dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 65
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darekl27

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rymanów
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    3

    Domyślnie folia czy papa

    Witam
    W tym roku planuję postawić dach. Pokrycie dachówka Roben Fleming.
    Region w którym się buduje charakteryzuje się dużymi wiatrami. Zdarza się że wiatr pada poziomo. Mam pytanie co będzie lepsze dla mnie papa czy folia np. Tyvek.
    Kolejna sprawa to jaka papa. Papy wierzchniego krycia maja posypkę ale są nieomal dwa razy droższe od pap izolacyjnych (bez posypki). Czy to będzie miało znaczenie pod dachówką??

    Proszę o opinię.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darekl27

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rymanów
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    3

    Domyślnie

    a zapomniałem nachylenie dachu 43 stopnie

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Dachówka leży na łatach to dla niej i tak nie ma znaczenia co znajduję się pod łątą i kontrłatą, aby było wentylowane i szczelne. wiadomo deski i papa wydaje się być rozwiązanie bardzo trwały, o ile zostają zachowane zasady sztuki budowlanej. Rozbierałem dachy z 30 letnią papą i jedynym śladem degradacji było brak posypki, reszta ok, bez ubytków. Membrana za 30 lat nie wiem czy będzie nadawała się do użytkowania, a na pewno jakikolwiek remont będzie wiązał się z jej dużą naprawą.
    Ja bym jednak polecił deski i papę, ale podkładową termo, np Icopal V60 S24 lub Werner V60 S 30. Obie na welonie a nie na tekturze więc wytrzymalsze na rozerwanie i mnie podatne na dziurawienie ( Icopal 2,4mm, Werner 3,0mm grubości). Dodatkowo można, ale nie trzeba, grzać łączenia dla uzyskania lepszej szczelności. Do montażu takiej papy używam wkrętów montażowych ocynkowanych z szerokim , płaskim łebkiem, wkręcanych na łączeniach papy i na krawędziach, a środek papy przytrzymuję kontrłata.
    Według mnie są one dużo lepsze od papiaków, nie wychodzą z deski, a ryzyko przerwania papy bardzo niewielkie, bo moment docisku określa się na wkrętarce.
    Cena za m2 podkładu termozgrzewalnego: 6,5 - 8 zł brutto a więc w cenie bardzo dobrej membrany na deskowanie. Przy kompleksowym zamawianiu towaru z jednej hurtowni na pewno można liczyć na 10 - 15% rabat, warto się targować.
    Firmy dekarskie też mają duże rabaty to i u wykonawcy można się upomnieć.
    Zwykłą izolacyjna też daje radę, jednak trzeba na pewno zwracać bardziej uwagę na łatanie każdej dziurki lepikiem, łatwiej ją przerwać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał darekl27 Zobacz post
    opinia
    Wydaje się ze pomysł z papą jest dobry bo papa ma swoją wytrzymałość i izolacyjność - na pewno poszycie będzie trwalsze.
    Natomiast dochodzi jeszcze jeden warunek = ekonomiczny koszty pokrycia deskami i papą będzie ok 5--6 krotnie większy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Jeżeli dach ma być deskowany to dochodzi tylko zwiększony koszt robocizny położenia papy, bo dobra membrana w cenie papy podkładowej termo.
    Chyba, że był projekt bez desek. A cena za 100m2 dachu: deski + papa + robocizna to około 1600+ 780+ 1500 = 3880 , folia: membrana+ montaż to około 975+ 500= 1475 dla dachu prostego z założeniem 10% odpadu.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    A jak jest z wentylacją deskowanego dachu z papą, chodzi mi konkretnie o układanie wełny ?

    edit: Mam na myśli różnice w stosunku do dachu deskowanego pokrytego membraną.
    Ostatnio edytowane przez tomek4 ; 07-03-2011 o 14:25

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Przy deskowaniu należy bezwzględnie zachować około 2,5cm dylatacji między wełną a deską, przy membranie niby mogą się stykać, ale doradcy techniczni również zalecają zachowanie szczeliny. Membrana powinna być w lekkim zwisie( czyli ok. 1,5 cm różnicy od lini prostej od krokwi do krokwi) aby po dotknięciu do niej wełny pozostała szczelina wentylacyjna przy krokwiach na całej długości, teoretycznie. W praktyce często ten co ociepla wpycha wełnę na ścisk tworząc górki w stronę pokrycia właściwego, i tu właśnie zalecana dylatacja jest potrzebna.

    Przy deskowaniu należy pamiętać o wlocie przy murłacie i wylocie powietrza w kalenicy.
    Ostatnio edytowane przez bodeek ; 07-03-2011 o 14:54

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienie, a właściwie potwierdzenie słów sprzedawcy.
    Miałem dylemat podobny do autora. Miało być deskowanie i papa, na to dachówka.
    Sprzedawca nie miał interesu w tym by doradzić folię, bo i tak papę miałem od niego brać.
    Po prostu powiedział, że ocieplanie poddasza jest, z racji braku paro-przepuszczalności papy, bardziej skomplikowane i jeżeli mam wątpliwości co do jego wykonania, lepiej wybrać folię. Trudniej to zepsuć.

    Tak też zrobiłem.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Często widziałem jak wełna była za ścisło ułożona przy foli o małej przepuszczalności i nie dawała rady z odprowadzeniem wilgoci, czyli była wilgotna wełna stykająca się z membraną.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    papa.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Dziękuję za wyjaśnienie, a właściwie potwierdzenie słów sprzedawcy.
    Miałem dylemat podobny do autora. Miało być deskowanie i papa, na to dachówka.
    Sprzedawca nie miał interesu w tym by doradzić folię, bo i tak papę miałem od niego brać.
    Po prostu powiedział, że ocieplanie poddasza jest, z racji braku paro-przepuszczalności papy, bardziej skomplikowane i jeżeli mam wątpliwości co do jego wykonania, lepiej wybrać folię. Trudniej to zepsuć.

    Tak też zrobiłem.
    Witam. Jak folie wybrales? Mam ten sam klopot. Dach ma byc deskowany i na to dachowka. Pozdr.
    Michal

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Membrana powinna być dobrej firmy, z doświadczeniem, np. Tyvek, Dorken, Corotop, czy Polska Marma Dachowa 3.
    Ważny jest współczynnik oporu dyfuzyjnego( Sd) najlepiej poniżej 0.02m, czyli taka membrana stanowi taki opór dla pary wodnej jak 2 cm powietrza.
    Natomiast sama paroprzepuszczalność powinna być powyżej 1200g/m2/24h, ale zależy ona w dużej mierze od warunków w jakich była badana membrana. Wytworzenie dużej różnicy ciśnień pomiędzy stronami badanego materiału, skutkować będzie dużą ilością pary wodnej przepływającej w jednostce czasu. Często bywa tak że membrana dachowa niskiej jakości może mieć wartość przepuszczalności nawet 2 krotnie przekraczającą parametry wysokiej jakości membran dachowych.
    Dlatego uważam, że nie warto szukać membran firm nie znanych.
    Kiedyś byłą nawet akcja, że firma " krzak" produkowała membranę z towaru znanej firmy, z tym że ten towar to był jedynie jednym z elementów składowych membrany właściwej i bez pozostałych warstw był g.. warty. Było to chyba na e- dachy i nawet na stronie producenta membrany z której ta warstwa pochodziła.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    eniek

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie daj sie wkrecic na pape lepiej jest zalozyc membranę wyjdzie cie duzo taniej pozatym lepiej odprowadzi wilgoc , jak zapapujesz to wentylacja miedzy welna a deskami bedzie minimalna ,co prawda mozna jeszcze wyciac szczeline wentylacyjna na kalenicy i zrobic wieksza przerwe miedzy deskami a welna ale i tak jest duzo mniejsza cyrkulacja niz przy membranie . a o długowieczność za bardzo sie nie martw nie ma dostepu uv to i dlugowiecznosc wzrasta jak u membrany tak i u papy
    Szukam taniego i dobrego AC

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniek Zobacz post
    Nie daj sie wkrecic na pape lepiej jest zalozyc membranę wyjdzie cie duzo taniej pozatym lepiej odprowadzi wilgoc , jak zapapujesz to wentylacja miedzy welna a deskami bedzie minimalna ,co prawda mozna jeszcze wyciac szczeline wentylacyjna na kalenicy i zrobic wieksza przerwe miedzy deskami a welna ale i tak jest duzo mniejsza cyrkulacja niz przy membranie . a o długowieczność za bardzo sie nie martw nie ma dostepu uv to i dlugowiecznosc wzrasta jak u membrany tak i u papy
    Nie daj się wkręcić na to co cytuje.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Witam. Jak folie wybrales? Mam ten sam klopot. Dach ma byc deskowany i na to dachowka.
    Sorry, że tak późno odpisuje, ale dopiero teraz zauważyłem Twój post.
    Folie mam Aquatec 180 na pełne deskowanie.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Folia na pełne deskowanie to nieporozumienie! Jak folia to po co deski?! Jak deski/OSB to papa. Co może powiedzieć o folii ten kto nie poprawiał (naprawiał, przerabiał) kilkuletniego dachu na którym zastosowano folię? Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Osiem miesięcy temu też stałem przed dokładnie tym samym wyborem Aquatec 180 + deskowanie ale ostatecznie wygrała papa z SBS na płytach OSB 18mm. Zgadzam się w 100 procentach Andrzejem Wilhelmi jak i chyba z większością opinii na forum że na deskowanie/OSB tylko papa. Z decyzji jestem zadowolony jak na razie zero przecieków aha Aquateca 180 dałem na garaż bez desek i trochę żałuję ale przekonam się o trwałości tych dwóch technologii w praktyce.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał aces Zobacz post
    Osiem miesięcy temu też stałem przed dokładnie tym samym wyborem Aquatec 180 + deskowanie ale ostatecznie wygrała papa z SBS na płytach OSB 18mm. Zgadzam się w 100 procentach Andrzejem Wilhelmi jak i chyba z większością opinii na forum że na deskowanie/OSB tylko papa. Z decyzji jestem zadowolony jak na razie zero przecieków aha Aquateca 180 dałem na garaż bez desek i trochę żałuję ale przekonam się o trwałości tych dwóch technologii w praktyce.
    Czesc. Czyli jednak nalezy przyjac, ze papa zdaje sie byc pancerna w stosunku do folii. Jaka pape zastosowales? Michal

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darekl27

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rymanów
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    3

    Domyślnie

    Okolice Krosna to bardzo wietrzna kraina. Jest pewne że duża ilość śniegu będzie pod dachówką zalegała.
    Kolega zastosował tanie rozwiązanie czyli krokwie, folia, i dachówka. Zrobił to w tamtym roku w wrześniu, teraz mówi zauważył dużą ilość śniegu pod dachówką na foli i trochę go to martwi. Czy oby napewno to będzie szczelne??

    Pytanie to Pana Andrzeja jaką papę zastosować aby nie przepłacać??

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalz2x Zobacz post
    Czesc. Czyli jednak należy przyjąć, ze papa zdaje się być pancerna w stosunku do folii. Jaka pape zastosowales? Michal
    Zastosowałem papę do mocowania mechanicznego oraz zgrzewania z SBS 30mm grubości z drobnoziarnistą posypką na podkładzie z włókniny poliestrowej o ile dobrze pamiętam była to MATIZOL - GORBIT STANDARD PZ PYE PV 140 S 30, PODKłADOWA. Za radą Andrzeja W. sprawdziłem organoleptycznie podatność na 'rozdzieranie' mam nadzieję że dokonałem słusznego wyboru jeśli chodzi o papę. Co do wyboru folia-papa jestem w 100% przekonany o słuszności.
    Ostatnio edytowane przez aces ; 12-03-2011 o 11:48

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony