dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie strop nad parterem

    Witam,

    Chodzi mi o izolację stropu nad parterem. W projekcie jest na samym stropie folia polietylenowa, na tym styropian dźwiękochłonny 4 cm, na styropianie wylewka 4 cm.
    Temat jw. zamierzam rozwiązać w następujących sposób:
    1) folię zastosuję o gr. 1,5 mm. będzie ok? czy folię powinienem "wypuścić" ponad docelowy poziom posadzki, powiedzmy do poziomu przyszłych paneli?
    2) zastosuję 2 warstwy styropianu yetico "głucha baba" i będę kładł je oczywiście mijankowo, ale rozumiem, że przy samych ścianach trudno ominąć mostki akustyczne i jest to akceptowalne?
    3) na styropianie ma być wylewka 4 cm, ale czy na tym styropianie nie powinno być jeszcze jednej warstwy folii jak w pkt. 1, czyli folia pod styropianem, nad styropianem i dopiero wylewka?!? w projekcie folia jest tylko jedna - pod styropianem?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Krychlis

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Cześć
    Ad 1
    jeżeli robisz folią to ok, wywijasz folie do poziomu posadzki..góry chodzi o odprowadzenie ewentualnej wilgoci, nierobisz tego w łazience tam musisz zastosować izolacje mineralne bo fiolia działa jak but gómowiec szczelny dopuki nie przeleje się wierzchem..wniosek jasny..
    Ad,2
    patrz aby styropian był do kładzenia na posadzkach nie scianach..mostków niemasz posadzkę te 4cm czy 6 odcinasz paskami styropianu 1c po obrzeżach..jeżeli to miałeś na mysli. Inną sprawą jest że hałas nieprzenosi sie tylko przez strop ale jeżeli np. ktoś odbije piłke od podłogi echo odbija się od stropu, scian i dlatego słyszysz to na dole i to niejest wina wygłuszenia stropu.
    Ad. 3
    tak, dla dobrego efektu akustycznego powinna tam być folia, aby mieszanka betonowa niewciekła pomiedzy płyty styropianowe..chybaże pobawisz się w uszczelnianie wszystkich złaczeń pomiedzy styropianami, osobiście bym kład folie nawet jak niema tego w projekcie...
    jestem inzynierem budownictwa jak by co

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    Cześć
    Ad 1
    jeżeli robisz folią to ok, wywijasz folie do poziomu posadzki..góry chodzi o odprowadzenie ewentualnej wilgoci, nierobisz tego w łazience tam musisz zastosować izolacje mineralne bo fiolia działa jak but gómowiec szczelny dopuki nie przeleje się wierzchem..wniosek jasny..
    Ad,2
    patrz aby styropian był do kładzenia na posadzkach nie scianach..mostków niemasz posadzkę te 4cm czy 6 odcinasz paskami styropianu 1c po obrzeżach..jeżeli to miałeś na mysli. Inną sprawą jest że hałas nieprzenosi sie tylko przez strop ale jeżeli np. ktoś odbije piłke od podłogi echo odbija się od stropu, scian i dlatego słyszysz to na dole i to niejest wina wygłuszenia stropu.
    Ad. 3
    tak, dla dobrego efektu akustycznego powinna tam być folia, aby mieszanka betonowa niewciekła pomiedzy płyty styropianowe..chybaże pobawisz się w uszczelnianie wszystkich złaczeń pomiedzy styropianami, osobiście bym kład folie nawet jak niema tego w projekcie...
    jestem inzynierem budownictwa jak by co

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Miałbym jeszcze jedno pytanie: czy absolutną koniecznością jest położenie siatki zbrojeniowej do posadzki? Czy też ewentualnie można zrezygnować z siatki bez żadnego zagrożenia, że posadzka popęka, będzie się kruszyć. Gr. posadzki to 4 cm.
    Krychlis

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krychlis Zobacz post
    Czy też ewentualnie można zrezygnować z siatki bez żadnego zagrożenia, że posadzka popęka, będzie się kruszyć. Gr. posadzki to 4 cm.
    Moi spece od posadzek dają siatkę zawsze gdy:
    - jest ogrzewanie podłogowe,
    - pod posadzką jest więcej niż 8cm styropianu,
    - w posadzce jest sporo rur (od wszystkich mediów),
    - na podłodze będzie stało coś ciężkiego
    - posadzka ma mniej niż 5cm

    Ogólnie - siatka nie jest aż taka droga, a masz mniejsze prawdopodobieństwo spękania.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    możesz w zamian zastosować zbrojenie rozproszone w postaci tworzywa sztucznego..poszukaj w necie są takie dodatki do betonu, zapobiegają spękaniom..z siatka stalowa jest problem natury technicznej, przy zbrojeniu posadzek nalezy ja umiejścic w połowie grubości posadzki a przy tak małych wymiarach posadzki jest to niemozliwe.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał antech Zobacz post
    z siatka stalowa jest problem natury technicznej, przy zbrojeniu posadzek nalezy ja umiejścic w połowie grubości posadzki a przy tak małych wymiarach posadzki jest to niemozliwe.
    Nigdy nie słyszałem, żeby był z tym jakiś problem. Tu nie jest wymagana aptekarska dokładność.
    Przy posadzkach półsuchych sypie się pierwszą warstwę na styropian, układa siatkę a potem sypie resztę.
    Czy cienka czy gruba posadzka nigdy nie jest siatka dokładnie w środku ale odchyłki nie są wielkim problemem.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    to się różnimuy, bo ja to wykonuje i potem izoluje i wiem że to nierealne. Przy posadzce 15 cm umiejszczenie siatki z drutu 2 mm jeżeli nawet ustawisz niedokładnie to da duzo mniejszy bład niz przy posadzce 5 cm. A to że tak robia to juz inna sprawa, bo zatapianie siatki w posadzkach półsuchych jest dziwnym pomysłem bo to zbrojenie niewiele daje, a dlatego tego niewidac bo wymiary pomieszczeń są na tyle małe że niewidać spekań..bo jest wszystko zdylatowane od ściany.
    Ja stosuje tylk zbrojenie rozproszone bo ono kryje duzo lepiej rysy a do izolacji jest to potrzebne. Z siatka praktyka jest taka że robotnicy czasami wywalaja siatke z posadzki bo wygieła sie do góry i zatrzeć niemoga..to nie mój wymysł tylko wiem że tak sie robi

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    chciałbym jeszcze rozwiać jedną swoją wątpliwość... czy proporcje zaprawy cementowej dla takiej posadzki mogą być 4:1, tzn. 4 łopaty piasku i 1 łopata cementu + woda dla plastyczności?! Czy też bardziej 3:1?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Krychlis

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze nurtuje mnie jeden problem... nie wiem, czy dobrze zrobiłem, ale w ten weekend układałem folię i styropian i styropian układałem do "samiuśkiej" ściany, tzn. bez żadnej dylatacji... rozumiem, że dylatacji podlega tylko sama posadzka cementowa, a styropian w każdym miejscu dociska się do samej ściany!? czyli dół dylatacji np. z taśmy styka się z górną warstwą styropianu, a nie ze stropem??!? mam nadzieję, że wyraziłem się jasno?!
    Krychlis

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    posadzki możesz dulatowacstyropianem 1 cm np. Styropian układasz do samej ściany

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony