dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Co pod chudziak?

    Witam
    Mam zamiar pod chudziak zrobić podsypkę ze żwiru rzecznego (warstwa ok 15 cm) w celu odcięcia od wilgoci podciąganej kapilarnie (grunt glina). Czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego rozwiązania i czy to da zamierzony efekt?. Z góry dziękuje za opinie
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Żwir to warstwa filtracyjna a nie odcinająca. To glina nie przepuszcza wody więc idea jest zupełnie bez sensu. Od odcinana od podciągania kapilarnego są hydroizolacje.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    no glina wody nie przepuszcza ale za to bardzo ładnie podciąga kapilarnie wilgoć, a podciąganie kapilarne żwiru rzecznego oczyszczonego jest chyba bardzo ograniczone wiec stanowi barierę dla wilgoci kapilarnej czy nie? Oczywiście właściwa bariera powstanie dopiero na chudziaku ale wole dwie bariery A ja wygląda sprawa z osiadaniem takiej podsypki bo raczej ciężko to chyba zagęścić?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał santropez Zobacz post
    no glina wody nie przepuszcza ale za to bardzo ładnie podciąga kapilarnie wilgoć, a podciąganie kapilarne żwiru rzecznego oczyszczonego jest chyba bardzo ograniczone wiec stanowi barierę dla wilgoci kapilarnej czy nie? Oczywiście właściwa bariera powstanie dopiero na chudziaku ale wole dwie bariery A ja wygląda sprawa z osiadaniem takiej podsypki bo raczej ciężko to chyba zagęścić?
    Warstwa żwiru w wykopie spowoduje,że w tej warstwie zgromadzi się woda. Chcesz odciąć kapilarnie zrób hydroizolację na podkładzie betonowym, ścianie fundamentowej , nie zapomnij o sfazowaniu naroży tak aby prawidłowo zaizolować.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli co? Piach czy chudziak na glinie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał santropez Zobacz post
    Czyli co? Piach czy chudziak na glinie?
    Podkład betonowy. Zabezpieczy wykop przed zniszczeniem gruntu, ułatwi wykonanie hydroizolacji i układanie zbrojenie, zmniejszy konieczną wymaganą otulinę z 75 mm do 40 mm.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dwiemuchy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A ja spytam o który chudziak chodzi - bo wydaje mi się, że nie o podbetonkę pod ławami, a podłogę na gruncie - tutaj faktycznie zastosowanie żwiru ma trochę więcej sensu, dawanie tego pod ławy jest bezcelowe

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi o chudziak pod podłogę. Z tego co zrozumiałem to mam go wylać bezpośrednio na glinę ale pasowało by jakoś wyrównać podłoże czyli jakaś cienka warstwa piasku tylko w celu wyrównania? Wykop jest zadaszony czyli się do niego woda nie naleje, zostało wybrane ok 30 cm.
    Ostatnio edytowane przez santropez ; 29-05-2011 o 19:38

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dwiemuchy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    No to zdecydowanie lepiej zagęścisz np. spółę czy żwir niż glinę - choćby dlatego radziłbym dać żwir.

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko że ta glina jest już zagęszczona bo to grunt rodzimy wiec zagęścił się pod własną masą więc wsypywać tam coś czy lać chudziak bo co kierownik to opinia

  11. #11

    Domyślnie

    Weź zagęszczarkę i pojeździj po tej glinie a zobaczysz jak ci się to zagęściło samo, nie ważne czy grunt rodzimy czy nie zagęszczać trzeba zagęszczarką lub skoczkiem. Na to jak nie ma wiele możesz odrazy lać chudziaka, jak jest duża przestrzeń to się ja wypełnia kruszywem żeby tyle betonu nie poszło. Glina ma to do siebie że jak naciągnie wody to pęcznieje jak jej nie będzie to osiądzie i będzie ci połoga osiadała. Dlatego bardzo ważne jest dobre zagęszczenie gruntu inaczej za 2 lata będziesz tu pisał tak jak wielu to robiło że ci kafelki pękają i podłoga osiada.

  12. #12

    Domyślnie

    Z zagęszczaniem mechanicznym to jest pewien problem bo to podłoga w piwnicy w domu z lat 50 wiec takie wstrząsy mogłyby spowodować pewne komplikacje tzn naruszyć konstrukcje budowli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony