dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie kabel między kolektorem a zasobnikiem ?

    Witam,
    jestem na etapie 'wszystko przygotowane do tynkowania wnętrza'.
    Są wszystkie instalacje już zamontowane.
    Na moją prośbę hydraulik przygotował instalację wodną do przyłączenia w przyszłości kolektorów i zasobnika, założę kiedyś (może jak zostaną pieniądze po budowie).
    Proszę o informację czy między zasobnikiem (kotłownia - parter), a kolektorami dach/poddasze nad drugim piętrem powinien iść jakiś przewód elektryczny (jakieś sterowanie pompką, czujnikiem itp.)
    Pytam bo nie wiem a ostatnio coś mi zaświtało a jeżeli tak ma być - chciałbym to zrobić przed tynkowaniem.
    Jeżeli tak - jaki przewód (ilość żył i przekrój, drut czy linka)?

  2. #2

    Domyślnie

    Dwużyłowy przewód do czujnika temperatury na kolektorach. Ale to można spokojnie założyć przy montażu rur.

  3. #3

    Domyślnie

    No nie można, rury na glikol już właśnie mam założone i do tematu nie chcę wracać
    Wsadzę ten kabel i nic nie będę musiał już w przyszłości rozgrzebywać.
    Proszę o informację jaki kabel mam wrzucić.
    Dwużyłowy - drut czy linka (pewnie linka), jaki przekrój żyły.

  4. #4

    Domyślnie

    Polecam 2x1mm linka, jak nie duża odległość to i na 2x0,75mm też da radę. Osobiście radzę dołożyć kilka złotych do grubszego co by kabel nie wprowadzał przekłamań. Zazwyczaj czujnik temperatury to termistor, który zmienia rezystancję w zależności od temperatury. Cieńszy kabel to większy opór (rezystancja w szeregu), więc i większe przekłamanie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Polecam 2x1mm linka, jak nie duża odległość to i na 2x0,75mm też da radę. Osobiście radzę dołożyć kilka złotych do grubszego co by kabel nie wprowadzał przekłamań. Zazwyczaj czujnik temperatury to termistor, który zmienia rezystancję w zależności od temperatury. Cieńszy kabel to większy opór (rezystancja w szeregu), więc i większe przekłamanie.
    Z tą grubością to nie przesadzałbym. Wystarczy w zupełności 0,75mm ale nie 2 a 4x bo jak przyjdzie zastosować czujnik cyfrowy to on potrzebuje 3x. Termistory to trochę archaiczne już rozwiązanie, najczęściej to PT1000. Na ogół każda elektronika jeżeli to potrzebne posiada jakiś sposób kompensacji w stosunku do przewodu.
    pozdrawiam.
    Witold

  6. #6

    Domyślnie

    W instrukcji zazwyczaj piszą że wystarcza przewód 2x0,75mm ale jak większa odległość to zalecają blablabla... grubszy.

    Z tymi 4 żyłami to nawet dobry pomysł

  7. #7

    Domyślnie

    Wystarczy 2*0,5 ale jak chcesz to załóż większy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony