dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Rura DN 20 to jaka to średnica dla rury polipropylenowej do wody

    Czy ktoś zna zawiłości w oznaczeniach rur stalowych i plastikowych gdzie w jednych jest podawana średnica wewnętrzna a w drugich zewnętrzna.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  2. #2

    Domyślnie

    w stalowych masz podaną średnice wewnętrzną, w plastiku zewnętrzną i grubość ścianki, tak wiec porównując dla PP ze srednicy zewnętrznej odejmujesz dwie grubości ścianki i masz średnice wewnętrzna która porównujesz ze stalą (tu sobie jeszcze zamień z cali na mm )
    no więc dla std. dwudziestki wychodzi to 13,2mm czyli porównywalnie z stalą półcalową, 25-ka to mniej wiecej 3/4, itd

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    w stalowych masz podaną średnice wewnętrzną, w plastiku zewnętrzną i grubość ścianki, tak wiec porównując dla PP ze srednicy zewnętrznej odejmujesz dwie grubości ścianki i masz średnice wewnętrzna która porównujesz ze stalą (tu sobie jeszcze zamień z cali na mm )
    no więc dla std. dwudziestki wychodzi to 13,2mm czyli porównywalnie z stalą półcalową, 25-ka to mniej wiecej 3/4, itd
    A widzisz ..... a Hansgrohe w instrukcji montażu zestawu podtynkowego prysznicowego podaje tak: rura DN15(1/2cala) lub DN20(3/4cala).

    Jak liczyłem Twoim sposobem tak jak Ty podajesz to nie wychodzi mi to co zaleca Hansgrohe.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  4. #4

    Domyślnie

    bo to co piszesz to dwa oznaczenia stali, i takich oznaczeń się dla stali używa, jeśli chcesz dopasować do tego rurę PP tak aby miała zbliżony przekrój to robisz to tak jak opisałem, czyli jak masz w instrukcji podłączenie DN15(1/2cala) to dajesz PP20

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    bo to co piszesz to dwa oznaczenia stali, i takich oznaczeń się dla stali używa, jeśli chcesz dopasować do tego rurę PP tak aby miała zbliżony przekrój to robisz to tak jak opisałem, czyli jak masz w instrukcji podłączenie DN15(1/2cala) to dajesz PP20

    A jaką średnicę wewnętrzną ma rura stalowa 1/2 cala a jaką 3/4 cala.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  6. #6

    Domyślnie

    rura stalowa 1/2 calowa ma średnice wewnętrzną ~1/2 cala

    no dobra, jeśli nie zapomnę to jutro na budowie zrobię dokładny pomiar (bo tu w grę chyba jeszcze "grobościenność"rury wchodzi, ktoś kiedyś ładnie i fachowo to na forum objaśniał)
    Ostatnio edytowane przez edde ; 30-05-2011 o 22:19

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    rura stalowa 1/2 calowa ma średnice wewnętrzną ~1/2 cala

    no dobra, jeśli nie zapomnę to jutro na budowie zrobię dokładny pomiar (bo tu w grę chyba jeszcze "grobościenność"rury wchodzi, ktoś kiedyś ładnie i fachowo to na forum objaśniał)
    Zazwyczaj są 3 grubości ściany rury stalowej co jeszcze bardziej komplikuje wszystkie przeliczniki.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #8

    Domyślnie

    nie wiem czy to Ci pomoże, ale zmierzyłem wiec moje standartowe rury stalowe jakich resztki pozostały mi na budowie po instalacji i 1/2cala ma 16,5mm średnicy wewnętrznej a 3/4 to 22mm

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    nie wiem czy to Ci pomoże, ale zmierzyłem wiec moje standartowe rury stalowe jakich resztki pozostały mi na budowie po instalacji i 1/2cala ma 16,5mm średnicy wewnętrznej a 3/4 to 22mm

    Pewnie że pomaga rury pewnie już nie zmienię ale przynajmniej nie zamontuję deszczowni która później nie będzie działać.

    To ja teraz podam średnicę wewnętrzne rury polipropylenowej konkretnie ekoplastik Wavin i tak

    rura PN 20 o średnicy zewnętrznej 16mm ma średnicę wewnętrzną 10,6mm
    20mm 13.2mm
    25mm 16.6mm
    32mm 21.2mm

    Czyli jak by porównać metrycznie średnicę wewnętrzne to 3/4cala rury stalowej to dopiero rura 32mm PPR

    W tym kontekście martwi mnie trochę to że recyrkulację ciepłej wody ma zrobioną na rurze PPR 16mm.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro Zobacz post
    Pewnie że pomaga rury pewnie już nie zmienię ale przynajmniej nie zamontuję deszczowni która później nie będzie działać.

    A jakiej średnicy dałeś rury, że o deszczownię się obawiasz?
    Moja deszczownia jest podłączona przez dobre trzy metry odgałęzienia poprowadzonego wavinową rurą 20mm (wcześniej instalacja jest prowadzona rurą 25mm) i działa zupełnie dobrze.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A jakiej średnicy dałeś rury, że o deszczownię się obawiasz?
    Moja deszczownia jest podłączona przez dobre trzy metry odgałęzienia poprowadzonego wavinową rurą 20mm (wcześniej instalacja jest prowadzona rurą 25mm) i działa zupełnie dobrze.

    J.

    Chodzi o zestaw prysznicowy podtynkowy Hansgrohe.

    Jak mam dwa punkty poboru wody np, deszczownia + słuchawka prysznicowa albo słuchawka prysznicowa + dysze boczne to producent zaleca zasilenie iboxa rura 3/4cala (stalowa)

    Od iboxa do deszczowni i słuchawki może już iść 1/2cala ale do iboxa zalecane jest 3/4cala.

    Ja mam wyprowadzoną rurę Wavin 20mm. Dlatego powstają te wątpliwości.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Pamiętaj, że nie tylko średnica się liczy, ale i opory przepływu. A tu 20mm rura jest właśnie odpowiednikiem stalowej 3/4

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Pamiętaj, że nie tylko średnica się liczy, ale i opory przepływu. A tu 20mm rura jest właśnie odpowiednikiem stalowej 3/4

    J.
    Coś tu zakręciłeś Jarku 20mm to jak rozumiem średnica zewnętrzna a 3/4cala to średnica wewnętrzna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony