dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie Podniesienie poziomu ogrodu

    Witam.
    Obecnie wokół domu mam glebę piaszczysto gliniastą porośniętą trawą, perzem i innymi chwastami, której poziom muszę podnieść o ok. 30-40 cm. Mam zamiar zrobić to przez nawiezienie mieszaniny piasku i ziemi, na co chciałbym posiać trawę. Czy to dobry pomysł? Czy mogę po prostu zasypać obecne podłoże, czy powinienem najpierw usunąć (wyrwać, spryskać) rosnącą roślinność?
    Pzdr

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie była podobna sytuacja Musieliśmy podnieśc -wyrównac poziom z ułożoną kostką Nic nie pryskaj i nie wyrywaj Spod takiej ilości ziemi jaką masz zamiar nawieźc nic nie wyjdzie,chyba że krety-moja zmora

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Nic nie pryskaj i nie wyrywaj Spod takiej ilości ziemi jaką masz zamiar nawieźc nic nie wyjdzie,chyba że krety-moja zmora

    No nie wiem, czy dla perzu, szczawiu, lucerny trwałej itp. upiornych chwastów 30-40 cm to będzie wystarczająca bariera... te rośliny mają ogromną wolę życia. Przez podsypkę piaskowo-cementowa i samą kostkę się nie przebiją, ale na rabatach, trawnikach mogą wybić, zwłaszcza perz, ten jest wredny jak mało które zielicho.

  4. #4

    Domyślnie

    Więc żeby się go pozbyc trzeba by było pryskac i pryskac i pryskac żeby się go pozbyc a tak jak piszesz jest ''wredny jak mało które licho'' Wystarczy mały korzonek do którego dociera wilgoc i światło i już rośnie.Ja dowoziłam ziemi od 0,3m do 0,5m w niektórych miejscach i nic nie wyszło Posiałam gęsto trawkę i nie mam problemu z perzem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mk64
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kuj-pom
    Posty
    289

    Domyślnie

    Dziękuję pięknie za odzew

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    Więc żeby się go pozbyc trzeba by było pryskac i pryskac i pryskac żeby się go pozbyc a tak jak piszesz jest ''wredny jak mało które licho'' Wystarczy mały korzonek do którego dociera wilgoc i światło i już rośnie.Ja dowoziłam ziemi od 0,3m do 0,5m w niektórych miejscach i nic nie wyszło Posiałam gęsto trawkę i nie mam problemu z perzem.
    Z trawą to się zgodzę, że perz zniknie w tłumie, ale już na rabatach... różnie może być.
    My rok przez rozpoczęciem prac ogrodowych przykryliśmy kawał działki czarną agrowłókniną, po wielu miesiącach w ciemnościach różne trwałe chwasty w znacznym stopniu padły, potem te karpy wykopywaliśmy i układaliśmy do przekompostowania. To, co przeżyło było sukcesywnie wykopywane, ze szczawiem i lucerną nie mam już problemu, z perzem gorzej, ale wiem, że z czasem tez go z ziemi wybiorę, moje będzie góra a nie perzu

    pozdrawiam
    Basia

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    W na razie mam rabaty podniesione max. do jakiś 30cm. te centymetry nie były problemem dla skrzypu, który właśnie miło zaczyna wyglądać z ziemi. Co ciekawe przeszedł też prze płachtę foliową i 50cm warstwę piachu i pokazał się na samym szczycie hałdy.
    Tak więc jeżeli zostawisz roślinki w spokoju przed zasypaniem ich ziemią, to jest duża szansa, że te najbardziej żywotne czyli wspomniany skrzyp czy perz pojawi się na powierzchni.

  8. #8

    Domyślnie podniesienie poziomu gruntu

    Proszę też pamiętac że i w nawiezionej ziemi istnieją korzonki Po rozplantowaniu trzeba by było ją dokładnie przeczesac

  9. #9

    Domyślnie

    Dla pewności chyba jednak warto by było sie pozbyc trawy, zawsze to prościej niz potem jak wyjdzie problem coś kombinować.

  10. #10

    Domyślnie

    Jedno pryskanie nie wytępi perzu Na to potrzeba kilka sezonów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony