dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 150
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 3789

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    No z ogrzewaniem faktycznie nie sprowadzał bym tematu do jednego zdania bo się nie da. Jednak może zacznijmy od nowa mam na uwadze dwa modele jeden firmy Traidenis-pol model NV i druga Bio hero model MIDI. Na tą drugą jest aktualnie promocja, jednak i tak zakup planuje nie wcześniej jak za miesiąc. Wg opisu nie ma tam żadnych skomplikowanych technologii, no i cena poniżej 8 tyś. do akceptacji. Czy są to firmy i modele godne polecenia?
    Faktycznie lepiej dobrze zapoznaj się z forum jest sporo ciekawych informacji. A co do wyboru urządzeń najpierw określ swoje potrzeby i wymagania. Jeśli kryterium wyboru jest tylko cena to są OK.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Jeśli kryterium wyboru jest tylko cena to są OK.
    No niee! Nie pisz takich rzeczy, proszę.
    NV jest dobre? Bo tanie?

    Możemy sobie dyskutować, dlaczego jakaś oczyszczalnia jest lepsza od innej, ale nie schodźmy poniżej pewnego poziomu, bo to już nie ma nic wspólnego z fachowym doradzaniem. Jeśli kryterium jest cena, to od tego jest allegro, a nie forum muratora.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beja Zobacz post
    No niee! Nie pisz takich rzeczy, proszę.
    NV jest dobre? Bo tanie?

    Możemy sobie dyskutować, dlaczego jakaś oczyszczalnia jest lepsza od innej, ale nie schodźmy poniżej pewnego poziomu, bo to już nie ma nic wspólnego z fachowym doradzaniem. Jeśli kryterium jest cena, to od tego jest allegro, a nie forum muratora.
    To miała być tylko prowokacja słowna do zgłębienia tematu. Przy wyborze dowolnych urządzeń użytkownik powinien opanować chociaż minimum wiedzy aby nie zostać nabitym w butelkę. Często napotykamy klientów którzy sobie świetnie radzą z wstępną wiedza juz po kilku godzinach w sieci. Każdy kto szuka "dobrej" oczyszczalni powinien omijać takie wynalazki i określić czego faktycznie potrzebuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Mnie interesuje POŚ- "posia"(przydomowa oczyszczalnia ścieków) na razie monitoruje i zgłębiam temat, nie moja dziedzina.
    Rozprowadzanie / rozsączanie odpada, musi być max czysta technologia, wiem nie tania.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    doświadczenie w temacie oczyszczania wody czerpię z akwarystyki ( 3000 l + 1500l) złoże żwirowe pełni tam nie tylko funkcję oczyszczania mechanicznego ale także funkcję oczyszczania biologicznego dlatego do drenazu zbierającego dorzucam te same bakterie co do oczyszczalni.
    w przypadku tak dużego zrzutu wody z kąpieli nie nastąpi wypłukanie złoża biologicznego problem jak dla mnie wydufany jak antybiotyki zarzywane przez domowników podczas choroby. flora bakteryjna osadza sie na złożu którego nie da sie wypłukać w dobrej oczyszczalni co najwyżej można ją zubożyć ale bakterie mnożą się w postępie geometrycznym wię problemu nie ma jeżeli oczyszczalnia funkcjonuje poprawnie.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał vertragus Zobacz post
    doświadczenie w temacie oczyszczania wody czerpię z akwarystyki ( 3000 l + 1500l) złoże żwirowe pełni tam nie tylko funkcję oczyszczania mechanicznego ale także funkcję oczyszczania biologicznego dlatego do drenazu zbierającego dorzucam te same bakterie co do oczyszczalni. .
    W drenażu zbierającym już nie zachodzi doczyszczanie gdyż pełni on funkcję odbiornika ze złoża i transportuje w tym przypadku do zbiornika na deszczówkę. Czyli tak jakbyś wrzucał bakterie do zbiornika na deszczówkę. Mogą one jedynie wspomóc przeczyszczanie rury przepływowej.

    Cytat Napisał vertragus Zobacz post
    w przypadku tak dużego zrzutu wody z kąpieli nie nastąpi wypłukanie złoża biologicznego problem jak dla mnie wydufany jak antybiotyki zarzywane przez domowników podczas choroby. flora bakteryjna osadza sie na złożu którego nie da sie wypłukać w dobrej oczyszczalni co najwyżej można ją zubożyć ale bakterie mnożą się w postępie geometrycznym wię problemu nie ma jeżeli oczyszczalnia funkcjonuje poprawnie.
    Tak zagadnienie dotyczyło doboru oczyszczalni. Tak jak wspomniałem złoże bardzo stabilizuje proces oczyszczania i żywotność bakterii w przypadku przerw w dostawie energii lub dopływie świeżego ścieku. Jednak to nie zmienia faktu że przy dużych zrzutach chwilowych jakość ścieku oczyszczonego bez porcjowania niestety jest niska. Dotyczy to każdej technologii przepływowej. Problemem jest również zbyt mały bufor w osadnikach.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    w rurach drenażowych zbierających nie ale warstwie żwiru która otacza rury drenażowe już pproces oczyszczania zachodzi. ale jak zwykle ktoś pierwszy( z greckiego alfa) roztrząsa zagadnienie do poziomu nauki a nie wiedzy. to nie wykład akademicki tylko rozmowa na forum czyli rynku lub jak kto woli czasami na placu źrebięcym cordoby. nie piszemy pracy akademickiej tylko wymieniamy się doświadczeniami z działania już działających systemów i to część forum powinna być dla użytkowników tych instalacji a nie dla INSTALATORÓW, PRODUCENTÓW CZY SPRZEDAWCÓW. makiawelizm w czystej postaci( dla osób które będo chciały poprawić moją pisownie na forum pisze fonetyczni jak i nie używająć dużych liter wg mnie zachowuje w ten sposób charakter rynku/forum)

  8. #8

    Domyślnie

    @vertragus: tak jak zgadzam się z tobą, że forum to nie miejsce na doktoraty, tak w kwestii niechlujnej pisowni protestuję. Pomijanie zasad gramatyki i ortografii w piśmie to odpowiednik bełkotu w mówieniu. Rozumiem, że są różne dysleksje i inne modne i wygodne przypadłości, ale jeśli ktoś rozmyślnie się nie stara i ułatwia sobie pisanie kosztem czytelności, to odbieram to tak samo jak mruczenie czegoś cicho i niezrozumiale pod nosem. W efekcie - jako lekceważenie rozmówcy. Wydaje mi się, że szczególnie na forum / rynku / agorze czy w Hyde Parku trzeba się starać, aby słuchacze mnie zrozumieli.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Cena jest ważna, dla każdego, dla inwestora najniższa a dla sprzedawcy odwrotnie bo dostanie większą marzę. I żeby nie było przeczytałem kilka stron, i widzę że było pisane nt biohybrydy z ekopolu, wersja do 5 osób jest w moim przypadku zadowalająca. Dodatkowo przy tej robocie mam zamiar wykopać zbiornik na deszczówkę ok 5 tyś ltr. a to też kilka tysięcy więcej pln do wydania.
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vertragus
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    21

    Domyślnie

    temat rzeka więc nie przegladałem ale osobiście polecę oczyszczalnię biologiczną ZBB-7 wobet hydret posiadam dwa lata i nigdy nie miałem problemu. wodę z oczyszczalni rozprowadzam drenażem rozsączającym (100) zasypanym żwirem, pod warstwą żwiru znajduje się drenaż zbierający (80) wodę a oczyszczona woda z oczyszczalni poldlega kolejnemu etapowi oczyszczania poprzez złoże żwirowe. woda z drenażu zbierającego połączona jest z zbiornikiem na deszczówkę zbiornik 3 m/3 wykorzystywana jest do podlewania ogrodu. cała instalacja znajduje się na zboczu i róznica poziomów wynosi ok 9 m tak że nie grozi mi cofnięcie deszczówki do oczyszczalni. system się sprawdza i nigdy nie miałem problemu z zapachami podtopieniami itp. korzysta z tego 5 osób w wakacje ok 8 do 9, raz w roku wyworzę osad, oczyszczalnię ulepszyłem tylko pod tym względem że dorobiłem przyłącze do wywozu osadu nie trzeba zdejmować pokrywy. w okresie letnim dosypuję saszetki z bakteriami oraz dwa razy w roku dosypuję preparatu do odpowietrznika drenażu zbierającego. dlatego polecam jako inwestor prywatny nie instalator sprzedawca czy producent. projekt wykonałem jak i zrealizowałem samodzielnie działa i może ktoś pokusi się o taką realizację.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alfa-tech

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał vertragus Zobacz post
    temat rzeka więc nie przegladałem ale osobiście polecę oczyszczalnię biologiczną ZBB-7 wobet hydret posiadam dwa lata i nigdy nie miałem problemu. wodę z oczyszczalni rozprowadzam drenażem rozsączającym (100) zasypanym żwirem, pod warstwą żwiru znajduje się drenaż zbierający (80) wodę a oczyszczona woda z oczyszczalni poldlega kolejnemu etapowi oczyszczania poprzez złoże żwirowe. woda z drenażu zbierającego połączona jest z zbiornikiem na deszczówkę zbiornik 3 m/3 wykorzystywana jest do podlewania ogrodu. cała instalacja znajduje się na zboczu i róznica poziomów wynosi ok 9 m tak że nie grozi mi cofnięcie deszczówki do oczyszczalni. system się sprawdza i nigdy nie miałem problemu z zapachami podtopieniami itp. korzysta z tego 5 osób w wakacje ok 8 do 9, raz w roku wyworzę osad, oczyszczalnię ulepszyłem tylko pod tym względem że dorobiłem przyłącze do wywozu osadu nie trzeba zdejmować pokrywy. w okresie letnim dosypuję saszetki z bakteriami oraz dwa razy w roku dosypuję preparatu do odpowietrznika drenażu zbierającego. dlatego polecam jako inwestor prywatny nie instalator sprzedawca czy producent. projekt wykonałem jak i zrealizowałem samodzielnie działa i może ktoś pokusi się o taką realizację.
    Przy tak dużym spadku terenu można faktycznie wiele zdziałać grawitacyjnie. Oczyszczanie wody pościekowej przez filtr pionowy piaskowy daję świetne rezultaty i przy miąższości ok. 60 cm parametry są zbliżone do wody deszczowej a nawet lepiej. Przy zakopaniu rur drenażowych ważne jest wykonanie filtru pionowego wielofrakcyjnego gdyż każda nawet najlepsza oczyszczalnia niesie ze sobą jeszcze ładunek zanieczyszczeń do odpływu. Dlatego wodo po oczyszczalni nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania w zbiornikach zamkniętych (do deszczówki).

    W jakim celu dosypujesz preparaty do drenażu zbierającego?

    Przy wykonaniu oczyszczalni najważniejsza jest prawidłowa koncepcja całego systemu. Detale wykonania takie jak np. betonowanie zbiorników, ustawianie spadków na rurach 1 lub 2 - 2,5% itp. są istotne ale w małym stopniu wpływają na trwałość rozwiązań. Ważne jest jest aby rozwiązania dopasować do warunków gruntowych panujących na działce i dodatkowych warunków które musi spełnić oczyszczalnia.

    Przykład dopasowania oczyszczalni:

    Rozważamy oczyszczalnię przepływową np. BioHybrydę lub inną
    Ilość użytkowników: 6 - młoda rodzina z dziećmi
    Ilość łazienek: 2

    Największe zrzuty ścieków przypadają wieczorem (kąpiele) i co wówczas. Oczyszczalnia zaprojektowana na np. 0,9 m3/dobę przeliczana 0,9/24=0,0375 m3/h. Zakładając dodtkowo nierównomierność przepływu n=1,1 uzyskujemy 0,04125 m3/h. Co się w takiej sytuacji dzieje z oczyszczalnią w przypadku kąpieli wieczornej w 2 łazienkach na raz. Potężna ilość ścieku, która trafia do oczyszczalni wypłukuje bakterie mające oczyszczać ścieki do odpływu często taka oczyszczalnia działa w trybie awaryjnym przelewami. Całość trochę w tym przypadku ratuje złoże biologiczne, które stabilizuje proces i zabezpiecza przed pełnym pozbyciem się bakterii ale jakość wypływającego ścieku już nie jest zadowalająca.


    Jak uważacie co w takiej sytuacji należy wykonać? I jaką dobrać oczyszczalnię (nie chodzi o typ, producenta tylko rozwiązanie)? To jest jeden z przykładów jakie trzeba rozwiązywać przy dopasowywaniu oczyszczalni koniecznie trzeba tez przewidywać wiele dodatkowych sytuacji (np. zima z systemami deszczowymi) przepełnienia zbiorników deszczowych (zasuwy burzowe) itp.
    Ostatnio edytowane przez alfa-tech ; 29-04-2015 o 22:05

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Najrossądniej zastosować rozwiązanie, które posiada dozowanie/porcjowanie ścieków z osadnika do reaktora. Choć nie tylko samo dozowanie się liczy, wazne aby osadnik była na tyle duży by mozna stworzyć odpowiednią pojemnośc buforową - myślę, że 300-400L spokojnie powinno wystarczyć. Nawet jak ktoś wieczorem spuści po sobie dwie wanny wody po 100L to nie przelejemy tego przez oczyszczalnię tylko zgromadzimy w zbiorniku buforowym.
    Nic nie da jeśli ktoś ma dozowanie ścieków z osadnika do reaktora ale osadnik 1m3 lub mniejszy, w takim przypadku także przelejemy.
    Pisałem o tym juz kilka razy ale, badałem to ale więkoszość tutaj pisze, ze przepływówki są OK, że po co zbędna automatyka itp. Sory ale bez tego nie da się odpowiednio posterować praca urządzenia. Jak mówi, że taki NV prawidłowo oczyszcza ścieki, czy całe BIO-Hero to nie chce mi się wierzyć. Pobrałem i przebadałem już wiele próbek ścieków i potwierdza się jedna reguła - praktycznie każda przepływówka do 0,9m3/d nie osiąga zakłądanych parametrów. Kilka lat temu prof. Błazejewski z UP z Poznania napisał tak: "Przydomowe oczyszczalnie ścieków z osadem czynnym, szczególnie w klasycznym układzie przepływowym, nie są najlepszym rozwiązaniem problemu ścieków bytowych, ze względu na kłopoty i koszty eksploatacji. Nie są one zalecane do stosowania w oczyszczalniach o niewielkiej przepustowości (0,5-1,0 m3/dobę)."
    Nie sposób z tym się nie zgodzić.



    Cytat Napisał alfa-tech Zobacz post
    Przy tak dużym spadku terenu można faktycznie wiele zdziałać grawitacyjnie. Oczyszczanie wody pościekowej przez filtr pionowy piaskowy daję świetne rezultaty i przy miąższości ok. 60 cm parametry są zbliżone do wody deszczowej a nawet lepiej. Przy zakopaniu rur drenażowych ważne jest wykonanie filtru pionowego wielofrakcyjnego gdyż każda nawet najlepsza oczyszczalnia niesie ze sobą jeszcze ładunek zanieczyszczeń do odpływu. Dlatego wodo po oczyszczalni nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania w zbiornikach zamkniętych (do deszczówki).

    W jakim celu dosypujesz preparaty do drenażu zbierającego?

    Przy wykonaniu oczyszczalni najważniejsza jest prawidłowa koncepcja całego systemu. Detale wykonania takie jak np. betonowanie zbiorników, ustawianie spadków na rurach 1 lub 2 - 2,5% itp. są istotne ale w małym stopniu wpływają na trwałość rozwiązań. Ważne jest jest aby rozwiązania dopasować do warunków gruntowych panujących na działce i dodatkowych warunków które musi spełnić oczyszczalnia.

    Przykład dopasowania oczyszczalni:

    Rozważamy oczyszczalnię przepływową np. BioHybrydę lub inną
    Ilość użytkowników: 6 - młoda rodzina z dziećmi
    Ilość łazienek: 2

    Największe zrzuty ścieków przypadają wieczorem (kąpiele) i co wówczas. Oczyszczalnia zaprojektowana na np. 0,9 m3/dobę przeliczana 0,9/24=0,0375 m3/h. Zakładając dodtkowo nierównomierność przepływu n=1,1 uzyskujemy 0,04125 m3/h. Co się w takiej sytuacji dzieje z oczyszczalnią w przypadku kąpieli wieczornej w 2 łazienkach na raz. Potężna ilość ścieku, która trafia do oczyszczalni wypłukuje bakterie mające oczyszczać ścieki do odpływu często taka oczyszczalnia działa w trybie awaryjnym przelewami. Całość trochę w tym przypadku ratuje złoże biologiczne, które stabilizuje proces i zabezpiecza przed pełnym pozbyciem się bakterii ale jakość wypływającego ścieku już nie jest zadowalająca.


    Jak uważacie co w takiej sytuacji należy wykonać? I jaką dobrać oczyszczalnię (nie chodzi o typ, producenta tylko rozwiązanie)? To jest jeden z przykładów jakie trzeba rozwiązywać przy dopasowywaniu oczyszczalni koniecznie trzeba tez przewidywać wiele dodatkowych sytuacji (np. zima z systemami deszczowymi) przepełnienia zbiorników deszczowych (zasuwy burzowe) itp.
    Ostatnio edytowane przez ArturStadnik ; 29-04-2015 o 22:27

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    A ja właśnie będę dokonywał wyboru BioEkocent 3300 albo Biohybryda 2500. Instalator namawia mnie na pierwszą bo ponoć jest zbiornik jest bardziej wytrzymały mechaniczne. Biohybryda jest trochę tańsza. Obie działają u piszących w tym wątku osób, obie nie sprawiają żadnych problemów. Trzeba podjąć jakąś decyzję...
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    A ja właśnie będę dokonywał wyboru BioEkocent 3300 albo Biohybryda 2500. Instalator namawia mnie na pierwszą bo ponoć jest zbiornik jest bardziej wytrzymały mechaniczne.
    To bardzo ważne, żeby mieć zaufanego instalatora i serwisanta, ale nie jestem pewien, czy to cała prawda. Pierwsza ma zbiornik z PEHD, a więc wybacza pewne uderzenia przy montażu, natomiast druga jest z laminatu, a więc jest sztywniejsza. Jaką wytrzymałość rozpatrujemy...?

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Obie działają u piszących w tym wątku osób, obie nie sprawiają żadnych problemów.
    A tu chyba sam siebie uspokajasz. Są opisy problemów. Pamiętam kilka o Biohybrydzie, bo ona w ogóle jest tu częściej opisywana.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Dzisiaj rozmawiałem jeszcze raz z instalatorem. Dalej poleca mi bioekocenta 3300. Twierdzi, że jego zdaniem ma lepsze zbiorniki z uwagi na PEHD, a laminat jest dobry na kajaki . Podejrzewam, że ma po prostu większą marżę na bioekocencie .

    Jak uważacie, instalacja oczyszczalni wraz ze studnią chłonną za 3000 zł to dużo czy mało? Nie wlicza się w to koszt materiałów i pracy koparki.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mik37
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    kielce
    Posty
    122

    Domyślnie

    Może czegoś nie doczytałem ale 3 tyś. zł bez koparki ? Rozumiem że za wiedze się płaci ale 3 tyś zł za pokierowanie pracami przez jeden góra dwa dni to jakiś absurd. U mnie jest sporo taniej więc moja rada szukaj dalej , sprawdzaj innych wykonawców i targuj się bo to żaden wstyd .

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik37 Zobacz post
    Może czegoś nie doczytałem ale 3 tyś. zł bez koparki ? Rozumiem że za wiedze się płaci ale 3 tyś zł za pokierowanie pracami przez jeden góra dwa dni to jakiś absurd. U mnie jest sporo taniej więc moja rada szukaj dalej , sprawdzaj innych wykonawców i targuj się bo to żaden wstyd .
    No właśnie, też mi się wydaje, że to absurdalnie dużo. Te 3 tysiące, to praca dwóch ludzi z łopatami i jednego nadzorującego. Facet twierdzi, że zajmie to 8 do 10 godzin. Mógłbym to zrobić sam z bratem, ale nie jestem pewny czy to dobrze zrobię. Przypominam, że będzie robiona studnia chłonna.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Właśnie skończyłem bardzo długą rozmowę z panem, który zaproponował mi oczyszczalnię AT. Nie myślałem nigdy o takim rozwiązaniu u siebie i na początku nie byłem zainteresowany, ale póxniej słuchałem z zaciekawieniem, bo facet mówił z sensem. Generalnie odradził mi wszystko co ma osadnik wstępny, ponieważ w jego opinii jest on źródłem - nie bójmy się tego słowa - smrodu. Powiedział, że oczywiście nie zawsze śmierdzi, ale najbardziej aromatyczne zapaszki wydostają sie z tego w lecie. Ma to sens, bo latem grawitacyjne odpowietrzanie działa tak jak grawitacyjna wentylacja czyli prawie wcale, więc faktycznie to możliwe.

    W AT ścieki nie śmierdzą, ponieważ są od razu napowietrzane i nie ma rozkładu beztlenowego. Zapytałem o ten nieszczęsny kosz na skratki do którego wpada surowy ściek, bo nie chciał bym w nim grzebać w celu odtykania. Facet jednak twierdzi, że to nie jest problem dla zwykłych ścieków (papier toaletowy, odchody), które są rozbijane poprzez bąble powietrza do postaci płynnej w ciągu maks. 1 godziny. Faktycznie, chusteczki nawilżane, waciki, patyczki do uszu, będą tam pływać i dobrze, bo nie zatkają innych elementów oczyszczalni. Wiadomo, że ja się ma oczyszczalnię, to jakiś reżim trzeba zachować bo to nie kanalizacja.
    Po rozmowie bardziej przyjaznym okiem spoglądam na tą oczyszczalnię. Na pewno będę chciał pooglądać jak się sprawuje u innych, a pan powiedział, że poda kontakt do użytkowników którym to montował. Ale najfajniejszą rzeczą o której się dowiedziałem jest urządzenie do odwadniania osadu. Podłącza się ten jak go nazwał "odkurzacz" do wężyka z powietrzem biegnącej z dmuchawy i jakiejś tam rurki w oczyszczalni (nie pamiętam jakiej, ale to mało istotne), a on filtruje ten osad zbierając go w biodegradowalnym worku. Później można ten osad wsypać do kompostownika, lub wymieszać z ziemią gdzieś pod kwiatkami. Jest tego ok. jednego wiadra. Myślę, że to fajna sprawa, bo nie trzeba wołać wozu asenizacyjnego, który kosztuje. Robi się to co pół roku, ale nawet jak by trzeba robić co 4 miesiące, to nie jest to problem, przynajmniej dla mnie. Bezobsługowa jest kanalizacja, a bezobsługowe oczyszczalnie to mit.

    A teraz posłucham Waszych opinii i przemyśleń, może trochę krytyki. No chyba, że ktoś ma i sobie chwali , to również proszę o wypowiedź.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Nie będę sie rozpisywał bo wiele razy już to czyniłem. Owszem, osadnik jest miejscem gdzie tworzą się odory, zachodza tam wstepne procesy oczyszczania ale nikt mi nie powie, że oczyszczalnia bez osadnika jest lepsza - napisze tak "g" prawda. Osadnik na kilka zadań, nie po to został stworziny aby go nie było.
    1. Osadnik ma za zadanie zatrzymac Ci wszystkie lementy stałe - te "duże" - jak nie przeszkadza Ci wyciaganie tego z kosza skratek to nie ma problemu
    2. Osadnik w domowej instalacji pełni także rolę takiego a'la separatora tłuszczu, warstwa tłuszczu zbiera się zawsze w górnej cześci zbiornika - a w takim AT gdzie Ci się zbierze? Czy Ty zdajesz sobie sprawę jak się to klei?
    3. Osadnik ma za zadanie usunąc część BZT i ZO - nie może zbyt wiele aby mikroorganizmy tlenowe miały co jeść
    4. Osadnik ma za zadanie uśrednić dopływający ściek - jesli w domu będziesz korzystał z normlanej chemii, bez zbędnego wariowania z jakimiś BIO itp to weź pod uwagę, że odpowiedniej wielkości osadnik uśredni ściek pod zwględem jakościowym, gdyby była to oczyszczalnia z dozowaniem to także ilościowym ale AT nie ma dozowania
    5. Osadnik to miejsce gdzie zbiera się osad wstepny i nadmierny - jak będzie miał taką pojemność jak w AT to co ile będziesz wywoził? Owszem, śą worki typu Draimad - to włoski produkt - czy zapytałes jaki jest koszt odwadniania? Ile kosztuja worki lub takowa usługa? Weź pod uwagę, że będziesz odwadniał i składował głównie osad nadmierny czyli po oczyszczaniu tlenowym - zawierajacy głównie związki organiczne, których ilość po odwodnieniu zmaleje (zazwyczaj ten osad jest uwodniony na poziomie 95%). A co z osadem wstepnym? Tam przeciez będziesz miał związki mineralne jak piaski, będziesz miał jakieś materiały, które się nie rozłożą - to też włozysz do tych worków? A przecież gdzieś musisz to gromadzić jak tam nie ma osadnika to grube codziennie wyciągniesz do kosza z Tworzywa, przesypiesz wapnem i będzie OK
    6. Powiem Ci, że na duzych oczyszczalniach gdzie kiedyś pominięto osadnik wstępny i zastosowano mikrosita dziś próbuje się modernizować usuwając mikrosita a wstawiajac osadnik wstępny.
    Jestem posiadaczem oczyszczalni z drenażem, mam osadnik 2m od tarasu, szczelne pokrywy - zakręcane na gwint i uszczelkowane, wentylację wysoką i nic nie czuję, zero odorów !!!!!
    Jak jesteś z okolic Wałbrzycha polecę Ci wykonawcę jak chcesz, porozmawiaj z nim - to nic nie kosztuje - ale to na priv jak będziesz sobie życzył.

    Miałem się nie rozpisywac a jednak coś o tych osadnikach napisac musiałem

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Właśnie skończyłem bardzo długą rozmowę z panem, który zaproponował mi oczyszczalnię AT. Nie myślałem nigdy o takim rozwiązaniu u siebie i na początku nie byłem zainteresowany, ale póxniej słuchałem z zaciekawieniem, bo facet mówił z sensem. Generalnie odradził mi wszystko co ma osadnik wstępny, ponieważ w jego opinii jest on źródłem - nie bójmy się tego słowa - smrodu. Powiedział, że oczywiście nie zawsze śmierdzi, ale najbardziej aromatyczne zapaszki wydostają sie z tego w lecie. Ma to sens, bo latem grawitacyjne odpowietrzanie działa tak jak grawitacyjna wentylacja czyli prawie wcale, więc faktycznie to możliwe.

    W AT ścieki nie śmierdzą, ponieważ są od razu napowietrzane i nie ma rozkładu beztlenowego. Zapytałem o ten nieszczęsny kosz na skratki do którego wpada surowy ściek, bo nie chciał bym w nim grzebać w celu odtykania. Facet jednak twierdzi, że to nie jest problem dla zwykłych ścieków (papier toaletowy, odchody), które są rozbijane poprzez bąble powietrza do postaci płynnej w ciągu maks. 1 godziny. Faktycznie, chusteczki nawilżane, waciki, patyczki do uszu, będą tam pływać i dobrze, bo nie zatkają innych elementów oczyszczalni. Wiadomo, że ja się ma oczyszczalnię, to jakiś reżim trzeba zachować bo to nie kanalizacja.
    Po rozmowie bardziej przyjaznym okiem spoglądam na tą oczyszczalnię. Na pewno będę chciał pooglądać jak się sprawuje u innych, a pan powiedział, że poda kontakt do użytkowników którym to montował. Ale najfajniejszą rzeczą o której się dowiedziałem jest urządzenie do odwadniania osadu. Podłącza się ten jak go nazwał "odkurzacz" do wężyka z powietrzem biegnącej z dmuchawy i jakiejś tam rurki w oczyszczalni (nie pamiętam jakiej, ale to mało istotne), a on filtruje ten osad zbierając go w biodegradowalnym worku. Później można ten osad wsypać do kompostownika, lub wymieszać z ziemią gdzieś pod kwiatkami. Jest tego ok. jednego wiadra. Myślę, że to fajna sprawa, bo nie trzeba wołać wozu asenizacyjnego, który kosztuje. Robi się to co pół roku, ale nawet jak by trzeba robić co 4 miesiące, to nie jest to problem, przynajmniej dla mnie. Bezobsługowa jest kanalizacja, a bezobsługowe oczyszczalnie to mit.

    A teraz posłucham Waszych opinii i przemyśleń, może trochę krytyki. No chyba, że ktoś ma i sobie chwali , to również proszę o wypowiedź.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    W AT ścieki nie śmierdzą, ponieważ są od razu napowietrzane i nie ma rozkładu beztlenowego.
    Jak nie ma rozkładu beztlenowego, to nie ma jego efektów. Zarówno tych smrodzących, jak i tych pozytywnych.

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Osadnik na kilka zadań, nie po to został stworziny aby go nie było.
    Krócej się tego nie da ująć. Też mam od kilku lat oczyszczalnię z osadnikiem przed samym wejściem do domu i częściej czuję szambo sąsiada niż odory z własnego osadnika. Nie pamiętam kiedy ostatnio był wyczuwalny smrodek. Jak chcę się przekonać czy osadnik działa (beztlenowo), to muszę podnieść pokrywę i konkretnie niuchnąć z wnętrza - po prostu wentylacja wysoka załatwia temat.

Strona 50 z 150

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony