dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miloszgno

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    10

    Domyślnie Instalacja w domu jednorodzinnym, dobór zabezpieczeń

    Witam!

    Remontuje pierwsze piętro (dom jednorodzinny) odnośnie tych prac mam pare pytań:

    1. Gdy przychodzą rachunki pisze ze zabezpieczenie zewnętrzne wynosi 16 A, 2 KWh (jedna faza, ogrzewanie gazowe), rozumiem, że tak naprawdę muszę zwiększyć te parametry?
    Jednak nie chciałbym w ciemno brać dodatkowych KWh z powodu np. ceny (170zł - 1KWh)
    Wiec w domu z urządzeń, które obciążą instalacje będzie: (piekarnik 3,5 kwh, czajnik 1kwh, mikrofala 1kwh, zelazko 1kwh, pralka 1 kwh, zmywarka 1kwh oraz urzadzenia drobniejsze jak tv, itd...
    Jeśli liczę dobrze wychodzi mi ok 9kwh *0,6 co daje mi zapotrzebowanie ok 5 kwh

    i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?

    Bo rozumiem, ze jeśli pozbędę się piekarnika te 2 kwh, które teraz mam są zdecydowanie za mało i musze mieć więcej?

    Mieszkanie 66m2, mieszkaja dwie osoby dorosłe i małe dziecko

    2. Jaki pobór prądu ma właśnie piekarnik, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka chociaż tak mniej więcej?

    3. Czy instalacje zabezpieczać wyłącznikiem B czy wyłącznikiem C? Na tą chwile przy zabezpieczeniu 16A ile w wyłącznikach wrzucić na gniazdka? 10A? W sytuacji, że zwiększe do 5 kwh zapotrzebowanie, zwiększę zabezpieczenie przedlicznikowe więc czy na przewód 2,5 ma być 16A? (przewód 2,5 YDY w tynku oraz w rurkach w podłodze)

    4. Instalacja jest stara, więc dwu przewodowa, jak wygląda teraz dorzucenie 3 przewodu? Czy to gdzieś w piwnicy należy zerować? Nie orientuje się w temacie i jak kogoś wezwę chciałbym się orientować w temacie,m żeby za dużo mnie nie bajerował

    5. Od przyłącza do licznika i jednego zabezpieczenia (na całą góre) jest przewód 2,5, na ile mam go wymienic? Czy wystarczy 4, czy lepiej założyć 6mm?

    6. W tej instalacji zastosować różnicówke, wyl. nadmiaroprądowy ale czy i co jeszcze? Oraz jaki wyłącznik B czy C? W domu nie będe posiadał silników.

    7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.

    Bardzo dziękuje za pomoc. pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ad.2.
    I = P/U (wzór w uproszczeniu)
    Piekarnik = 2,2kW => 10A
    Czajnik = 2,2 kW => 10A
    Żelazko = 1,5kW => 8A
    Pralka = 2,2kW (grzałka) => 10A
    Zmywarka = 1kW => 5A
    Wartości powyżej jako przybliżone, jeśli sprzęt ma więcej bajerów to dolicz sobie +20% energii więcej. Chcesz krótsze pranie? Chcesz szybciej zagotować wodę?.... Nie ma sprawy, trzeba szybciej zagrzać wodę znaczy większa grzałka.
    Z w/w urządzeń najbardziej newralgicznym jest piekarnik bo ciągnie energie non stop przez kilka godzin.
    Reszta pracuje cyklicznie np. pralka, żelazko.... i chwilowo np. czajnik.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszgno Zobacz post
    i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?
    Dostaniesz 25A przed licznikiem. Teoretycznie możesz dostać max. 40A, ale dlaczego ZE nie chce na jednej fazie dać tyle, to jeden Bóg tylko wie, dlaczego siędzą tam takie matoły.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Dostaniesz 25A przed licznikiem. Teoretycznie możesz dostać max. 40A, ale dlaczego ZE nie chce na jednej fazie dać tyle, to jeden Bóg tylko wie, dlaczego siędzą tam takie matoły.
    Kolega nie słyszał o symetryczności obciążenia i zgrywa cwaniaka na forum. Jakby miał choć trochę pojęcie i minimalną wiedzę z elektrotechniki to wiedziałby na czym polega symetria obciążenia i jakie ma zalety. Jeżeli nie mam racji to niech kolega Goguś udowodni nam, jakie zalety ma niesymetria obciążenia /zasilanie z jednej fazy z dużą mocą/ a może "matoły" z ZE poczytają to i zmienią swoje standardy przyłączenia.

    PS
    Kolega na 5kW otrzyma:
    zasilanie trójfazowe I=P/sqrt3*U*cos fi = 5000/sqrt3*400*0,93=7,769 zabezpieczenie przedlicznikowe 10A

    zasilanie jednofazowe I=P/U*cos fi = 5000/230*0,93=23,375 zabezpieczenie przedlicznikowe 25A

    Ja bym koledze zaproponował wystąpić o wzrost mocy z jednoczesną zmianą sposobu zasilania na 3- fazowe a następnie rozdzielił sobie każdą z faz na poszczególne obwody. Wystarczająca moc na dzień dzisiejszy to 7kW. Kolega powinien mieć około 2,2 do 3 kW. Czyli wystąpić należy o wzrost o 4kW. Zapłacić za 4 kW i temat będzie rozwiązany.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ertejot ; 25-04-2011 o 20:10

  5. #5

    Domyślnie

    Kolega ertejot kupi bilet w kierunku UK. Pojedzie/poleci/pójdzie tam i zobaczy, czy zabezpieczenie przed licznikiem 63A i jedna faza to fikcja. Kolega ertejot sprawdzi też, czy to rozwiązanie jest stosowane tylko w jednym domu, na jednej ulicy, na jednej dzielnicy, a może wszędzie. Kolega ertejot pomyśli, czy tam obowiązują inne prawa elektrotechniki i nam to opowie. Matoły z ZE prócz swojego biurowca widzieli niewiele, więc i takie ich standardy. Nieremontowane linie przesyłowe, przeciążone transformatory, sypiące sie stacje transformatorowe i wypłaty roczne w wysokości milion dwieście dla prezesów, to właśnie standardy.

    Więc zanim coś napiszesz, pomyśl czy piszesz coś sensownego, i czy pewny jesteś tego co tu głosisz. Myśl co piszesz, a nie pisz co myślisz, bo to nie blog.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszgno Zobacz post
    Witam!

    Remontuje pierwsze piętro (dom jednorodzinny) odnośnie tych prac mam pare pytań:

    1. Gdy przychodzą rachunki pisze ze zabezpieczenie zewnętrzne wynosi 16 A, 2 KWh (jedna faza, ogrzewanie gazowe), rozumiem, że tak naprawdę muszę zwiększyć te parametry?
    Jednak nie chciałbym w ciemno brać dodatkowych KWh z powodu np. ceny (170zł - 1KWh)
    Wiec w domu z urządzeń, które obciążą instalacje będzie: (piekarnik 3,5 kwh, czajnik 1kwh, mikrofala 1kwh, zelazko 1kwh, pralka 1 kwh, zmywarka 1kwh oraz urzadzenia drobniejsze jak tv, itd...
    Jeśli liczę dobrze wychodzi mi ok 9kwh *0,6 co daje mi zapotrzebowanie ok 5 kwh

    i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?

    Bo rozumiem, ze jeśli pozbędę się piekarnika te 2 kwh, które teraz mam są zdecydowanie za mało i musze mieć więcej?

    Mieszkanie 66m2, mieszkaja dwie osoby dorosłe i małe dziecko

    2. Jaki pobór prądu ma właśnie piekarnik, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka chociaż tak mniej więcej?

    3. Czy instalacje zabezpieczać wyłącznikiem B czy wyłącznikiem C? Na tą chwile przy zabezpieczeniu 16A ile w wyłącznikach wrzucić na gniazdka? 10A? W sytuacji, że zwiększe do 5 kwh zapotrzebowanie, zwiększę zabezpieczenie przedlicznikowe więc czy na przewód 2,5 ma być 16A? (przewód 2,5 YDY w tynku oraz w rurkach w podłodze)

    4. Instalacja jest stara, więc dwu przewodowa, jak wygląda teraz dorzucenie 3 przewodu? Czy to gdzieś w piwnicy należy zerować? Nie orientuje się w temacie i jak kogoś wezwę chciałbym się orientować w temacie,m żeby za dużo mnie nie bajerował

    5. Od przyłącza do licznika i jednego zabezpieczenia (na całą góre) jest przewód 2,5, na ile mam go wymienic? Czy wystarczy 4, czy lepiej założyć 6mm?

    6. W tej instalacji zastosować różnicówke, wyl. nadmiaroprądowy ale czy i co jeszcze? Oraz jaki wyłącznik B czy C? W domu nie będe posiadał silników.

    7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.

    Bardzo dziękuje za pomoc. pozdrawiam
    Odnośnie wzrostu mocy podałem odpowiedź w poście powyżej. Zabezpieczenie przedlicznikowe o charakterystyce C natomiast pozostałe zabezpieczenia o charakterystyce B. Oświetlenie układać przewodem 3x1,5mm2 i zabezpieczyć B 10 natomiast obwody gniazd układać 3x2,5mm2 i zabezpieczyć B 16. Obwody gniazd zabezpieczyć dodatkowo wyłącznikiem różnicowo- prądowym o prądzie 30mA. Ponadto zastosował bym wyłącznik główny FR 63A. Instalacje wykonać jako 5-cio przewodową w układzie TN-S. Dokonać punktu podziału w rozdzielnicy głwónej. Przepisy mówią, iż w miarę możliwości uziemić jeżeli nie ma możliwość wykonać podział w RG i dalej prowadzić jako trójprzewodową. gdzie niebieski to zero, żółtozielony ochronny pozostałe kolory fazowe.
    Celem określenia przekroju przewodu zasilającego należy policzyć spadek napięcia ale ja bym dał 6mm2. W przypadku wzrostu mocy w późniejszym czasie jest pewność, że jest zapas przekroju przewodu zasilającego ale 4 mm2 wystarczy. Jeżeli chcesz policzyć spadek napięcia to podaje wzór:

    delta U= (P*l)/56*s*U^2
    gdzie:
    P= moc przyłączenia
    l= długość przewodu
    s- przekrój w mm2
    U napięcie =400V lub 230V
    56- to współczynnik przewodności dla miedzi.

    Spadek napięcia wynosić musi nie więcej niż 3 %.

    Do łączenia przewodów wykorzystuje łączki Wago i nie miałem reklamacji. Ponadto nie stosujemy już puszek rozgałęźnych a wszelkie połączenia wykorzystujemy w puszkach głębokich służących do obsadzenia włączników i gniazd.

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertejot Zobacz post
    Zabezpieczenie przedlicznikowe o charakterystyce C
    Popraw się chłopie.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Kolega ertejot kupi bilet w kierunku UK. Pojedzie/poleci/pójdzie tam i zobaczy, czy zabezpieczenie przed licznikiem 63A i jedna faza to fikcja. Kolega ertejot sprawdzi też, czy to rozwiązanie jest stosowane tylko w jednym domu, na jednej ulicy, na jednej dzielnicy, a może wszędzie. Kolega ertejot pomyśli, czy tam obowiązują inne prawa elektrotechniki i nam to opowie. Matoły z ZE prócz swojego biurowca widzieli niewiele, więc i takie ich standardy. Nieremontowane linie przesyłowe, przeciążone transformatory, sypiące sie stacje transformatorowe i wypłaty roczne w wysokości milion dwieście dla prezesów, to właśnie standardy.Więc zanim coś napiszesz, pomyśl czy piszesz coś sensownego, i czy pewny jesteś tego co tu głosisz. Myśl co piszesz, a nie pisz co myślisz, bo to nie blog.

    Kolego Geguś ja nie neguje tego, że w UK jest inaczej ja tylko proszę aby kolega udowodnił że zasilanie z jednej fazy jest lepsze niż z trzech tutaj opieramy się na prawach fizyki a nie na podróżach po krajach UE. Ponadto proszę o podanie zależności na wypłatę premii dla prezesostwa z przedstawionym przez kolegę sposobem zasilania. Myśle, że jeżeli kolega uważa to za poważne forum to oczekuje przedstawienia dowodów/ zalet/ lub chociaż wyjaśnienia na temat tej jednej fazy i mocy żebym wiedział, iż mam po drugiej stronie fachowca elektryka z ogromną wiedzą a nie użytkownika bloga .

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Popraw się chłopie.
    Proszę przejrzeć standardy dostawców energii elektrycznej jakie stosuje się zabezpieczenia przedlicznikowe. Nie ma co poprawiać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertejot Zobacz post
    Kolego Geguś ja nie neguje tego, że w UK jest inaczej ja tylko proszę aby kolega udowodnił że zasilanie z jednej fazy jest lepsze niż z trzech tutaj opieramy się na prawach fizyki a nie na podróżach po krajach UE. Ponadto proszę o podanie zależności na wypłatę premii dla prezesostwa z przedstawionym przez kolegę sposobem zasilania. Myśle, że jeżeli kolega uważa to za poważne forum to oczekuje przedstawienia dowodów/ zalet/ lub chociaż wyjaśnienia na temat tej jednej fazy i mocy żebym wiedział, iż mam po drugiej stronie fachowca elektryka z ogromną wiedzą a nie użytkownika bloga .
    Nikt tu nie pisał, że jest lepsze. Nie umiesz czytać, za to za dużo zmyślasz. Liczniki jednofazowe maja prąd znamianowy 40A, więc nie jest to problemem z technicznego punktu. Problemem jest właśnie kasa, która zamiast iść na infrastrukturę, idzie ale na infrastrukture prywatną. Nie odpowiedziałeś, czy w UK są inne prawa elektrotechniki. Ja ci mówię, że obowiązuja takie same. Jeżeli u nich się da, to u nas też. A jak tak bardzo martwisz sie symetrią, która to jest sprawą energetyki, to może też przeznaczysz część swoich zarobków by ich wspomóc w tym temacie?

    Jaki dostawca, taki standard, jaki wykonawca, taka selektywność zabezpieczeń. Jeden drugiego wart.

    To forum jak inne, ani poważne, ani smieszne. Raczej żałosne.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Nikt tu nie pisał, że jest lepsze. Nie umiesz czytać, za to za dużo zmyślasz. Liczniki jednofazowe maja prąd znamianowy 40A, więc nie jest to problemem z technicznego punktu. Problemem jest właśnie kasa, która zamiast iść na infrastrukturę, idzie ale na infrastrukture prywatną. Nie odpowiedziałeś, czy w UK są inne prawa elektrotechniki. Ja ci mówię, że obowiązuja takie same. Jeżeli u nich się da, to u nas też. A jak tak bardzo martwisz sie symetrią, która to jest sprawą energetyki, to może też przeznaczysz część swoich zarobków by ich wspomóc w tym temacie?

    Jaki dostawca, taki standard, jaki wykonawca, taka selektywność zabezpieczeń. Jeden drugiego wart.

    To forum jak inne, ani poważne, ani smieszne. Raczej żałosne.
    Ja chcę jedynie aby kolega mi podał praktyczne przykłady dlaczego można w UK a u nas nie abyśmy wszyscy byli mądrzejsi i zmusili dostawców do tego aby zmienili standardy lecz kolega lawiruje i kręci bo wydaje mi się, że kolega nie potrafi tego udowodnić. Widział, że tak jest ale dlaczego to już nie wie. Wciąż czekam na wyjaśnienia skoro są takie same prawa jak kolega potwierdza to czekam na wyjaśnienia z czego to wynika. Mam nadzieję, że kolega wyjaśni nam problem.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    A jeszcze jedno kolego ja znam liczniki jednofazowe co mają prąd 45 A.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ertejot Zobacz post
    Ja chcę jedynie aby kolega mi podał praktyczne przykłady dlaczego można w UK a u nas nie abyśmy wszyscy byli mądrzejsi i zmusili dostawców do tego aby zmienili standardy lecz kolega lawiruje i kręci bo wydaje mi się, że kolega nie potrafi tego udowodnić.
    Udowodnić co? Że się da? Chłopie, weź Ty się lecz. Co mam ci udowodnić? Coś co istnieje, jest stosowane i o tym wie kilkadziesiąt milionów ludzi? Czy może mam ci udowodnić, że samolot lata a statek pływa? Dlaczego się da? Bo o tym, w cywilizowanym kraju nie decydują matoły.

    A dlaczego u nas sie nie da? A zapytaj tych co to całe barachło mają na stanie. Coś mi się wydaje, że masz bardzo blisko do nich, to nie będzie problemu.

    Standardy powiadasz? A wiesz co to selektywność i czy matoły z ZE wiedzą? A znasz paragraf 183, ustęp 1, punkt 5? Poczytaj. Jak zrozumiesz to coś napisz.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś Zobacz post
    Udowodnić co? Że się da? Chłopie, weź Ty się lecz. Co mam ci udowodnić? Coś co istnieje, jest stosowane i o tym wie kilkadziesiąt milionów ludzi? Czy może mam ci udowodnić, że samolot lata a statek pływa? Dlaczego się da? Bo o tym, w cywilizowanym kraju nie decydują matoły.

    A dlaczego u nas sie nie da? A zapytaj tych co to całe barachło mają na stanie. Coś mi się wydaje, że masz bardzo blisko do nich, to nie będzie problemu.

    Standardy powiadasz? A wiesz co to selektywność i czy matoły z ZE wiedzą? A znasz paragraf 183, ustęp 1, punkt 5? Poczytaj. Jak zrozumiesz to coś napisz.
    Po pierwsze nie mam do nich blisko jak ci się wydaje, po prostu jestem elektrykiem. Nie przejmuje się stanem technicznym sieci przesyłowych bo to nie moje zajęcie. Nie chcę abyś udowadniał że się da tylko przedstawił za i przeciw stosowania rozwiązania podpatrzonego w UK ale niestety wiedza jaką posiadasz jest zbyt mała abyś mógł nam przekazać dlaczego w UK mogą a u nas nie. Podeprzyj to prawami a nie tylko tym że się sypie sieć, bo to nie jest chyba główna przyczyna. Proszę pomyśleć poczytać i wtedy się odezwać leczenie mi nie jest potrzebne, tu wymagana jest wiedza, której zdaje mi się, że ty nie posiadasz lub posiadasz ale w ograniczonym zakresie. Selektywność też chętnie porozmawiam ale wówczas jak kolega sam spróbuje mi wyjaśnić chociażby zasady jej doboru na praktycznych przykładach poszczególnych najbardziej popularnych zabezpieczeń stosowanych w Polsce. Kończmy temat do czasu aż kolega podeprze swoje "się da "teorią a nie podglądaniem co kto ma ale nie wie z czego to wynika. Życzę koledze szybkiego uzupełnienia wiedzy. Proponuje rozpocząć od składowych symetrycznych.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ertejot ; 25-04-2011 o 21:26

  15. #15

    Domyślnie

    Ja koledze życzę szybkiego wyjaśnienia selektywności charakterystyki B i C, bo większej bzdury nie czytałem ostatnio.

    Prosze się nie martwić moja wiedzą, bo kolega nie jest żadnym moim nauczycielem, ani egzaminatorem.

    Proponuję także wyjaśnić, naczym polega ta niemożność naszej sieci, bo składowe symetryczne są takie same w Polsce jaki w UK. No chba, że kolega zna alternatywną elektrotechnikę i w nadbałtyckim kurorcie ją stosuje. Ale zawsze możesz udowodnić, że prąd w UK jest inny niz nasz. Pewnie lepszy, bo i "niestandardowe" rozwiązania oni mogą stosować. Możesz kolego jeszcze dorzucić do tego współczynniki jednoczesności. Będziesz miał zajęcia do wakacji.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ertejot

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    gdzieś nad Bałtykiem
    Posty
    26

    Domyślnie

    Nie zamierzam być nauczycielem tylko oczekuje wyjaśnienia tego co oczy niedouczonego elektryka zobaczyły i skąd się wzięło to ale niestety się nie doczekamy bo kolega NIE WIE po prostu i próbuje walczyć na hasła które zna np. współczynnik jednoczesności, który określa norma N SEP-E-002 i tu żadna filozofia nie jest potrzebna. Jeżeli kolegi wiedza kończy się na tak podstawowych zagadnieniach to mam nadzieję, że kolega nie wykonuje instalacji elektrycznych a tym bardziej doradza inwestorom.
    Co do selektywności zabezpieczeń typu S to jeżeli pomiędzy B i C nie występuje to proszę podać jak dobrać żeby było OK. Temat doboru zabezpieczeń typu S względem selektywności jest znany prawdziwym elektrykom, ale skoro kolega jest taki dobry w selektywności to zostanie moim nauczycielem i dobierze dla mnie zabezpieczenie do zabezpieczenie przedlicznikowego o charakterystyce C 20A nie stosując oczywiście wyłączników selektywnych które są drogie, chętnie się podszkole z tego tematu od kolegi który nabył "sporą wiedzę" w UK.

  17. #17

    Domyślnie

    Statystycznie rzecz biorąc nie ma znaczenia czy podłączymy 6 odbiorców 3-fazowo po 25A, czy też np. 3 jednofazowo po 50A. Trzeba tylko równo przydzielać moc na fazę. Łatwiej oczywiście jest sprzedawać 3-f i się nie martwić. I to by chyba wyjaśniało dlaczego jest sprzedawane tak a nie inaczej.
    Co do zabezpieczeń to warto popisać z energetyką na temat zgody na zabezpieczenia selektywne. Dają się namówić (trzeba się jednak liczyć z tym że będzie to na nasz koszt).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony