dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 131 z 190
Pokaż wyniki od 2.601 do 2.620 z 3786
  1. #2601

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Panowie, szybkie pytanie. Stoję przed decyzją wyboru oczyszczalni. Po wielu analizach doszedłem do wniosku, że wbór ograniczę do dwóch SBRów tj. ZBS-4c lub ZBS-6c. Na stałe w domu obecnie będą 2 dorosłe osoby rozsądnie gospodarujące wodą. W niedalekiej przyszłości pojawi się zapewne potomstwo. Okazjonalnie (weekendowo) w domu pojawiać się będzie większa ilość osób.
    W kwestii warunków terenowych - piach poprzerastany niewielkimi warstwami gliny, trochę żwiru na głębokości ok. 1.5m. Ogólnie ponoć warunki terenowe pozwalają spokojnie zastosować u mnie POŚ. Na którą z ww. oczyszczalni więc postawić?. Zasadniczo myśląc przyszłościowo bardziej optymalnym wyborem wydaje mi się ZBS-6c chociażby ze względu na większy osadnik wstępny. Pytanie jednak, jak taka oczyszczalnia będzie pracować niedociążona?
    Teoretycznie to ZBS-4C będzie lepiej dostosowany do takiej ilości ścieków. Jednak ja z praktycznego punktu widzenia i tak brałbym ZBS-6C, gdyź ta większa pojemność zawsze się przydaje. Jeśli chodzi o niedociążenie to obie mają złoże biologiczne w komorze procesowej, które w takiej sutuacji się akurat przyda i zmniejszy, bądź nawet zniweluje ten problem. Przy okzaji zmniejszyć trzeba tryb działania. Przełącza się to na sterowniku.
    Nie mam za dużo klientów, którzy ZBS-6C użytkują tylko dla 2 osób, ale raczej nie narzekają na działanie takiego układu.

  2. #2602
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Dzięki za radę, prawdopodobnie zdecyduje się na ZBS-6C. Mam nadzieję, że posłuży kilka lat w miarę bezproblemowo.

  3. #2603

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszP1981 Zobacz post
    ...

    Waham sie pomiedzy:
    1) Ekopol BIO-HYBRYDA2500
    2) Haba SBR TYTAN WIRO 5
    3) Wobet Hydret ZBS-6C

    Najbardzie przemawia ddo mnie Haba, pozniej wobet, na koncy Ekopol.

    Jakies sugestie z Waszej stronny?
    Wracajac do pytania powyzej. Analizujac wyniki badan Wobetu i Haby, defacto z tego samego certyfikowanego laboratorium, Haba wypada lepiej.

    BZT 92,8 vs 97
    CHZT 85,5 vs 95,4
    Z 90 vs 97
    N 78 vs 88
    P 88 vs 88

    Dokladajac do tego ta sama cene i instalatora na miejscu zdecydowalem sie jednak na HABA.
    Dam znac za jakis czas jak sie sprawuje.

  4. #2604
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszP1981 Zobacz post
    Wracajac do pytania powyzej. Analizujac wyniki badan Wobetu i Haby, defacto z tego samego certyfikowanego laboratorium, Haba wypada lepiej.

    BZT 92,8 vs 97
    CHZT 85,5 vs 95,4
    Z 90 vs 97
    N 78 vs 88
    P 88 vs 88

    Dokladajac do tego ta sama cene i instalatora na miejscu zdecydowalem sie jednak na HABA.
    Dam znac za jakis czas jak sie sprawuje.
    Dobrze cię urobił wykonawca, że w procenty oczyszczenia uwierzyłeś. Mnie tak chciał zrobić, kiedyś handlowiec z Sotralentza, ale wyszło co i jak. Poczytaj sobie w instrukcji i gwarancji, kiedy masz gwarancję na stopień oczyszczenia. W procenty nie wierz, bo to było w labolatoriu, a w takiej domowej oczyszczalni to takich warunków nie ma. Przykład jest łatwy, aby to udowodnić, weź sobie poczytaj na wątku o MBBR i oczyszczalni Delfina. Ta firma na biologiczną oczyszczalnię na BZT5 daje aż 98%, a na wątku to nikomu to nie działa, czyli to kant. Wykonawca, pewnie ma dobrą cenę na tą od HABA i aby za dużo nie tłumaczyć dał procenty wysokie pod nos. Każdy kto chce kupić oczyszczalnię powinien sprawdzić to co rozumie, czyli ile ma komór, ile mają one pojemności i jak jest dmuchawa, na co jest sterowanie. Ja bym HABA nie brał, ale oprócz niej pilnuj ile da ci żwiru do wykopu.

  5. #2605

    Domyślnie

    Nikt mnie nie urobil, dane z badan z certyfikowanego laboratorium.
    Tak jak napisalem obydwie oczyszczalnie byly badane w tym samym laboratorium w czechach. Zdaje sobie sprawe iz warunki laboratoryjne ale sa scisle okreslone norma i obydwie oczyszczalnie przebadane w ten sam sposob.
    Jesli haba radzi sobie lepiej w labie niz Wobet w tych samych warunkach to dlaczego w codziennym uzytkowaniu mialoby byc inaczej??

  6. #2606

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszP1981 Zobacz post
    Analizujac wyniki badan Wobetu i Haby, defacto z tego samego certyfikowanego laboratorium, Haba wypada lepiej.

    BZT 92,8 vs 97
    CHZT 85,5 vs 95,4
    Z 90 vs 97
    N 78 vs 88
    P 88 vs 88
    Cytat Napisał ŁukaszP1981 Zobacz post
    Nikt mnie nie urobil, dane z badan z certyfikowanego laboratorium.
    Tak jak napisalem obydwie oczyszczalnie byly badane w tym samym laboratorium w czechach. Zdaje sobie sprawe iz warunki laboratoryjne ale sa scisle okreslone norma i obydwie oczyszczalnie przebadane w ten sam sposob.
    Jesli haba radzi sobie lepiej w labie niz Wobet w tych samych warunkach to dlaczego w codziennym uzytkowaniu mialoby byc inaczej??
    Czeski TUV SUD nie ma swojego stałego stanowiska badawczego do badania skuteczności oczyszczania. Dodatkowo same ścieki dopływające zgodnie z normą mogą mieć szerokie widełki w zakresie zanieczyszczeń, wiec mniejsza redukcja wyrażona w % dla bardziej stężonego ścieku będzie lepsza niż większa redukcja w % dla ścieku o niskiej zawartości zanieczyszczeń na wlocie.

    Także na podstawie tylko redukcji zanieczyszczeń nie możesz stwierdzić, że Haba jest lepsza.

    Tego można się dowiedzieć albo z pełnego raportu (niedostępny dla użytkownika) lub z deklaracji właściwości użytkowych, gdzie obok redukcji w % wymieniona jest wartość w mg/dm3 (można wyliczyć średnią wartość zanieczyszczeń ścieków surowych).

  7. #2607
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr&123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kościelec
    Kod pocztowy
    88-170
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Drodzy użytkownicy proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy mianowicie chciałbym zainstalować POŚ, ale mam słaby grunt tzn:
    - 40 cm wierzchniej ziemi
    -30 cm piaskowej z kamieniami
    -1,3 m gliny
    A później już pojawia się woda.
    Z tego co wyczytałem to potrzebuje Kopiec filtracyjny tylko czy przy tak wysokiej wodzie jest sens go robić.
    W jednej z firm z rejonu mówą że bez problemu i polecają mi oczyszczalnie sapling sbar mało o niej informacji, bardziej zbs 6c mi się podoba. Dodam że w domu na obecną chwilę 2+1 i w planach kolejne dziecko. Fundusze koło 15 tys powinno się uzbierać.

  8. #2608
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr&123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kościelec
    Kod pocztowy
    88-170
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dodam ze lustro w odwiercie stabilizuje się na 1,3 m głębokość

  9. #2609

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr&123 Zobacz post
    Dodam ze lustro w odwiercie stabilizuje się na 1,3 m głębokość
    Zły temat wybrałeś kolego. Tu jest mowa o oczyszczalniach biologicznych, a dla nich bez znaczenia jest poziom wody gruntowej i warstwy geologiczne.

  10. #2610
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr&123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kościelec
    Kod pocztowy
    88-170
    Posty
    4

    Domyślnie

    Może źle napisałem mój pierwszy post ale POŚ mi Dody gruntowej nie zlikwiduje. Ale wracając do tematu potrzebuje oczyszczalnie sbr która się u mnie sprawdzi mianowicie
    -3 osoby później 4 plus czasem goście
    -dobry zbiornik
    - dobrze rozwiązany sposób pompowania ścieków oczyszczony na nasyp bo chyba jest potrzebny.
    Jak wcześniej pisałem czy ktoś ma może POŚ Sapling sbar jak się sprawuje i czy warto ją brac. Bo o wobecie pozytywnie piszą.

  11. #2611

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Zły temat wybrałeś kolego. Tu jest mowa o oczyszczalniach biologicznych, a dla nich bez znaczenia jest poziom wody gruntowej i warstwy geologiczne.
    Piotr&123 pyta m.in. o dwa typy oczyszczalni biologicznych więc słuszny dział wybrał. Natomiast złe to jest Twoje stwierdzenie o braku współzależności pomiędzy oczyszczalniami biologicznymi i warunkami hydrogeologicznymi.

  12. #2612

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr&123 Zobacz post
    Może źle napisałem mój pierwszy post ale POŚ mi Dody gruntowej nie zlikwiduje. Ale wracając do tematu potrzebuje oczyszczalnie sbr która się u mnie sprawdzi mianowicie
    -3 osoby później 4 plus czasem goście
    -dobry zbiornik
    - dobrze rozwiązany sposób pompowania ścieków oczyszczony na nasyp bo chyba jest potrzebny.
    Jak wcześniej pisałem czy ktoś ma może POŚ Sapling sbar jak się sprawuje i czy warto ją brac. Bo o wobecie pozytywnie piszą.
    Przy wodzie na 1,3m bez kopca nie da rady. Dodatkowo nie bierz firmy z pierwszej łapanki która Ci będzie montowała oczyszczalnię, bo w takich warunkach zbiornik oczyszczalni trzeba odpowiednio posadowić.

    Co do Saplinga. Oczyszczalnie najprawdopodobniej proponują Ci zmagazynowaną od dłuższego czasu. Równie dobrze mogą zaproponować Ci BioDuo Sotralentza – bo kiedyś nabyli, mają na stanie i trzeba to sprzedać. Tylko warto się zastanowić, kto będzie serwisował oraz dostarczał podzespoły w razie ich awarii do oczyszczalni których już się nie produkuje.

    Co do pompowania na nasyp – masz opcję oczyszczalni wyposażonej w pompę lub przepompownię ścieku oczyszczonego za oczyszczalnią. Osobiście jestem zwolennikiem drugiego rozwiązania.

  13. #2613
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Znam byłego Saplinga i o podzespoły bym się w ogóle nie martwił. Automatyka produkowana przez firmę z Górnego Śląska, dmuchawa Secoch, elektrozawory - tutaj nie wiem od kogo, ale jest to pewien standard, chyba były Sotralentz pracuje na tym samym. Pompy mamutowe - typowe rurki kanalizacyjne, dyfuzor napowietrzający - rurowy jeśli dobrze pamiętam.

    Odnośnie pompowania ścieków - także jestem za tym aby była to nawet mini pompownia, ale zewnętrzny układ a nie pompa w zbiorniku oczyszczalni.


    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Przy wodzie na 1,3m bez kopca nie da rady. Dodatkowo nie bierz firmy z pierwszej łapanki która Ci będzie montowała oczyszczalnię, bo w takich warunkach zbiornik oczyszczalni trzeba odpowiednio posadowić.

    Co do Saplinga. Oczyszczalnie najprawdopodobniej proponują Ci zmagazynowaną od dłuższego czasu. Równie dobrze mogą zaproponować Ci BioDuo Sotralentza – bo kiedyś nabyli, mają na stanie i trzeba to sprzedać. Tylko warto się zastanowić, kto będzie serwisował oraz dostarczał podzespoły w razie ich awarii do oczyszczalni których już się nie produkuje.

    Co do pompowania na nasyp – masz opcję oczyszczalni wyposażonej w pompę lub przepompownię ścieku oczyszczonego za oczyszczalnią. Osobiście jestem zwolennikiem drugiego rozwiązania.

  14. #2614

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    Znam byłego Saplinga i o podzespoły bym się w ogóle nie martwił. Automatyka produkowana przez firmę z Górnego Śląska, dmuchawa Secoch, elektrozawory - tutaj nie wiem od kogo, ale jest to pewien standard, chyba były Sotralentz pracuje na tym samym. Pompy mamutowe - typowe rurki kanalizacyjne, dyfuzor napowietrzający - rurowy jeśli dobrze pamiętam.
    Z wymianą dmuchawy membranowej poradzi sobie spokojnie większość użytkowników. Pompy mamutowe z racji konstrukcji są*raczej nie do popsucia. Elektrozawory czy dyfuzory ogranie większość firm zajmujących się oczyszczalniami.

    Natomiast sterownik to już inna bajka. Znaczna część producentów oczyszczalni montuje sterowniki do których potrzebne jest hasło aby przeprowadzić czynności serwisowe lub zmianę czasu pracy podzespołów. Firma produkująca sterownik nie ma obowiązku podawania tego hasła dla klienta zewnętrznego (użytkownika), bo m.in. algorytm pracy jest własnością producenta oczyszczalni. W momencie gdy nie ma dostępu do serwisu Saplinga lub Sotralentza to nawet firma mająca pojęcie o oczyszczalniach nic nie poradzi bez hasła do sterownika w momencie gdy trzeba będzie coś przy tym sterowniku zrobić.

    Dlatego uważam, że kupowanie oczyszczalni które już nie są produkowane, a posiadają rasowe sterowniki jest sporym ryzykiem dla klienta.

  15. #2615
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Pompy mamutowe z racji konstrukcji są*raczej nie do popsucia.
    Tu się można zdziwić. Miałem kiedyś sytuację zgłoszoną przez użytkownika Delfina, że jeden mamut nie działa. Okazało się, że jakimś sposobem zapchał się osadem recyrkluowanym do osadnika wstępnego. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem.

  16. #2616
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr&123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kościelec
    Kod pocztowy
    88-170
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Będę musiał kogoś poszukać do wykonania oczyszczalni. A z dodatkowy zbiornikiem dobra rada zawsze będzie można wykorzystać wodę do trawnika. Jeszcze poczytam ślę ten zbs najbardziej mnie przekonuje a poza tym dość często na wątku się pojawia.

  17. #2617

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr&123 Zobacz post
    A z dodatkowy zbiornikiem dobra rada zawsze będzie można wykorzystać wodę do trawnika.
    Gadałem z geologiem.
    Generalnie powiedział żeby wody z oczyszczalni nie używać do podlewania. Pytałem o podlewanie ogródka działkowego.
    Geolog w ochronie środowiska w urzędzie miasta.
    Wspominał coś o bakteriach zawartych w tym co wypływa z oczyszczalni biologicznej.
    Było to rok temu.
    Może wypowiedzą się w tej sprawie znawcy tematu?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #2618

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Może wypowiedzą się w tej sprawie znawcy tematu?
    Woda z oszczani nie jest czysta bakteriologicznie np. komunalne mają lampy UV na wyjściu.

  19. #2619

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Woda z oszczani nie jest czysta bakteriologicznie np. komunalne mają lampy UV na wyjściu.
    Można jakieś dobre i cenowo zamontować?

    Tak by te bakterie wyeliminować?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #2620
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Wykorzystanie ścieków oczyszczonych do nawadniania powierzchniowego to bzdura i duże ryzyko. Owszem ścieki są oczyszczone ale z zanieczyszczeń, zdecydowanie gorzej może być pod względem bakteriologicznym. One mogą zawierać rożne mikroorganizmy chorobotwórcze. Można zastosować lampę UV, która niszczy DNA tych mikroorganizmów, ale to nie jest taka prosta sprawa. Lampa musi być dobrana obodpowiedniej mocy żarnika, ale to najmniejszy problem, lampa musi być w jakimś przewodzie, studzience. Aby było to skuteczne to mysi być dobrany odpowiednio długi czas naświetlania czyli odpowiednia prędkość przepływu ścieków, nie może być tak że będą one wypływały grawitacyjnie z różną predkiscią i w rożnej ilości. Jesli mabyć określona ilość w danym czasie to jakaś mini pompownia bysię przydała gdzie wydajnoscià i ciśnieniem wyregulujesz parametry i których napisałem. Pamietam kiedyś jak odbieraliśmy lampę dla jednej ze szwedzkich firm- oj kłopotów cała masa.


    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Można jakieś dobre i cenowo zamontować?

    Tak by te bakterie wyeliminować?

Strona 131 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony