dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 155 z 190
Pokaż wyniki od 3.081 do 3.100 z 3786
  1. #3081
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie ranking?

    Chcialbym, tak jak ktos niedawno pytal o ranking, ponowic temat. Mozna smialo pominac systemy drenazowe i przeplywowe i skupic sie na klasie SBR i podobne. Sam bede chcial kupic i zamontowac jakas oczysczalnie, Skala moze byc zywotnosc/awaryjnosc (dostepnosc czesci) i latwosc obslugi/automatyke/sterowanie, a cene kazdy moze sobie przeciez wybrac jaka odpowiada. Osobiscie rozwazam urzadzenia male 2-4, czy 2-6 osob i od 0,5 do 1 m3 dziennie. Z tresci wyszukalem takie nazwy:

    1. ZBS-4C, ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu
    2. ATC-P6, AT-8 - nie wiem kto to produkuje
    3. klaro5 - Graf (one2clean 5 pomijam, bo doczytalem ze to nie pelny SBR i nizszej jakosci)
    4. ECOROCK 900 - Biorock
    5. SBR tech 6 - Frukko
    6. BIO-HYBRYDA2500 - Ekopol?
    7. MONOBLOCK 2 - nie wiem kto to produkuje.
    8. BioDisc - Kingspan

    Nie wiem co jeszcze na tej liscie dostepnych w Polsce powinno sie znalezc, albo wyleciec z listy i jak ja uporzadkowac.
    Propozycje?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 08-06-2020 o 18:14

  2. #3082

    Domyślnie

    U mnie znowu mniej bakterii.
    Śmiem przypuszczać, że środek który dosypuję je ubija.
    Teraz nie wsypałem. Zobaczę za tydzień.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Mozna smialo pominac systemy drenazowe i przeplywowe i skupic sie na klasie SBR i podobne. Sam bede chcial kupic i zamontowac jakas oczysczalnie, Skala moze byc zywotnosc/awaryjnosc (dostepnosc czesci) i latwosc obslugi/automatyke/sterowanie, a cene kazdy moze sobie przeciez wybrac jaka odpowiada. Osobiscie rozwazam urzadzenia male 2-4, czy 2-6 osob i od 0,5 do 1 m3 dziennie. Z tresci wyszukalem takie nazwy:

    1. ZBS-4C, ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu
    2. ATC-P6, AT-8 - nie wiem kto to produkuje
    3. klaro5 - Graf (one2clean 5 pomijam, bo doczytalem ze to nie pelny SBR i nizszej jakosci)
    4. ECOROCK 900 - Biorock
    5. SBR tech 6 - Frukko
    6. BIO-HYBRYDA2500 - Ekopol?
    7. MONOBLOCK 2 - nie wiem kto to produkuje.
    8. BioDisc - Kingspan
    Ad.1 ZBS - chyba jedyny SBR który ma złoże biologiczne w komorze biologicznej, co jest dodatkowym plusem
    Ad2 ATC i AT - to są typowe przepływówki z ręczną regulacją zaworów
    Ad3 Klaro - dobry, sprawdzony niemiecki SBR - ma jedną zasadniczą wadę - dmuchawy Nitto Kohki - częsci w zasadzie niedostępne u nas
    Ad4 Ecorock nie jest SBRem, to złoże biologiczne zraszane. Wymaga wcześniej podczyszczenia ścieków w osadniku gnilnym, co wiążę się ze wszystkimi minusami takiego systemu, począwszy od nierównomiernego osiadania zbiorników i ryzyka powstania przeciwspadku
    Ad5 Nie słyszałem wcześniej - ale patrząc po znikomej ilości informacji na stronie producneta zapala się lampka ostrzegawcza. Pionowe układy wymagają głębszych wykopów i trzeba zwracać większą uwagę na poziom wód gruntowych.
    Ad 6 - typowa przepływówka, ma na tym forum swój watek, niestety mało przychylny
    Ad7 - Monoblock jest ze stajni Biorocka - czyli to samo co Ecorock. Nie jest to SBR. Tu osadnik jest zintegrowany z bioreaktorem w jedną bryłę. Bardzo dobra oczyszczalnia, niestety droga w zakupie.
    Ad8 - To też nie jest SBR. Podobnie jak Biorock Monoblock - bardzo dobra oczyszczalnia i równie kosztowna.

  4. #3084
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Asii

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-238
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Mam problem. Szukam biologicznej oczyszczalni ścieków na 6 osób. Proponują mi VH-6 lub oczyszczalnie Bio Easy Flow z firmy Haba. Która jest lepsza? Która wybrać? Jakie inne proponujecie?

  5. #3085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asii Zobacz post
    Witam wszystkich. Mam problem. Szukam biologicznej oczyszczalni ścieków na 6 osób. Proponują mi VH-6 lub oczyszczalnie Bio Easy Flow z firmy Haba. Która jest lepsza? Która wybrać? Jakie inne proponujecie?
    Jeśli chodzi o VH-6 to jest to oczyszczalnia pionowa z płyty raczej o słabej wytrzymałości. Nie ma automatyki to źle, a pojemność czynna na 6 osób około 1,8m3 o ile to dobrze na szybko policzyłem to jeszcze gorzej. Odradzam zakup bo to ani, technologia, ani pojemności, ani wytrzymałość.

    Nie wiem, czy zmieniło się coś u HABA, ale po grafikach na necie BIO EASY FLOW to chyba działa na takiej samej zasadzie jak ONE2CLEAN GRAF. Tylko u BIO EASY FLOW jest jakieś złoże, to plus, a minus to brak komór, czy jakiś przegród. Wydaje mi się, że złoże może z czasem być do czyszczenia, bo tłuszcz się tam przyklei. Zaznaczam, że to teoria, bo nie widziałem jej wnętrza na żywo. W ONE2CLEN jest pół przegrody i też to sprawy jakoś wybitnie nie ratuje. W BIO EASY FLOW masz pompę mechaniczną do odpompowania i nie wiem, czy to zaleta ?

    Obie wymienione przez Ciebie oczyszczalnie to modele podstawowe i poszukałbym lepszych. Na 6 osób, oczyszczalnia powinna mieć:
    - podział na komory,
    - sterowanie automatyczne,
    - recyrkulację osadu na elektrozaworze,
    - pojemność nie mniej niż 3,5m3 ( czyli prawie 2 x tyle co VH-6 ),
    - złoże biologiczne,
    - dmuchawę, którą można serwisować po uszkodzeniu membran ( SECOH, modele JDK-S, lub HIBLOW, modele HP )

    Wyższa technologia z wymienionymi uwagami ( zaletami ) tu już SBR.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 12-06-2020 o 10:36

  6. #3086
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Ad.1 ZBS - chyba jedyny SBR który ma złoże biologiczne w komorze biologicznej, co jest dodatkowym plusem
    Ad2 ATC i AT - to są typowe przepływówki z ręczną regulacją zaworów
    Ad3 Klaro - dobry, sprawdzony niemiecki SBR - ma jedną zasadniczą wadę - dmuchawy Nitto Kohki - częsci w zasadzie niedostępne u nas
    Ad4 Ecorock nie jest SBRem, to złoże biologiczne zraszane. Wymaga wcześniej podczyszczenia ścieków w osadniku gnilnym, co wiążę się ze wszystkimi minusami takiego systemu, począwszy od nierównomiernego osiadania zbiorników i ryzyka powstania przeciwspadku
    Ad5 Nie słyszałem wcześniej - ale patrząc po znikomej ilości informacji na stronie producneta zapala się lampka ostrzegawcza. Pionowe układy wymagają głębszych wykopów i trzeba zwracać większą uwagę na poziom wód gruntowych.
    Ad 6 - typowa przepływówka, ma na tym forum swój watek, niestety mało przychylny
    Ad7 - Monoblock jest ze stajni Biorocka - czyli to samo co Ecorock. Nie jest to SBR. Tu osadnik jest zintegrowany z bioreaktorem w jedną bryłę. Bardzo dobra oczyszczalnia, niestety droga w zakupie.
    Ad8 - To też nie jest SBR. Podobnie jak Biorock Monoblock - bardzo dobra oczyszczalnia i równie kosztowna.
    Czyli zawezyles liste do:

    1. ZBS-4C, ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu
    2. MONOBLOCK 2 - Biorock (choc nie sbr)
    3. BioDisc - Kingspan (tez nie sbr)
    ewentualnie 4.klaro5 - Graf - to co sie robi w tym modelu jak sie zepsuje dmuchawa?

    Czy cos jeszcze powinno znalezc sie na tej liscie?

  7. #3087

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Czyli zawezyles liste do:

    1. ZBS-4C, ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu
    2. MONOBLOCK 2 - Biorock (choc nie sbr)
    3. BioDisc - Kingspan (tez nie sbr)
    ewentualnie 4.klaro5 - Graf - to co sie robi w tym modelu jak sie zepsuje dmuchawa?

    Czy cos jeszcze powinno znalezc sie na tej liscie?
    Raczej z Wobetu zostawiłbym ZBS-5C i ZBS-6C, bo ZBS-4C ma jednak mniej zalet niż dwie pozostałe.

  8. #3088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    ewentualnie 4.klaro5 - Graf - to co sie robi w tym modelu jak sie zepsuje dmuchawa?
    Zostają w zasadzie trzy opcje (wszystkie złe):
    - serwis producenta oczyszczalni, który zapewne podzespoły do stosowanych dmuchaw ma jednak w słonych cenach (to może być odpowiedz, dlaczego zastosowano dmuchawę małopopularną z niedostępnymi na rynku częściami)
    - nowa dmuchawa innego, bardziej popularnego modelu w Polsce (z dobrych dmuchaw najpopularniejszy jest zdecydowanie Secoh)
    - próba zakupu przez zagraniczne serwisy, ale tu dostawa jest dłuższa, co przy uszkodzonej dmuchawie jest istotne.
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 17-06-2020 o 09:34

  9. #3089
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Raczej z Wobetu zostawiłbym ZBS-5C i ZBS-6C, bo ZBS-4C ma jednak mniej zalet niż dwie pozostałe.
    Rozumiem, ze nawet dla 3-4 osob model 4C jest mniej pozadany, czy to przez pojedynczy wlaz?
    5C i 6C maja chyba dosyc zblizona wydajnosc, nie moge znalezc karty katalogowej dla 5C, ktory jest troche innej konstrukcji, bo dwuplaszczowy i o przekroju walca. 6c w trybie sredniej wydajnosci jest dla 3 osob, w pelnej dla 6ciu i ma jeszcze tryb podwyzszonej wydajnosci. Moze wiesz jak to jest dla dla 5C?

  10. #3090
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Zostają w zasadzie trzy opcje (wszystkie złe):
    - serwis producenta oczyszczalni, który zapewne podzespoły do stosowanych dmuchaw ma jednak w słonych cenach (to może być odpowiedz, dlaczego zastosowano dmuchawę małopopularną z niedostępnymi na rynku częściami)
    - nowa dmuchawa innego, bardziej popularnego modelu w Polsce (z dobrych dmuchaw najpopularniejszy jest zdecydowanie Secoh)
    - próba zakupu przez zagraniczne serwisy, ale tu dostawa jest dłuższa, co przy uszkodzonej dmuchawie jest istotne.
    Czyli lista zmniejsza sie jeszcze do:

    1. ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu-Hydretu,
    2. MONOBLOCK 2 - Biorock (choc nie sbr, podobno daje rade)
    3. BioDisc - Kingspan (tez nie sbr, dobry ale drogi)
    4.klaro5 - Graf - ale trzeba sie liczyc po jakims czasie z wydatkiem okolo 600pln za nowa dmuchawe.

    Istnieje jakas jeszcze oczyszczalnia w podobnej klasie dla 4-5 osobowej rodziny, ktora mozna dopisac?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 17-06-2020 o 12:29

  11. #3091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Czyli lista zmniejsza sie jeszcze do:

    1. ZBS-5C, ZBS-6C z Wobetu-Hydretu,
    2. MONOBLOCK 2 - Biorock (choc nie sbr, podobno daje rade)
    3. BioDisc - Kingspan (tez nie sbr, dobry ale drogi)
    4.klaro5 - Graf - ale trzeba sie liczyc po jakims czasie z wydatkiem okolo 600pln za nowa dmuchawe.

    Istnieje jakas jeszcze oczyszczalnia w podobnej klasie dla 4-5 osobowej rodziny, ktoa mozna dopisac?
    To i tak już bardzo duży wybór oraz szeroki zakres cen. Najpierw na nich się skoncentruj oraz ustal co i za ile

  12. #3092
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    To i tak już bardzo duży wybór oraz szeroki zakres cen. Najpierw na nich się skoncentruj oraz ustal co i za ile
    eh, specjalist, wywolales mnie do tablicy, to prosze:

    Zbs-4c z drenażem 48 mb – 7550
    Zbs-5c z drenażem 48 mb – 9450
    Zbs-6c z drenażem 60 mb – 10950 do nich (i tych mniejszych) jest jeszcze jakis bonus i darmowa dostawa przy wplacie z gory
    MONOBLOCK 2 - okolo 14000 - bezpradowa
    BioDisc BA - 17200
    BioDisc BB - 19550
    klaro5 - 10200 +600 na dmuchawe pozniej

    Ja tutaj robie ranking, jak w temacie, a wlasciwie to nie ranking a liste tych ktore sa warte uwagi, dlatego pytam co jeszcze?
    To troche denerwujace kiedy kazdy sie czai zamiast napisac, szkoda czasu na wyszukiwanie po necie. Sa jeszcze inne, ale nic nie dopowiadacie:
    Alfa1 - Ekoproject.pl - 6200
    ClearFox - Ekoproject.pl - 13500
    SBR Easy Plast 4-6 Ornplast-net - 9800
    Biopura 6 - Kingspan - 10650
    Biopura 4 - Kingspan - 9050

    Dla siebie wezme pewnie zbs tylko jeszcze nie wiem dlaczego 5c a nie 4c, bo niewiele w sumie powiedzales na ten temat konkretow.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 17-06-2020 o 13:04

  13. #3093
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    5C i 6C maja chyba dosyc zblizona wydajnosc, nie moge znalezc karty katalogowej dla 5C, ktory jest troche innej konstrukcji, bo dwuplaszczowy i o przekroju walca. 6c w trybie sredniej wydajnosci jest dla 3 osob, w pelnej dla 6ciu i ma jeszcze tryb podwyzszonej wydajnosci. Moze wiesz jak to jest dla dla 5C?
    Najważniejsza różnica pomiędzy 5C i 6C to większa wytrzymałość zbiornika od 5C i dwukrotnie większy dopuszczalny naziom nad zbiornikiem (do 1 m).

    Tryby pracy w 5C:
    - tryb 1 - urlopowy
    - tryb 2 - rozruchowy
    - tryb 4 - średnia wydajność dla ok 3 osób
    - tryb 6 - pełna wydajność dla ok 5 osób
    - tryb 8 - krótkoterminowe zwiększenie wydajności

  14. #3094

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Dla siebie wezme pewnie zbs tylko jeszcze nie wiem dlaczego 5c a nie 4c, bo niewiele w sumie powiedzales na ten temat konkretow.
    To w sumie chyba błąd wobetu, że zbs-5C, można wstawić pomiędzy 4C i 6C, a to dla mnie coś zupełnie innego. Mają oni w ofercie oczyszczalnie SBR z jedną ścianką: zbs-4c i 6c oraz oczyszczalnie dwupłaszczowe, których najmniejszym modelem jest zbs-5c. Ma on pojemność podobną do zbs-6c, więc w sumie nie wiem, dlaczego nie jest na 6 osób. Wszystkie trzy oczyszczalnie mają pojemnik ze sterowaniem ten sam i z tą samo dmuchawą, Ogólnie to sam wobet, się zapędził nie wiem gdzie, bo mają w ofercie ze 3 typoszeregi oczyszczalni, które by starczyły na 3 osobne firmy.

    Wracając jednak do zbs-4c, to w stosunku do 5c ma on mniejszą pojemność i jeden właz. Ja zaś wolę gdy są jednak dwa włazy oraz większa pojemność

    Wiem, że jeszcze sporo innych oczyszczalni jest, ale jeśli nie będziesz w stanie porównać w prosty sposób głównych cech to będziesz miał coraz większy mętlik w głowie. Główne cechy to dla mnie: wytrzymałość zbiornika, łatwy dostęp, sterowanie automatyczne, dobra dmuchawa ( jeśli jest ), pojemność, ilość komór, złoże biologiczne oraz oczywiście technologia. To taki duży skrót

    "To troche denerwujace kiedy kazdy sie czai zamiast napisac "

    Jak mnie pytasz w prost, którą ja bym wziął dla siebie, to żadnej z tych co masz na liście . To wygląda na głupi kawał, ale skoro chciałeś to proszę bardzo: zbs-8c
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 18-06-2020 o 06:34

  15. #3095

    Domyślnie

    Sam właśnie rozglądam się za oczyszczalnią dla obecnie 3, a docelowo myślę 4 osób.
    Generalnie zastanawiałem się nad ZBS 4C, 6C oraz Graf ACTIBIO 6.

    Problemem jest u mnie wysoki poziom wód gruntowych około 80 cm. Czy tak wysoki poziom wód gruntowych może zaszkodzić zbiornikowi? Np zgniecenie przy wypompowywaniu osadu czy wybicie na wierz? A może iść w stronę ZBS 5-C która ma dwupłaszczowy zbiornik?
    Zależy mi na jak najrzadszym opróżnianiu zbiornika, ponieważ w okolicy mamy jakieś chore ceny wywozu szamba w okolicach 400 zł. I może głupie pytanie ale czy można samemu odpompować osad z oczyszczalni i użyć go np. jako nawóz pod drzewka?

    Dodam, że mam własną studnie i nie mam zamiaru zbytnio oszczędzać wody oraz dodatkowo będzie kocioł kondensacyjny oraz stacja uzdatniania wody. Więc tym bardziej wydaje mi się, że lepiej wziąć większą wersję żeby mimo to w miarę to działało.
    Ostatnio edytowane przez Pablikos ; 18-06-2020 o 13:54

  16. #3096

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablikos Zobacz post
    Sam właśnie rozglądam się za oczyszczalnią dla obecnie 3, a docelowo myślę 4 osób.
    Generalnie zastanawiałem się nad ZBS 4C, 6C oraz Graf ACTIBIO 6.

    Problemem jest u mnie wysoki poziom wód gruntowych około 80 cm. Czy tak wysoki poziom wód gruntowych może zaszkodzić zbiornikowi? Np zgniecenie przy wypompowywaniu osadu czy wybicie na wierz? A może iść w stronę ZBS 5-C która ma dwupłaszczowy zbiornik?
    Zależy mi na jak najrzadszym opróżnianiu zbiornika, ponieważ w okolicy mamy jakieś chore ceny wywozu szamba w okolicach 400 zł. I może głupie pytanie ale czy można samemu odpompować osad z oczyszczalni i użyć go np. jako nawóz pod drzewka?

    Dodam, że mam własną studnie i nie mam zamiaru zbytnio oszczędzać wody oraz dodatkowo będzie kocioł kondensacyjny oraz stacja uzdatniania wody. Więc tym bardziej wydaje mi się, że lepiej wziąć większą wersję żeby mimo to w miarę to działało.
    Z wodą gruntową na 80 cm nie ma żartów, dlatego dwupłaszczowy 5C będzie się lepiej do tego nadawał niż 4C, czy 6C i ACTIBIO-6. Jeśli chodzi o częstotliwość opróżniania osadu to pojemność robi swoje. Większa pojemność jest w ZBS-8C, ale to może być granica lub nawet za dużo na 3-4 osoby. W teorii możesz to sobie przełączać tam trybami ( wydajność w dół ). Zamiennikiem ZBS-8C na dwupłaszcz jest ZBS-7C ale nie miałem z nim za wiele do czynienia. Oba maja chyba taką samą pojemność i taki sam pojemnik techniczny.

    Pamiętaj, że osad w pierwszej komorze to pojęcie ogólne. Masz tam też i tłuszcze, dlatego nie robiłbym własnego odzysku osadu, jako nawozu pod drzewa.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-06-2020 o 07:45

  17. #3097
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablikos Zobacz post
    Sam właśnie rozglądam się za oczyszczalnią dla obecnie 3, a docelowo myślę 4 osób.
    Generalnie zastanawiałem się nad ZBS 4C, 6C oraz Graf ACTIBIO 6.

    Problemem jest u mnie wysoki poziom wód gruntowych około 80 cm. Czy tak wysoki poziom wód gruntowych może zaszkodzić zbiornikowi? Np zgniecenie przy wypompowywaniu osadu czy wybicie na wierz? A może iść w stronę ZBS 5-C która ma dwupłaszczowy zbiornik?
    Zależy mi na jak najrzadszym opróżnianiu zbiornika, ponieważ w okolicy mamy jakieś chore ceny wywozu szamba w okolicach 400 zł. I może głupie pytanie ale czy można samemu odpompować osad z oczyszczalni i użyć go np. jako nawóz pod drzewka?

    Dodam, że mam własną studnie i nie mam zamiaru zbytnio oszczędzać wody oraz dodatkowo będzie kocioł kondensacyjny oraz stacja uzdatniania wody. Więc tym bardziej wydaje mi się, że lepiej wziąć większą wersję żeby mimo to w miarę to działało.
    Wody gruntowe mają potężną siłę parcia na dno zbiornika, co kończy się albo wypchnięciem przynajmniej części zbiornika, albo wgnieceniem dna. Na taki poziom wód gruntowych tylko zbiorniki dwupłaszczowe.

    Osad z oczyszczalni jest skażony mikrobiologicznie. Ponadto bardzo szybko zasypiesz go piachem lub sąsiedzi przyjdą i Cie o to poproszą ze względu na intensywne zapachy.

    Jedna uwaga - jezeli z kotła będziesz odprowadzał skropliny do oczyszczalni to pomyśl o neutralizatorze. Przy filtrach do wody koniecznie musisz brać pod uwagę większą oczyszczalnię, ponieważ ilość popłuczyn z takich z filtrów jest istotna. Oczywiście ich ilość zależy ostatecznie od składu wody surowej, bo na jego podstawie zostanie dobrana technologia uzdatniania wody i wtedy będzie znana ilość i częstotliwość popłuczyn. ZBS-5C zaczyna zbierać sporo argumentów "za"
    Ostatnio edytowane przez inżH2O ; 19-06-2020 o 16:20

  18. #3098

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablikos Zobacz post
    Sam właśnie rozglądam się za oczyszczalnią dla obecnie 3, a docelowo myślę 4 osób.
    Generalnie zastanawiałem się nad ZBS 4C, 6C oraz Graf ACTIBIO 6.

    Problemem jest u mnie wysoki poziom wód gruntowych około 80 cm. Czy tak wysoki poziom wód gruntowych może zaszkodzić zbiornikowi? Np zgniecenie przy wypompowywaniu osadu czy wybicie na wierz? A może iść w stronę ZBS 5-C która ma dwupłaszczowy zbiornik?
    Zależy mi na jak najrzadszym opróżnianiu zbiornika, ponieważ w okolicy mamy jakieś chore ceny wywozu szamba w okolicach 400 zł. I może głupie pytanie ale czy można samemu odpompować osad z oczyszczalni i użyć go np. jako nawóz pod drzewka?

    Dodam, że mam własną studnie i nie mam zamiaru zbytnio oszczędzać wody oraz dodatkowo będzie kocioł kondensacyjny oraz stacja uzdatniania wody. Więc tym bardziej wydaje mi się, że lepiej wziąć większą wersję żeby mimo to w miarę to działało.
    ACTIBIO i wszystkie inne oczyszczalnie z papierowymi zbiornikami z rozdmuchu są najbardziej narażone na odkształcenie w przypadku wód gruntowych. Rozwiązaniem jest robienie betonowej wanny, aby umieścić w niej zbiornik, ale chyba nie tędy droga.

  19. #3099

    Domyślnie

    Dzień dobry.
    Przeczytałem prawie cały temat i mam ogromny mętlik w głowie, jednak z przeczytanych informacji wyklarował się jakiś wstępny pogląd co kupić.
    Zacznę od warunków terenowych. Z oceny geologicznej napisano, że na podstawie Map Geologicznych na mojej działce zalegają utwory czwartorzędowe głównie piaski i żwiry rzeczne tarasów nadzalweowych 2-3m n.p. rzeki G. Omawiany obszar charakteryzuje się jednorodną budową geologiczną. Najstarsze osady to piaski drobne (odwiert 2 i 3) na głębokości 3,5 do 3,6 m p.p.t. Nad nimi zaznacza się wyraźna warstwa pospółek której strop występuje na głębokości rzędu 1,9 + 2,4 m p.p.t, powyżej zalegają piaski średnie i piaski grube. Pokrywa glebowa do 35cm. Wody podziemne występują w dobrze przepuszczalnych utworach piaszczystych. Zwierciadło wód gruntowych ma charakter swobodny. Nawiercony został w osadach piaszczystych na gł. 2,25 do 2,5 m p.p.t .

    W domu 2 osoby dorosłe plus 2 dzieci. Często mamy gości więc liczba osób w weekend może dochodzić do 6.

    Po analizie tematu skłaniam się do

    ZBS albo ZBB jednak nie wiem czym one się różnią i która będzie lepsza? Jeżeli miałbym wybierać to raczej na 6 osób niż na 4.
    Actibio (stary actiblock?) - tu mam mętlik ponieważ Actiblock jest robiony przez 2 firmy? Graff i Sotralenz? Którą wybrać? Czy są modele na 6 sobó których studzienki rewizyjne są większe niż te 400 mm?
    Biorock - bardzo mocno rozważam tą opcję ale nigdzie nie widzę chociaż przybliżonej ceny. Jestem osobą która nie lubi zajmować się rzeczami technicznymi i nieustanne zajmowanie się oczyszczalnią nie będzie dla mnie przyjemne a z tego co wiem Biorock wymaga najmniej uwagi jednak jego cena podobno jest duża.

    Proszę o pomoc, przede wszystkim o wyjaśnienie różnic w podanych oczyszczalniach oraz chociaż mniej więcej o koszt istalacji każdej z nich (chciałbym się zamknąć w ok 15tyś. Szukam takżę dobrego instalatora w woj. Wielkopolskim. Pozdrawiam.

  20. #3100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tragifarsa Zobacz post
    Dzień dobry.
    Przeczytałem prawie cały temat i mam ogromny mętlik w głowie, jednak z przeczytanych informacji wyklarował się jakiś wstępny pogląd co kupić.
    Zacznę od warunków terenowych. Z oceny geologicznej napisano, że na podstawie Map Geologicznych na mojej działce zalegają utwory czwartorzędowe głównie piaski i żwiry rzeczne tarasów nadzalweowych 2-3m n.p. rzeki G. Omawiany obszar charakteryzuje się jednorodną budową geologiczną. Najstarsze osady to piaski drobne (odwiert 2 i 3) na głębokości 3,5 do 3,6 m p.p.t. Nad nimi zaznacza się wyraźna warstwa pospółek której strop występuje na głębokości rzędu 1,9 + 2,4 m p.p.t, powyżej zalegają piaski średnie i piaski grube. Pokrywa glebowa do 35cm. Wody podziemne występują w dobrze przepuszczalnych utworach piaszczystych. Zwierciadło wód gruntowych ma charakter swobodny. Nawiercony został w osadach piaszczystych na gł. 2,25 do 2,5 m p.p.t .

    W domu 2 osoby dorosłe plus 2 dzieci. Często mamy gości więc liczba osób w weekend może dochodzić do 6.

    Po analizie tematu skłaniam się do

    ZBS albo ZBB jednak nie wiem czym one się różnią i która będzie lepsza? Jeżeli miałbym wybierać to raczej na 6 osób niż na 4.
    Actibio (stary actiblock?) - tu mam mętlik ponieważ Actiblock jest robiony przez 2 firmy? Graff i Sotralenz? Którą wybrać? Czy są modele na 6 sobó których studzienki rewizyjne są większe niż te 400 mm?
    Biorock - bardzo mocno rozważam tą opcję ale nigdzie nie widzę chociaż przybliżonej ceny. Jestem osobą która nie lubi zajmować się rzeczami technicznymi i nieustanne zajmowanie się oczyszczalnią nie będzie dla mnie przyjemne a z tego co wiem Biorock wymaga najmniej uwagi jednak jego cena podobno jest duża.

    Proszę o pomoc, przede wszystkim o wyjaśnienie różnic w podanych oczyszczalniach oraz chociaż mniej więcej o koszt istalacji każdej z nich (chciałbym się zamknąć w ok 15tyś. Szukam takżę dobrego instalatora w woj. Wielkopolskim. Pozdrawiam.
    Oczyszczalnia Actibloc produkowana była przez Sotralentz, która w naszym kraju została kupiona przez GRAF. Teraz jest oferowana pod nazwą Actibio tylko przez GRAF. Nie widziałem jednak nigdzie na oczy wersji z włazami starego typu, czyli tymi większymi jak w BIO-DUO, tylko z tymi małymi 400mm.

    Jeśli chodzi o różnicę ZBS, a ZBB, to tak jak byś miał dwa odrębne typy oczyszczalni. Starszą jest ZBB, które montowałem, gdy były ciężkie warunki oraz nową ZBS, która ma nowszą technologię SBR ( czyli z dawkowaniem ). W obu jest złoże biologiczne, z tą różnicą, że ZBB ma je w wersji swobodnie pływającej. Główna różnica to sam zbiornik, gdyż ZBB ma większą pojemność i to twardy, dwupłaszczowy zbiornik o 3 komorach, a ZBS to zbiornik z jedną ścianką i 2 komorami. Sterowanie o większej ilości wyjść i elektrozaworów jest ZBS, ale to wynika ze sposobu działania. Natomiast w ZBB są chyba większej mocy dmuchawy i więcej dyfuzorów niż w ZBS. Nie mam aż tak aktualnych informacji o tym jak to obecnie wygląda w konkretnych modelach.

    Łatwo jest powiedzieć, który jest lepszy, to ZBS, ale to nie do końca prawda, bo zależy do czego i w jakich warunkach. Jeśli do wyboru miałbym tylko dwa rodzaje, to ZBB bym wybrał ze względu na konstrukcję, czyli gdybym montował głębiej lub miał cięższe warunki i wodę gruntową. To taka oczyszczalnia w starym dobrym stylu, bez jakiś uproszczeń i z trzema włazami, aby mieć pełny dostęp oraz zbiornik na każde warunki
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 22-06-2020 o 13:20

Strona 155 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony