dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Okna na firmę jaki VAT (8% czy 23%)

    Witam
    Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, mam nadzieję że tak. Przejdę do rzeczy. Chcę wymienić okna. Jest to kamienica, blok całkowicie mieszkalny. Ja prowadzę tam firmę, nikt tam nie jest zameldowany. Ja jestem właścicielem tego mieszkania. Zameldowany jestem gdzie indziej. I teraz większość firm mówi że jeśli chcę okna z montażem na firmę to płacę 23% VAT. Dwie firmy, jedna to duży salon firmowy w wojewódzkim mieście, druga mniejsza lokalna firma powiedziała że jeśli jest to budynek mieszkalny (nie ważne że prowadzona jest tam działalność gospodarcza) to mogę zakupić okna z montażem na 8% stawkę VAT. I że na taką stawkę VAT wystawią fakturę. Może ktoś kto zakłada okna wytłumaczy mi jak to z tym jest dokładnie. Bo 15% drogą nie chodzi. Byłbym bardzo wdzięczny.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    jak weźmiesz na firmę to przecież cały vat sobie odliczysz, a kwotę netto jeszcze w koszta wrzucisz...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  3. #3

    Domyślnie

    Nie każda firma jest Vatowcem. w niektórych sytuacjach jest to nieopłacalne. Właśnie tak jest u mnie.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Malwina03
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Kod pocztowy
    05-140
    Posty
    164

    Domyślnie

    jak kupujesz same okna i montujesz sam albo z inna firmą to okna 23% a montaż 8%. jak kupisz okna z montażem od jednej firmy to masz 8% - jest to wtedy usługa montażu z ich materiałem czyli oknami

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Malwina03 Zobacz post
    jak kupujesz same okna i montujesz sam albo z inna firmą to okna 23% a montaż 8%. jak kupisz okna z montażem od jednej firmy to masz 8% - jest to wtedy usługa montażu z ich materiałem czyli oknami
    Po co piszesz takie wątpliwej jakości porady? Stawka obniżona w wysokości 8% dotyczy obecnie tylko budynków objętych programem budownictwa społecznego. Obecnym przeznaczeniem lokalu nie są cele mieszkaniowe lecz prowadzenie działalności gospodarczej. Można dywagować czy zmieniono przeznaczenie lokalu czy nie. Niezależnie jednak od tego, jeżeli autor postu zalicza koszty utrzymania całego lokalu do kosztów działalności gospodarczej (a tak jest z tego co wiem z prywatnej korespondencji) - czyli przeznaczył go na działalność gospodarczą - to wg mnie nie można go już traktować jako lokalu mieszkalnego. Oczywiście jest szansa, że ewentualna kontrola z US tego nie wychwyci ale ja bym się nie narażał.
    Zresztą najlepszą poradą jest w tej sytuacji wystąpić pisemnie o wiążącą opinię do właściwego US. Koszt niewielki i można spać spokojnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Stawką VAT 8% objęta jest usługa w lokalu mieszkalnym. Ważne jest przeznaczenie budynku (lokalu). Każdy budynek czy też lokal posiada swoją klasyfikację i to jest istotne. Można wystawić fakturę VAT na firmę na usługę w lokalu mieszkalnym (stawkę VAT definiuje miejsce wykonania usługi a nie kto jest odbiorcą faktury) ze stawką 8% - ważne jest aby w treści faktury wykazać, że usługa była wykonana w lokalu mieszkalnym, podać adres usługi, zastosować symbol PKOB.

    Trzeba pamiętać, że obecne przepisy tak jakby "nakazują" założenie działalności w miejscu zamieszkania osoby fizycznej (dotyczy działalności prowadzonej przez osobę fizyczną) - rejestrując działalność "z urzędu" we wpisie widnieje adres zameldowania, nawet jeśli działalność prowadzona jest gdzie indziej. Jest wiele osób pracujących w domu - zatem to, że pod danym adresem jest zarejestrowana działalność gospodarcza nie znaczy wcale, że lokal nie jest już mieszkalny.
    Ważne jest "czego jest więcej" - mieszkania czy działalności

  7. #7

    Domyślnie

    W mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Więc można powiedzieć że jest same biuro (w sumie 3 pokoje, w jednym tylko pracuje, stoi biurko i tyle). Ja mieszkam gdzie indziej. Choć czasem sie zdarza ze zanocuje w biurze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony