby pomóc zwiększenie średnicy, ale taki problem jest zazwyczaj znacznie bardziej złożony. Facet na końcu sieci może być na górce, więc niewielki spadek ciśnienia w godzinie szczytu może mieć u niego znaczenie. Mógł wykonawca robić niedbałe zgrzewy na rurach i w efekcie opory przepływu są większe niż zakładane. Mógł użyć świeżo wyprodukowanej rury, która "popłynęła" i zgniotła się pod wpływem nacisku ziemi. Przyczyn może być jeszcze tuzin.

    Najprostszym rozwiązaniem jego problemu może być lokalny agregacik, np. taki: http://www.ceneo.pl/1191044

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Aha! Że niby jak przy kaloryferach - jak mocniej zakryzujemy jedne, to w drugich będzie lepiej grzało? Nie, w wodociągu to tak nie działa. Jak już, to mogłoby pomóc zwiększenie średnicy, ale taki problem jest zazwyczaj znacznie bardziej złożony. Facet na końcu sieci może być na górce, więc niewielki spadek ciśnienia w godzinie szczytu może mieć u niego znaczenie. Mógł wykonawca robić niedbałe zgrzewy na rurach i w efekcie opory przepływu są większe niż zakładane. Mógł użyć świeżo wyprodukowanej rury, która "popłynęła" i zgniotła się pod wpływem nacisku ziemi. Przyczyn może być jeszcze tuzin.

    Najprostszym rozwiązaniem jego problemu może być lokalny agregacik, np. taki: http://www.ceneo.pl/1191044
    tak to wszystko prawda ale z tym agregatem to trzeba dokładniej sprawdzić cały system bo jeżeli jego wydajność jest za mała to agregacik założony tylko na część rurociągu może zakłócić odbiór wody u innego użytkownika, jedynym gwarantowanym rozwiązaniem tego problemu jest centralna pompa o odpowiedniej wydajności

  10. #10

    Domyślnie

    Jasne! Ja piszę o najprostszym rozwiązaniu a nie o przebudowie lokalnej stacji pomp.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Jasne! Ja piszę o najprostszym rozwiązaniu a nie o przebudowie lokalnej stacji pomp.
    rozumiem ale systemy które zasilają kilka i więcej budynków nie są już takie proste jak to co masz w domu, mają kilka zależności i dlatego nie zawsze takie najprostsze rozwiązanie będzie dobre a wręcz może jeszcze bardziej pogorszyć działanie, dlatego koryguję to co doradziłeś

  12. #12

    Domyślnie

    Problem jest taki, że facet nie ma wody na końcu sieci.
    NAJPROSTSZE!

    NAJPROSTSZE!

    A ty zaraz napiszesz, że powinni wymienić rury w całej dzielnicy.

    a wręcz może jeszcze bardziej pogorszyć działanie
    Działanie czego?

  13. #13

    Domyślnie

    dlatego że każda pompa ma jakieś ssanie i jeżeli zamontujesz na za cienkiej rurze to sąsiad a może kilku sąsiadów nie będzie miało wody w momencie gdy pompa zacznie pracować, przed każdą pompą musi być zbiornik i może tym zbiornikiem być rura o odpowiedniej średnicy, spotkałem się z tym wiele razy bo w Beskidach jest wiele instalacji samo-ciśnieniowych zasilających po kilka domów a tu chyba o coś podobnego się rozchodzi, jak właściciel poda konkrety czyli schemat całej instalacji z przekrojami i przybliżonymi długościami rury to pomyślimy co się da zrobić by wszystko działało poprawnie

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    jak właściciel poda konkrety (...) to pomyślimy co się da zrobić by wszystko działało poprawnie
    Najbardziej sensowne, co napisałeś

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    Najbardziej sensowne, co napisałeś
    reszta Ci nie odpowiada ale uzasadnij dlaczego???? znasz się tak dobrze na tym temacie by podważyć to co napisałem, czekam na uzasadnienie bo krzykaczy już tu wielu spotkałem

  16. #16

    Domyślnie

    Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie podałem szczegółów a wygląda to tak że wodociąg w pewnym miejscu się rozgałęzia na dwie nitki i w tym jest cały szkopuł ponieważ w jednej nitce jest już ciśnienie maksymalne (6 bar) a w drugiej nitce o wiele niższe i w tej właśnie nitce woda nie dociera do odbiorcy. Jak można było temu zapobiec? Dodam że nie ma mozliwości podniesienia ciśnienia w pompowni z racji wytrzymałości materiału w pierwszej nitce gdzie ciśnienie sięga granicznym wartością. Może jakiś reduktor ciśnienia? Jak to rozwiązać?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubertk Zobacz post
    Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie podałem szczegółów a wygląda to tak że wodociąg w pewnym miejscu się rozgałęzia na dwie nitki i w tym jest cały szkopuł ponieważ w jednej nitce jest już ciśnienie maksymalne (6 bar) a w drugiej nitce o wiele niższe i w tej właśnie nitce woda nie dociera do odbiorcy. Jak można było temu zapobiec? Dodam że nie ma mozliwości podniesienia ciśnienia w pompowni z racji wytrzymałości materiału w pierwszej nitce gdzie ciśnienie sięga granicznym wartością. Może jakiś reduktor ciśnienia? Jak to rozwiązać?
    dalej jest to za mało danych by móc coś twierdzić można tylko pogdybać dlaczego jest różnica ciśnień w nitkach ciśnienie jest wprostproporcjonalne czyli powinno być równe dla całego systemu chyba że są aż takie różnice w wysokościach pomiędzy odbiorcami, reduktor ciśnienia działa jak kryza na rurze czyli zmniejszy ilość wody, naprawdę by rzeczowo podejść do sprawy jest potrzebna szczegółowa wiedza na temat całego systemu ilu ma on odbiorców jakie rury itd.

  18. #18

    Domyślnie

    A może po prostu są za duże rozbiory wody z nitki o większym ciśnieniu czyli wydajność całej sieci jest za mała, co za tym idzie za małe średnice podobierane ?
    Z tego co się orientuje to reduktor ciśnienia zmniejsza ciśnienie poprzez swoją membranę, pierwsze słyszę żeby zmniejszał przepływ. Mylę się?
    Ostatnio edytowane przez hubertk ; 10-05-2011 o 08:44

  19. #19

    Domyślnie

    Co do projektu całej sieci masz rację może to być spowodowane za małymi rurami i wtedy dokładając pompę narobił byś totalnego bigosu, a co do reduktorów ciśnienia to mylisz się i nie, jak to w życiu teoria swoje a praktyka swoje ale że ja jestem praktykiem i przerobiłem kilka razy ten schemat na skrajnych przypadkach to mówię że zmniejszają przepływ przynajmniej te modele z którymi miałem do czynienia.

  20. #20

    Domyślnie 3 pytania

    Cytat Napisał hubertk Zobacz post
    Problem jest taki, że facet nie ma wody na końcu sieci.
    hubertk :
    1. czy ten pan mieszka wyżej lub w znacznym oddaleniu od innych? (lub jedno i drugie)
    2. czy woda gorzej płynie tylko u tego pana, czy ogólnie jest gorzej na "jego" nitce? - czy mógłbyś popytać innych sąsiadów?
    3. jak ten problem się u niego nasila w ciągu dnia - czy np. rano i wieczorem wody nie ma, a w południe i w nocy jest, czy może ledwo ciurka constans przez cały dzień?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony