dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 171 z 190
Pokaż wyniki od 3.401 do 3.420 z 3786
  1. #3401

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpaku850 Zobacz post
    To zostało mi do przemyslenia Biodisc vs Biorock.
    Jaoś trudno mi znaleźćkogoś kto by sprzedawał Biorocka.
    Kusi mnie w Biorocku brak części elektryczno-mechanicznych,
    W Biodiscu trochę mnie odstrasza tak wielka pokrywa no i cena (ceny Biorocka jeszcze nie znam).
    Jaki rozmiam obu oczyszczalni byście mi doradzili ?
    Domek na razie dla 2 osób, całoroczny (chyba że zlikwidują pracę zdalną) , potem chcę dołączyć drugi domek i tam już okresowo +4 osoby.
    No i co zrobić, jeśli domek jest lesie, co z posadowieniem oczyszczalni w kontekście korzeni drzew, które są tam wszechobecne.
    Tutaj poproszę o opinię szanownych kolegów z forum, ale dla mnie łatwiej w lesie montuje się poziome oczyszczalnie o małej szerokości.
    Jeśli już robić pionowe i głębiej to niektóre drzewa trzeba poświęcić

  2. #3402
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    Kolega leje ta woda trawnik i drzewka ozdobne krzewy itp i jest bardzo zadowolony z tego że ma wodę i do tego rosnie mu na niej trawnik jak na drożdżach
    Kolega niech się tak nie cieszy z tym podlewaniem. Ryzyka związane z podlewaniem trawnika ściekiem oczyszczonym były już tutaj poruszane. Sugeruję poczytać. No chyba że kolega ma na wylocie oczyszczalni lampę UV zamontowaną, w co szczerze wątpię

  3. #3403
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpaku850 Zobacz post
    To zostało mi do przemyslenia Biodisc vs Biorock.
    Jaoś trudno mi znaleźćkogoś kto by sprzedawał Biorocka.
    Kusi mnie w Biorocku brak części elektryczno-mechanicznych,
    W Biodiscu trochę mnie odstrasza tak wielka pokrywa no i cena (ceny Biorocka jeszcze nie znam).
    Jaki rozmiam obu oczyszczalni byście mi doradzili ?
    I jedna i druga dobrze będzie znosić wahania ilości dopływającego ścieku.

    Biorock działa bez prądu, ale ma głęboki odpływ, albo jest potrzebna pompa do podnoszenia ścieku oczyszczonego i prąd. Biodisc nie pociągnie bez prądu.

    Obie wymagają dość głębokiego wykopu. Boirock w kształcie prostokąta (szeroki na około 1,8m) a Biodisc regularnego okręgu (średnica gdzieś 2,6m).

    Skontaktuj się z Kingspanem w Rokietnicy pod Poznaniem. Doradzą który model będzie najlepszy. A kontakt do Biorocka poszedł na priv.

    @siinski tobie też podesłałem.

  4. #3404
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Witam Olsztyn - dawno Was tu nie było. Muszę do Was zajechac przy okazji z kilkoma "trudnymi pytaniami".

    Będzie nowy Biorock? W dodatku w dwóch wersjach - ze złożem zraszanym i obrotowym? To pewne informacje? Coś więcej?
    Witam Panie Wojtku.

    Oczywiście zapraszamy na kawę - trudnym pytaniom postaramy się sprostać.

    Znany do tej pory Biorock w wersji ze złożem zraszanym dostępny pod nazwą Monoblock powiększy się o nowy model dedykowany do mniejszych gospodarstw. Jeszcze oficjalnie go nie ma, wiec nie bardzo mogę podawać pod jaką nazwą będzie dostępny, bo nie wiem czy nie ulegnie ona zmianie. Wiadomo tyle, że ma być bardziej dostępny cenowo - jest szansa, że będzie w Polsce dostępny od przyszłego roku.

    Druga oczyszczalnia Biorocka to całkiem nowa oczyszczalnia o nazwie Biorotor w technologi biologicznego złoża obrotowego, czyli tej samej co Biodisc - tyle że na zbiorniku z polietylenu, wiec cenowo może być korzystniejsza dla portfela użytkownika. Póki co informacje już oficjalne są, ale dostępność na rynek polski też pewno najprędzej na wiosnę.
    Ostatnio edytowane przez inżH2O ; 08-11-2021 o 16:36

  5. #3405
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpaku850 Zobacz post
    Jaki rozmiam obu oczyszczalni byście mi doradzili ?
    Domek na razie dla 2 osób, całoroczny (chyba że zlikwidują pracę zdalną) , potem chcę dołączyć drugi domek i tam już okresowo +4 osoby.
    No i co zrobić, jeśli domek jest lesie, co z posadowieniem oczyszczalni w kontekście korzeni drzew, które są tam wszechobecne.
    Skoro zmiana obciążenia ma się wahać od 2 do 6 to trzeba dobrać oczyszczalnie na 6 osób - chybachyba że te 6 osób to tylko na parę dni.

    Zarówno Biorock jak i Biodisc nie boją się tego typu zmian w obciążeniu, bo właśnie z takimi zmianami złoża biologiczne sobie bardzo dobrze radzą.

    Pomimo że obie oczyszczalnie mają solidne zbiorniki, korzenie nie są wskazane ze względu na ryzyko uszkodzenia korpusów zbiorników (piszemy o latach eksploatacji), druga sprawa to odprowadzenie ścieków - przy drzewach ściągnie korzenie, co może doprowadzić do kolmatacji złoża układu rozsączającego.

  6. #3406
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Biorock wprowadza Biorotor.......a Kingspan widzę, że ma w ofercie złoże zraszane BioTec (zawsze je miał?). No to się porobiło

  7. #3407
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DarekS4

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Nic tam nie pisze, aby było jakieś złoże biologiczne. Jeśli chodzi o bakterie to piszą, że ich nie trzeba dawkować, a dają w standardzie .
    Podsumowując to opis zalet nie pokrywa się dla mnie z rzeczywistością

    Z tego co jest na rynku możesz wybierać i ograniczając się do dwóch producentów dla uproszczenia, zaczynając od najdroższej:

    - Biodisc ba, to najmniejszy model i duże obrotowe złoże oraz inni tego nie mają

    - Zbs-6C to SBR z dodatkowymi pix ( bo do rowu i pewnie w operacie to będą wymagać - trzeba to ustalić ? ),

    - Zbs-7C to SBR i jest dwupłaszczowy co się bardzo przydaje gdy słaby grunt

    - Bioficient 6, bo tańszy od powyższych ( proszę nie mylić z mniejszym modelem 4, który jest dla mnie za bardzo upchany )

    Z tym polecaniem teraz to ciężka sprawa, bo instalator i tak powie Ci, że lepsze jest to, czy tamto, bo wynika to z tego
    z kim współpracuje. Liczy się to, że całość będziesz miał dobrze zrobioną. Skoro do rowu i nie idą dodatkowe fundusze
    na dużo dobrej podsypki to brałbym drogie modele.
    SBS 6C - Nie za małe ?? Cenowo spoko nawet mógłbym iść w SBS10C Bo cenowo nie jest źle - chciałem zmieścić się w 10k
    Bioficient 6 to nie pomyłka ? Bo wychodzi ze to ta największa a mi by wystarczyła 2 lub 3 .... chyba że źle patrzę

    Ogólnie ta i ta spoko. trochę ponad 10k ale jeżeli mają być lepsze i wydolić lepiej to dołożę

  8. #3408

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    SBS 6C - Nie za małe ?? Cenowo spoko nawet mógłbym iść w SBS10C Bo cenowo nie jest źle - chciałem zmieścić się w 10k
    Bioficient 6 to nie pomyłka ? Bo wychodzi ze to ta największa a mi by wystarczyła 2 lub 3 .... chyba że źle patrzę

    Ogólnie ta i ta spoko. trochę ponad 10k ale jeżeli mają być lepsze i wydolić lepiej to dołożę
    No to ja już nie wiem jak Ty patrzysz, bo Bioficient 6 to kolejny model większy od Bioficient 4, który jest najmniejszym typem. Nie ma na rysunku typów 2 lub 3 ?
    Który z nich jest największy po pojemności to z tych co podałeś na pewno Zbs-10C, potem jest Zbs-6C i po nim Bioficient 6, który ma 3m3

  9. #3409
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No to ja już nie wiem jak Ty patrzysz, bo Bioficient 6 to kolejny model większy od Bioficient 4, który jest najmniejszym typem. Nie ma na rysunku typów 2 lub 3 ?
    Który z nich jest największy po pojemności to z tych co podałeś na pewno Zbs-10C, potem jest Zbs-6C i po nim Bioficient 6, który ma 3m3
    Wojtek chyba masz stary katalog. Na stronie Kingspana numeracja BoiFicient zaczyna się od A a kończy na 6 (dla 30os jest).

    @DarekS4 Bioficient w standardzie ma dmuchawę we włazie oczyszczalni. Weź pod uwagę, że jest to rozwiązanie narażone na zalanie i pracujące ciągle w środowisku wilgotnym. Za dmuchawę na zewnątrz trzeba dopłacić.
    A te 10k to chcesz wydać tylko na oczyszczalnię czy na wszystko co się z nią wiąże? Bo jeśli na wszystko to ciężko będzie w tej cenie zrobić dobrze porządną oczyszczalnię dla 4os.

  10. #3410
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cześć, chciałbym podpytać o Wasze zdanie na temat oczyszczalni ZBS 5C i ZBS 6C. Mogę mieć obie w podobnej cenie (poniżej 10 k PLN za samą oczyszczalnię, przy czym 6C jest nieznacznie tańsza) i bardziej jestem zainteresowany 5C ze względu na podwójną ściankę i teoretyczną możliwości parkowania osobówką w jej pobliżu. Na początku w domu będą mieszkały tylko 2 osoby dorosłe (z czasem może pojawią się dzieci), więc 5C wydaje się wystarczająca, ale jestem ciekaw Waszych opinii i doświadczeń.

  11. #3411

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie logistyczne. W tym roku się raczej nie wprowadzę przez obsuwy, ale czy cz warto kupowaći montować oczyszczalnię jeszcze w tym roku, w sensie na zimę ?
    Nie zaszkodzi jej to ?
    nie trzeba jej będzie zalewać choćby wodą żeby miałą co robić ?
    Czy może wkopąc i zostawić ?
    Chcę jak najwięcej prac instalacyjnych pchnąc jeszcze w tym roku, żeby można było rzeźbićw środku, bo domek jest zamknięty i po pierwszej warstwie ocieplenia.

    Do inżH2O.
    Jak działka jest w lesie to jak uniknąć korzeni drzew ? Wykarczować okolicę ?

  12. #3412
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DarekS4

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Wojtek chyba masz stary katalog. Na stronie Kingspana numeracja BoiFicient zaczyna się od A a kończy na 6 (dla 30os jest).

    @DarekS4 Bioficient w standardzie ma dmuchawę we włazie oczyszczalni. Weź pod uwagę, że jest to rozwiązanie narażone na zalanie i pracujące ciągle w środowisku wilgotnym. Za dmuchawę na zewnątrz trzeba dopłacić.
    A te 10k to chcesz wydać tylko na oczyszczalnię czy na wszystko co się z nią wiąże? Bo jeśli na wszystko to ciężko będzie w tej cenie zrobić dobrze porządną oczyszczalnię dla 4os.
    dokładnie w ten katalog patrzyłem i tam 6 była dla 30 osób ...

    Kwota za samą oczyszczalnię. Mam koparkę i montaż robię sam.

    Myślę że ZBS-8C będzie najlepszą decyzją. Nie mogę tylko znaleźć ceny ZBS-10c bo ciekawi mnie jaka jest różnica cenowa.

    Za eko house musze zapłacić 9600 tutaj za ZBS-8C ok 11tys a faktycznie grubość zbiornika jest bez porównania. jedynie mnie irytuje ta budka do napowietrzania. Nie mam tego nawet gdzie wstawić. Chyba do garażu.

    Widzę jeszcze jeden + EcoHousa - Że zawsze mam dostęp myjką żeby sobie ją umyć po wybraniu .... A w tych innych sa tak małe włazy że mało co tam widać.
    Ostatnio edytowane przez DarekS4 ; 10-11-2021 o 09:17

  13. #3413
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    No to już więcej wiadomo. Masz grunty słabo przepuszczalne, ale nadal chłonące wodę. Nie powinno być więc problemów z drenażem i nasyp wydaje się zbędny. Tak mówi mój geolog, a zna się na rzeczy i ja mu ufam. Może daj więcej żwiru pod dreny? Z piaskami pylastymi to nie tak jak z gliną, że można sobie wannę w ogrodzie zrobić przez przypadek

    WojtekINST a Ty co byś zrobił?
    Nie wiem czy tak jest ale jakby woda gruntowa miała się pojawiać w pewnych okresach roku wyżej niż te 3m to byłoby to widać na przekroju z odwiertu nawet jak jest sucho do tych 3 metrów.

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No można przyjąć, że nie lubię studni chłonnych, a za to lubię drenaże w nasypie. Nasyp jest bezpieczniejszy z wielu względów, ale to o co pytasz Gruth w sumie dotyczy tego, dlaczego jest tak cicho o drenażach z warstwą wspomagającą. Musiałem się trochę dokształcić, aby to opisać . Głównie o to chodzi, że gdy grunt słabo chłonnie, to po prostu zwiększasz podsypkę. Jednak czasy przystępnych cen żwiru już minęły i nie pamiętam, aby ktoś zrobił porządną podsypkę z dodatkową warstwą o takiej wysokości pod spodem ? W dodatku to więcej roboty, bo trzeba kopać mniejszą koparką głębiej, bo drenaż w ciągach. Czyli jeśli nie wiadomo co o chodzi to o kasę .

    Wracajmy do sedna główna moja obawa to woda, która może pojawić się po opadach lub roztopach, która wleje się w drenaż i warstwę wspomagającą. Jest to obecnie mniej prawdopodobne ale za to możliwe. Podsumowując, jak ktoś sam dla siebie montuje to może tak zrobić, ale drenażu musi być dużo oraz na podsypki wyda się 50-100% więcej i tyle . Jak ktoś to chce zlecić instalatorowi bo nie ma pojęcia, to już gorzej, bo ktoś musi wziąć odpowiedzialność za dobór i montaż całości. Obecnie to mało realne .

    Można też to inaczej opisać, czyli od rodzaju pracy oczyszczalni biologicznej. Jeśli jest to oczyszczalnia przepływowa na bogato to łatwiej przetrzyma chwilowy problem z wsiąkaniem i taki drenaż z warstwą dodatkową można próbować robić. Jak sbr to on musi mieć odpływ pewny, wówczas lepszy nasyp i pompa. To temat do rozwinięcia i teraz to bardzo uprościłem. Zaznaczę też, że nic nie piszę o tym, która technologia lepsza, tylko o zależności co z czym dobre, mając na celu, gdzie się da zrobić drenaż, zamiast nasypu

    Pamiętajcie jednak wszyscy, że nasyp jest zawsze pewniejszy i nie należy ryzykować w trudnych warunkach i wydać tyle trzeba, aby działało na lata !
    OK, załóżmy że zrobię ten drenaż rozsączający bez nasypu z dużą ilością żwiru.. czy okryć go folią i folię wpuścić ukosem poza obrys złoża aby woda z opadów, roztopów czy podskórna nie napływała do złoża?
    Czy w złożu żwirowym dać jakiś czujnik poziomu wody aby wiedzieć kiedy robić zrzut pompą do drenażu nad złożem?
    A ta oczyszczalnia przepływowa na wypasie która przetrwa chwilowe problemy z odbiorem to jaka mogła by być?


    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    @ololek

    Pyły i piaski pylaste to nie jest ekstra chłonny grunt. Skoro wody gruntowej geotechnik do 3 m nie stwierdził, to znaczy, że uchodzi (to też zależy kiedy były robione odwierty). Jednak piaski pylaste mają współczynnik filtracji zbliżony do piasków gliniastych - wiec po prostu nie żałuj na żwir (daj 3-4 m3/osobę) i będzie dobrze.
    no chyba nie będę miał wyboru bo kanalizacj nie będzie w drodze a szambo opróżniać co miesiąc to mi się nie widzi.

  14. #3414

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Cześć, chciałbym podpytać o Wasze zdanie na temat oczyszczalni ZBS 5C i ZBS 6C. Mogę mieć obie w podobnej cenie (poniżej 10 k PLN za samą oczyszczalnię, przy czym 6C jest nieznacznie tańsza) i bardziej jestem zainteresowany 5C ze względu na podwójną ściankę i teoretyczną możliwości parkowania osobówką w jej pobliżu. Na początku w domu będą mieszkały tylko 2 osoby dorosłe (z czasem może pojawią się dzieci), więc 5C wydaje się wystarczająca, ale jestem ciekaw Waszych opinii i doświadczeń.
    Brałbym 5C bo jednak dwupłaszcz. Różnicę do 6C nie musisz " wkładać do kieszeni " ale dodać na czujnik osobny pracy dmuchawy, bo się przydaje takie coś

  15. #3415

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpaku850 Zobacz post
    Jeszcze pytanie logistyczne. W tym roku się raczej nie wprowadzę przez obsuwy, ale czy cz warto kupowaći montować oczyszczalnię jeszcze w tym roku, w sensie na zimę ?
    Nie zaszkodzi jej to ?
    nie trzeba jej będzie zalewać choćby wodą żeby miałą co robić ?
    Czy może wkopąc i zostawić ?
    Każdą oczyszczalni, czy też nawet sam osadnik gnilny trzeba zalewać wodą przy montażu, aby " usiadł ". W zasadzie oznacza to, że nie jest odpowiednio zagęszczana podsypka i ciężar zbiornika z wodą ją dociśnie. Można wówczas na końcu podłączyć rurę wlotową i wylotową bez obawy, że jeszcze osiądzie.
    Jak ją zalejesz wodą teraz to na mrozy trzeba odpompować zbiorniki poniżej połowy.

  16. #3416

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Nie wiem czy tak jest ale jakby woda gruntowa miała się pojawiać w pewnych okresach roku wyżej niż te 3m to byłoby to widać na przekroju z odwiertu nawet jak jest sucho do tych 3 metrów.

    OK, załóżmy że zrobię ten drenaż rozsączający bez nasypu z dużą ilością żwiru.. czy okryć go folią i folię wpuścić ukosem poza obrys złoża aby woda z opadów, roztopów czy podskórna nie napływała do złoża?
    Czy w złożu żwirowym dać jakiś czujnik poziomu wody aby wiedzieć kiedy robić zrzut pompą do drenażu nad złożem?
    A ta oczyszczalnia przepływowa na wypasie która przetrwa chwilowe problemy z odbiorem to jaka mogła by być?
    Foli w drenażu oczyszczalni się nie używa o ile nie robisz jakiegoś filtra piaskowego w starym stylu z odpływem. Woda jak nie wejdzie od góry to i tak zawsze może podejść od dołu. Używasz tylko dobrej geowłókniny, aby piasek nie wchodził w żwir płukany.

    Na początku jak i na końcu drenażu możesz sobie wstawić rurę bez dna w pionie PCV160, aby można zobaczyć, na jakim poziomie stoi woda. Z czujnikiem to większy problem, bo musiałbyś gdzieś na drenażu wcisnąć rurę 315 od kinety, aby dać w środku pływak, który po podniesieniu go przez wodę da do sterowania informację, że woda się podniosła. Przyznam się, że nie pamiętam klienta, który by tak zrobił

    Przepływowa oczyszczalnia, która może się nadać to zbb-7c. To hybryda i ma trzy komory, sterowanie oraz złoże z takich pływających koralików

  17. #3417

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post

    Znany do tej pory Biorock w wersji ze złożem zraszanym dostępny pod nazwą Monoblock powiększy się o nowy model dedykowany do mniejszych gospodarstw. Jeszcze oficjalnie go nie ma, wiec nie bardzo mogę podawać pod jaką nazwą będzie dostępny, bo nie wiem czy nie ulegnie ona zmianie. Wiadomo tyle, że ma być bardziej dostępny cenowo - jest szansa, że będzie w Polsce dostępny od przyszłego roku.
    No i chwała im za to bo może Biorock będzie w cenowym zasięgu ręki na naszym rynku.


    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Druga oczyszczalnia Biorocka to całkiem nowa oczyszczalnia o nazwie Biorotor w technologi biologicznego złoża obrotowego, czyli tej samej co Biodisc - tyle że na zbiorniku z polietylenu, wiec cenowo może być korzystniejsza dla portfela użytkownika. Póki co informacje już oficjalne są, ale dostępność na rynek polski też pewno najprędzej na wiosnę.
    Przyznam że widziałem kilka rozwiązań konkurencyjncyh dla Biodisc ale zawsze to były rozwiązania duże na minimum kilkadzesiąt osób.

    Natomiast ten Biorotor jest pierwszą oczyszczalnią mającą szanse konkurować z Biodisc na rynku oczyszczalni przydomówek.

    Zdrowa konkurencja jest zawsze z korzyścią dla uzytkowników - wiec trzymam kciuki za Biorotor.

  18. #3418

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Zdrowa konkurencja jest zawsze z korzyścią dla użytkowników - wiec trzymam kciuki za Biorotor.
    Ja też się cieszę, że szykują się na rynek nowości z " górnej półki ", bo tego nigdy za wiele. Jednak po tym jak skoczyły walut, a raczej padła teraz nasza biedna złotówka to bym nie oczekiwał jakieś nader konkurencyjnej ceny . Dlatego zobaczymy czy naszych Kochanych Rodaków, będzie dalej stać na coś dobrego, a może na budowie będą coraz tańsze materiały. Ceny usług na pewno pójdą w górę, tak samo jak materiałów, a może nawet bardziej, bo fachowców nadal brak.

    Tego się obawiam, ale miejmy nadzieję, że nie będzie tak źle. Pozdrawia wszystkich, taki Naiwny Polak

  19. #3419
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Cześć, chciałbym podpytać o Wasze zdanie na temat oczyszczalni ZBS 5C i ZBS 6C. Mogę mieć obie w podobnej cenie (poniżej 10 k PLN za samą oczyszczalnię, przy czym 6C jest nieznacznie tańsza) i bardziej jestem zainteresowany 5C ze względu na podwójną ściankę i teoretyczną możliwości parkowania osobówką w jej pobliżu. Na początku w domu będą mieszkały tylko 2 osoby dorosłe (z czasem może pojawią się dzieci), więc 5C wydaje się wystarczająca, ale jestem ciekaw Waszych opinii i doświadczeń.
    Ja wybrałem 5C z jeszcze jednego względu. Wykop pod nią jest co prawda dłuższy nić pod 6C ale znacznie płytszy. Ja z 5C po 1,5roku jestem zadowolony.

  20. #3420
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał szpaku850 Zobacz post
    Jeszcze pytanie logistyczne. W tym roku się raczej nie wprowadzę przez obsuwy, ale czy cz warto kupowaći montować oczyszczalnię jeszcze w tym roku, w sensie na zimę ?
    Nie zaszkodzi jej to ?
    nie trzeba jej będzie zalewać choćby wodą żeby miałą co robić ?
    Czy może wkopąc i zostawić ?
    Chcę jak najwięcej prac instalacyjnych pchnąc jeszcze w tym roku, żeby można było rzeźbićw środku, bo domek jest zamknięty i po pierwszej warstwie ocieplenia.
    Biorock można zostawić zasypany i nieużytkowany. Pozostałe typy oczyszczalni należy zalewać podczas obsypywania by zrównoważyć parcie gruntu na ścianki parciem wody. Na pewno nie można zostawić zasypanej oczyszczalni pustej na kilka miesięcy (ja bym się bał i na kilka dni). W oczyszczalni normalnie użytkowanej zachodzą procesy chemiczne wydzielające ciepło, dopływające ścieki są też ciepła no i przed mrozami chroni ją jeszcze obsypką. Co się stanie z zalaną nieużytkowaną oczyszczalnią jeśli przez miesiąc przytrzyma -15 stopni nie wiem.

    Pytanie jak regularnie mógłbyś zasilać oczyszczalnię podczas "rzeźbienia w środku"

Strona 171 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony