dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    serniq

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Posty
    1

    Domyślnie Czy można się porazić prądem przewiercając kabel ?

    Witam,

    mam dylemat gdyż urządzenie wykrywające kable w ścianach pokazuje mi że w miejscu w którym chce wiercić może być kabel z prądem. Czy wiercąc wiertarką udarową przy trafieniu w kabel może mnie porazić prąd ?

    Czy jeśli odłącze prąd w kuchni ( akurat tam wierce ) i przewiercę kabel i tak zostawie to czy może porazić mnie prąd po wkręceniu lub przy wkręcaniu kołka rozporowego ?

    Sytuacja jest taka, że niby kable zawsze powinny z puszki isc w prostopadle lub rownolegle do podlogi, mieszkanie jest z 2000 roku, a urzadzenie pokazuje jakby kable szly lekko po skosie tak by sie schować po biegnącą od sufitu do podlogi rurę z gazem. Nie wiem co myśleć. dodam że urządzenie jest z Tesco za 40 zl wiec takie razczej prowizoryczne.

    Dziękuję za pomoc!

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Na tak postawione pytanie odpowiedz jest jedna: MOŻE. Skąd wiesz że po odłączeniu napięcia w kuchni w tym przewodzie również go nie będzie? Po wkręceniu kołka może się okazać iż bezpieczniki będą opadać. Z powodu zwarcia w przewodzie -kołkiem. Jak również może kogoś porazić prąd jak będzie chciał powiesić obrazek na tym kołku.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiertarki są w II klasie izolacji więc jak będziesz trzymał prawidłowo za uchwyty to nie porazi. Przy wkręcaniu kołka może być różnie (jest w końcu metalowy i może wyjść bokiem dybla).
    Metody są generalnie dwie:
    - rozkuć odrobinę miejsce wiercenia (tylko tynk), dalej wywiercić, włożyć kołek, zagipsować w koło, po związaniu wkręcać kołek.
    - wiercić małymi kawałkami i zaglądać do dziurki - przy pewnej dozie wprawy jestem w stanie nie dziabnąć żadnego kabla. Oczywiście kawałkami się wierci tylko to co w tynku - dalej już na maksa.
    Te metody się chyba nie nadają do stosowania w wielkiej płycie (nie testowałem).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ja w takiej ryzykownej sytuacji zawsze najpierw ostrożnie "wiercę"otwór w samym tynku za pomocą płaskiego wkrętaka i dopiero po dowierceniu się do litej ściany, biorę wiertarkę. Trafienie wkrętakiem na pzrewód jest wyraźnie wyczuwalne i jeśli się trafi - zawsze można otwór zsunąć o te 5mm obok.

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 24-04-2011 o 13:13
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5

    Domyślnie

    Te (tanie) urządzenia lubią pokazywać fałszywe wskazania.
    Wystarczy fragment zbrojenia, metalowej konstrukcji i będziesz miał sygnał że jest napięcie, którego tam nie ma.
    Niemniej, jeśli dostajesz sygnał to wierć "na raty" do litej ściany, później możesz wrzucić udar.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony