dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Mitsubishi zubadan split jaka Delta na grzejniki

    Części - czym więcej czytam, tym więcej nie wiem o co chodzi
    Co do delty jedni piszą że większa Delta = większy Cop inni na odwrót, czy ktoś może stwierdzić prawdziwą wersję, posiadam instalację która jest na samych grzejnikach aluminiowe jaki przepływ szybki czy wolny jaka Delta..
    Ostatnio edytowane przez Oldeq ; 07-12-2023 o 20:26

  2. #2

    Domyślnie

    Forum - Murator, kiedyś to było forum- teraz niestety -UMARŁO-

  3. #3

    Domyślnie

    Jest to różnica temperatur (dT), obliczenie w następujący sposób:

    [(Tflow+Treturn)/2]-Troom.

    Gdzie Tflow to temperatura przepływu płynu grzewczego z kotła, a Treturn to temperatura, przy której płyn powraca do kotła. Troom to temperatura, jaką chcesz mieć w swoim pokoju (prawdopodobnie 18-20°C w korytarzu).

    Dla twojej informacji, zazwyczaj możesz ustawić temperaturę zasilania płynu grzewczego w kotle (lub innym źródle ciepła), a temperatura na powrocie jest najprawdopodobniej o 10°C niższa.
    router login
    Większość kotłów gazowych pracuje przy temperaturze zasilania 80°C i powrocie 60°, więc dT wynosi [(80-60)/2]-20 = 50°C. To odpowiadałoby T50 na twoim zrzucie ekranu.

    Mam nadzieję, że to pomoże
    Ostatnio edytowane przez c1ory6 ; 14-12-2023 o 14:39

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał c1ory6 Zobacz post
    Jest to różnica temperatur (dT), obliczenie w następujący sposób:

    [(Tflow+Treturn)/2]-Troom.

    Gdzie Tflow to temperatura przepływu płynu grzewczego z kotła, a Treturn to temperatura, przy której płyn powraca do kotła. Troom to temperatura, jaką chcesz mieć w swoim pokoju (prawdopodobnie 18-20°C w korytarzu).

    Dla twojej informacji, zazwyczaj możesz ustawić temperaturę zasilania płynu grzewczego w kotle (lub innym źródle ciepła), a temperatura na powrocie jest najprawdopodobniej o 10°C niższa.

    Większość kotłów gazowych pracuje przy temperaturze zasilania 80°C i powrocie 60°, więc dT wynosi [(80-60)/2]-20 = 50°C. To odpowiadałoby T50 na twoim zrzucie ekranu.

    Mam nadzieję, że to pomoże
    Nowa matematyka.
    Mi z tego wyliczenia wychodzi -10

    A miało być [(80+60)/2]-20=50*, to T50

  5. #5

    Domyślnie

    Czy do defrostu pompa ciepła potrzebuje dużego przepływu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oldeq Zobacz post
    Części - czym więcej czytam, tym więcej nie wiem o co chodzi
    Co do delty jedni piszą że większa Delta = większy Cop inni na odwrót, czy ktoś może stwierdzić prawdziwą wersję, posiadam instalację która jest na samych grzejnikach aluminiowe jaki przepływ szybki czy wolny jaka Delta..
    Już o tym na forum pisałem 2x może ze 3x.
    Na grzejniki średniotemperaturowe do 55*C zalecana jest delta 10*C.

    Trochę przerośnięta bajka o delcie:
    (mało przejrzysta, bo trzeba interpretować między wierszami)
    link -
    https://blog.karbon.com.pl/bez-kateg...pla-i-delta-t/

    Gdy grzejniki są niskotemperaturowe do +45*C - można pokusić się o obniżenie delty między 5*C a 10*C.

    Ja w Daikinie zmieniłem promienniki na klimakonwektory i teraz system PC sam reguluje deltę między 3*C a 8*C.
    Deltę 3*C do 5*C uzyskuje przy wodzie +30*C do +35*C, a ze wzrostem temp. wody wzrasta też delta.
    Przy promiennikach ustawionych na grzejniki grawitacyjne delta ustawiana przez system jest sztywna i ma 10*C.

    Przy narzucaniu pompie delty ważna jest temp. wody zasilającej.

    Do uzyskania małej delty jest potrzebny duży przepływ wody.
    To po pierwsze pompka obiegowa szybciej będzie się zużywała i po drugie więcej prądu będzie pobierała (pompka obiegowa).

    Na pompkach starszej generacji była tabelka
    (podaję z pamięci to trochę się mogę rozminąć):
    I bieg 45 Watt
    II bieg 60 Watt
    III bieg 80 Watt.
    - nowsze pompki są oszczędniejsze i na I biegu chyba mogą zejść do 24 Watt.

    COP lepszy (wyższy) wychodzi przy mniejszej delcie.
    Ale to wychodzi pośrednio.
    Bo obniżając deltę można obniżyć temp. wody zasilającej, a średnia temp. wody w obiegu zostanie zachowana.
    Lepszy COP więc nie wynika z mniejszej delty bezpośrednio, a wynika głównie z obniżenia temp. wody zasilającej grzejniki.

    Grzejniki przy delcie 5*C mają o ok. 10-12% większą wydajność grzewczą w porównaniu do delty 10*C.
    Stąd możliwość obniżenia temp. wody zasilającej o 1-2*C.
    Obniżenie krzywej grzewczej po stronie dodatniej.


    Cytat Napisał Oldeq Zobacz post
    Czy do defrostu pompa ciepła potrzebuje dużego przepływu
    Z reguły tak.
    W Daikinie można ustawić w systemie ograniczenie przepływu wody
    (delta wtedy jest niegwarantowana).
    Ale podczas defrostu te ograniczenia nie są brane pod uwagę i pompka obiegowa zawsze kręci na maksymalne obroty (przepływ).

    A jaki przepływ docelowo uzyska zależy od przekroju rur w instalacji.

    Mój Daikin przy defroście uzyskuje przepływ 30,5 L/min. (a w kubikach daje to 1,8 m3/h). Jeśli dobrze sobie przypominam, to minimalny wymagany przepływ to był 20 L/min. (dla mojej PC).
    Tyle przy pompie 6 kW do 9 kW.
    Pompy o mocy powyżej 10 kW - mogą potrzebować jeszcze większych przepływów wody.
    Mają też wbudowane mocniejsze pompki obiegowe.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 26-12-2023 o 16:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7

    Domyślnie

    Marco36 - dziękuję, wszystko jasne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony