dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ewski

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Otwock Wielki
    Kod pocztowy
    05-480
    Posty
    2

    Domyślnie Zasłona pionowa na taras przed słońcem ??

    Witam !!

    Mam pytanko. Mamy taras, jak widać na zdjęciach. Mamy problem, że jest on od strony zachodniej. Codziennie popołudniu, mniej więcej od 16 do zachodu słońca słońce świeci na cały taras. Chcielibyśmy mieć możliwość zasłonięcia sobie jakiejść markisy, rolety na końcu tarasu, która zasłoniła bym nam słońce. Temperatura w wakacyjnym czasie dochodzi do 50 stopni. Jak tam usiąść i zjeść obiad czy coś takiego. Markiza, lub inne rozwiązanie powinno być proste w obsłudze, a także żeby można to było schować na zimę lub w dni deszczowe.
    Proszę o pomoc, może ktoś zna jakieś przebiegłe rozwiązanie, które rozwiąże nasze problemy.









    Z góry dziękujemy za pomoc. Pozdrawiam

    www.dom-ewskich.dl.pl

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    z roletami nie pomogę bo nie znam sie na tym, klasyczna markiza wg. mnie zepsuje Wasz domek wyglądem. Przyszło mi do głowy, żeby zainstalować zwykłe szyny i zawieszać zasłony obciążane od dołu- jakieś białę , np.lniane. No i jeszcze żeby od góry daszku nad tarasem zainstalowac 2 poprzeczne belki=kantówki wzdłuż całego daszku i puscić tam pnącza o sporych lisciach. Nie wiem jaką masz ziemię- na piasek może być rdestówka, winorośl japońska, na lepsze ziemie milin amerykański, winobluszcz trólistkowy czy pięcioklapowy, wiciokrzewy, powojniki botaniczne- np. tangucki i te gatunki co na piachy. Oczywiśćie co roku trzeba będzie pędy włażące na rynnę, ale moim zdaniem warto. Zieleń da cień a nie spowoduje zaduchu.
    Poza tym jednak posadziłabym drzewo w pobliżu tarasu dające cień. Można kupić większe, to będzie szybszy efekt a i tak znacznie niższe koszty niż markiza.
    REKLAMA

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Nie wiem czy będzie Ci to odpowiadać ale wydaje mi się że nieźle sprawdziły by się rolety bambusowe czy ratanowe. Masz wszystko w drewnie więc powinny pasować. System zwijania jest prosty wręcz prostacki. Dwie rolki, jeden zacisk i kawałek sznurka ale działa sprawnie. Chronią od słońca dając taki dosyć przyjemny półmrok a równocześnie są przewiewne. Montowanie i demontowanie prostsze niż firanki, po prostu wiesza się taką roletę na 2 haczykach. No i cena. Ciężko będzie znaleźć coś tańszego.
    mam w domu na wsi w oknach takie z Ikei i funkcję ograniczania nagrzewania domu spełniają bardzo dobrze, jedyny kłopot z nimi to że co kilka lat trzeba sznurek wymienić, bo się wyciera i zaczyna ślizgać.

  4. #4

    Domyślnie

    Z moich obsrwacji tróklapowiec w piewszym roku jest wstanie pokryć 2 m kw. Winogrona rosną wolniej i nie owocują od razu. Ale warto je posadzić, gdy się rozrosną wyciąć tróklapowca i będzie nie tylko przyjemnie ale i smacznie jesienią. warto wybrać kilka róznych odmian bo rzadko trafia się na właściwy szczep za pierwszym "strzałem" Pozdrawiam
    A co do drzewa:
    orzech daje cień jak w piwnicy, pod lipą ładnie pachnie ale śmieci i brudzi olejkami, brzoza cień jak firanka i śmieci, kasztan jest w miarę wporzo tylko jesienią bombarduje

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    jest jeszcze parę innych gatunków pod którymi miło sie odpoczywa.
    Robinia 'Frisia' da jasny cień , jej listki nawet jak nie zagrabisz nie zniszczą trawnika.
    Miło się siedzi pod katalpą = ma duże liscie, daje miły cień ( ale miejsca musi byc zaciszne)
    Grujecznik japoński- śliczny,smukły, cień nie za głęboki, świetlisty. Podobno jak spadaja mu liscie, pachną ciastkami, jednak mam do 4 lata i nie wywąchałam tego zapachu.
    Klon tatarski podgat. ginnala- urodziwy, przyjemny cień, nie duże drzewko, tak samo z dereniem jadalnym ( ten ma ładne kwiaty na przedwiośniu)
    Ja jeszcze lubię leszczynę, super dla odpoczynku, choć cień głębszy.
    Osobiście nie boję się cienia, natomiast przeraża mnie jego brak.
    REKLAMA

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    magnolia - ogrodzie botanicznym daje się wyczuć na kilka metrów od drzewa. Jak spacerowałam jesienią po ogrodzie dendrologicznym przy uczelni, to to drzewo znalazłam właśnie po zapachu. Mnie przypomina watę cukrową (karmelizowany cukier). Co dziwne nie da się wyczuć zapachu wąchając jeden liść.

    Ja zwykle radzę sadzić samotnie na trawniku (jeśli nie ma pod spodem rabat, tylko sama trawa), drzewa z dużymi liśćmi, które jest łatwo wygrabić jesienią z trawnika - klony lub katalpy.

    W przypadku tego konkretnego tarasu zainwestowałam bym w rolety bambusowe, a drzewo i tak posadziła. Póki nie podrośnie roleta będzie chronić.
    Warto obszyć roletę od dołu ciężarkami ołowianymi (jak do zasłon) lub zamocować na krawędzi dolnej pętelki, a w posadzce tarasu lub u podstawy słupów zamontować małe haczyki. Zahaczając pętelki o haczyki unikniemy powiewania spuszczonych rolet w czasie wiatrów.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Zasadzę sie tej jesieni na mojego grujecznika- będę wąchać codziennie. Ale on i bez zapachu jest wg. piękny. Dzięki Elfir.
    REKLAMA

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewski Zobacz post
    Witam !!

    Mam pytanko. Mamy taras, jak widać na zdjęciach. Mamy problem, że jest on od strony zachodniej. Codziennie popołudniu, mniej więcej od 16 do zachodu słońca słońce świeci na cały taras. Chcielibyśmy mieć możliwość zasłonięcia sobie jakiejść markisy, rolety na końcu tarasu, która zasłoniła bym nam słońce. Temperatura w wakacyjnym czasie dochodzi do 50 stopni. Jak tam usiąść i zjeść obiad czy coś takiego. Markiza, lub inne rozwiązanie powinno być proste w obsłudze, a także żeby można to było schować na zimę lub w dni deszczowe.
    witam Ewski
    doskonale Cię rozumiem -sama miałam taki dylemat ,a powiem Ci więcej -od słońca jeszcze znajdziesz osłonę ,ale w Polsce to zachodnie wiatry są bardziej dokuczliwe i ja tego problemu nie potrafię skutecznie rozwiązać (mieszkam 6 lat) . Od zachodniej strony mam powieszone rolety bambusowe -wytrzymują średnio 3 sezony ( oczywiście demontujemy je jesienią ) i jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie bo można je ostawiać na dowolnej wysokości, a że latem słoneczko jest wysoko więc nie trzeba ich całkowicie rozwijać
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rolety.jpg
Wyświetleń:	3011
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	56173 to jest zdjęcie z wczoraj ok godz 17,00 temp. ok 30st a na tarasie można swobodnie posiedzieć i nawet czytać ulubione lektury

    ps ...piekny domek wybudowałaś

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ewski

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Otwock Wielki
    Kod pocztowy
    05-480
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję, za radę, ale chyba skorzystam z pomysłu na drewnianą kratkę z roślinnością. Dziękuję za zaangażowanie i za ocenę naszego domku.

  10. #10

    Domyślnie

    Ewka, aż chciałoby się z Tobą posiedzieć, super

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony